Skocz do zawartości
Czeryboj

Hydepark, Retro, Luźne rozmowy

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Lekko poprawiona wersja. Początkowo miała trafić na rynek jako dGPU pod nazwą i752, ale Intel uznał że to bez sensu i układ trafił tylko do chipsetów jako integra. Generalnie mam sporo kart AGP. Ulubiona do GF2GTS, a ostatnio korzystałem na tym komputerze z FX5600. Przełączyłem na integrę, żeby mnie nie kusiło żeby w grach D3D korzystać z czegoś innego niż Voodoo ;-)

Swoja droga jak dla mnie najlepiej zestarzały się stare gry 3D, które nie bały się sprite'ów i lekkiej pikselozy. Gry full 3D z pełnym filtrowaniem tekstur (niskiej rozdzielczości), czyli to z czego słynęło i czym zachwycało Voodoo, dzisiaj w moich oczach wyglądają gorzej. M.in. dlatego z Need for Speedów najbardziej podszedł mi NFS II SE. Świetny, arcade'owy klimat. 👇

s3TAHOg.jpeg

sGPewt3.jpeg

Edytowane przez Assassin
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widzę grubo jedziecie z retro :E

U mnie aż tak grubo nie ma. Był Fermi i Maxwell to teraz czas na Keplera.

Wleci jak zwykle uszkodzona karta do odratowania - EVGA780Ti Classified.

Jeszcze czekam na dostępność pełnych TU102 żeby zrobić moda na 2080ti, ale na razie brak chipów. Tylko to już nie retro :E

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
50 minut temu, sideband napisał:

Widzę grubo jedziecie z retro :E

U mnie aż tak grubo nie ma. Był Fermi i Maxwell to teraz czas na Keplera.

Wleci jak zwykle uszkodzona karta do odratowania - EVGA780Ti Classified.

Jeszcze czekam na dostępność pełnych TU102 żeby zrobić moda na 2080ti, ale na razie brak chipów. Tylko to już nie retro :E

U mnie choroba postępowała stopniowo: zacząłem od LGA1366 z Radeonem HD2900XTX (protototyp) a potem 8800GTX, potem był P4 z Rambusem i Quadro FX1000@FX5800 a teraz to co widać. Ty przynajmniej idziesz chronologicznie, w kierunku nowszych ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zbieram rozbitki za małą kasę akurat tak się ułożyło.

X1900XTX z GTX260 przegapiłem na Ebay za 10zł ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Udało się jako tako poskładać am2 w krzywej soprano dx, piny w 5200+ były do lekkiego naprostowania ale prawdopodobnie operacja się udała bo działa. Chciałem zrobić większe oc procesora przez fsb ale powyżej 214fsb ram wchodzi mi na single channel, na początku myślałem że coś nie tak z płytą/pamięcią ale drugi komplet pamięci chodził tak samo, ogólnie jak mam ram ustawiony w bios na 800 w cpu z pokazywał 373, przy fps 214 jest 397, na starym procesorze fsb 200 - bios ram 800 = 400 w cpu z. Sprawdziłem też dokładniej TDU i wychodzi na to że 2x 7300gt jednak ograniczają, zmylił mnie msi afterburner bo pokazywał że procesor jest obciążony na 100% a karty ok 60% ale zmieniając rozdzielczość na 640x480 i nagle piękne 60+ fps. Przeleciałem też na tych ustawieniach 3d marki.

tt.jpg

IMG-20240621-154545583-HDR.jpg

tt2.jpg

5200.jpg

5200-214.jpg

2005-5200.jpg

2006-5200.jpg

• Like 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@Kelero Tak, te dzielniki pamięci tak właśnie działają na tej platformie i trzeba chwilkę pokombinować, aby dobrać te najbardziej optymalne wartości, tak aby jednocześnie i procek i pamięci leciały wysoko/nominalnie.

Między innymi dlatego na AM2 zawsze miałem wszystko podkręcone lub ręcznie dostosowane, bo równe 400/800 na pamięciach jesteśmy w stanie osiągnąć jedynie na procesorach z parzystymi mnożnikami (x10,x12,x14,x16).

Fajnie to wszystko Ci wyszło i bardzo ładnie to wygląda! :D I ta obudowa i te chłodzenie i te SLI ;)

Dziękuję Ci też za wszystkie przeprowadzone testy oraz weryfikację działania TDU.

