Skocz do zawartości
lopa97

Reanimacja dziadka - i5 2500K, Asrock P67 Pro3, ...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie przedstawię państwu 8 czy 9 letniego staruszka :)

 

CPU- Intel i5 2500K

Mobo - Asrock P67 Pro3

GPU - Gigabyte Radeon R280x

Zasilacz - OCZ -ZS750w - EU

RAM - Corsair XMS3 2x4GB CMX4GX3M1A1600C9 9-9-9-24 1.65V

Chłodzenie - Zalman CNPS7x

Dysk na dane - WD RED 1TB

Na system Win 10 PRO - Crucial MX300

Obudowa - Zalman Z3

 

A wiec sa dwie sprawy : Albo nie oplaca sie go modernizowac i lepiej sprzedac na czesci, albo go przyspieszyc troche pod prace biurowa na programach typowo ksiegowych, do monitora Full HD albo 2K, mozliwe ze za jakis czas do 21;10 .

Napewno obudowa pojdzie na smieci i poszukamy cos malego bez piekarnika.

W GPU wiatraki sa do wymiany bo juz chałasuja ,albo cała do wymiany,nie wiem. Wiem ze wytwarza duzo ciepla.

Chłodzenie proca tez OUT,bo porazka straszna .

Wentylatory w obudowie sa 3 jakies Zalmanowe, tez OUt bo chałasuja.

Procesor nie był podkrecany,a podobno ma potencjał,tak slyszalem.

Aha, to komputer raczej do pracy wiec szalenstwa $ nie przewiduje :)

 

Nie wiem,pewnie wszystkiego nie przemyslałem,dopisałem , wiec prosze smiało pytac,ale z gory za nie dopisanie przepraszam .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba najlepiej to opchnąć i zbudować coś nowszego, bardziej oszczędnego i wydzielającego mniej ciepła.

 

Ryzen 3 2200G + płyta B450 + 8/16 GB RAM zależnie od potrzeb. Zamknąć to w jakiejś małej budzie i tyle. Można zostawić dyski i zasilacz, chociaż trochę śmiesznie będzie wyglądać 750W przy takim zestawie no ale nic się nie stanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

bardzo fajny komputer :)

 

ile chcesz przeznaczyc na modernizację? :)

 

jaki efekt chcialbys osiagnac? pograc w nowsze gry czy tylko wieksza moc oblczeniowa w programach i codziennej pracy??

Edytowane przez tomaszekk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdania podzielone widze :)

To ma byc komputer do pracy w programach ksiegowych,przegladaniu neta,fimow powiedzmy. moze od jakiegos dzwonu cos bedzie na nim grane ale nie bedzie to nic z terazniejszych gier.

Wiec tanim kosztem go przyspieszyc, zmienic obudowe i wyciszyc.

Procesor na pewno nie moze byc słabszy niz i5 do prac ksiegowych . Co do ramu nie wiem jak jest z tym obecnie.

 

gównie skupiamy sie na komputarze do pracy w programach ksiegowych ze stabilnym łaczem internetowym .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak przeszkadza Ci wiatrak od GPU i CPU, to nawet box Intela po UV da sobie spokojnie z i5 2500K, gdzie tempy nie będą przekraczać tych 55-60 stopni przy pracy biurowej, swego czasu miałem skręconego do oporu w dół 2500K i nie było go słychać przy typowej pracy. Kartę możesz sprzedać i wymienić na coś nowszego - 1030 GT do pracy biurowej jak znalazł.

 

Nie rozumiem jak może mieć komputer problem z pracą biurową przy SSD? Pamiętam i5 2500K i on nie miał żadnych problemów, może trzeba zrobić porządek w systemie?

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komputer nie byl uzywany do tej pory do pracy biurowej. Bryl ogolnym komputerem raczej do grania. teraz skladany jest nowy pod Ryzena, a ten bedzie zastepczy czyli do pracy biurowej. Ten ssd wyladuje w nowym kompie z systemem, a do tego sie dolozy jakis z systemem, dorzuci pewnie drugi taki sam ram i bedzie 16Gb, tylko karte trzeba bedzie na cos wymienic bo po gwarancji dawno, a ta strasznie juz hałasuje i sie grzeje. wiatrak padł a kolejne dwa sa głosne .

