Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Keken napisał:

teraz jest inaczej?

Oczywiście, zdolność poleciała ludziom ponad dwukrotnie. Teraz rodzina bez dzieci 2+0 przy dochodzie łącznym 5k nie ma szans na kredyt hipoteczny w wysokości 300tys

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Zigu17 napisał:

Oczywiście, zdolność poleciała ludziom ponad dwukrotnie. Teraz rodzina bez dzieci 2+0 przy dochodzie łącznym 5k nie ma szans na kredyt hipoteczny w wysokości 300tys

Trochę taki śmiech przez łzy jak widzę ile ktoś musi się namęczyć żeby mieć te 500k zł na dom a przeciętny pisowiec tyle dostaje w jakiejś formie zapłaty za działanie na rzecz partii nawet na szczeblu lokalnym. Co lepsi tyle kasują w miesiąc ale to już szychy.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj za 500k to możesz mieć działkę bez domu, jeśli lokalizacja dobra. ;)

Edytowane przez Karister
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo nieocieplony, stuletni dom do remontu na obrzeżach miast wojewódzkich - z kilometr od tych działek po 400-500k ;)

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To już lepiej działkę. W stuletnim domu ocieplenie, rekuperacja, klima, elektryka, podłogówka i reszta instalacji wciągnie kilkaset koła, wykończenie drugie tyle, a fundamentu i murów i tak nie wymienisz na coś lepszego. W sumie wyjdzie niema to samo, co działka plus budowa. :D 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś z ciekawości sprawdziłem swoją zdolność kredytową - 8k netto, singiel - wyszło  485k na 30 lat  i rata 5k ?

Edytowane przez Yedi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ktoś potrzebował pomnocy ze zdolnością to zapraszam. Podpowiem co można zrobić, aby uzyskać większą kwotę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Yedi napisał:

Dziś z ciekawości sprawdziłem swoją zdolność kredytową - 8k netto, singiel - wyszło  485k na 30 lat  i rata 5k ?

Co to za bank, że taka rata? Razem z narzeczoną mamy wg banku 12k netto (8k po odliczeniu kosztów życia) i Santander szacuje nam zdolność na 620k z ratą 4600 przy 10% wkładzie, 30 latach i stałej stopie. Wyliczenie z 11 października.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.06.2019 o 16:36, Camis napisał:

Pompa powietrzna (6kW) z montażem to około 30k zł.

Czyli po trzech latach pompy są tańsze?

Tydzień temu dostałem wycenę na Panasonica 9 kW z montażem za niecałe 37 tysięcy zł. Poczekam jeszcze za wyceną na pompę firmy Nibe.

@Karister Jak u Ciebie z budową?

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Adi777 napisał:

@Karister Jak u Ciebie z budową?

Ogólnie spoko. Powoli idzie, ale i tak się nie pali, bo przyłącze do ciepłowni za rok, a środek wykańczać będę również w 2024. Ogólnie jestem zadowolony z wyborów. Drzwi suwane HST rewelacja, jedno okno do reklamacji. Klima jednak 2x multi split na parter i piętro. Zamierzam przeprojektować rekuperację, bo nie chcę drzwi z podcięciami. Wg umowy koniec budowy w sierpniu, ale nie uwierzę, póki nie zobaczę. :P Tak czy siak chciałbym mieszkać pod koniec przyszłego roku.

Edytowane przez Karister
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Karister napisał:

Klima jednak 2x multi split na parter i piętro.

Też tak chyba zrobię. Osobno dół i góra, ale góra to osobny rozdział, na później. Jaka firma? Dostałem wycenę na Gree i Mitsubishi, i wydaje mi się, że nie ma sensu dopłacać do Mitsubishi.

Zastanawiam się, co dostałbym z Mitsubishi, poza lepiej brzmiącą nazwą ?

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mitsubishi robi najcichszą klimę. Ja na mitsubishi mam wszystko (reku też).

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja bym wolał zobaczyć jakieś testy na głośność klimy, bo raczej średnio ufam liczbom na broszurce.

Gree 25 tysięcy za 4 sztuki, w tym jedna do salki kinowej, kanałowa, ale nie będzie w salce, tylko na korytarzu, a do salki będzie doprowadzony nawiew z tlumikiem akustycznym. 

Mitsubishi za 40 tysięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40 tysi za klimę? Ja dałem 20k za klimę na dwóch piętrach, łącznie obgania 160m^2, każde pomiesczenie mam klimatyzowane.

Ale kanałową. To ma swoje wady i zalety, bo kanały są schowane (wprawdzie za k-g, no ale zawsze) - trudniej zachować czystość i walczyć z ewentualnym grzybem.

Plus jest taki, że w każdym pokoju masz tylko elegancki anemostat, nie musisz słuchać wycia parownika, i tanio.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Adi777 napisał:

Też tak chyba zrobię. Osobno dół i góra, ale góra to osobny rozdział, na później. Jaka firma?