...

Ja dzisiaj w nocy zabiorę się za instalację systemu na platformie z Northwood'em Pentium 4 HT i pewnie wrzucę tu pierwsze testy ;)

Platformę na tej czerwonej MSI od Northwood'a mam już odpaloną, ale miałem parę przebojów, o których opowiem w odpowiednim wpisie :)

EDIT:

Ok, mam pierwsze testy Northwood'a :)

Zacznę może od tego, że nigdy wcześniej nie posiadałem platformy na Socket 478 i jest to moja pierwsza styczność z tą platformą, dlatego mogą pojawić się niuanse z nią związane, a także momenty nad którymi będę się nieco bardziej zachwycał :D

576i3hec.jpg

Tym razem padło na takie oto pamięci, bo chciałem je w końcu przetestować po wielu latach leżakowania:

o5vrnpq4.jpg

y8avtfut.jpg

Ta płyta wygląda naprawdę dobrze :)

5b87csel.jpg

tqkdrzjm.jpg

Wyciągnąłem ze zbiorów tego procka, jako docelową jednostkę do tej platformy, ale jego testy odbędą się nieco później i na innej płycie głównej, o czym za chwilę nieco bardziej opowiem.

ice9uhle.jpg

Okazało się, że tym razem nieco przedobrzyłem i po zmontowaniu całości płyta nie wstała. Próbowałem absolutnie wszystkiego, ale musiałem jednak sięgnąć po inny procesor, a tym samym niechcący, po raz drugi w swoim życiu, wyrwałem procka z socket'u:

bnb3rm2j.jpg

Pierwszy raz był w 2005 roku i platformie s.754. Wyrwałem wtedy tego mojego Semprona 2800+. Wiedząc to wszystko, że tak to może wyglądać i tak byłem niesamowicie ostrożny i chyba z dobre 10 minut kręciłem chłodzeniem ile się da w lewo oraz w prawo (wiadomo, ruchy były skutecznie ograniczane przez ten koszyk/ramkę na płycie). Stopniowo zwiększając siłę ciągnącą chłodzenie odpuściło i myślałem oraz wręcz czułem, że idealnie zeszło. Dopiero jak je odwróciłem, to zaskoczył mnie widok procka przyssanego nadal do chłodzenia :E

Szok, jak ta pasta GC-4, rozprowadzona szpatułką idealnie trzyma :D Pod tym względem ma idealną konsystencję.

...

Nie mam zdjęć, ale podmieniłem na szybko procka na tego 2.4GHz, z którym przyszła ta płyta, chcąc zobaczyć, czy wszystko żyje. Tym razem głośniczek zagadał i płyta normalnie wstała.

Od razu sprawdziłem wersję BIOSu i okazało się, że była ona praktycznie najstarsza, jeszcze zanim premierę miały procesory Prescott.

Sam proces aktualizacji tego BIOSu, to jest osobna historia, bo tym razem postanowiłem wykonać wszystko bez użycia stacji dyskietek i przekonać się, czy dam radę.

Zabrałem się za to "po nowemu", czyli plik z najnowszą wersją BIOSu wrzuciłem na pendrive'a. Odpaliłem sobie płytkę bootowalną z narzędziami (Hiren's BootCD 15.2), odpaliłem Mini XP (czyli tak jak zawsze, jak sprawdzam podzespoły oraz stabilność zanim zabiorę się za końcową instalację docelowego systemu na dysku), wybrałem narzędzie do partycjonowania dysku i na świeżym dysku na Sata założyłem 20MB partycję FAT, kopiując na nią ręcznie wszystkie pliki z bootowalnej dyskietki startowej Win98se (jakoś od zawsze mam kopię tych plików na pendrive'ach). Do tego wrzuciłem też ten BIOS do osobnego folderu, wraz z narzędziem do aktualizacji firmware'u.

Aha, partycję ustawiłem jako aktywną oraz odbudowałem MBR'a. Pierwsza próba bootowania z dysku się nie powiodła, ale to nie szkodzi, bo głównie zależało mi na tym, aby plik z BIOSem znalazł się na dysku twardym, do którego będę miał dostęp z poziomu DOS'a.

