Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, Kaiketsu napisał:

Daj 5 cm i voila, będzie wyższe pomieszczenie.

Nie będzie wyższe, bo wiązar ma te 16, 17, czy tam 18, więc i tak muszę to zamknąć. Jedynie w sypialni zamierzam zostawić gołe, widoczne wiązary.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak i tak będzie dość wysoko u mnie. Sufity napinane, które mogą być opuszczone podobno tylko o 5 cm. Reku będzie na poddaszu.

@Kaiketsu Ile dałeś za reku?

Mi wycenili na niecałe 30 tysięcy. Nie pamiętam nazwy firmy, System coś tam coś tam chyba ?

Mi zrobili wycenę na taką klimę. Też masz taką? To jest chyba droższa wersja, Premium.

Dostawa i montaż klimatyzacji Mitsubishi Multi

Split:

Jednostka zewnętrzna SCM100ZS-W

Jednostka wewnętrzna Premium SRK20ZS-WF

2,0 kw – 1 szt

Jednostka wewnętrzna Premium SRK20ZS-WF

2,5 kw – 1 szt

Jednostka wewnętrzna Premium SRK20ZS-WF

3,5 kw – 1 szt

Jednostka wewnętrzna kanałowa FDUM50VH 5

kw – 1 szt

37.320,00 37.320,00

Suma netto w PLN 37.320,00

8% VAT od 37.320,00 PLN

Reku wycenili z firmy SystemAir.

 

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co wyczytałem, to jednostki Mitsubishi Premium mają tryb cichy, a Standard nie.

22 vs 19 dB.

Gree Lomo Luxury od 25.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adi777 napisał:

 Ile dałeś za reku?

15k z montażem, ale po rozbudowie poddasza jednostka jest za mała. Więc albo dorzucę 4k za kolejną, albo do czasu montażu akurat komuś innemu gostek opyli sprzęt i wtedy kupimy wiekszy model za 2k więcej.

Więc 17-19k w zależności od opcji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

15k z montażem,

? Malutko. Muszę sprawdzić, czy jakieś dofinansowania są.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyjąłem ofertę w 2022, jakoś na początku, facet zgodził się ją utrzymać bez zmian (uniknąłem podwyżki inflacyjnej i wzrostu ceny związanej z kursem euro). Na nią składa się:

- zakup i montaż klimy kanałowej - 20k

- zakup i montaż rekuperacji - 15k

- zakup i montaż filtru HEPA (takiego prawdziwego, z 25 kg wkładu z węgla aktywnego) :E - 3k

Wszystko na mitsubishi

Ponieważ doszło poddasze, to koszt trochę wzrośnie - klimę mamy po prostu podkręcić poprzez zmianę firmware (cwaniaki z Mitsubishi sprzedają to samo urządzenie w różnych cenach - moc ustalana na poziomie firmware) więc dopłaty nie będzie, reku nie obgoni dodatkowych metrów więc tutaj będzie dopłata za drugie/większe urządzenie, plus trochę kasy na dodatkowe rurki i jego robociznę na poddaszu, liczę, że 5k około dojdzie.

Facet bardzo ogarnięty, pasjonat, trafiłem z polecenia z forum bitcoinowego i cieszę się niezmiernie. Jak ktoś Ci go nie poleci to go nie znajdziesz bo facet nie reklamuje się w sieci (nie musi).

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Kaiketsu napisał:

zakup i montaż filtru HEPA

To się do reku podłącza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adi777 napisał:

To się do reku podłącza?

Tak, to taka duża pucha, pomiędzy czerpnią a reku.

Tanie nie jest, ale kompletnie i całkowicie rozwiązuje problem smogu. Masz najświeższe powietrze w PL we własnym domu ;) Na zdrowiu nie ma co oszczędzać

Edytowane przez Kaiketsu
  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Adi777 napisał:

Też mi się tak wydaje. Muszę też dobrze pomyśleć z pompą ciepła, jaką moc wziąć pod uwagę, no i jak to będzie z górą. Da się to jakoś zrobić? Żeby ogrzewać pompą poddasze? Bez podłogówki? ? W sumie możnaby kaloryfery założyć. Góra i tak nie będzie użytkowa przez jakiś czas, zapewne dłuższy. Z drugiej strony poddasze bez klimy? Tak średnio trochę, a klimą można grzać i chłodzić.

