Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Witam,

chciałem wybrać zasilacz do mojego przyszłego komputera, którego specyfikację podaję poniżej.

 

MOBO Huanan ZHI x79 Dual

CPU 2x Intel Xeon E5 2667v2

Cooler 2x AIO Aigo 120T lub jakieś AC - tutaj jeszcze nie zadecydowałem do końca.

RAM 4x 8 GB DDR3 ECC 1866 MHz

GPU GTX 980 Ti

Case Sharkoon Pure Black RGB

 

Według kalkulatora https://outervision.com/power-supply-calculator, którego użyłem, to wyszło mi zapotrzebowanie 128 W na linii +3.3V i +5V, oraz poboru 639 W energii na linii 12V.

 

Do mojego zestawu chciałbym kupić zasilacz XFX Black Edition XTR 750W, który na linii +3.3V i +5V posiada moc w wysokości 100W, oraz 744 W mocy na linii linii +12V.

 

Czy wyżej wymieniony kalkulator jest miarodajny i czy rzeczywiście wspomniany przeze mnie zasilacz, który chcę kupić jest za słaby dla tego zestawu ze względu na słabą linie +3.3V oraz +5V?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Nor.Bas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Dokładnej odpowiedzi ci nie dam, bo nie chcę cię wprowadzić w błąd, ale powiem ci tyle, żebyś koniecznie poczekał na odpowiedź od kogoś dobrze rozeznanego przed zakupem. Bardzo specyficzny masz ten sprzęt i wydaje mi się, że ten zasilacz nie będzie do niego dobry.

A kalkulatory mocy... To są bardzo poglądowe zabawki. Nie należy im specjalnie ufać.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy wyżej wymieniony kalkulator jest miarodajny i czy rzeczywiście wspomniany przeze mnie zasilacz, który chcę kupić jest za słaby dla tego zestawu ze względu na słabą linie +3.3V oraz +5V?

 

zastanów się. Do 980Ti zaleca się zasilacz min 600W w tandemie z jakimś mainstreamowym CPU typowo 95W. ty chcesz dwa potworki typowo 130W i do tego 980Ti. jaki kalkulator przewidzi pik poboru prądu dla E5 2667v2? mały tip: dwujajowy pentium g3258 w piku bierze 300W. Co pan na to? Jak sądzisz, ile weźmie xeon, ile dwa a ile dwa z GTXem?

Edytowane przez Lonley

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Sprawdziłem również dwa inne zasilacze, jeden z nich to Chieftec GPS-1000C 1000W, który na linii +3.3V i +5V ma 130W, oraz zasilacz EVGA 1000 GQ, którego zaproponował mi kalkulator mocy PSU, który również posiada 130W mocy na tej linii. W obydwóch zasilaczach maksymalna moc na linii +3.3V i +5V jest na granicy poboru energii podanej przez kalkulator. Czy dopiero w tak potężnych zasilaczach jest na tyle mocna linia +3.3V i +5V?

Edytowane przez Nor.Bas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na kalkulatory nie patrz, bo to bzdury. Dobre 650W pociągnie tego kompa bez OC, 750W można wziąć dla zapasu. XFX XTR to stara konstrukcja, szkoda się w nią pakować. Przede wszystkim potrzebujesz zasilacz, który ma fabrycznie dwie wiązki 8-pin EPS do podłączenia pod mobo. Na Twoim miejscu wziąłbym Seasonic Focus Gold Plus 750W - to nowa i dobra konstrukcja, na którą masz 10 lat gwarancji, masz też odpowiednie okablowanie pod tą płytę.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

To może dla spokoju wziąć 1000W, jakbym napotkał sytuacje, że mógłbym i przydałoby się zrobić OC.

 

Znalazłem takie zasilacze:

 

- EVGA 1000 GQ 1000W Certyfikat 80 PLUS Gold;

- XFX XTS2 1000W Certyfikat 80 PLUS Platinium;

- BeQuiet! Dark Power PRO 1200W Certyfikat 80 PLUS Platinium;

- Kolnik Continiuum 1200W Certyfikat 80 PLUS Platinium

oraz słabszy:

- Corsair HX850 850W Certyfikat 80 PLUS Platinium.

 

Wszystkie zasilacze używane oraz większość na gwarancji.

Edytowane przez Nor.Bas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

pare lat temu składalem takie dual cpu na socketach 2011/1366 - mimo ze mialem pełno zasilaczy to ciezko bylo cos ogarnac z dwoma 8pin eps

 

wtedy jeszcze kabli nie ogarniałem, teraz kupujesz byle co praktycznie i mozesz tanio dorobic/dokupic wiązke

 

te cpu nie biorą dużo pradu, jakbys obciązył 2x cpu, ram i gpu równoczesnie na 100%, obstawiam max maxow 550-600W, ale zwykle bedzie pewnie kolo 450-500W

 

inna kwestia ze uzywane zasilacze wysokiej mocy mozna aktualnie kupic bardzo tanio

Edytowane przez duniek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu brać 1000W do tego kompa, bo wydasz tylko kasę na marne. Jeśli koniecznie chcesz coś mocniejszego, to bierz Focus Plus Gold 850W - mocy spokojnie wystarczy, a nie przepłacisz jak za w/w jednostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Właśnie kuszą mnie ceny tych zasilaczy z wysoką mocą, bo jeżeli są w podobnej cenie, to nie znam argumentu dlaczego miałbym takiego nie wziąć. Jedynie co przychodzi mi do głowy to, że są one po urządzeniach do kopania kryptowalut, ale z drugiej strony mają długie gwarancje, więc mam wrażenie, że nadają się jeszcze do dalszego użytku. Czy macie jakiś argument, którym odradzalibyście mi takie zasilacze z wysoką mocą?

Edytowane przez Nor.Bas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Potrzebujesz solidnego zasilacza. 1 kW to moze byc rzeczywiscie overkill. 750W bedzie na styk.

Idealnie byloby wrzucic tam 850W.

 

Mialem swego czasu zasilacz Thermaltake z serii Toughpower 550W - zdarzalo sie go niezle przeciazac kiedy zainstalowalem VEGA64 ktora w piku bierze 320W, do tego stary i5 po solidnym OC na 4.6 GHz . Od tego momentu mam bardzo dobre zdanie o tych zasilaczach, poniewaz nigdy nie odmowil wspolpracy.

 

Model: Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W (PS-TPG-0850F1FAPE-1)

Edytowane przez winuser_pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mam kilka takich komputerów (zobacz sygnaturkę), oraz doświadczenie z serwerami, więc chciałbym się odnieść do tego, co koledzy piszą.

 

Niezależnie co będziesz robił, zawsze warto kupić zasilacz o wyższej sprawności, ponieważ 2x CPU żrą prąd i nic tego nie zmieni. Ja płacę ponad 250zł za prąd co miesiąc, z czego ~80% to komputery, więc zasilacz o wyższej sprawności da mi konkretne oszczędności w skali roku.

 

Pod biurkiem mam dwie maszyny z 2x CPU 130W, obydiwe obsadzone RAM wszystkie gniazda, jedna zawalona dyskami, druga z grafiką ze średniej półki. Obydwie platformy biorą nieco ponad 200W w spoczynku (!). Maksymalny pobór mocy jest w okolicach 660 W z zasilaczem 80+ Platinum dla maszyny z dyskami i 500 dla maszyny z GPU.

 

Prosta matematyka mówi, że po dołożeniu GPU zasilacz o mocy 750 W będzie na styk. Dodatkowo z doświadczenia wiem, że zarówno dla maszyn z procesorami Haswell-EP (Xeon E5-2699v3) i Purley (Xeon Gold 6142, Platinum 8180M) wygląda to podobnie - 180-200 W poboru w spoczynku. Co ciekawe większość serwerów ma obecnie zasilacze 680-750W (i nawet pięcioletnie mają 80+ platinum i titanium!) - tylko, że nie mają GPU! Wartości nie są z d... wyciągnięte - mam miernik w gniazdku przed komputerem, a w pracy w serwerowni mam monitorowanie całej szyny zasilającej i PDU, które podaje mi moc na każdym gniazdku. Dodatkowo chciałbym przypomnieć, że zasilacze posiadają najwyższą sprawność w okolicy 50-70%, a nie blisko maks. mocy, więc zapas jest zawsze mile widziany.

 

Z doświadczenia wiem, że kalkulator na outervision jest zaskakująco dokładny ze starszymi CPU. Nowsze (Ryzen, threadripper i Skylake+) już są mniej dokładne, bo XFR i SDP/TDP rozmazują faktyczny pobór mocy, ale dalej orientacyjnie nie kłamie.

 

Podsumowując: Dla takiego komputera zasilacz 1000 W NIE jest fanaberią, ale rozsądnym wyborem.

 

Jeśli chodzi o wybór konkretnego, jestem jak najbardziej za kupnem używanego zasilacza, jeśli znajdziesz, i to najlepiej czegoś nowszego - coś co ma jedną linię 12 V i wysoką sprawność (80+ Gold minimum). Ma to znaczenie, gdyż nowsze konstrukcje są tak naprawdę zasilaczami tylko 12V, a 3.3 i 5 V "zwisa" z przetwornicy DC-DC podczepionej pod spodem. To jest lekkie, sprawne, nie grzeje się, nie cierpi na skoki napięć przy obciążeniu krzyżowym i ma niższe szumy. Coraz częściej trafiają się takie konstrukcje w niskich cenach, a także sporo "przechodzonych" po koparkach - dopóki maja komplet kabli to dobra inwestycja. Tak naprawdę warto jest każdy zasilacz, jaki wpadnie Ci w oko po prostu poszukać - kto go wyprodukował, co to za platforma, czy są jakieś profesjonalne testy - np jonnyguru.

 

Producenci - Super Flower, Leadex, Andyson, oraz ich rebrandy, niektóre Enermaxy i Thermaltake. Pośrednio Seasonic i Corsair, ale tych nie znajdziesz w dobrej cenie. Dobra cena to moim zdaniem 250-350 zł, za S. Corsaira +100zł. Cooler Master to loteria, każdy model trzeba osobno sprawdzić, kto to robił, często w jednej linii modelowej są różne konstrukcje. Dla nowych zasilaczy nie ma zmiłuj, wydasz minimum 600zł.

 

Sporo się teraz przewija EVGA GQ, w naprawdę niewysokich cenach. Ja kupiłem miesiąc temu LC-Power 1000W (Andyson) za nieco ponad 200zł.

 

Natomiast zgadzam się, że z reguły największym problemem jest brak dwóch wtyczek EPS 12V do zasilania CPU. Nie zgadzam się natomiast, że kupowanie zasilaczy serwerowych ma sens. Po pierwsze, one wymagają niskiej temperatury, po drugie 99% z tych co są na rynku w ludzkich cenach to 80+ Bronze maksymalnie, po trzecie - żaden z nich nie jest modularny i po czwarty - w sumie, jeśli nie przeszkadza Ci 2x 6pin PCI-Express, jedno czy dwa SATA i jeden Molex... i nic więcej... to ok. Powodzenia!

Edytowane przez Kowaliks

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...