Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

@RemiKo miałem przez chwilę Celinkę 440, zmieniłem na E4500, różnica była ogromna. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak ktos chce, to wpadl mi w lapki lapek FS Amilo A7640 dzialajacy w dosc dobrym stanie, z ramkami i dyskiem (brak PSU). Pospieszylem sie z zakupem ludzac sie, ze bedzie Athlon-XP Mobile na Bartonie do oc i zle trafilem...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dzisiaj będzie powrót Ryzen'a 7 1700, który po dobrym ustawieniu rozjeżdża wydajnościowo R7 2700X :D

Żeby nie było, że wrzucam to samo co parę lat temu, to w tym przypadku płyta główna oraz procesor są nowe/zupełnie inne:

hdhuks2g.jpg

W przypadku tej platformy potrzebny był "wyświetlacz pulpitu" i padło na tę przepiękną Evkę, która również trafiła do kolekcji w ubiegłym roku (pełny BOX, idealny stan) :D

lrzakvux.jpg

Tak, kartę w pionie trzyma chusteczka :E Przesiadłem się w ostatnich latach z drewnianych pędzli na wszelakiego rodzaju papier ;)

Na początek kompletny Stock:

e3yimile.png

urnfxtcw.png

huvkgvux.png

odtrzd9w.png

u5ysmlyb.png

Pierwsze zdjęcie powyżej przy okazji ukazywało wattage w Idle/pulpit, czyli ~42,5W.

Multicore/allcore: ~104W

wonkhl5u.jpg

Single Core: ~58W

339iaogg.jpg

...

A teraz przyszła kolej na mały pogrom :E

cy58ea9i.png

rzeqickj.png

2pqhnrpe.png

7gs7cshl.png

pxnks22y.png

djqkpqvg.png

ueezh8mj.png

4jjqrmc4.png

Ta sztuka R7 1700 stabilnie robi 3.9GHz przy 1.2V oraz 4.1GHz przy 1.35V. To chyba moja najlepsza jaką miałem i/lub ta płyta jest tak dobra ;)

Zostawię dla szybkiego porównania Nasze forumowe R23:

mlexg9ml.png

Oraz Techpowerup w R20:

yrlnsjhj.png

...

Tak już z innych rzeczy, to ogólnie byłem bardzo negatywnie zaskoczony tym jak niska jest responsywność samego systemu operacyjnego przy ustawieniach Stock. Mając na tapecie ostatnio same platformy Intel'a, to mógłbym to wręcz porównać do Sandy Bridge'a na Stock'u, który również tak nieco śmiesznie pływał i lekko ociężale działał. Tutaj nie dość, że mamy DDR4, NVMe na pełną prędkość PCIe 3.0 x4, to jeszcze wszystko jest przecież bardziej nowoczesne, a muliło nieziemsko.

Serio było aż tak czuć, że jeden wątek leży i jest słabszy lub jest na poziomie Sandy Bridge'a. Dopiero po OC do 4.1GHz zrobiło się normalniej i system ładnie działa. Nie jest to jednak ta sama szybkość działania oraz przyjemność z klikania jakiej doświadczyłem na Skylake'u i7-6700K, bo tamtejszy Stock jest jeszcze przyjemniejszy. Nie dziwi mnie więc, że nadal sporo ludzi siedzi na Intel'u 10 generacji, bo to nadal "normalnie" działa :)

Idealnie wykazują to testy w Cinebench'ach oraz CPU-Z, gdzie ta różnica w punktach pojedynczego rdzenia idealnie przekłada się na ogólną przyjemność korzystania z danej platformy.

...

Nadal jednak się cieszę, że po raz kolejny było mi dane doświadczyć tego początku technologicznego przełomu i obecnie już wiemy jak został przyjęty oraz zapamiętany Zen od AMD:

Od daty publikacji w.w filmiku, oto co się stało z ceną akcji spółki:

u585fykk.png

A mówią, że 10x w parę lat jest jedynie osiągalne na jakimś dzikim krypto 😜

...

Kurcze, ale świetne wygląda ta platforma :D Tak ją sobie chyba zostawię ;)

jp74klni.jpg

• Like 3
  • Thanks 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Taką mam rozkminę, od kiedy dla was sprzęt staje się już retro, czy musi osiągnąć jakiś wiek od premiery, czy być ileś generacji wstecz. 

Naszła mnie ta rozkmina gdy pomyślałem o zakupie GTX1080TI w wersji funders, ta karta ma już 8 lat. Gdyby to był rok 2008 to taka karta byłaby już retro pelną gębą :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jest temat rzeka, każdy ma inną definicję retro.

Dla mnie retro to sprzęt, który ma 15 lat i więcej.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Dla mnie tak samo, wszystko poniżej 2010 to już jest retro. Ten Ryzen w poście wyżej, to nie jest retro, to po prostu pierwsza seria Zen, nic więcej, retro to SDR, DDR1 i DDR2, Rambusy, LGA775, AM2, ,S478, Socket A, Slot A, Slot 1, Socket 7 itd. :)

Edytowane przez Stjepan666

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@T0TEK Cieszy mnie, że poruszyłeś ten temat, ponieważ chwilę temu już poczułem taką chęć wyjaśnienia tego jak ja obecnie do tego podchodzę i dlaczego obecnie tak jakby "zaśmiecam" wątek nowszym sprzętem.

Jakiś czas temu, również w tym temacie, poczyniłem taki wpis:

Od tamtej chwili zmieniło się u mnie nieco postrzeganie oraz podejście do zakupów samych platform, włączając w to analizę rynkową.

W wielkim skrócie, na szerokim rynku części używanych bardzo wyraźnie można było na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować silne przetasowania. Wygląda to po prostu tak, że niektóre sprzęty po jakimś czasie stają się "gorącymi kartoflami" w rękach sprzedających oraz tym samym zaczyna się wojna cenowa. Przychodzi czas, że praktycznie nikt już tych części nie chce, kosztują one grosze lub są na bardzo srogiej przecenie (-90%) względem ceny MSRP.

Albo też wygląda to tak, że spora część sprzedających właśnie dokonała zmiany sprzętu u siebie i obudziła się z przysłowiową "ręką w nocniku", ponieważ okazuje się, że nie tylko oni wpadli na ten sam pomysł i rynek jest bardzo mocno przesycony akurat identycznymi sprzętami.

Poza tym są też takie jakby sezony, takie fale sprzedaży, które pojawiają się zawsze w okolicach świąt lub wakacji. Ogólnie, gdy ludzie mają więcej czasu i zachce im się zajrzeć do szafy lub zmodernizować komputer.

W zeszłym roku w wakacje po raz pierwszy zaobserwowałem taką silniejszą presję sprzedażową, ponieważ nałożyło się na siebie parę czynników na raz:

• po pierwsze, był dobry czas na zakup nowych części i modernizację kompa (np. nowy, markowy SSD 1TB na SATA kosztował poniżej 150zł, gdzie obecnie kosztuje dokładne 100zł więcej)
  • po drugie, definitywnie skończyło się kopanie na kartach i górnicy zaczęli wojenkę cenową, aby pozbyć się zalegających kart, bo po pierwszej fali sprzedaży/uwolnienia tych kart, rynek się już powoli nimi nasycił (ten kto chciał kupić już kupił)
  • po trzecie, około rok temu platforma AM5 zaczęła być przystępna cenowo i jako konkurencja dla LGA1700, zachęcała również do kupna, tworząc większą przestrzeń możliwości upgrade'u
  • a po czwarte, inflacja przyczyniła się do zbiednienia części społeczeństwa, zmuszając ich do pozbywania się zachomikowanych rzeczy po szafach, aby np. opłacić sobie wyjazdy wakacyjne

W takich właśnie momentach lubię ostatnio kupować, wręcz brać wszystko jak leci, bo obecnie niektóre z tych sprzętów są naprawdę z pierwszej ręki, kompletne, z dodatkami, zadbane itd. Ktoś po raz pierwszy je sprzedaje jako używane i ja właśnie lubię od takich osób kupować. Nie lubię mocno przechodzonych rzeczy.

Zauważyłem też, że niektóre oferty zawierały wpis dotyczący wyprzedaży prywatnej kolekcji, czyli sprzęt można było odkupić od pasjonata/kolekcjonera podobnego do nas. Z drugiej strony, nie zliczę już ile opisów zawierało tekst, że "sprzedaję, ponieważ od wielu lat zalega w szafie, niesprawdzane. W momencie demontażu działało jak należy". To przyczyniało się do tego, że kompletne platformy, z chłodzeniem, fajnym procesorem i ramami można było wyrwać nawet poniżej 150zł za całość. Ludziom się nie chciało, więc puszczali za byle co, aby się tego pozbyć.

Poza tym, jak obecnie widzę topową lub prawie topową płytę główną w cenie poniżej 200 zł, to kupuję, niezależnie z jakiego jest ona okresu. Podobnie mam z procesorami, z tym że w ich przypadku górną granicą dla mnie są właśnie okolice 300 zł. M.in. dlatego w ostatnich postach widzieliście u mnie i7-6700K oraz te Ryzen'y 7. Te procesory właśnie obecnie idzie dorwać w normalniejszych pieniądzach (gdzie nie tak dawno ludzie wołali sobie 250 zł za Phenom'a II X4 :E) W przypadku chłodzeń, to przyjmuję granicę 100 zł, ale bliżej powiedzmy 60-70 zł za topowe, o ile jest w pełnym komplecie. Do kart graficznych podchodzę różnie, ale przyjąłem górną granicę ~500 zł za topową, limitowaną, unikatową, z pełnym kompletem itd. W ostatnich miesiącach przeważnie jednak kupowałem wysokie modele kart w przedziale 150-300 zł.

Podchodzę też do tego tak, że na pierwszym miejscu stawiam sobie przyjemność z posiadania oraz możliwość obcowania z danym podzespołem. To tak naprawdę głównie definiuje to co obecnie mną kieruje i tłumaczy dlaczego wrzucam to co wrzucam. Robię to z czystej frajdy, z zajawki na akurat ten sprzęt z tej kategorii i nie przejmuję się niczym. Nie raz mam też tak, że po latach w końcu mogę się pobawić czymś, na co zwyczajnie nie było mnie kiedyś stać lub co sobie odmawiałem, z racji niskiej opłacalności zakupu. Obecnie bawię się tymi podzespołami i tak jak już ktoś tutaj kiedyś stwierdził: od razu czuję się parę lat młodszy :) Po prostu to wszystko lubię, więc się tym dzielę co akurat robię i z czego mam radochę  :)

Na koniec dodam, że ogromnie cieszy mnie, że ten temat jest dla mnie takim swobodnym miejscem, gdzie mogę się dzielić takimi tematami, nie będąc jednocześnie ograniczony do publikowania jedynie poczynań w retro. Wewnętrznie czuję, że takie miejsce jest mi potrzebne i moimi wpisami tworzę sobie taki publiczny pamiętnik, do którego lubię sobie wracać :)

Dodam jednocześnie, że zgadzam się z przedmówcami i faktycznie ta granica ~15 lat od premiery jest dla mnie taką, z którą się wewnętrznie zgadzam, dlatego o ten szczegół chciałbym rozwinąć mój zacytowany powyżej wpis, mówiący, że "platformy z DDR3 nie są ani kolekcjonerką ani retro". Obecnie już tak tego nie postrzegam, z racji na silniejszą adopcję standardu DDR5. Obecnie natomiast identyczne słowa mogę powiedzieć o platformach DDR4 i być może zmienię swoje zdanie w momencie, w którym standard DDR6 stanie się podobnie powszechny do obecnego DDR5. Z kolei wszystkie ciekawsze podzespoły uważam za część prywatnej kolekcji, nawet jeżeli są to platformy z DDR4.

Uważam, że ten wątek tutaj jest właśnie takim miejscem dla wszystkich chętnych dzielenia się swoimi zajawkami sprzętowymi, a być może kiedyś jeszcze dorobimy się osobnego tematu na tylko i wyłącznie retro, spełniające wytyczne ogółu zainteresowanych (np. max DDR2 lub min. 15 lat).

To chyba tyle ode mnie na tę chwilę i będę się zbierał do Paczkomatu po kolejnego Ryzen'a 7 2700X, kupionego za 260 zł :D Idealnie na weekend ;)

• Like 3
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@RemiKo ja zamiast kolejnego Ryzena, wolał bym przytulić Voodooo 5 6000, Kyro 1 i 2, oraz Sound Blaster AWE 32 ISA z możliwością dołożenia dodatkowego RAMu, to są czarne konie RETRO. :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, Stjepan666 napisał:

Dla mnie tak samo, wszystko poniżej 2010 to już jest retro.

Serio? W tych latach wychodził skyrim :D dla mnie np. retro to jak żółte tablice w samochodzie, czyli wiek 25+ 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, Voodoo 2 napisał:

Serio? W tych latach wychodził skyrim :D dla mnie np. retro to jak żółte tablice w samochodzie, czyli wiek 25+ 

Dla mnie to końcówka retro, po prostu. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tak mam w kolekcji Voodoo i Voodoo 2. To jest retro pełną gambą, ale Voodoo 5 6000 też jest. :E  Tak jak Radeon HD 2900 XTX. :E To są "smaczki" :E  

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Stjepan666 napisał:

Voodoo 5 6000 też jest.

Byla do kupienia rok temu za 15 tys. dolarów. Mimo wszystko nie tak dużo jak na unikat

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@T0TEK Dla mnie retro to wszystko co ma pełnoletność choć wielu uważa, że wszystko co 32 bitowe nigdy nie będzie, jak zwykle opinie jest wiele ale mam to w pierdziawie.

@RemiKo Dawaj coś w spoilery, nie wiem czy dalej będzie to ładowało w tle czy nie ale przynajmniej nie będzie mi się na lapku strona rozjeżdżała :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Siła Atomu, robiłem testy Samsunga N130, z mega silnym Atomem N270. :E 

giphy.gif

VYSuelT.jpeg

5gqIc5l.jpeg

NMIqhTw.jpeg

FadZD3u.jpeg

Wyg8PH9.jpeg

ujRmr6F.jpeg

Taka jest siła Atomu wg. Intela. :E 

nuke-radio-active.gif

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Trochę gratów ze śmietnika, dysk 500GB od WD, Geforce GT210 512MB DDR3 od Gigabyte i nagrywarka DVD SATA, wszystko sprawne. :E  GT210 będzie badany na Phenomie X4 840, jutro składam taką maszynkę. :D  

YAg1mUW.jpeg

Edytowane przez Stjepan666
  • Like 1
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

IMG20240421194428.jpg

No to Sandał w podłoge :D

daje rade na 5,3 ale przestaje się skalować wydajność, trzeba dać mu papu, do tego 2133 na CL8, pamięci można atakować na CL7 ale to muszę poszukać trochę czasu :E

Edytowane przez T0TEK
  • Like 3
  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To chyba jakaś platynowa sztuka skoro wstaje na 5,3 :o

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

4.9GHz robi na 1.35V,  przejrzałem na forach to fajne sztuki lecą 54 55x, ale tu i tak jestem zadowolony  bo na powietrzu idzie

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Przyszły kolejne "przydasie" nie najwyższe modele ale za to w ciekawej wersji, wentylator do macho, komputer za 70zł - na razie sprawdziłem tylko płytę - uruchamia się, nie wiem czemu widzi 3 klawiatury, win 10 co był zainstalowany na dysku nie wstaje. W najbliższym czasie muszę sprawdzić resztę.

1abc85ea8aea6c98.jpg

c30323843fe982dc.jpg

c0b06bf027d70620.jpg

46fa423801f0cec1.jpg

Edycja:

Jako że płyta wstała dzień wcześniej to zrobiłem szybki przegląd - termopady jak na 2006r w pięknym stanie, za to pod nforce beton do drapania, z radiatora udało się jakoś ściągnąć, na chipie nie chciałem drapać więc zostało trochę syfu, nałożona pasta mx6 - później zmierzyłem temperaturę radiatora - ciepło ale myślę że w normie.

358915cef803623d.jpg

2e6224491cb1eee1.jpg

32d6081e3112a3ad.jpg

b80311d9ed357467.jpg

65a70dbe82c9a821.jpg

14a441dcf5653ec9.jpg

Komputer po wyjęciu baterii dał w kość, uruchamiał się raz na 30/50 resetów - nie przechodził post kręciły się tylko wentylatory - teoria jest taka że po wyciągnięciu baterii ustawienia pamięci ram były na auto - napięcie 1.9v - pamięci 1.8v - i przez to nie chciał wstawać, a jak się udało to waliło niebieskimi ekranami, myślałem że płyta walnięta ale po zmianie na corsarze jak na razie działa, później był problem żeby zainstalować windows xp - po skopiowaniu plików i restarcie waliło - Błąd ładowania systemu operacyjnego - pomerdałem w biosie, usunąłem wszystkie partycje i w końcu udało się uruchomić dziada! 7300gt też w śród żywych.

f6b7ee4d6d98b570.jpg

381aad39d0ea1e48.jpg

2e8c321ad584e0a1.jpg[/URL

Edytowane przez Kelero
  • Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Małe testy Phenom II 840 X4, 4GB DDR3 1333, na Asrock N68C-GS FX.

l9hhsad.jpeg

Najpierw pod młotek poszedł Geforce 210 512 MB DDR2 jednak :E 

8Vao8Ff.jpeg

wPdiXdQ.jpeg

3FHJgpO.jpeg

59lso2n.jpeg

oYZekzV.jpeg

Potem testowałem też znalezionego na śmietniku 8600GT 512MB DDR3.

sJQbpII.jpeg

SZkH7WJ.jpeg

2JC7ley.jpeg

HIVyFgq.jpeg

BdNViLA.jpeg

Będzie więcej kart, 8500GT, 9600GT, 9800GT oraz GT240, wsio co ma DX10/11 co mam na składzie będzie testowane. :D 

• Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jestem zdziwiony że athlon X2 3800+ 7300gt Galaxy - chłodzenie Zalman, Windows xp - ma więcej punktów w benchmark 2001se niż phenom 840 + 8600gt

Edytowane przez Kelero

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 22.04.2024 o 17:35, T0TEK napisał:

No to Sandał w podłoge :D

daje rade na 5,3 ale przestaje się skalować wydajność, trzeba dać mu papu, do tego 2133 na CL8, pamięci można atakować na CL7 ale to muszę poszukać trochę czasu

Mam takiego co robi 5.2 na 1.32V, kupiłem go kiedyś na tym forum. Dalej siedzi w kompie syna.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Kelero 3DMark2001 SE jest wrażliwy na inne systemy operacyjne niż Win XP, a poza tym w głównej mierze ten test skaluje się samym procesorem ;)

Tak z ciekawości podlinkuję tutaj mój wynik na INTEGRZE z tamtych czasów:

693063

693061

693062

https://hwbot.org/submission/2229334_remiko_3dmark2001_se_radeon_hd_4290_33704_marks

...

Ze starszych 3DMark'ów, to najbardziej graficznym (najmniej zależnym od procesora) jest 3DMark03. Odmiany 05 oraz 06 to również w głównej mierze testy wydajności samego procesora wraz z podsystemem pamięci. Przy szybszych procesorach, karta graficzna wystarczy że jakakolwiek współczesna jest, a punkty zapewnia procesor :E Niektóre testy odpalają się wręcz w Low 3D, czyli karta nawet nie wbija pełnego 3D podczas przelotu.

Pierwszy 3DMark, czyli 3DMark99 zawierał wyłącznie testy procesora. Zmiana karty graficznej na lepszą w ogóle nie miała wpływu na wynik. W wersji 2000 również większość testów jest wyłącznie procesorowa, ale dodali wsparcie sprzętowe (czyli karta graficzna mogła wspomagać render grafiki przez procesor, np. poprzez uzyskanie wyższych rozdzielczości). Dopiero od wersji 2001 nastąpiło pełne wsparcie kart graficznych oraz zrezygnowano z testów CPU.

• Like 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 godziny temu, ju-rek napisał:

Mam takiego co robi 5.2 na 1.32V, kupiłem go kiedyś na tym forum. Dalej siedzi w kompie syna.

Elegancki wynik, sztuka sztuce nie równa, na dodatek nie wiadomo jak mocno dostały w tylek te procki po tylu latach, nikt nie kupował k serii by lecieć na stocku. 

Mam sztukę x5650 która robiła 4.5GHz, po 6 latach katowania wyparowało jej 100MHz. Jednak długowieczne te intele :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi