Skocz do zawartości
xxSlayeRxx

podłączenie kontrolera pwm do plyty glownej

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że to pierwszy post to Witam,

 

Nie moglem znaleźć jak podłączyć takiego huba, widziałem pytania o jakieś splittery, ale to nie to samo a dodatkowo zawsze wykrywało obroty

 

Mam obudowę SilentiumPC Armis AR5X TG RGB oraz płytę główna Gigabyte B450 AORUS ELITE

Chciałem podłączyć kontroler PWM i podłączyłęm go do sys_fan2, niestety płyta nie wykrywa obrotów tak jakby wentylator nie był podłączony. Podłączyłem pinem z 1 oznaczonym na wtyczce do 1 na płycie głównej (wypustki plastikowe są po tej samej stronie). Wentylatory się obracają, natomiast nie wiem co zrobiłem źle, że mi nie wykrywa obrotów?

 

instrukcja

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_b450-aorus-elite_1002_e.pdf

wskaźnik w aplikacji płyty głównej (to samo w biosie)

IwCTCl6.png

wycinek z instrukcji:

5sPBkPU.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

 

Czy możesz napisać co to jest za kontroler PWM? Producent, model. Ten 4 pin w gnieździe wentylatora służy do automatycznej regulacji obrotów wentylatora przez czujniki płyty głównej w zależności od temperatury panującej w obudowie.

 

Podłącz sam wentylator z wtyczką 4 pin do płyty głównej i zobacz co się będzie działo. Jak widać na załączonym obrazku wentylator od procesora ma 1201 obrotów w danym momencie.

 

Oczywiście kabel od wentylatora musi mieć 4 żyły.

Edytowane przez gilban

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

 

 

Czy możesz napisać co to jest za kontroler PWM? Producent, model. Ten 4 pin w gnieździe wentylatora służy do automatycznej regulacji obrotów wentylatora przez czujniki płyty głównej w zależności od temperatury panującej w obudowie.

 

Podłącz sam wentylator z wtyczką 4 pin do płyty głównej i zobacz co się będzie działo. Jak widać na załączonym obrazku wentylator od procesora ma 1201 obrotów w danym momencie.

 

Oczywiście kabel od wentylatora musi mieć 4 żyły.

 

 

Dzięki za odpowiedź.

 

Dodam tylko (teraz zauważyłem), ze można sterować prędkością, tylko nie wykrywa aktualnej prędkości, dodatkowo w smart fan 5 (funkcja sterowania) mam pwm % a nie obroty (mogę ustalić krzywą wedle temperatury od 0% do 100%

 

Nie wiem jaki to kontroler, znalazłem tyko takie coś:

 

Zaawansowany kontroler PWM Aurora Sync Pro

 

Elementem wyposażenia standardowego obudowy Armis AR5X TG RGB jest zaawansowany kontroler SilentiumPC Aurora Sync Pro umożliwiający kontrolę nad maksymalnie sześcioma urządzeniami LED RGB, a także sześcioma wentylatorami w systemie PWM. Funkcja sterowania PWM jest szczególna, gdyż umożliwia zarządzanie z poziomu UEFI bądź oprogramowania płyty głównej wentylatorami (zarówno 3- jak i 4-pinowymi) podłączonymi do kontrolera wykorzystując zaledwie jedno złącze PWM na płycie głównej.

 

a co do kabla ma 3 żyły 1 <przerwa> 2 3, co by się zgadzała 1 masa, 2 sterowanie volt (puste) 3 sensor i 4 sterowanie pwm

Edytowane przez xxSlayeRxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

 

Na tym obrazku jest napisane z jakimi płytami głównymi ten kontroler jest kompatybilny.

 

spc-armis-ar5-tg-rgb-connection-infographics-v3-pl.png

 

Ty zwyczajnie masz płytę Gigabyte, która z tym kontrolerem nie jest kompatybilna, dlatego też nic nie widzisz w biosie.

 

Jak się kupuje obudowy z takimi obudowami, to trzeba mieć świadomość jakie są konsekwencje, gdy zakupimy inną płytę główną.

 

W twoim przypadku zostaje się olać ten kontroler i podłączyć wentylatory bezpośrednio do płyty głównej z pominięciem kontrolera. Co do podświetlenia - zostaje się jeszcze pilot do dokupienia i kontroler Nano RGB.

 

Powinieneś też napisać do silentiumpc i ich się zapytać co zrobić w tym wypadku. Napisać że kupiłeś niekompatybilną płytę główną i zapytać się jak możesz w inny sposób sterować wentylatorami podłączonymi do tego kontrolera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, ale mi nie chodzi o światełko, bo to akurat działa wyśmienicie, tylko nie pokazuje obrotów, zastanawiam się nad zmianą gniazda, ale to jest jedyne wygodne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego płyta obrotów może poprawnie nie pokazywać, ponieważ nie rozpoznaje tego kontrolera jako wentylator.

 

Inna sprawa co Ci z tych obrotów jak do 1 gniazda podpinasz poprzez kontroler kilka wentylatorów na raz. I jeden będzie miał 500 obrotów a drugi tysiąc. To co: płyta ma pokazywać 750 obrotów? Bezsens.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie dlatego płyta obrotów może poprawnie nie pokazywać, ponieważ nie rozpoznaje tego kontrolera jako wentylator.

 

Inna sprawa co Ci z tych obrotów jak do 1 gniazda podpinasz poprzez kontroler kilka wentylatorów na raz. I jeden będzie miał 500 obrotów a drugi tysiąc. To co: płyta ma pokazywać 750 obrotów? Bezsens.

ok może faktycznie go nie rozpoznaje, a zakladałem, ze wszystkie wentylatory maja te same obroty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok może faktycznie go nie rozpoznaje, a zakladałem, ze wszystkie wentylatory maja te same obroty

 

Właśnie się doczytałem w instrukcji (nie tej dołączonej do obudowy, ale takiej z Internetu, podobnej, ale jednak z tym jednym szczegółem więcej), że raportowane są obroty wentylatora podpiętego do złącza FAN1 kontrolera (genialnie proste - jak raportować obroty wielu wentylatorów: średnia, mediana, najmniejsze, a może największe? - a Chińczycy mają prosty sposób - wybierz sobie jeden :)). Standardowo w mojej budzie były podpięte 4 wentyle do złącz FAN3-FAN6 więc i mnie kontroler nie raportował do płyty obrotów wentylatorów. Przepiąłem więc najważniejszy moim zdaniem z czterech wentylatorów (wyciągający z tyłu obudowy, by móc go monitorować) do portu FAN1 i faktycznie zaczęło raportować obroty.

 

Niestety raportowanie to jedno a sterowanie to drugie. Pomimo, iż na płycie podpiąłem Aurorę do 4-pin'owego złącza CHA1 to jakiekolwiek sterownie przez płytę w moim wypadku nie zmienia nic w kwestii obrotów, wentylatory mają cały czas swoje nominalne 1600 rpm (tak raportuje ten podpięty do FAN1 a pozostałe zdają się istotnie od niego nie odstawać). Po dłuższym zastanawianiu się czemu to nie działa i studiowaniu pinologii w Internecie doszedłem do wniosku, że... sterowanie obrotami TYCH wentylatorów przez TEN sterownik nie może działać, bo podłączenia wentylatorów są trój-pinowe, mają zatem GND, +12V oraz Sense (raportowanie obrotów) ale po prostu nie mają sterowania PWM, które jest na pinie nr 4 w złączach 4-ro pinowych.

 

Oczywiście można sterować obrotami obniżając napięcie, ale najwyraźniej moja Aurora Sync Pro tego nie robi. Teoretycznie mogłaby, bo jest połączenie 4-go pinu (PWM control) do Aurory. Q sumie nie rozumiem, czemu to ma służyć jeśli podłączenia do wenytaltorów są już tylko 3-pinowe czyli bez sterowane PWM.

 

Jeśli ktoś ma inne obserwacje - np. w jego przypadku jednak płyta główna steruje obrotami wentylatorów Sigma HP Corona RGB 120 mm poprzez kontroler Aurora Sync Pro, to dajcie znać i najlepiej z wyjaśnieniem, gdzie jest problem/błąd w powyższym rozumowaniu. Moja MoBo to Asus P8P67Evo.

 

Pozdrawiam

Jarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki muszę sprawdzić do jakich podłaczyłem, może faktycznie mam 1. pusty, ale sterowanie u mnie działa (jak wezme krzywe i przesune an maxa (zamiast auto) to smiga... najlatwiem mi bylo to ogarnac pod winda z oprogramowaniem producenta

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki muszę sprawdzić do jakich podłaczyłem, może faktycznie mam 1. pusty, ale sterowanie u mnie działa (jak wezme krzywe i przesune an maxa (zamiast auto) to smiga... najlatwiem mi bylo to ogarnac pod winda z oprogramowaniem producenta

 

Powodzenia z monitorowaniem, powinno ruszyć, pewnie nie zmieniałeś oryginalnego podłączenia, a podłączają od góry, czyli od 6, jedynka jest na dole sterownika.

 

Napisz proszę do jakiego złącza na płycie masz podpiętą Aurorę, czy do 4 pin czy do 3 pin. Wcześniej kminiłem że to nie ma jak działać, jeśli wentyle są 3 pin, bo nie ma tam sygnału PWM, ale po przeczytaniu wypowiedzi, że jednak u ciebie sterowanie działa poszukałem i trafiłem na wątek tu:

 

http://forum.benchmark.pl/topic/137698-jak-kontrolowa%C4%87-wentylator-3-pin/ (mam nadzieję, że wolno wklejać linki do innych forum, jak nie to przepraszam)

 

w którym ludzie twierdzą, że niektóre płyty/kontrolery potrafią sterować obrotami przez napięcie, przez złącze 3 pin. Więc chyba ta Aurora jednak to potrafi (zmienić PWM z 4-go pinu wejścia na zmianę napięcia na 3 pin wyjścia, skoro u Ciebie działa. Tylko pytanie, dlaczego w przypadku mojego kompa tego nie robi... próbowałem z bios (funkcja Q-fan) oraz speedfanem pod windows i nie zadziałało (oryginalny soft do płyty na win 10 nie działa, a jego nowsza wersja nie działa z kolei z tą płytą) :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm to juz bylo chwile temu, ale wlasnie mialem tak, ze w biosie polki nie zaakceptowalem to moglem zmienic co chcialem i nic sie nie stalo. A ze sie balem, ze przestawiec cpu przypadkiem, to stwierdzilem trudno nie bede mial sterowania, moze nie dzialac. Jednak pobralem stery app center i smart fan czy jak to sie nazywa i stwierdzilem, zobaczmy... tu zadzialalo, wiec i w biosie grzebalem i faktycznie dziala (aczkolwiek zostawilem auto, bo nie wiem jak to skonfigurowac)

 

Tylko ja zadnych dodatkowych wentylatorow nie podlaczalem (bazowalem na wentylatorow z obudowy) tylko ledy dopdpialem

 

 

A co do tego "jak ma to dzialac". To jest kontroler, wiec kontroluje, dostaje sygnal na wejsciu i wg niego ustawia sygnal na wyjsciu ot co.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopuję ale mam pytanie. Czy poprostu podłączenie kontrolera do zasilania pozwoli na sterowanie podświetleniem z przycisku na budzie? Bo płyta na pewno mi nie wspiera tego Aurora Sync Pro. Widziałem tam zasilanie z wtyczki sata ma ten kontroler, czyli jak podłącze to będzie działać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę odkopuję ale mam pytanie. Czy poprostu podłączenie kontrolera do zasilania pozwoli na sterowanie podświetleniem z przycisku na budzie? Bo płyta na pewno mi nie wspiera tego Aurora Sync Pro. Widziałem tam zasilanie z wtyczki sata ma ten kontroler, czyli jak podłącze to będzie działać?

 

Z tego co zozumialem to ma 2 tryby, sterowanie plyta, sterowanie kontrolerem, wiec powinno dzialac, przy przelaczeniu ignoruje ustawienia plyty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Kupilem dzisiaj obudowe Armis AR6X TG RGB

Posiada ten sam kontroler o którym mowa wcześniej.

Pytanie czy ktos rozwiazał problem?

U mnie pokazuje ile jest rpm i trzyma cały czas max 1600

Podpiąłem wszystko tak jak powinno moja płyta (GA-Z97X-SLI) obsługuje oczywiście PWM

W APP Center nie moge zmienic prędkości wentylatora ss:(zdjecie)

 

Moje pytanie jest takie, jeżeli producent mówi o PWM to powinno to działać ale jak to zrobić, żeby tak było :0

Wpadł mi jeszcze pomysł podłączenia rozgałęźnika (zdjecie) pod cpu_fan i wtedy obroty wentylatora może by były takie jakie na cpu (czy to zadziała i czy to dobry pomysł?)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez remqu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój znajomy ma msi x570 w tej budzie co w temacie i wedlug instrukcji jest tak cpu fan pwm pump fan pwm i sys fan od 1 do bodajze 6 to dc.Podlaczony ten kontroler ma do pump fan bo wedlug instrukcji plyty jak i obudowy powinno byc pod pwm.Wchodzac do biosu wchodzi w zakladke monitoting czy jakoa tak i tam sa wentylatory cpu fan pokazuje ze sie kreci i obroty tez pokazuje jak przejdzie do zakladki pump fan zaznacza zeby mu sie pokazala krzywa wentylatorow ktora ustawiona jest automatycznie zaznacza pwm i ewidentnie slychac ze wentylatory zwalniaja jest ciszej ale obrotow nie pokazuje zapytam sie w jego imieniu jak to zrobic zeby pokazywalo.

Edytowane przez Ania923

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, temat stary ale może ktoś odpowie. Mam podobny problem ale tym razem u mnie pwm działa prawidłowo ale nie mogę zmieniać rgb przez płytę (działa tylko przez przycisk na przednim panelu). Wszystko teorytycznie zgodne - płyta msi b450 bazooka v2 z Mystic Light (jedno wejście jrgb) i obudowa spc armis ar5x tg rgb z tym samym kontrolerem. Wszystko dobrze podłączone a płyta jakby nic nie widzi (patrzyłem w biosie podłączone urządzenia). Pokazuje wolny port jrgb w bios. Mystic Light nie widzi, Asus aura także (probowałem aplikacje innych firm). Ps. trzymałem przycisk przez 3 sekundy aby przełączyć na zarządzanie z płyty.

Nie mam pojęcia co jest nie tak. Czy ktoś miewał podobne problemy, albo zna rozwiązanie?

Edytowane przez Jakub77

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...