Wiec bedzie ram do dołozenia, chlodzenie do zmiany na CPU , grafika do zmiany i obudowa na cos malego,praktycznego i niedrogiego .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

po co mu 1030 jak może wziąć to co zaproponował Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Komputer nie byl uzywany do tej pory do pracy biurowej. Bryl ogolnym komputerem raczej do grania. teraz skladany jest nowy pod Ryzena, a ten bedzie zastepczy czyli do pracy biurowej. Ten ssd wyladuje w nowym kompie z systemem, a do tego sie dolozy jakis z systemem, dorzuci pewnie drugi taki sam ram i bedzie 16Gb, tylko karte trzeba bedzie na cos wymienic bo po gwarancji dawno, a ta strasznie juz hałasuje i sie grzeje. wiatrak padł a kolejne dwa sa głosne .

Wiec bedzie ram do dołozenia, chlodzenie do zmiany na CPU , grafika do zmiany i obudowa na cos malego,praktycznego i niedrogiego .

2x4 powinno w zupełności starczyć do pracy biurowej, chłodzenie nie wchodząc w koszty Intel BOX, SSD dorzucić i zmienić obudowę, najniższym kosztem ja to tak widzę.

 

po co mu 1030 jak może wziąć to co zaproponował Dirian

Bo wymiana platformy pod prace biurowego, w których i tak stara i5 będzie lepsza to bezsens. Taniej będzie odpicować stary sprzęt, plus przy zmianie platformy problemy z wymianą windowsa.

Edytowane przez TheMr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co jest z tym obecnym Zalman CNPS7x swoją drogą nie tak?

Hałas? Wysokie temperatury? Problemy z montażem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swiete slowa, nie chce pchac sie w koszty bez sensu. I tak na nowy komputer wydaje sporo pieniedzy juz.

A co do chlodzenia ma juz pare lat i jest glosne.

Z tego co pamietam ,moze gdzies mam chlodzenie boksowe do procesora. Moze jakas dobra pasta(thermal grizzly) i bedzie spoko. Moze byc gorzej jak podkrece CPU.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Moze byc gorzej jak podkrece CPU.

Tylko po co do pracy biurowej? Trzeba było to zrobić jak był do gier :E

Lepiej UV jak się da. Zmniejszysz temperatury a tym samym hałas.

BOX intela to jest swoją drogą głośny. Może coś jest nie tak z tym wentylem w Zalmanie?

 

Edit.

Pytanie kiedy ostatnio wymieniałeś pastę i czyściłeś ten sprzęt? Bo jak dawno to sama wymiana pasty i pozbycie się kurzu z chłodzenia procka powinna sporo pomóc :E

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pamietam ,moze gdzies mam chlodzenie boksowe do procesora. Moze jakas dobra pasta(thermal grizzly) i bedzie spoko.

Od tego boxa lepsza będzie np.Fera 3 za ok.100 zł.Na tym chłodzeniu nie będzie problemu z OC 2500k

 

BOX intela to jest swoją drogą głośny. Może coś jest nie tak z tym wentylem w Zalmanie?

To prawda,choć nigdy nie miałem platformy Intela.

Do autora:spróbuj rozebrać wentyl i go naoliwić,może pomoże.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komp jest czyszczony raz na dwa miesiace,a pasta wymieniana byla w tamtym roku przed swietami.

Zerkne do tego chlodzenia , ale obawiam sie ze skonczy sie na kupieniu czegos prostego. Zostanie dokupic grafike jakas uzywke pewnie np jakoegos rx470 4gb i bude. No i ssd. A jak ramu bedzie malo to drugie tyle tego co jest i juz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak już chcesz RX470 to unikaj kart które pracowały w "koparkach kryptowalut",zresztą RX 570 4GB można dostać od 400 zł

Co do obudowy bardzo dobrą propozycją będzie Signum SG1/SG1 TG

Tak jak napisałem Fera 3 do 2500k dobra opcja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Zostanie dokupic grafike jakas uzywke pewnie np jakoegos rx470 4gb

Do pracy biurowej :E

Fakt, że współczesne grafiki są chłodzone pół pasywnie więc hałasować w programach księgowych nie będzie.

Oj może kusić by robić na tym sprzęcie coś ciekawszego niż praca.

 

No i 470 jest już na tyle stara, że z długą gwarancją może być ciężko. Do tego wiele będzie po koparkach. Ale to najbardziej opłacalna karta patrząc na cena/wydajność.

Edytowane przez domino97

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec na jaki konkretnie model mam zwracac uwage ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Komputer nie byl uzywany do tej pory do pracy biurowej.
Masz zerowe pojęcie o pracy biurowej / księgowej. Twój komp to full wypas, na i5-2400 czy i5-3470 programy księgowe chodzą jak burza, SSD pomaga (choć jestem sceptyczny, bo wszystkie dane może szlag trafić jak to na SSD więc rób kopie zapasowe!).

 

Jedyne co bym wymienił to karta graficzna, o wiele zbyt mocna i prądożerna, kwestia jak bardzo wyje na youtube, zwykle to małe obciążenie (a wtedy wiatraki i Waty są niskie). Ale i5-2500k ma kartę "HD Intel® 3000" - wystarczająco mocną i bardzo cichą. Taki komp starczy na 10 lat księgowania (konieczny Windows 10). Jedynym powodem wymiany złoma z Core 2 Duo i Windows XP było to, że część programów nie chciała chodzić (chyba Płatnik itd).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym, że HD 3000 nie ma już wsparcia i sterowników pod win 10. Jaki to może sprawiać problem tego nie wiem, nie miałem styczności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plus ASrock P67 nie ma wyjść wideo, więc pies pogrzebany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No to ja bym nic nie zmieniał. Ten twój R280x ma 6 lat i chyba działa bez problemu (nie piszesz o nich). A kupowanie współczesnego szajsu GT 1030 nie ma sensu (dużo za droga i dużo słabsza od twojej).

 

Najtańsze co znalazłem na ceneo to GT 710 z x-kom za 119 zł, może być, ale wydajność tej karty jest wstrząsająco mała (choć dużo wyższa od HD 3000). Przy oglądaniu youtube nawet 4K GPU pewnie nie będzie obciążone wyżej niż 20-30%. Przy pracy księgowej zarówno GPU jak i CPU będą się nudzić na 0-5%. Jedynie przeglądając strony www obciążenie CPU może sięgać chwilowo po 50% (odczuć można to tylko u szaleńców z wp.pl i sportowefakty, którzy potrafią to zamulić, właśnie siedzę na kompie matki i na chwilkę lekko zamuliłem go - 20 kart w tym 10 z wp, zużyte 95% pamięci z 4 GB, twoje 8 GB daje ogromny zapas).

 

Księgową najbardziej wkurzy zawieszanie się komputera i gdy kilka godzin pracy (czy nawet 30 minut) przepadnie.

Edytowane przez sino

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze w zeszłym roku miałem podobnego kompa do gier (2500K + 8GB ram + GX970). Aktualnie służy on jako komputer do gier mojej siostrze, ciągnie choćby Wiedźmina 3.

 

Jak dla mnie to:

- wymiana wentylatora na chłodzeniu procka (np. Pure Wings 2 92mm) połączona z wymianą pasty

- wymiana grafiki na właściwie cokolwiek biorąc pod uwagę specyfikę pracy

- zakup dysku SSD (skoro aktualny idzie do nowego kompa), dyski teraz są śmiesznie tanie, 120GB to jakieś 100pln, 240GB to jakieś 200.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty to pisalem ze jest glosna , ze wentylator jeden pada bo sie bardzo czesto zatrzymuje, ze kreca sie jak szalone bo wytwarza duzo ciepla przy normalnym użytkowaniu nawet. A naprawa czy wymiana wentylatorow mija sie z celem podobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do karty to pisalem ze jest glosna , ze wentylator jeden pada bo sie bardzo czesto zatrzymuje, ze kreca sie jak szalone bo wytwarza duzo ciepla przy normalnym użytkowaniu nawet. A naprawa czy wymiana wentylatorow mija sie z celem podobno.

Nie wiem czy dostaniesz wentylatory do twojej karty,bowiem np.na allegro są wentylatory do r9 280x,ale do kart asus i sapphire.

Jaką masz temperaturę w twojej r9 280x w idle?

 

Jaki to może sprawiać problem tego nie wiem, nie miałem styczności.

Mogą być problemy ze stabilnością np.podczas grania,sam tego doświadczyłem instalując najnowsze sterowniki Andrealin w Radeonach pod Win 8.1

Kosmos nie z tej ziemi,wywala kiedy chce.

AMD od 2 lat porzucił wsparcie sterowników do Radeonów na Win 8.1,skupiając na 7 i 10

Jak ktoś chce grać na 8.1 to jest skazany na GeForce(oprócz RTX)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aida 64 pokazuje 57 stopni przy odpalonym radiu internetowym i kulku stronach w przegladarce, origin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aida 64 pokazuje 57 stopni przy odpalonym radiu internetowym i kulku stronach w przegladarce, origin.

O to dużo,zmiana pasty na karcie się szykuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...