Skocz do zawartości
Isharoth

Komunikat RODO

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Wiem, że to istnieje już od dłuższego czasu, ale dziś komunikat znów mi o sobie przypomniał, więc stwierdziłem że to najlepszy moment aby poruszyć ten temat. Forma komunikatu pojawiającego się na forum PCLaba to jest szczyt chamstwa i kombinatorstwo, byle obejść przepisy, które miały regulować bezprawną sprzedaż naszych danych.

 

Do czego zmierzam? Pojawia się komunikat o wykorzystaniu ciasteczek. Na pierwszy rzut oka mamy do wyboru wyrażanie zgody na wysyłanie informacji do zaufanych partnerów, których lista jest ogromna. Są też zagadkowe "ustawienia zaawansowane". Oczywiście przycisk zgody jest wyróżniony, jak też samo naciśnięcie X również oznacza wyrażenie tej zgody. Żeby odmówić zgody na sprzedaż naszych danych do zewnętrznych podmiotów trzeba wykonać aż 3 kroki, a każdy z nich jest do bólu przekombinowany, byle jak najdalej ukryć opcję, którą najchętniej kliknęłaby większość osób.

 

yN41sJy.png

 

 

ZgbMQAa.png

 

 

Tu musimy już, kliknąć na niższą zakładkę. ;)

 

CKgjiva.png

 

 

No i w końcu mamy poszukiwaną opcję. Ale czy na pewno to wszystko? Nie! Od teraz z każdą odsłoną strony pojawia się komunikat na samym dole:

 

OQitGt2.png

 

 

Oczywiście mogę sobie to zablokować uBlockiem, ale czy naprawdę musimy się bawić w kotka i myszkę?

 

To jest chamstwo i plucie w twarz użytkownikom, dzięki którym w ogóle możecie utrzymywać swoje portale internetowe. To wy powinniście prosić, żeby użytkownik łaskawie wyraził zgodę na sprzedaż swoich danych, a nie utrudniać mu to, do czego ma prawo. I wiem, że moderacja zbyt wiele nie może zrobić, oprócz przekazania sprawy gdzieś wyżej. Ale chcę, żeby wiedzieli, że nie wszyscy udają że wszystko jest w porządku, bo nie jest. Im dłużej będziemy pozwalać na takie praktyki, tym częściej będą się one pojawiać. Akurat PCLab to jeszcze nie taka tragedia, widziałem już gorsze przypadki. Tak czy inaczej jest sporo do poprawy, a na pewno nie trzeba się zniżać do chamstwa.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

to takie wydrapywanie brudu z pod paznokci

 

ed: akat chodzi tutaj o zbrzydziały każdemu polakowi znienawidziany onet ale co poradzisz administrator pclab.pl trzepie na tym hajs i z tego żyje więc jak nie pasuje wyloguj się i nie wracaj :lol2: nie wiem czy wiesz ale ban na forum jest za używanie adblock bo reklam nie wyświetlasz i ktoś na tym nie zarabia

Edytowane przez klimatyzator66554

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A ja myślałem, że manipulują ludźmi do wyrażenia zgody na sprzedawanie ich danych właśnie z tego powodu, że sporo ludzi ma adblockery i przez to nie zarabiają już tyle na zwykłych reklamach. szczerbaty.gif Proszę bardzo, niech banują. I tak wątpię, że ktokolwiek to zrobi, zresztą zaraz sobie sprawdzę czy taki punkt jest w regulaminie.

 

Dla mnie jest zupełnie oczywiste, że takie forum musi na siebie zarabiać. Ale forma tych komunikatów jest wręcz śmieszna. I warto ciągle o tym przypominać, bo potem ludzie się przyzwyczajają i traktują takie praktyki jako coś normalnego.

PS. Rzeczywiście jest taki punkt. Tylko trochę nierealny. szczerbaty.gif

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Płacisz za dostęp do Laba? Nie? To znaczy, że nie jesteś klientem - jesteś produktem :)

 

Jeśli komuś to naprawdę przeszkadza, może sobie zmienić. Znakomitej większości nie przeszkadza na tyle, by wykonać 3 kroki, więc skorzystają z ustawień domyślnych.

