Skocz do zawartości
_rdk_

Hynix C-die CJR / Micron E-die

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Dawno tu nie pisałem. Jak komuś pamiątki cisną 3733Mhz, a chce 3800Mhz to wystarczy rfc na 58 i trfc na 580. Nic więcej nie zmieniałem. SOC na 1.09/1.1V. vddp i vddg nie zmieniałem, jest auto, więc nie wiem ile tam płyta ustawia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@up

Po tym co napisałeś, sprawdziłem co wrzuca kalkulator na 3800, te same timingi, czyli 58 i 580 jakie mam na 3733, jedynie alt. trfc się zmienia, i większe napięcie z 1.42 na 1.45.

Chyba po niedzieli sprawdzę 3800mhz na RAMie.

 

Mam pytanie, czy te napięcia z zakładki zaawansowane/advanced też trzeba wklepywać? Bo ja ten RAM co ustawiłem to tylko wklepałem w bios to co jest na głównej zakładce.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na tych samych timingach RAM w Cinebench20 osiągam drastyczne różnice pomiędzy 3666 Mhz a 3733 Mhz, sięgające kilkuset punktów (na niekorzyść 3733), to oznacza to, że IF kończy mi się właśnie na 3666? Dodam, że procek ustawiony na Auto :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spora różnica. Ram stabilny ? Żadne programy w tle nie działają ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie raczej stabilny na 3733 Mhz, ale porzuciłem twarde sprawdzanie stabilności gdy zobaczyłem te wyniki w Cinebench20, bo uznałem, że nie ma sensu sprawdzać stabilności dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć, może faktycznie się kończy fclk. Równie dobrze, możesz mieć jakieś timingi za ciasno na to ustawienie ramu i diametralnie ucina wydajność ? Głównie trfc i trcdrd na to wpływa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi luźne jak majtki Weroniki.

 

W każdym razie wróciłem do 3666 Mhz. Niby już na nich siedziałem parę dni, ale zaczęły się te słynne restarty, które Novi doskonale znasz ...

 

Teraz trochę inaczej to poustawiałem i zobaczę, może dotrwam do grudnia, do nowego BIOS-u i wtedy dopiero wszystko na poważnie i ostatecznie poustawiam.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli na tych samych timingach RAM w Cinebench20 osiągam drastyczne różnice pomiędzy 3666 Mhz a 3733 Mhz, sięgające kilkuset punktów (na niekorzyść 3733), to oznacza to, że IF kończy mi się właśnie na 3666?

 

u mnie fatalne wyniki były tożsame z ramem sypiącym błędami na prawo i lewo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timingi luźne jak majtki Weroniki.

 

W każdym razie wróciłem do 3666 Mhz. Niby już na nich siedziałem parę dni, ale zaczęły się te słynne restarty, które Novi doskonale znasz ...

 

Teraz trochę inaczej to poustawiałem i zobaczę, może dotrwam do grudnia, do nowego BIOS-u i wtedy dopiero wszystko na poważnie i ostatecznie poustawiam.

 

 

A na ramie np 3400mhz też masz te resety? To widzę, że dałem natchnienie większej ilości użytkowników, którzy mają takie zajawki , żeby o tym pisać. Dam Ci znać jak agesa 1.0.0.4 da radę, bo na x570 pewnie dość szybko ją wypuszczą

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na ramie np 3400mhz też masz te resety? To widzę, że dałem natchnienie większej ilości użytkowników, którzy mają takie zajawki .

 

Nie, na 3600 Mhz już tych resetów nie miałem, przy starym BIOS, gdy jeszcze ustawiałem 3666 Mhz za pomocą MemoryTryIt! też tego nie uświadczyłem, ale teraz tej funkcji nie używam, bo chcę trochę więcej wycisnąć z pamięci. Stabilne 3666 Mhz osiągnę bez problemu, kwestia dopracowania, ale zastanawiałem się nad 3733 Mhz, ale skoro w Cinebench mam takie klocki, to już chyba nic z tego nie będzie.

 

Ogólnie to mam raczej słabszy procek, nie tak jak Reddzik. Gorzej boostuje i potrzebuje większego napięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to jednak przypadek odmienny ode mnie, ja mam nawet na ramie 3400mhz, wrażenie jakby nagle procek się sypał i dawał niestabilność na fclk.

Może Ci się uda 3666mhz cl14 pocisnąć ? Mam dość dobre sztuki cruciali i na 3733 mogę pomarzyć o cl14, sypie się ram w parę sekund w tm5.

Każda sztuka jest inna, jak miałem puszczony nisko ram, to miałem dobrą sztukę procka, teraz totalnie przeciętna, bo raczej potrzebowała dovoltowania do oc ramu, ale nie wiem czy to jest 100% prawda , bo nie próbowałem schodzić z napięciem, zmieniałem po 3 rzeczy na raz, aż zyskałem stabilność i tak zostawiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to raczej CL14 na 3666 Mhz nie uda się osiągnąć, chociaż być może to nie tyle niemożliwe, co raczej zbyt trudne dla mnie, bo co prawda sporo się nauczyłem przez te ostatnie miesiące o OC pamięci, ale to ciągle nic w porównaniu do chłopaków z forum, którzy bawią się w to od lat. No i podejrzewam też, że jednak słabsza sztuka procka mnie trochę w tym wszystkim ogranicza.

 

PS. Wcześniej siedziałem przez dwa dni na lekko zmodyfikowanych ustawieniach od Art385,i miałem je z czasem może trochę bardziej zacieśniać, ale też zaczęły się pojawiać resety - raz czy dwa razy dziennie, więc dzisiaj próbowałem bawić się z 3733 Mhz, ale po tym cyrku z Cinebench wróciłem do 3666 Mhz, tym razem trochę inaczej to wszystko ustawiając (luźniej).

 

Pobawić się mocniej chcę przy nowej AGESie, bo obecna zepsuła mi zapisywanie i odczytywanie profili OC na pendrive, co skutecznie zniechęca do drastycznych prób OC pamięci, bo jak komputer nie wstanie, to muszę wszystko bez wyjątku po resecie CMOS ustawiać od początku, łącznie z wentylatorami.

 

EDIT: Dałem na razie takie luźne timingi raczej bo mam dosyć zabawy jak na razie i bardziej chodziło mi o stabilność, a nie o wyniki. Wyszło coś takiego Dalekie od tego co koledzy prezentują, ale tak jak pisałem, na poważniejsze zabawy muszę zaczekać chyba do nowych BIOS-ów.

PS. Wszelkie GDM, BGS czy BGS alt na Disabled. Na razie od paru godzin resetów nie ma żadnych.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obadaj czy ci płyta nie robi jakiś cyrków tak jak mi na biosie pod zen2. LLC działa tylko na numerku 1 kiedy od początku istnienia płyty nie działało a działały niższe. Zmiana napięć jak vddp/1.8 itd. z auto nawet na takie same wartości jak ustawia płyta objawia się niestabilnością. Vcore pokazuje bzdury czasem mniejsze czasem większe. Krótko mówiąc cyrk i banany.

Magicznie nagle 4175 robię (z ramę na 3600 cl16@1.35v na luźno opóźnienie około 66ns) przy 1.337v tempy pod avx2 przez 75 % czasu 60 stopni i poniżej :E + klasyczne skoki jak zaczyna mielić w peaku do 72 i spada do 65 - średnio 60 stopni na 1h test. Ba 4.2 robię 1.362v a w sumie to i przy 1.356v pewnie będzie ok. Patrząc na dokładnie te same nastawy tylko wpisane z palca a nie na auto powodowały tempy rzędu 85 stopni mimo że SMU raportowało max 2W więcej poboru prądu. Mam nadzieje, że jak wydadzą 1.0.0.4 to będzie chociaż w połowie działać tak jak powinna, bo zwrócić do sklepu nie mogę, bo obsługę ramu i cpu ma tak naprawdę na zena 1 i ram max 3200 :kwasny: chyba nie ma drugiej takiej branży gdzie sprzedanie czegoś co niby działa nie spowodowałoby natychmiastowego bankructwa i kryminału dla ludzi to goniących. To trochę tak jakby kupić samochód i gaz był pod hamulcem a skręcanie działa odwrotnie niby da się ogarnąć choć oznaczenia są mylące ale w generalnie padaka niezła jest. Jak kolejny bios nie wyprostuje szalejących napięć to przesiadam się na x570 od asusa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeżeli na tych samych timingach RAM w Cinebench20 osiągam drastyczne różnice pomiędzy 3666 Mhz a 3733 Mhz, sięgające kilkuset punktów (na niekorzyść 3733), to oznacza to, że IF kończy mi się właśnie na 3666? Dodam, że procek ustawiony na Auto :hmm:

 

A IF ustawiasz na sztywno 1833Mhz?

 

No i Geardown raczej powinieneś włączyć przy takim taktowaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obadaj czy ci płyta nie robi jakiś cyrków tak jak mi na biosie pod zen2. LLC działa tylko na numerku 1 kiedy od początku istnienia płyty nie działało a działały niższe. Zmiana napięć jak vddp/1.8 itd. z auto nawet na takie same wartości jak ustawia płyta objawia się niestabilnością. Vcore pokazuje bzdury czasem mniejsze czasem większe. Krótko mówiąc cyrk i banany.

 

Płyta wydaje się być raczej w porządku, bo jak zacząłem ustawiać z ciekawości, biorąc pod uwagę Twoje sugestie, najpierw główne timingi RAM i podejrzałem jakie napięcia SOC, VDDP, VDDG płyta zasugerowała (ustawienia auto), to wyszły idealne napięcia z kalkulatora. Nie ma też najmniejszego problemu z trzymaniem tych napięć, które ustawię (według Ryzen Master).

 

Dla mnie to po prostu słabsza sztuka procka. Jak pech to pech.

 

 

A IF ustawiasz na sztywno 1833Mhz?

 

No i Geardown raczej powinieneś włączyć przy takim taktowaniu.

 

Tak, IF na sztywno ustawione.

Myślisz, że to może być brak Geardown? Zaraz przetestuję :P

 

EDIT:

Hura, podziałało! Wynik w Cinebench20 osiągnął rekordowy poziom:

 

... 2950

 

:E

Wracam do poprzednich ustawień :lol2:

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

Nie wiem czy jest sens do 3666 aktywowac te ustabilniacze bo 3600 z 1T bez GDM i bez BGS jest ciekawą opcją a odpalanie GDM czy tam jeszcze BGS dla 3666 moim zdaniem nie będzie wydajniejsze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Up

Nie wiem czy jest sens do 3666 aktywowac te ustabilniacze bo 3600 z 1T bez GDM i bez BGS jest ciekawą opcją a odpalanie GDM czy tam jeszcze BGS dla 3666 moim zdaniem nie będzie wydajniejsze

 

Masz absolutną rację. Na 3666 siedzę obecnie bez GDM i BGS i jest ok. Mam za to problem z 3733 Mhz. Procek się chyba skończył na tej wysokości :lol2:

Trudno, zostanę na 3666 Mhz, a jak wyjdzie nowa AGESA to po prostu postaram się bardziej zacieśnić timingi.

 

PS. W poprzednim moim poście podałem wynik eksperymentu. Zachęcam do lektury :lol2:

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi bez GDM nawet nie chce przyjąć 1T i to pomimo, że to ustawiam w BIOS. Wchodzi z automatu 2T.

 

BGS mam wyłączone, ale mam włączone BGS alt, niestety nie mam zielonego pojęcia, czym się różnią (to mi kalkulator sugerował).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator chciał u mnie geardown mode OFF przy 1T, ale wiem, że 1T chce żeby to było włączone, a off przy 2T. Dodam, że mam w jednej linii 1T/2T/GDM a żeby 1T było muszę wybrać GDM, jak dam 1T to mam brak stabilności, bsod itp, bo wtedy jest 1T i GDM off.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi bez GDM nawet nie chce przyjąć 1T i to pomimo, że to ustawiam w BIOS. Wchodzi z automatu 2T.

 

BGS mam wyłączone, ale mam włączone BGS alt, niestety nie mam zielonego pojęcia, czym się różnią (to mi kalkulator sugerował).

Jak masz taki objaw to ustaw 2T a następnie ustaw 1T u mnie też się tak robiło

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi bez GDM nawet nie chce przyjąć 1T i to pomimo, że to ustawiam w BIOS. Wchodzi z automatu 2T.

 

BGS mam wyłączone, ale mam włączone BGS alt, niestety nie mam zielonego pojęcia, czym się różnią (to mi kalkulator sugerował).

 

Włącz GDM. Zapisz ustawienia i wyjdź z BIOS. Wejdź ponownie do BIOS. Ustaw ręcznie na 1T (bez GDM). Zapisz i wyjdź z BIOS. Powinno być już ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A Jak w cpu-z pokazuje Ci NB Frequency i memory? Takie same?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A Jak w cpu-z pokazuje Ci NB Frequency i memory? Takie same?

 

To pytanie do mnie? Jeśli tak, to odpowiadam.

Nie chce mi się wszystkiego ponownie przestawiać na 3733 Mhz i nie wiem jak Cpu-Z, ale w AIDA64 przy testach pokazywało tak samo.

Co więcej, testy w AIDA dawały normalne wyniki, adekwatne do 3733 Mhz, natomiast przy teście Cinebench20 procek dostaje zawału przy 3733 Mhz.

Na 3666 Mhz wszystko gra.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Więc jeśli procek dostaje zawału to zamiast dawać go auto, daj go sztywno. U mnie jest podobnie, w takim sensie, że po prostu grzeje się i brakuje napięć dla niego, jeśli ramy są wysoko ustawione. No i takie OCCT przechodzi max 2-3 minuty. Jak zwiększe napięcia SOC do 1.1, vddg, vddp to wtedy jest ok, choć wyższe temperatury. Coś za coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to jakieś rozwiązanie i zapewne skuteczne, ale sam nie wiem czy ustawiać procka na sztywno na stałe. Moja obudowa to piekarnik (w teście Power Supply OCCT osiąga procek temperaturę nawet 82 stopni po 7 minutach) i w niektórych sytuacjach takie 4,1 może doprowadzić do mocniejszego wzrostu temperatur. Z drugiej strony rzadko doprowadzam procesor do stanu wrzenia (nie licząc obciążenia w benchmarkach i programach oraz sporadycznej obróbki filmików), więc może faktycznie to byłoby najlepsze rozwiązanie.

 

 

EDIT:

 

Więc jeśli procek dostaje zawału to zamiast dawać go auto, daj go sztywno. U mnie jest podobnie, w takim sensie, że po prostu grzeje się i brakuje napięć dla niego, jeśli ramy są wysoko ustawione. No i takie OCCT przechodzi max 2-3 minuty. Jak zwiększe napięcia SOC do 1.1, vddg, vddp to wtedy jest ok, choć wyższe temperatury. Coś za coś.

 

Dałem na sztywno. Nic to nie pomogło. Mój procesor dławi się przy ustawieniach pamięci na 3733 Mhz. Wynik w Cinebench z ustawieniem procka na sztywno na poziomie 4100 podskoczył, ale osiągnął tylko niecałe "3300 punktów" :lol2:

 

Nie znam się na tym, ale dla mnie to trochę śmieszne. Chociaż przynajmniej wiem teraz, że nie ma sensu próbować z niczym z OC pamięci wyższym niż poziom 3666 Mhz. W sumie nie ma to aż tak dużego znaczenia, bo tyle mi powinno wystarczyć, o ile oczywiście zejdę z timingami niżej.

 

No, ale takie zabawy dopiero w grudniu, gdy wejdą nowe BIOSy.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...