Jeszcze nie wybierałem, ale dobre firmy to właśnie Gree albo Haier. Ja górę robię od razu, żeby dało się spać w lecie. Parter się zobaczy. Być może w ogóle nie będzie potrzeby.

Edytowane przez Karister

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Haiera nie polecam, dużo narzekań w branży na zawodność i słabe parametry ich urządzeń.

Polecam i na dole robić, jednak stała temperatura w najgorszy skwar to moc.

No i klima to też pompa ciepła p-p, więc masz dodatkowe, elektryczne źródło grzania z COP = 4, a cholera wie, jak się zmieni w kolejnych latach rzeczywistość.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Kaiketsu napisał:

40 tysi za klimę?

No, na tyle mi wycenili, z montażem, ale chyba bez bruzdowania.

Chyba nie będę szalał i wezmę Gree.

7 minut temu, Kaiketsu napisał:

Ale kanałową.

Heh, jak pisałem, że do salki kanałowa, to ojcu powiedzieli, że jest droga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Adi777 napisał:

ojcu powiedzieli, że jest droga.

Ściema. Za multi-split na 10 pomieszczeń bym chyba z 50k dał, a kanałowo wyszło 20k z montażem.

Jedyną wadą jest zachowanie sterylności kanałów, które często się zabudowuje (albo chowa w tynku albo wylewce, to wtedy w ogóle nie można po latach nic z nimi zrobić).

U mnie jest za ściankami z G-K, jak coś to się da wymienić bez kucia.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ogóle, to trochę dziwna ta wycena na klimatyzację. Salka ma 24m2, a ta kanałówka ma 5kW. Po co aż tyle?

Jeśli dobrze pamiętam, zapotrzebowanie na moc to coś w stylu 1.5 kW na 10m2.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Adi777 napisał:

Po co aż tyle?

Żeby Ci sprzedać przewymiarowane i drogie urządzenie.

Firmy HVAC to rak. Wciskają kit najbardziej z całej branży, a standardem jest właśnie złe wymiarowanie instalacji żeby więcej zarobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z kolei salon ma 35m2, jednak zdecydowałem się nie zamykać kuchni, a sama kitchen niecałe 9m2, to wydaje mi się, że 3.5kW będzie na styku, i lepiej byłoby 4.5. Tak sądzę, ale może Gree i Mitsubishi nie mają takich? Nie wiem, nie sprawdzałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam parę kW na całą chatę. Jeśli masz dobrze zrobione ocieplenie (a na pewno masz), to taki dom wolno się wychładza, wolno nagrzewa i absolutnie nie potrzebuje pompowania potężnych strumieni, żeby mieć przyjemny chłód.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kaiketsu napisał:

Żeby Ci sprzedać przewymiarowane i drogie urządzenie.

Też mi się tak wydaje. Muszę też dobrze pomyśleć z pompą ciepła, jaką moc wziąć pod uwagę, no i jak to będzie z górą. Da się to jakoś zrobić? Żeby ogrzewać pompą poddasze? Bez podłogówki? ? W sumie możnaby kaloryfery założyć. Góra i tak nie będzie użytkowa przez jakiś czas, zapewne dłuższy. Z drugiej strony poddasze bez klimy? Tak średnio trochę, a klimą można grzać i chłodzić.

2 minuty temu, Kaiketsu napisał:

Jeśli masz dobrze zrobione ocieplenie (a na pewno masz),

Jeszcze nie mam, ale będzie dobrze. Grafit 20, ocieplenie dachu pianą pewnie 33-35, a stropu zapewne równo z wiązarem, czyli bodajże 16 lub 17 cm. Powinno być elegancko.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adi777 napisał:

Żeby ogrzewać pompą poddasze? Bez podłogówki? ?

Pewnie, że się da. Ale podłogówka to jednak fajny, wydajny standard ogrzewania. Wtedy PC może śmigać na 35 stopni do całego domu. Niby są grzejniki niskotemperaturowe, ale to, co oszczędzisz na podłogówce, oddasz hydraulikowi za bardziej skomplikowany układ w kotłowni z dzielnikiem temperatur ;) Plus taki grzejnik to kobyła i dużo miejsca zajmuje

7 minut temu, Adi777 napisał:

Grafit 20, ocieplenie dachu pianą pewnie 33-35, a stropu zapewne równo z wiązarem

Jeśli masz piętro użytkowe, czy tam poddasze, to ocieplenie stropu nie ma sensu, i tak grzejesz w obu częściach domu. Daj 5 cm i voila, będzie wyższe pomieszczenie.

Dla odmiany jeśli masz poddasze nieużytkowe, to ocieplenie dachu znów nie ma sensu. Rób wtedy 20cm na stropie :D

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...