I to się nie zmieni, bo zostało tak celowo skonstruowane. Zapisywanie ludzi na coś z możliwością wypisania się jest o niebo skuteczniejsze niż zachęcanie ludzi na wstępie nie zapisanych. Można sobie pogooglać na ten temat - ekonomia już dobrze to zjawisko zbadała, a rządy i firmy stosują.

 

Zdecydowanie bardziej wolę takie zagrywki niż testowanie procesorów w grach z grafiką ustawioną na ultra, żeby przypadkiem wykres nie obraził uczuć religijnych części użytkowników produktów.

 

To jest chamstwo i plucie w twarz użytkownikom

https://www.youtube.com/watch?v=gGNXeCaQv-w

 

Edit:

Swoją drogą, jak tak czytam wasze wymęczone histerią posty poskładane z dogorywającej polszczyzny, przestają mnie dziwić wyniki ostatnich wyborów.

Edytowane przez Makavcio2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mogłeś sobie darować ten pseudoironiczny post, tym bardziej że już raz miałem do czynienia z twoim popisem wiedzy pod jakimś artykułem na głównej PCLaba. A co do tej dogorywającej polszczyzny, to rozumiem że to nie była uwaga do mnie? Słowo "wasze" jest tutaj bardzo mylące. wink.gif Polecam wylewać powyborczą frustrację w wątku o polityce, a nie na całym forum. Mi też nie pasuje taki stan rzeczy.

 

I to się nie zmieni, bo zostało tak celowo skonstruowane. Zapisywanie ludzi na coś z możliwością wypisania się jest o niebo skuteczniejsze niż zachęcanie ludzi na wstępie nie zapisanych. Można sobie pogooglać na ten temat - ekonomia już dobrze to zjawisko zbadała, a rządy i firmy stosują.

Z możliwością wypisania się. Ale po co aż tak utrudniać to wypisywanie się? Przecież to wygląda śmiesznie, te 3 kroki do przejścia w komunikacie są zrobione na siłę i widać to na pierwszy rzut oka. A po niewyrażeniu zgody i tak ciągle wyskakuje komunikat, więc jaki to ma sens. To jest celowa manipulacja, tak aby użytkownik w końcu zgodził się na sprzedawanie jego danych.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używasz Firefoxa, to możesz sobie w profilu użytkownika dodać plik css, który ukryje niepotrzebne bzdety z każdej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak zresetują ustawienia (co ostatnio miało miejsce), to nie dostaniesz okienka, żeby wyłączyć profilowanie...

 

Tak czy inaczej, jeżeli trzeba kombinować, żeby dało się wygodnie przeglądać stronę, to coś jest mocno nie tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukrywanie zgód marketingowych jest niezgodne z RODO:

https://www.polityka...owa-wedlug-rodo

Zgoda nie może być ukryta w regulaminie czy zapisana małym druczkiem na dole strony, ani w jakikolwiek sposób domyślna (np. checkbox, który jest z góry zaznaczony). RODO kładzie nacisk na świadomość, jawność i dobrowolność podejmowania decyzji o udostępnianiu swoich danych osobowych. Dlatego zapytanie o zgodę powinno być wyraźne i napisane prostym językiem – należy je umieszczać nad przyciskiem CTA (ang. Call To Action – wezwanie do działania) z komunikatem w rodzaju „Tak, zapisz mnie”.

 

Niedostosowanie się do powyższego może spowodować kary do 20 mln €, co może być albo nie być dla serwisu PCLab.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest patologia po prostu z tym RODO.

Odwiedzanie stron stało się przez to zdecydowanie mniej przyjemne. Na większości popularnych stron wyskakują te badziewiaste okienka. Żenada. Niszczą Internet i świetnie im to wychodzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten napis "beta" to wszędzie powinien być. Wieczna beta na taśmie klejącej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

.cmp-app_gdpr { display: none; }

 

body.cmp {

overflow: scroll !important;

}

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...