Odpaliłem więc sobie z Hiren'sa narzędzie DOSowe, a dokładniej jakiś menedżer plików i uruchomiłem sobie Command.com z listy plików na dysku. Później już było z górki ;)

...

Okazało się jednak, że najnowszy BIOS nic nie dał i Prescott nadal nie chciał ruszyć. Podmieniłem później jeszcze na kolejne dwa inne procki, jakieś Celeron'y, ale też nowsze i żaden z nich nie chciał ruszyć.

Założyłem więc z powrotem Northwood'a i przystąpiłem do kolejnego flash'owania BIOSu, ale tym razem przypominając sobie, że niekiedy trzeba flash'ować wersjami po kolei. Dodatkowo zrobiłem sobie nieco więcej pracy, bo po każdej zmianie BIOSu sprawdzałem czy Prescott ruszy. No i nie ruszył, nawet pomimo faktu, że każda nowsza wersja informowała o kompatybilności z tymi procesorami. Nie ruszyły wersje 800MHz FSB jak i 533MHz. Do teraz nie mam najmniejszego pojęcia co jest tego powodem, tym bardziej, że na innej płycie głównej z tym samym chipset'em ten powyższy Prescott 3GHz działa normalnie.

Stwierdziłem tym samym, że nie będę się dalej męczył oraz denerwował i ta platforma na tej płycie zostaje na Northwood'y :)

ppbrm84p.jpg

Po wstępnym sprawdzeniu działania platformy, zainstalowałem świeżą kopię systemu oraz puściłem testy.

Na początek wrzucę wyniki Stock i bez tzw. P.A.T.'a: https://en.wikipedia.org/wiki/Performance_acceleration_technology który na tej płycie jest zaimplementowany przez producenta i nazywa się MAT ;) Hehe, od razu skojarzyło mi się to z serialem animowanym Sąsiedzi :E

Tak oto przed Wami najwolniejszy z najszybszych/najnowszych Northwood'ów z HT:

aflrc4mb.png
(Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_procesorów_Pentium_4)

qov8flg2.png

hpu5w7dx.png

zfcvimbn.png

cguihocl.png

xltqiekk.png

Wydajność była jakoś strasznie kiepska, a opóźnienia pamięci wysokie. Już nawet po samym działaniu systemu operacyjnego było czuć, że coś jest tak jakby nie tak, bo platforma działała tak pływająco-wolno. Poza tym wygląda to prawie jakby znów zabrakło sterownika od AGP, ale tym razem był zainstalowany :E

Odpaliłem więc ręcznie MAT'a i ponowiłem testy:

9o4id3uy.png

vwq37599.png

k3pjf7si.png

pb8q7yqx.png

i85ihe2f.png

Platforma działała już lepiej, nie było już czuć takiego "pływania", a opóźnienia pamięci dosyć solidnie spadły.

...

Później zabrałem się za OC platformy i nie będę tutaj zanudzał poszczególnymi stopniami oraz wrzucę końcowy daily wynik, +1GHz na procku:

ilfjipef.png

c3mduvkf.png

zzfk2i3i.png

jo357v3h.png

ccu6tx58.png

Takie 3.4GHz było w stanie w końcu minimalnie przegonić zwykłego Athlon'a 3000+ s.754 Venice na 2.0GHz:

4yjwgk2q.png

...

Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tej platformy. Po OC naprawdę ładnie to działa. Wymagało to jedynie delikatnego podbicia napięcia z 1.525v na 1.55v, czyli na znamionowe napięcie dla wersji 3.4GHz. Temperatury niskie, stabilność w porządku.

Kiedyś naprawdę było warto kupić najwolniejszy procesor i podkręcić go sobie do tej najszybszej wersji :D Fajne czasy to były ;)

Następnym razem postaram się w końcu wrzucić testy tego Prescott'a ze zdjęcia, ale odbędzie się to już na innej płycie głównej ;)

Obecnie najpierw musi mi przejść "faza na MSI" :E

Edytowane przez RemiKo
Historia z życia
  • Like 4

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeszcze przed grzebaniem.

2024-06-21-20-49-06.jpg

Przywrócona do życia bez lutowania tymczasowo.

Oby kontroler pamięci nie byl uwalony. Dobry krzem się trafił.

780ti.png

Edytowane przez sideband
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W retro ciekawiej niż w aktualnym sprzęcie. 👍

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, RemiKo napisał:

Kiedyś naprawdę było warto kupić najwolniejszy procesor i podkręcić go sobie do tej najszybszej wersji :D Fajne czasy to były ;)

Następnym razem postaram się w końcu wrzucić testy tego Prescott'a ze zdjęcia, ale odbędzie się to już na innej płycie głównej ;)

Oj tak. Pamięta, że najszybsza platforma jaką kiedykolwiek miałem względem tego co było topem na rynku to E2140@3,2GHz (oc o 100%) i GTX465@470 i kosztowała ona naprawdę mało. W czasach 1-rdzeniowców i np Radeona 9500@9700 można było mieć zresztą podobnie.

U siebie mam z kolei "najszybszego z najwolniejszych", czyli Northwooda 3,06GHz z HT na starym chipsecie 850E i Rambusach PC1066. Generalnie bardzo lkubie tę platformę. Może uda mi się wrzucić jakieś testy porównawcze.

• Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jako że pobawiłem się am2, wziąłem się za s939 - - A8N SLI deluxe, wstępnie wyczyściłem z pasty nakładanej kielnią, dałem w to miejsce termopad 0.5mm, na sekcji zasilania był w dobrym stanie więc nie ruszałem, pobawiłem się z 50min i jak wziąłem uruchom ponownie małpa już nie wstała, czarny ekran albo wiesza się przy post (ekran z logo Asusa, do biosu wejść nie można). Zmiana zasilacza, karty, ram, wypięte wszystko z USB i Sata i dalej nie wstaję, złośliwości rzeczy martwych. Komputer z P4 sprzedający przed wysłaniem też napisał że się nie uruchomił (startuję ale czarny ekran) zaryzykowałem i wziąłem, najwyżej będę miał eksponat. Mam jeszcze pytanie, polecacie jakąś chemię do czyszczenia PCB? IPA co posiadam straszne smugi zostawia i wygląda to mało estetycznie, drugie to czym do czyścić radiatory, jak widać mocno wgryzł się i mimo że pod palcem nic nie czuć ślady po paście zostały.

IMG-20240622-155810210-HDR.jpg

IMG-20240622-170220199.jpg

IMG-20240622-192406111.jpg

Edytowane przez Kelero
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Cytat

Mam jeszcze pytanie, polecacie jakąś chemię do czyszczenia PCB? IPA co posiadam straszne smugi zostawia i wygląda to mało estetycznie, drugie to czym do czyścić radiatory, jak widać mocno wgryzł się i mimo że pod palcem nic nie czuć ślady po paście zostały.

Jakiś czas temu słyszałem, że mocno polecają KT-5/KT-6 oraz PCC15. Co prawda ich nigdy tych środków do czyszczenia past i nie tylko nie miałem w rękach, ale ci co używają mówią, że lepiej czyszczą i nie pozostawiają smug jak to jest w przypadku IPA. Środki o których piszę są ogólnodostępne.

Edytowane przez Spl97
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Środki bazujące na mieszaninach alkoholi typu PCC15 itp. są przereklamowane zarówno do czyszczenia PCB jak i past etc. To jest na poziomie zwykłej IPY i nie daje się do używania w myjkach z włączonym podgrzewaniem powstaje biały nalot.

Benzyna ekstrakcyjna o dobrej czystości jest o niebo lepsza do czyszczenia past, PCB itp. To samo mogę o rozpuszczalniku typu Byrol.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@Assassin Jak wszystko dobrze pójdzie, to niedługo powinienem wrzucić testy na chipsecie Intel 845E (DDR1 Single Channel). Będą to testy procków Pentium 4 Willamette s.478 oraz Northwood bez HT.

Z góry dziękuję za Twoje testy na równie ciekawej platformie ;) Ciekaw jestem tych opóźnień na Rambus'ach oraz wydajności w Cinebench'u 2003 :)

...

@Kelero Tak jak opisałeś wszystko z tą platformą na s.939, to jedynie przychodzi mi do głowy wyciągnięcie baterii CMOS na parę godzin, bo rozumiem, że zworką już resetowałeś?

...

Na dzisiaj mam małe porównanie mojego powyższego Northwood'a do Prescott'a na LGA775. Wrzucam, bo mnie to osobiście nieco zaskoczyło i już wiem, że będę musiał ponowić testy, aby się dokładniej upewnić.

Po prostu z ciekawości przejrzałem sobie archiwalne wyniki, porównując je do tych najnowszych z Northwood'a i okazuje się, że faktycznie nowszy Pentium 4 Prescott może być wolniejszy.

j56j33yg.jpg

Testy leciały na płycie Abit AG8 z chipsetem i915P (Grantsdale) [Dual Channel DDR1], opisywanym jako: "It appears 915P will effectively replace 865PE; it will have the same performance of 875P with some extra features" oraz: "Even with 925X and 915P, we once again expect a PAT-like interface on 925X. Those in the industry say Intel has also made it a much more difficult enable "PAT" on Grantsdale."

Abit oczywiście zaimplementował odpowiednik P.A.T.'a na swojej płycie AG8, dlatego wyniki powinny być porównywalne. Testy opóźnień pamięci mówią same za siebie, że optymalizacja "PAT" działa:

cqrymuvz.png

7n2tyywe.png

CPU Queen również wykazuje prawidłową wydajność (wyniki można bezpośrednio porównywać do CPU Queen z Everest'a).

zo88kgkk.png

Natomiast Cinebench 2003 mnie właśnie zaskoczył. 3.6GHz na Prescott'cie nie dało rady 3.4GHz na Northwood'zie.

Nawet 3.3GHz Northwood jest wyraźnie szybszy:

q24nujrk.png

A leciał na wolniej taktowanym ramie oraz na mniej idealnym dzielniku pamięci.

Owszem, muszę ponownie sprawdzić czy tak wielkiej różnicy nie robi czasem te "Rated FSB", bo na Prescott'cie jest wbity niższy mnożnik efektywnej szyny.

Obiło mi się o uszy, że Prescott jest wolniejszy od Northwood'a z racji na o połowę dłuższy potok wykonawczy, ale dopiero teraz mogłem tego osobiście doświadczyć :)

Tak czy siak, nie spodziewałem się, że Pentium 4 Northwood będzie aż tak ciekawym dla mnie procesorem. Zawsze wydawało mi się, że wszystkie procki Pentium 4 są mniej więcej pokroju Prescott'ów, a tutaj widzę, że taki Northwood potrafi pokazać pazur :)

Cieszy mnie to, bo tym samym ta platforma na s.478 stała się dla mnie jeszcze bardziej cenna, skoro jest szybsza od dwa lata młodszej i nowocześniejszej na LGA775.

Prawda jest też taka, że w przeszłości miałem głównie styczność z procesorami Pentium 4 Willamette oraz właśnie Prescott. Czas panowania Northwood'a mnie całkowicie ominął i nikt dookoła mnie nie posiadał tych procesorów (lub posiadał, ale Celeron'y). Dlatego też na samym początku zabawy z platformą s.478 zdecydowałem się od razu montować Prescott'a, patrząc jedynie na datę premiery oraz ilość pamięci Cache L2, której to pojemność kojarzyła mi się tymi najlepszymi Athlon'ami 64 na s.754 oraz s.939.

...

Następne będą ode mnie testy P4 Prescott'a HT na i865PE, a może pod koniec tygodnia wlecą testy i845E Pentium 4 Willamette s.478 oraz Northwood bez HT.

Być może w międzyczasie odpalę jeszcze jakiegoś Athlon'a XP, tak aby mieć jakiś wgląd w wydajność oraz odczucia z działania obu platform.

• Like 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@RemiKo Te PNY ciekawe, one mają też wyższe pcb niż normalne pamięci czy tylko radiator tak wysoki?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

@blabla123 Tak, mają wyższe PCB, bo są wyposażone dodatkowo w ledy pokazujące pracę (pomiar przepustowości) oraz temperaturę modułów (mają wbudowany czujnik temperatury).

EDIT:

W sumie to zabrałem się za te moduły i po 30 minutach zabawy udało mi się ustalić mniej więcej coś takiego:

rqb2ahj2.png

6m7pz5cb.png

5fw9dsiz.png

PAT włączony, HT off.

DDR550 CL2,5 tak fajniej jakoś wygląda i chyba sobie je tak zostawię :D

W PhotoWorxx ten zestaw tak ładnie gniecie o 100MHz szybszego procka, ale wolniejszych pamięciach z poprzednich moich testów.

tRCD 3 - do benchmarków, a tRCD 4 niestety potrzebne do stabilności.

Napięcia różne, ale zaczynałem od 2,85 V (max płyty to 3,0 V). Muszę je jeszcze dopasować.

Nie będę ściągał radiatorów, ale ciekawi mnie na jakich tak naprawdę są kostkach. Wiesz może @blabla123 które kostki były w stanie osiągnąć takie taktowania przy CL 2,5?

Edytowane przez RemiKo
Rozszerzenie wpisu
  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
W dniu 16.01.2024 o 14:03, Spl97 napisał:

Zacnie, ogólnie to mogę w sumie lekko zaspojlerować, że będę miał w końcu desktopowego Intela (dotarł do mnie i trochę potestowałem czy działa jak należy itd.), który docelowo przyjdzie w miejsce mojego Athlona 64 X2 4200+ najprawdopodobniej wiosną, wcześniej niestety nie, z czasem krucho i na razie się nie zanosi, żebym miał więcej wolnego czasu :E.

Wiosną to się nie udało, ale będzie latem. Ogólnie większość tego, co mam, żeby zrobić mam już na miejscu, czekam aktualnie jeszcze na 2 rzeczy, które do mnie jadą. Jedna powinna być jeszcze w tym tygodniu, natomiast druga na początku lipca, gdyż raczej do końca czerwca nie zdążą dostarczyć, bo jedzie z Chin. Jeśli się nic nie nawali, to będzie składane, odpalone i sprawdzone w lipcu. Będzie grubszy upgrade, do tego stopnia, że z obecnego kompa z A64 niewiele zostanie.

Edytowane przez Spl97

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

@blabla123 Też moja pierwsza myśl właśnie była skierowana ku kostkom TCCD, bo najwięcej się zgadza :)

Tak przy okazji zapytam, czy masz może wiedzę jak mogę obejść tego tzw. 3D glitch'a na tej platformie, po wstępnym ustabilizowaniu tych pamięci?

3D glitch objawia się tym, że od okolic DDR500 zaczynają się wyświetlać drobne artefakty podczas testów 3D, a DDR550 nie jest w stanie przejść jakiegokolwiek testu w 3DMark'u, chociaż wszystko inne (procek, grafa) jest na bezpiecznych/stabilnych nastawach. Udało mi się zawęzić temat do kwestii samego taktowania pamięci ram i wiem, że to przez nią występuje ten glitch.

...

@Spl97 Będziesz składał coś na LGA775? Jeżeli tak, to na jakim chipsecie i jaką generację wybrałeś?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Sprawdzałem. To wygląda tak jakby problemem było samo wysokie taktowanie pamięci lub dzielnik 1:1, niezależnie od zapodanych timingów lub napięcia. Ciekawy problem, bo na dzielniku 5:4 wszystko 3D śmiga jak należy ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może mieć to coś wspólnego ze strapem, na 1:1 są agresywniejsze ustawienia. Ewentualnie może AGP/PCI nie jest trzymane na 66/33 (choć na tym chipsecie powinno).

• Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak masz jakiegoś A64 na s939 to zapodaj na nim jeszcze test. Nie wiem na ile to prawda ale zawsze mi się wydawało, że ta platforma najlepiej prowadzi pamięci.

• Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, RemiKo napisał:

@Spl97 Będziesz składał coś na LGA775? Jeżeli tak, to na jakim chipsecie i jaką generację wybrałeś?

Będzie coś trochę nowszego od LGA775.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chodzi o LGA775 to fajne do zabawy są Pentium 4 i Pentium D 65nm (Cedar Mill i Presler). Zwłaszcza Cedar Mill (1-rdzeniowce z HT) to trochę taki Northwood-bis (dobre oc i wcale nie najwyższy pobór mocy, zwłaszcza jak na Netbursta).

Jedną z moich ulubionych platform retro pozostaje Pentium XE 965 z 2 rdzeniami i 4 wątkami. Miał nawet okres swojej świetności wyprzedzając w wielu grach Core 2 Duo w czasie, gdy Nvidia miała zepsute sterownika dla CPU dwuwątkowych ;-)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepsze to są Celki na Wolfie, chłodne i OC 80%+ z palca praktycznie :E Te 4xx w sumie też.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi