Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Czy ktoś z was drodzy użytkownicy pclaba jest na etapie budowy domu i orientuje się jakie obecnie są koszta budowy takiego domu?

Zamierzam od przyszłego roku ruszyć budowę domu z metrazem 100m2 czyli taki standard tj. Kuchnia połączona z salonem, 3 pokoje, kotłownia oraz łazienka i osobne pomieszczenie na WC. Garaż mnie nie interesuje chyba że kossta nie będą aż tak duże to mógłbym się na to zdecydować.

I teraz tak... Działkę już mamy tj 12 arów z przyłączem prądu oraz wody, trzeba ją tylko uporządkować bo jest trochę zaniedbana. Planujemy wziąść kredyt i moje pytanie brzmi czy 200tys zł wystarczy na budowę takiego domu? Dodam jeszcze że będziemy w stanie dołożyć 50tys zł oszczędności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też szukam na to odpowiedzi i jak sie okazuje nie jest ona w zaden sposob konkretna, czyli „zalezy od miasta, od upodobań, firmy i materiałów czyli WSZYSTKIEGO :E

Troche bardziej przyziemnie wierze że 300 wystarczy na taki metraż.

Na pewno dach dwuspadowy, brak piwnicy i parterowka to duza oszczędność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200kzł na stan surowy otwarty, zamknięty, biały czy pod klucz?

 

 

Łącznie w kwocie 250tys. zł chcielibyśmy wybudować dom pod klucz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem własnie na etapie budowy domu. Trochę większego ale zaledwie 138m2 powierzchni użytkowej plus garaż. Powiem krótko; NIE WYSTARCZY. Skończyłem własnie fundament, zapłaciłem za beton bloczki itd. Nie będę wchodził w szczegóły. Łącznie z projektem, notariuszami itp itd. już wydałem ok 90tys a jeszcze nawet mury nie stoją. A i moja rada, zapomnij o kotłowni! Tylko fotowoltaika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 k to chyba stan otwary no i moze pare okien- a tak na powaznie bedzie ciezko biorac pod uwage ceny materialow i koszta - bedziesz musial sie dobrze glowa na krecic zeby wyrwac jak najtaniej material no i budowa sys gospodarczym raczej czyli ty wujek szfagier i kolega

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Duzo zalezy od projektu. Prosty prostokat, dach dwuspadowy i w 250k w stanie deweloeperskim moze dasz rade zlecajac to nawet jednej ekipie. Na stan pod klucz w ogole bym nie liczyl bo to kolejne ~100k i to bez jakis wielkich udziwnien.

Na prawde duzo zalezy tez od regionu. Polecalbym projekt powysylac do jakis firm z okolicy aby chociaz szacunkowo wycenili za ile moga zrobic. Pamietaj takze, ze ekipy maja terminy porezerwowane na rok czy dwa w przod a za ten czas materialy na pewno nie stanieja.

 

Aha i jeszcze jedna kwestia. Sam projekt, adaptacja, przylacza, pozwolenia, generalnie wszystko przed rozpoczeciem budowy, to koszt 15, 20, 25k

Edytowane przez kNoq

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze warto mieć trochę więcej środków w zapasie. Większość banków opiera się na późniejszej inspekcji, bez przedstawiania faktur. Rozpisz to dobrze na kosztorysie i będzie ok Pod klucz to raczej bym nie liczył. U nas wykończenie i wyposażenie 70m mieszkania ze stanu developerskiego do takiego jak mamy wyniosło ok 90-100tys. Policz sobie lepiej na takie 100m, 320-330tys

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A i moja rada, zapomnij o kotłowni! Tylko fotowoltaika.

 

Dokładnie, w tych czasach budować dom z kotłownią... Lepiej zainwestować w pompę ciepła, nawet powietrzną.

 

 

Poza tym zamknięty za 250?, nie ma szans, bliżej 350 to może by się udało.

Edytowane przez Camis

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh żeby to życie w Polsce było o wiele lepsze. Tak teraz liczę że kredyt na 300tys na 30lat wyniesie 1400zl miesięcznie. My z narzeczoną razem na rękę mamy 5000tys zł. Do tego u mnie dochodzą 13 pensje i munurodwki oraz dodatki na remonty ale jak mam być szczery sam ze sobą to przydałoby się o te 2tys więcej.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh żeby to życie w Polsce było o wiele lepsze. Tak teraz liczę że kredyt na 300tys na 30lat wyniesie 1400zl miesięcznie. My z narzeczoną razem na rękę mamy 5000tys zł. Do tego u mnie dochodzą 13 pensje i munurodwki oraz dodatki na remonty ale jak mam być szczery sam ze sobą to przydałoby się o te 2tys więcej.....

 

Trzeba też na to w ten sposób spojrzeć, że prawdopodobnie za te 5 czy 10 lat będziecie zarabiać więcej niż obecnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.

Ale do tego czasu to życie według określonych zasad.

To już taniej wyjdzie kupić dom od osoby prywatnej, wiem że to głupio brzmi ale jak przeglądam z ciekawości oferty domów prywatnych to za kwotę 300tys ludzie chcą sprzedać dom piętrowy z pełnym wyposażeniem i dzialka 10A.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jakie obecnie są koszta budowy takiego domu?

Tak średnio - tyle ile sobie obliczysz/założysz +50% ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Czy ktoś z was drodzy użytkownicy pclaba jest na etapie budowy domu i orientuje się jakie obecnie są koszta budowy takiego domu?

Zamierzam od przyszłego roku ruszyć budowę domu z metrazem 100m2 czyli taki standard tj. Kuchnia połączona z salonem, 3 pokoje, kotłownia oraz łazienka i osobne pomieszczenie na WC. Garaż mnie nie interesuje chyba że kossta nie będą aż tak duże to mógłbym się na to zdecydować.

I teraz tak... Działkę już mamy tj 12 arów z przyłączem prądu oraz wody, trzeba ją tylko uporządkować bo jest trochę zaniedbana. Planujemy wziąść kredyt i moje pytanie brzmi czy 200tys zł wystarczy na budowę takiego domu? Dodam jeszcze że będziemy w stanie dołożyć 50tys zł oszczędności.

 

nie. Sam jestem na etapie doktoryzacji w tym temacie. Mam działkę, mieszkanie na sprzedaż za jakieś powiedzmy 220tyś. brakuje drugie tyle, gdzie celuję w metraż do 100m.

 

Bez 400tyś to nie ma co podchodzić, bo skończy się wykończeniem piwnicy w zamieszkaniu w niej.

 

masz wątek. Wtedy tez myslałem, ze 250tyś wystarczy.

http://forum.pclab.pl/topic/1262034-Realne-koszty-budowy-domu/page__st__40__p__15271900__hl__petru23__fromsearch__1entry15271900

Edytowane przez Petru23

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eh żeby to życie w Polsce było o wiele lepsze. Tak teraz liczę że kredyt na 300tys na 30lat wyniesie 1400zl miesięcznie. My z narzeczoną razem na rękę mamy 5000tys zł. Do tego u mnie dochodzą 13 pensje i munurodwki oraz dodatki na remonty ale jak mam być szczery sam ze sobą to przydałoby się o te 2tys więcej.....

5k każdy z Was zarabia czy razem tyle macie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do usunięcia

Edytowane przez rem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio był taki wątek na Muratorze. Ogólna z niego konluzja jest taka, że ze 2 lata temu to jeszcze w tych 200 tysiącach dawało się zamknąć, teraz trzeba szykować z 400-500 tysięcy. W ogóle jest chyba najgorszy możliwy czas na budowanie.

 

O tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?354011-Budowa-domu-nigdy-wiecej-podsumowanie-wydatkow

 

Co do kotłowni, do nowego domu paliwo stałe (szczególnie węgiel) totalnie nie ma sensu. Opcje do rozważenia to:

– gaz (raczej tylko jeśli masz dostęp do sieci, przy braku dostępu do sieci musisz albo postawić zbiornik na własną rękę, wtedy koszty gazu będą porównywalne do sieciowego, ale wykosztujesz się na tę butlę, albo zbiornik "za złotówkę" – to opcja podobna jak telefony "za złotówkę" w abonamencie u operatorów komórkowych: tak naprawdę koszt zbiornika spłacasz w cenie gazu, za który płacisz wtedy jak za zboże),

– pompa ciepła (raczej powietrzna, gruntowe niezbyt się opłacają),

– kolektory słoneczne to raczej tylko jako dodatkowe źródło ciepła,

– ogrzewanie elektryczne (i tu jest wiele możliwych wariantów, niektórzy polecają bufor ciepła, czyli wielki zbiornik z wodą, grzany w czasie, gdy na prąd jest tańsza taryfa i oddający ciepło cały czas) – niby drogie, ale koszty inwestycyjne ma absolutnie najniższe, a jak zainwestujesz w dobre zaizolowanie domu, koszty eksploatacji i tak nie będą wysokie.

 

Dodatkowo opcją szczególnie ciekawą przy wyborze systemu ogrzewania, w którym nie używa się komina (przy gazie też można się bez komina obyć, kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić przez ścianę), jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Dlaczego wtedy? Bo w takiej sytuacji nie stawiasz w ogóle kominów, więc ta rekuperacja wyjdzie cię w efekcie taniej.

Edytowane przez Kpc21

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Trzeba też na to w ten sposób spojrzeć, że prawdopodobnie za te 5 czy 10 lat będziecie zarabiać więcej niż obecnie

:lol2: minimalna na pewno będzie większa.

co do raty to przy zmiennych stopach możesz zapomnieć o planowaniu. Obecnie jest polityka niskich stóp, ale ile to będzie trwało nikt nie wie. 200k nie starczy na wybudowanie domu w stanie pozwalającym w nim zamieszkać. Te 50 lepiej trzymać na czarną godzinę, albo na nieprzewidziane wydatki, chyba że możesz skołować kilkanaście/kilkadziesiąt tys. od reki.

Działkę juz masz, zawsze coś. Czy wybrałeś już projekt domu? Warto wszystko policzyć na papierze, później pochodzić po hurtowaniach, poszukać ekipy budowlanej.

Jak na papierze biedzisz miał jakiś plan budowy, kosztorys itd. dolicz do tego 10% 20% więcej do budżetu i czasu.

 

Może warto rozważyć, czy urlopu nie wykorzystać na dorobienie paru zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm szczerze przy dochodzie 5k na dwie osoby to szczerze bałbym się brać kredyt.

 

Po racie to pewnie pozostanie z 3,5k na życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od tego, ze przy dochodzie 5k na dwie osoby to raczej nie macie zdolności kredytowej.

Może biorąc pod zastaw działki i wykazując minimalne koszty dostaniecie te 200-300tyś kredytu ale zapewne w transzach na podstawie wykonania poszczególnych etapów budowy.

Najpierw dowiedzcie się czy macie zdolność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacznijmy od tego, ze przy dochodzie 5k na dwie osoby to raczej nie macie zdolności kredytowej.

Może biorąc pod zastaw działki i wykazując minimalne koszty dostaniecie te 200-300tyś kredytu ale zapewne w transzach na podstawie wykonania poszczególnych etapów budowy.

Najpierw dowiedzcie się czy macie zdolność

 

 

Kolego zdolność mam i jestem tego pewien w 100%.

Poza tym dla mundurowych są lepsze zasady udzielania kredytów a ja pracuję we wojsku polskim.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurła, ja mieszkanie 50m za 400 kupuje

Zachciało się jakiejś metropolii to płać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat jestem na tym etapie, tyle że dom 138m2. Stan surowy zamknięty + działówki wyszedł mnie równo 200k, dach z dachówki ceramicznej dwuspadowy (sam dach to 60k).

Potem wykończeniówka: tynki 20k, wylewki 12k, ogrzewanie ~20k (piec gazowy, podłogówki prawie wszędzie), woda i prąd robił teściu więc tutaj nie wiem ile trzeba liczyć, ocieplenie dachu pianką poliuretanową ~12k.

Edytowane przez Ard'aenye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:lol2: minimalna na pewno będzie większa.

co do raty to przy zmiennych stopach możesz zapomnieć o planowaniu. Obecnie jest polityka niskich stóp, ale ile to będzie trwało nikt nie wie. 200k nie starczy na wybudowanie domu w stanie pozwalającym w nim zamieszkać. Te 50 lepiej trzymać na czarną godzinę, albo na nieprzewidziane wydatki, chyba że możesz skołować kilkanaście/kilkadziesiąt tys. od reki.

Działkę juz masz, zawsze coś. Czy wybrałeś już projekt domu? Warto wszystko policzyć na papierze, później pochodzić po hurtowaniach, poszukać ekipy budowlanej.

Jak na papierze biedzisz miał jakiś plan budowy, kosztorys itd. dolicz do tego 10% 20% więcej do budżetu i czasu.

 

Może warto rozważyć, czy urlopu nie wykorzystać na dorobienie paru zł.

 

? Jeżeli ktoś się rozwija poza sferą minimalnej to przeważnie zdobywa doświadczenie, awansuje itp Po za tym same podwyżki na tych samych stanowiskach to rzecz normalna

 

zacznijmy od tego, ze przy dochodzie 5k na dwie osoby to raczej nie macie zdolności kredytowej.

Może biorąc pod zastaw działki i wykazując minimalne koszty dostaniecie te 200-300tyś kredytu ale zapewne w transzach na podstawie wykonania poszczególnych etapów budowy.

Najpierw dowiedzcie się czy macie zdolność

 

Jeżeli nie mają dzieci, oraz innych kredytów/kart kredytowych/limitów to spokojnie dostaną kredyt 300tys na 30 lat przy łącznym dochodzie 5tys netto. Ostatnio jak robiłem klientowi kredyt to udało się uzyskać 435tys kredytu przy podobnych parametrach ( klient 5292zł netto dochód- umowa o pracę, żona bez udokumentowanego dochodu - brak dzieci i innych kredytów ) i na dobrych warunkach, więc 300tys to smiech na sali- z palcem w nosie ( o ile brak innych zobowiązań )

Edytowane przez Zigu17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Akurat nie podkręcam za bardzo podzespołów więc dzięki za podrzucenie tańszej wersji. Pomyślę i wybiorę co mi podpasuje.  Dzięki wam. 
    • Największa różnica w wydajności jest między 4070, a 4070 Super i tu najbardziej opłaca się dopłacić. Miedzy 4070 Super, a 4070Ti różnica jest znacznie mniejsza i dołożyć trzeba kolejne kilkaset zł. To samo między 4070Ti, a 4070Ti Super. Największe różnice są w rozdzielczości 4K gdzie dodatkowy vram w 4070Ti Super pozwala mu na lepsze osiągi względem 4070Ti.  Jak zapatrujesz się na mocniejsze karty to radziłbym od razu myśleć o zasilaczu. Teoretycznie zasilacz 550W powinien wystarczyć jednak CPU u Ciebie ma 150W poboru w trybie turbo, RTX 4070Ti obciążona w grach średnio ciągnie ponad 260 W, jednak w pikach (karta nie ma liniowego poboru prądu) potrafi przekroczyć 400W. Do tego dochodzą wszelkie peryferia z płytą i może się zdarzyć że chwilowy pobór znacznie przekroczy możliwości zasilacza. W przypadku 4070Ti Super i 7900XT wartości są jeszcze większe. Problem może nigdy nie wystąpić ale sam musisz zdecydować czy "chuchać na zimne" i dla pewności od razu brać mocniejszy zasilacz. Przy RTX 4070/Super pobór (i piki poboru) jest sporo mniejszy więc przy obecnym zasilaczu nie powinno być żadnych problemów. Śmiem twierdzić że się nie mylę. Po pierwsze to odnosiłem się do wydajności kart które mieszczą się w kwocie jaką początkowo Autor zasugerował czyli do ok. 3000 zł. Tu nie ma RX 7900XT, a jest 7800XT i 7900 GRE. Obie te karty z włączonym RT wypadają słabiej od RTX 4070, a lepiej tylko w standardowym rasterze. Dokładnie taka sama sytuacja jest w przypadku droższych kart czyli 4070Ti/Super vs 7900XT. W rasterze górą jest Radeon, w RT RTX-y. Nie znam żadnego solidnego portalu robiącego testy kart na którym 7900XT maiłby przewagę nad 4070Ti/Super w Hogwart Legacy przy włączonych wszystkich opcjach RT.
    • Jak Ksiądz robił grube wałki to nie ma taryfy ulgowej , do celi z  ''długim Józkiem'' i sprawa załatwiona .
    • Modowanie - nie ma większego frajerstwa niż pracowanie za darmo żeby naprawić grę, bo korporacji która za nią wzięła pieniądze się nie chciało
    • Strona Voice of Europe już usunięta. https://voice-of-europe.eu/ https://www.voiceofeurope.com       Ksiądz "Salceson" idzie pierdzieć w pasiaki:    
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...