Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, MaxForces napisał:

Pod wiazami u mnie wyszlo finalnie 2.6m do sufitu 

No właśnie, ja chcę więcej. Chcę się jak najmniej opuścić z sufitami - 5, max 10 cm od wiązarów, przez to rekuperację dam na poddasze. 

2 godziny temu, Kaiketsu napisał:

Chyba najlepszą opcją jest ukryć kanały tak, żeby jednak w razie czego był do nich dostęp - np. nad podwieszonym sufitem.

Czyli powinno raczej dać się zainstalować na poddaszu, obok klimy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Adi777 napisał:

Czyli powinno raczej dać się zainstalować na poddaszu, obok klimy. 

Bez problemu. Tylko zwykle rury klimy są minimalnie grubsze od tych od reku.

Edytowane przez Kaiketsu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie do kanałówki ?

Tylko jeszcze poddasze. Rozumiem, że musi zasilać je osobne urządzenie? Poddasze chcę robić później, to znaczy wykańczać później, już na spokojnie, sam. Muszę się zapytać, jak to wygląda. No chyba, że lepiej robić wszystko od razu.

Edytowane przez Adi777
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Adi777 napisał:

Rozumiem, że musi zasilać je osobne urządzenie?

Nie musi. U mnie jest jedna jednostka na parter i poddasze. Tylko musi być dobrze zwymiarowana.

No chyba, że chcesz inne temperatury na parterze/poddaszu, albo np. możliwość osobnego klimatyzowania góry i dołu. To wtedy będą dwie, albo jedna droższa z opcją sterowania poszczególnymi kanałami.

Edytowane przez Kaiketsu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Kaiketsu napisał:

No chyba, że chcesz inne temperatury na parterze/poddaszu, albo np. możliwość osobnego klimatyzowania góry i dołu.

Raczej nie, chyba nie będzie mi to potrzebne. 

Zadam może dziwne pytanie, ale...

Przy kanałówce mogę schładzać tylko pomieszczenia, które chcę, tak? Czyli na przykład tylko salon, w danym czasie.

 

11 minut temu, Kaiketsu napisał:

Tylko musi być dobrze zwymiarowana.

Jaką ma moc Twoja? 

Sprawdziłem cenę z 2022 roku na kanałówkę Gree o mocy chłodniczej 13,40kW - 18 490 zł.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Adi777 napisał:

Przy kanałówce mogę schładzać tylko pomieszczenia, które chcę, tak? Czyli na przykład tylko salon, w danym czasie.

Jak założysz dzielniki i sterowniki, to tak, ale będzie drożej.

5 minut temu, Adi777 napisał:

Jaką ma moc Twoja? 

Musiałbym poszukać w papierach, ale moja jest dosłownie po OC, żebym nie musiał wymieniać na mocniejszy model po dodaniu metrów użytkowych :E

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Adi777 napisał:

No właśnie, ja chcę więcej. Chcę się jak najmniej opuścić z sufitami - 5, max 10 cm od wiązarów, przez to rekuperację dam na poddasze. 

Czyli powinno raczej dać się zainstalować na poddaszu, obok klimy. 

Twoj wybor jak chcesz mies kondony wiszace na scianie i gdzie nie bedzie jednakowej temperatury w pomieszczeniach. Droga sprawa to reku a jak sobie ja wyobrazasz puscis bo ona tez pojdzie pod stropami. Klima + reku polaczone w kanalach w takim wypadku.

Kanaly to wiecej niz 10cm i nie ma sie co oszukiwac, najlepiej ze stali cynkowanej i ocieplane a to w 10cm nigdy sie nie zmiescisz. Nastepna spraw to dobre obliczenie kanalu by nawiew byl jednakowy w kazdym pomieszczeniu a to wlasnie przekruj kanalu.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MaxForces napisał:

Droga sprawa to reku a jak sobie ja wyobrazasz puscis bo ona tez pojdzie pod stropami.

No tak, reku dam na stropie.

9 minut temu, MaxForces napisał:

Klima + reku polaczone w kanalach w takim wypadku.

Ale chyba nie jako jeden system?

Dlaczego miałbym chcieć jednakową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach? Zresztą, co to za problem ze splitem? Przecież ustawiasz jak chcesz na "kondomie". Czy w sypialni, czy w salonie. Nie wiem, o co Ci chodzi. Na pewno przy kanałówce będę chciał mieć tak, jak napisał Kaiketsu, czyli dzielniki i sterowniki, żeby można było schładzać tylko te pomieszczenia, które chcę. 

 

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to laczone razem. Pod stropem opuszczany sufit.

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, MaxForces napisał:

Tak jest to laczone razem

Czemu słyszę o tym pierwszy raz i dopiero teraz? 

Ehh, i znowu myślenie ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widocznie sie tym nie interesowales albo nie mailes zielonego pojecia. Ten etam przemysla sie przy budowaniu konstrukcji domu. Bo wszystko idzie pod stropem kanaly a urzadzenia glowne na poddaszu, kondensator na zewnatrz.

Masz tu przyklad nawiewu

image0.jpg

dwie kratki zasilanie i odpowietrzanie, zero kondona na scianie. Kratki nawet dwie maja mniejsza powiezchnie niz kondon na scianie

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem coś takiego:

https://www.pro-vent.pl/rekuperacja-klimatyzacja-jak-polaczyc/

Rekuperacja plus chłodnica freonowa wygląda najprościej. Szkoda, że nie mam możliwości sprawdzenia, jak sprawuje się taki system latem. Coś czuję, że by wystarczył. Pytanie, jak to działa, i dlaczego jednak tylko 2,5kW - 3,5kW, a nie chociaż 5 - 7.

 

 

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci z doswiadczenia sprawuje sie idealnie. Kw przeliczasz na metraz i nie patrz na 30+ a raczej 40+. Tak samo zalezy to od strefy jak lato wyglada ile osob jest w domu. Lepiej miec zapas.

Ja u siebie ma na kazde pietro ponad 7kw i wyobraz sobie ze latem nie wydolilo jak zwalilo sie 30 typa na impreze gdzie bylo 35C na zewnatrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MaxForces napisał:

Powiem ci z doswiadczenia sprawuje sie idealnie.

Okej, ale jaki system masz na myśli? Ten z chłodnicą freonową? Chyba nie, a ja właśnie o tym pisałem.

Jak Ty masz?

REKUPERACJA + KLIMATYZACJA KANAŁOWA BEZ RECYRKULACJI

REKUPERACJA + CHŁODNICA FREONOWA

REKUPERACJA + KLIMATYZACJA KANAŁOWA Z RECYRKULACJĄ

DLA RÓŻNYCH STRUMIENI POWIETRZA

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ta chlodnica na zewnatrz. Duzo obliczen i nie kazdy sie tego podwjmuje wlasnie przez oblicznia. Nie znam rynku polskiego jakie urzadzenia ale powiem ci jak mam u siebie.

Chlodnica freonowa kondenstator na zewnatrz, roku na podaszu, piec gazowy na podaszu z nawiewem, razem polaczone, latem piec nie chodzi tylko nawiew. Na sterowniku temperatura ustawiona caly czas 72F (22C). Wszystko przelancza sie automatycznie

Edytowane przez MaxForces

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, MaxForces napisał:

Tak z ta chlodnica na zewnatrz.

Chłodnica freonowa? Bo nie rozumiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Adi777 napisał:

Chłodnica freonowa? Bo nie rozumiem.

Kondensator freaonaowy, kanaly na kazde pomieszczenie. Dwa sterowniki, drogie i trzecie pietro. Kazde pomieszczenie po obliczeniach ma ta sama temperature z 0.5c tolerancji.

image0-2.jpg

kondensatory

Edytowane przez MaxForces
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, MaxForces napisał:

Kondensator freaonaowy, kanaly na kazde pomieszczenie.

Jaki masz model reku?

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego z glowy ci nie powiem musial by wejsc na strych a jest prawie 3 rano. Ale z cala pewnoscia nie macie jej u siebie. Bo to jest urzadzenie 3 w jednym. Piec, roku, nawiew.

U siebie dobierzesz urzadzenia osobne, kwestwia obliczenia kanalow naiwiewowych i powrotu. I z cala pewnoscia nie licz ze zmiescisz sie w 10cm pod stropem.

Edytowane przez MaxForces
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, MaxForces napisał:

U siebie dobierzesz urzadzenia osobne, kwestwia obliczenia kanalow naiwiewowych i powrotu. I z cala pewnoscia nie licz ze zmiescisz sie w 10cm pod stropem.

No właśnie nie wiem, czy osobne. Muszę to przemyśleć. Będzie grafit 20 na elewacji, ocieplenie poddasza minimum 33 cm pianą, może też dodatkowo ocieplę styropianem lub wełną dwa pomieszczenia na poddaszu, na strop około 17 cm piany. Mam dachówkę, która też chroni lepiej od słońca niż blacha, blachodachówka. Może w takim przypadku ta jednostka freonowa działałaby wystarczająco.

 

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://www.onet.pl/styl-zycia/przemyslaw-lech/fotowoltaika-na-kazdym-nowym-domu/41bbdtx,30bc1058

Fajnie, a u nas limitują przyłącza, bo instalacje elektryczne nie wyrabiają. Pewnie montować trzeba będzie, a firmy energetyczne powiedzą, żeby wyłączać, bo nie odbiorą. :D Czyli panele będą jako element dekoracyjny. XD

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Karister napisał:

Czyli panele będą jako element dekoracyjny. XD

Ja na początek sobie daruję. Zobaczę, jak będzie wyglądać kwestia rachunków i dopiero wtedy zdecyduję, czy warto instalować.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, MaxForces napisał:

z cala pewnoscia nie licz ze zmiescisz sie w 10cm pod stropem.

Mogę potwierdzić. U mnie rury od klimy to fi 140 albo 160 - ocieplone.

  

12 minut temu, Adi777 napisał:

Ja na początek sobie daruję

Opłacalność PV nie jest wcale taka zła, ale to kolejny duży wydatek na start. Jeśli musisz wspomóc się kredytem to pamiętaj, że odsetki częściowo rujnują profity z PV ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Kaiketsu napisał:

Mogę potwierdzić. U mnie rury od klimy to fi 140 albo 160 - ocieplone.

Czyli nad.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adi777 napisał:

Ja na początek sobie daruję. Zobaczę, jak będzie wyglądać kwestia rachunków i dopiero wtedy zdecyduję, czy warto instalować.

U mnie to samo. Na start ciepłownia miejska, ale zostawiam sobie w projekcie furtkę do PC i PV.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...