Jeszcze nie mam, ale będzie dobrze. Grafit 20, ocieplenie dachu pianą pewnie 33-35, a stropu zapewne równo z wiązarem, czyli bodajże 16 lub 17 cm. Powinno być elegancko.

Ogrzewam cały dom jednym klimatyzatorem Gree Lomo Luxury ~~4 kW, umieszczonym na parterze na klatce schodowej, która jest pośrodku domu. Także poddasze jak najbardziej możesz ogrzewać klimą. Jeśli nie używasz często tego poddasza, ustawisz na klimie np. 17C plus wg harmonogramu możesz ją włączyć kilka razy dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Tak, to taka duża pucha, pomiędzy czerpnią a reku.

Tanie nie jest, ale kompletnie i całkowicie rozwiązuje problem smogu. Masz najświeższe powietrze w PL we własnym domu ;) Na zdrowiu nie ma co oszczędzać

Dzięki za info ?

54 minuty temu, tgolik napisał:

Także poddasze jak najbardziej możesz ogrzewać klimą.

Tak, wiem, to właśnie będzie najlepsza opcja. Można ogrzewać, można chłodzić, a na poddaszu użytkowym głupio byłoby nie dać klimy.

56 minut temu, tgolik napisał:

Ogrzewam cały dom jednym klimatyzatorem Gree Lomo Luxury ~~4 kW, umieszczonym na parterze na klatce schodowej, która jest pośrodku domu.

To też jest jakaś opcja, ale dla mnie trochę mało komfortowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dostałem wycenę na klimę Mitsubishi. Taka sama jak poprzednio, tylko zamiast kanałowej 5 kW jest 2,5 kW, ale bez tłumików akustycznych, bo podobno przy takiej małej mocy klimatyzacja działałaby słabo. Hmm...

Czyli wcześniej było 40 tysięcy z tłumikami i 5 kW, a zmieniając na 2,5 kW i wywalając tłumiki jest 39, lol.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Adi777 napisał:

Dzięki za info ?

Tak, wiem, to właśnie będzie najlepsza opcja. Można ogrzewać, można chłodzić, a na poddaszu użytkowym głupio byłoby nie dać klimy.

To też jest jakaś opcja, ale dla mnie trochę mało komfortowa.

Zostałem postawiony przed ścianą - mam ogrzewanie elektryczne domu. Do końca grudnia płaciłem 0,52 gr brutto. Teraz płacę 1,15 zł brutto.

Więc ogrzewam się jak mogę. Zainstalowałem klimę do grzania i bojler z pompą ciepła do ciepłej wody.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos ogrzewania to w 2023 z bezobsługowych najbardziej opłacalna opcja, w co NIKT nie wierzyl w 2022, to gaz 8:E

Ale to się zmienia jak w kalejdoskopie

Wystarczy popatrzeć na ludzi, co (bardzo rozsądnie w 2022) dopłacili do nieco przewymiarowanych pomp ciepła i grubszych wylewek, przeszli na G12W i starali się osiągnąć ~100% czasu grzania w tańszej części tej taryfy.

Przyszło 2023, G11 podrożało trochę, G12w podrożało DUŻO. Różnica zrobiła się minimalna. Pieniądze wydane na większą PC i grubsze wylewki szczerze mówiąc wywalone w błoto.

Kto wie, co będzie w 2024. Może g12w potanieje i znów będzie najbardziej się opłacać PC+akumulacja.

 

Myślę, że opcją najlepszą i tak jest/była/będzie PC P-W, nawet bez opcji pod G12w, bo prąd będzie zawsze.

Liczę natomiast na to, że za parę lat, gdy wejdze zakaz ogrzewania nowych domów gazem, pojawi się jakaś dotacja pozwalająca przejść z gazu na pc ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie ma się co stresować.

Będzie co będzie. Wątpię, żeby różnice w ogrzewaniu gazem vs pompą były jakieś istotne.

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Adi777 napisał:

Moim zdaniem nie ma się co stresować.

Będzie co będzie. Wątpię, żeby różnice w ogrzewaniu gazem vs pompą były jakieś istotne.

To, że gaz jest w tym roku tani, to jest decyzja polityczna. Ktoś zdecydował, że gaz ma niską cenę bez limitów. Ktoś też policzył, że wyborców grzejących prądem (jak ja) jest bardzo niewielu i przysolił limit, którego ja połowę zużywam na granie na kompie. Jeśli ktoś ma bojler elektryczny i kąpie się codziennie, to też wykorzysta limit roczny tylko do grzania wody.

Pompa i gaz są obecnie na poziomie zbliżonym, co będzie za rok - nikt nie wie.

Edytowane przez tgolik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No, grzanie prądem chyba nigdy nie było tanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Adi777 napisał:

No, grzanie prądem chyba nigdy nie było tanie.

Przy cenie 0,52 zł/kWh godziłem się z wyższym kosztem ze względu na wygodę.

Obecnie jednak koszt byłby absurdalny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzanie prądem ma wysoki próg wejścia przy klasycznej pompie, dlatego jak coś to będę cisnął grzanie klimą. Może i nie jest tak fajne jak podłogówka, ale klimę mam "i tak", a ona też jest przecież pompą ciepła i też wyciśnie cop = 4 powyżej zera, więc luzik ;)

A na mróz gaz.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Kaiketsu napisał:

Grzanie prądem ma wysoki próg wejścia przy klasycznej pompie, dlatego jak coś to będę cisnął grzanie klimą. Może i nie jest tak fajne jak podłogówka, ale klimę mam "i tak", a ona też jest przecież pompą ciepła i też wyciśnie cop = 4 powyżej zera, więc luzik ;)

A na mróz gaz.

Gree Lomo Luxury ~~4 kW z kosztami instalacji wyniosła mnie 6200 zł. Fajne, dość ciche urządzenie z prowadnica powietrza pozwalającą dmuchać nie tylko w dół ale i poziomo (dla mnie ten poziomy nawiew na podłogę korytarza jest idealny).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, tgolik napisał:

dość ciche urządzenie

O tym głównie rozmyślam, jeśli chodzi o Gree vs Mitsubishi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adi777 napisał:

O tym głównie rozmyślam, jeśli chodzi o Gree vs Mitsubishi.

Używam tylko trybu quiet. Urządzenie pobiera wtedy od 500-700 W i pracuje cicho na wolnym wentylatorze. 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2023 o 02:36, Adi777 napisał:

Tak i tak będzie dość wysoko u mnie. Sufity napinane, które mogą być opuszczone podobno tylko o 5 cm. Reku będzie na poddaszu.

@Kaiketsu Ile dałeś za reku?

Mi wycenili na niecałe 30 tysięcy. Nie pamiętam nazwy firmy, System coś tam coś tam chyba ?

Mi zrobili wycenę na taką klimę. Też masz taką? To jest chyba droższa wersja, Premium.

Dostawa i montaż klimatyzacji Mitsubishi Multi

Split:

Jednostka zewnętrzna SCM100ZS-W

Jednostka wewnętrzna Premium SRK20ZS-WF

2,0 kw – 1 szt

Jednostka wewnętrzna Premium SRK20ZS-WF

2,5 kw – 1 szt

Jednostka wewnętrzna Premium SRK20ZS-WF

3,5 kw – 1 szt

Jednostka wewnętrzna kanałowa FDUM50VH 5

kw – 1 szt

37.320,00 37.320,00

Suma netto w PLN 37.320,00

8% VAT od 37.320,00 PLN

Reku wycenili z firmy SystemAir.

 

Mnie zastanawia jedno po o taka konbinacja.

Kondensator na zewnatrz, nawiew w srodku, kanaly rozprowadzone na chate.

 Ujme to inaczej dwa pietra 260m2

 Dwa kondersatory kazdy 7.1 kw  na zewnatrz, dwa nawiwniki na podachszu, od tego kanaly porobione na nawiewy na kazdy pokoj(wyliczenie by bylo jednakowo do wylotu), dwa termostaty 2 i 3 pitro. Urok naki ze nie masz wiszacego na scianie kondona tylko kwadrat na supicie ktory ci nie przeszkadza a nie obrzydliwe urzadzenie na scianie.

A rozsumujac inaczej

Moj ojciec ma Gree dwa kondensatory 1-2 pietro i nawiewy scienne. Dol dwa. gora dwa. NIgdy nie ma stalej temperatury w kazym pomieszczeniu, placi wiecej za chodzenie. To jest wlasnie urok klimy sciennej. Jest dobrze a nie optymalnie.

11 godzin temu, Adi777 napisał:

O tym głównie rozmyślam, jeśli chodzi o Gree vs Mitsubishi.

W ogolnym rozrachunku nie  ma roznicy przy tym sciennym AC. Gree zabija cena i jest praktycznie tak samo wydajny ja Mitsubishi..

Mitsubishi. ma ta przewage ze mozna dokupic inne urzeadzenia ktore sprawia ze twoj dom bedzie wygladal inaczej, nawiew pod sufitem,sterowanie na kazdy pokoj (co wiaze sie z osobnym nawiewem). Po kosztach, wiszacy kondon na scianie Gree.

 

 

PS. Tesciowa mieszka w Polsce i rozumuje jakwybrac jak najmniejszym kosztem, wybrala schodzenie mieszkania LG split, kondon na scianach. Cholodzi fajnie wyglada ochydnie z wymiarami.

Edytowane przez MaxForces
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, MaxForces napisał:

Dwa kondersatory kazdy 7.1 kw  na zewnatrz, dwa nawiwniki na podachszu, od tego kanaly porobione na nawiewy na kazdy pokoj(wyliczenie by bylo jednakowo do wylotu), dwa termostaty 2 i 3 pitro. Urok naki ze nie masz wiszacego na scianie kondona tylko kwadrat na supicie ktory ci nie przeszkadza a nie obrzydliwe urzadzenie na scianie.

Okej, pomyślę nad kanałówką. Niech zrobią wycenę. Pewnie się złapię za głowę :-D

Wydawało mi się, że kanałówka jest tańsza od ściennej, tak też pisał @Kaiketsu. Nie jestem dusigroszem. Jestem tego zdania, że jak już coś robić, to robić to jak najlepiej. Tym bardziej u siebie ;) Tym bardziej, że nie myślę o sprzedaży domu.

Taka kanałówka, jak dobrze rozumiem, musi być pod wiązarami, czy może być nad? Jak pod, to trochę lipa, bo chcę mieć jak najwyższe sufity na tyle, na ile to możliwe. 

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod wiazami u mnie wyszlo finalnie 2.6m do sufitu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyną wadą kanałówki są same kanały, jak wda Ci się grzyb to wyczyścisz urządzenie ale nie kanały bo są np. w wylewce ukryte, pruć nie będziesz. Dlatego trzeba ekstra uważać, czyścić urządzenia, wymieniać filtry, używać cyklu suszenia po zakończeniu pracy klimy, etc. Split to po prostu filtr wymienisz, psikniesz płynem, przetrzesz i gotowe.

Natomiast kanałówka to cisza (masz jedno urządzenie a w pokojach tylko wyloty z rur a nie pełnoprawny parownik) i dużo niższa cena w stosunku do parownika w każdym pokoju.

Jak zwykle, coś za coś.

Chyba najlepszą opcją jest ukryć kanały tak, żeby jednak w razie czego był do nich dostęp - np. nad podwieszonym sufitem.

 

Robienie ich w wylewce kusi, ale zero dostępu.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...