Skocz do zawartości
emefe

Ryzen 2600 + MOBO + RAM

Rekomendowane odpowiedzi

Jutro muszę dokonać zakupu. Zestaw MB+CPU z x-komu, doradźcie jaki RAM będzie najlepszy do 300pln.

 

EDIT: Nie musi być Gigabyte Aorus Elite. Ma być dobra płyta, która zmieści RX580 Nitro+ i RAM. Płyta i RAM po max 300 + 300pln.

Edytowane przez emefe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np.:

www.morele.net/pamiec-hyperx-predator-ddr4-8-gb-3000mhz-cl15-hx430c15pb3k2-8-774202/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka będzie gorsza: Patriot 8GB 3000MHz Viper 4 CL16 (2x4GB) ?

lub Adata XPG Spectrix D41 DDR4 8GB 3000 CL16 za 180pln

Planuje najwyżej jakis mały OC, bez szału.

 

PS gdybym musiał obciąć cenę na mobo też do 300pln to CO wybrać?

Edytowane przez emefe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za 399zł masz 2x8GB 3200 HyperX od Kingstona. Naprawdę chcesz wydawać prawie 300zł na kości 8GB? Jakie masz założenia co do tego komputera? do czego on ma być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do codziennego użytku, czasem do gier. Użytkowanie sporadyczne. Możliwa rozbudowa/przebudowa w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do codziennego użytku, czasem do gier. Użytkowanie sporadyczne. Możliwa rozbudowa/przebudowa w przyszłości.

Jeżeli czasem do gier to 8GB powinno styknąć chociaż tak jak mówię... stówka więcej i masz 16GB bardzo szybkich pamiątek.

To już nie chodzi o samą kwestię ceny, tylko po prostu zwykłej opłacalności. Za jedyne 30% kwoty otrzymujesz kolejne 8GB, które naprawdę się przydadzą w przyszłości, czy przy odpalaniu gierek.

Oczywiście decyzja należy do Ciebie. Jeżeli nie da rady zwiększyć budżetu, to nie ma nawet o czym rozmawiać.

Edytowane przez Belfor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patriotów, jak i Corsair nie polecam.

Jeśli płyta główna też jest jeszcze kwestią płynną, to nie bierz Gigabyte, tylko MSI. Mają aktualnie najlepsze płyty w segmencie low-mid end.

RAM też musi być w 2 modułach- pamiętaj. Abyś miał dual channel. Adaty wyżej będą ok, jak kupisz 2 sztuki. + uwaga jak wyżej w ponad 90% przypadków 8gb RAM jeszcze wystarcza.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na forum trochę o tym Gigabyte Aorus Elite... a potem kup b450 od MSI, nawet MSI b450m pro-vdh plus za 289zł będzie lepsza.

Edytowane przez xtn

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na forum trochę o tym Gigabyte Aorus Elite... a potem kup b450 od MSI, nawet MSI b450m pro-vdh plus za 289zł będzie lepsza.

 

Dzięki za opinię nt mobo. Nie upieram się przy Elite, po prostu jest pakiet w promo.Ile ludzi tyle opinii, gdybym miał wszystko czytać i studiować YT to bym NIC nie kupił. poleć zatem dobrą MB do R2600 w cenie do 300pln.

Wybrałem pełny ATX bo mam RX580 i byłoby łatwiej wszystko upchnąć. Teraz RX580 zajmuje mi prawie całą płytę i wchodzi na milimetry.

 

Ten zestaw zastąpi obecny. Więc RAM może być 1x8GB do uzupełnienia o kolejny 8GB gdy sprzeda się obecna mobo+cpu+ram.

Czy nowy zestaw straci dużo na szybkości z 1 kością RAMu 8GB zamiast duala?

 

 

Dodatkowe warunki:


  1.  
  2. Sprzęt musi być nowy
  3. Termin zakupu trochę dłuższy - przełom czerwca/lipca

Edytowane przez emefe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię nt mobo. Nie upieram się przy Elite, po prostu jest pakiet w promo.Ile ludzi tyle opinii, gdybym miał wszystko czytać i studiować YT to bym NIC nie kupił. poleć zatem dobrą MB do R2600 w cenie do 300pln.

 

Dlatego piszemy Ci już, żebyś nie musiał robić "studiów" w temacie płyt głównych, że aktualne płyty Gigabyte są słabe, BIOS+ znacznie gorszy VRM od konkurencji- a VRM to podstawa płyty.

Do 300zł masz :

www.morele.net/plyta-glowna-msi-msi-b450m-pro-vdh-plus-5734668/

Każda płyta ATX b450 od MSI będzie super, mATX- każda z radiatorem na VRM.

Elektrycznie każda płyta MSI jest znacznie lepsza od tańszych Gigabyte (oprócz X470 Aorus Gaming 5, X470 Aorus Gaming 7, X470 Aorus Ultra Gaming, B450I Aorus Pro WiFi)

 

 

Wybrałem pełny ATX bo mam RX580 i byłoby łatwiej wszystko upchnąć. Teraz RX580 zajmuje mi prawie całą płytę i wchodzi na milimetry.

 

Nie za bardzo rozumiem, co ma format płyty do długości karty graficznej?

 

 

Ten zestaw zastąpi obecny. Więc RAM może być 1x8GB do uzupełnienia o kolejny 8GB gdy sprzeda się obecna mobo+cpu+ram.

Czy nowy zestaw straci dużo na szybkości z 1 kością RAMu 8GB zamiast duala?

 

Tak, straci sporo w single channel, wystarczy że poszukasz testów + dochodzi do tego stuttering spowodowany single channel, będziesz się potem zastanawiał, czemu gra nie chodzi płynnie.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego piszemy Ci już, żebyś nie musiał robić "studiów" w temacie płyt głównych, że aktualne płyty Gigabyte są słabe, BIOS+ znacznie gorszy VRM od konkurencji- a VRM to podstawa płyty.

Do 300zł masz :

www.morele.net/plyta-glowna-msi-msi-b450m-pro-vdh-plus-5734668/

Każda płyta ATX b450 od MSI będzie super, mATX- każda z radiatorem na VRM.

Elektrycznie każda płyta MSI jest znacznie lepsza od tańszych Gigabyte (oprócz X470 Aorus Gaming 5, X470 Aorus Gaming 7, X470 Aorus Ultra Gaming, B450I Aorus Pro WiFi)

 

Nie za bardzo rozumiem, co ma format płyty do długości karty graficznej?

 

 

Tak, straci sporo w single channel, wystarczy że poszukasz testów + dochodzi do tego stuttering spowodowany single channel, będziesz się potem zastanawiał, czemu gra nie chodzi płynnie.

 

 

Czyli brać MSI, bo to pewniak? Asrocki są no-good?

Jak to jest opisane czy mobo ma VRM?

Format płyty ma znaczenie bo na micro masz wszystko ściśnięte i cegła RX580 zasłania Ci połowę portów i gniazdek o przepływie powietrza nie wspomnę.

RAM musi być zatem 2x4 lub 1x8 i szybko dokupienie drugiej 8GB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wziąć Ryzena 5 1600 i lepsze mobo bądź więcej ramu ? Kupowanie paździerzowej płyty za 300 zł nie ma sensu, skoro ma być maszyna do ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Lepiej wziąć B450 Tomahawk za 399zł, dzięki której za rok wymienisz sobie procesor na lepszy i jeszcze zrobisz OC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej wziąć Ryzena 5 1600 i lepsze mobo bądź więcej ramu ? Kupowanie paździerzowej płyty za 300 zł nie ma sensu, skoro ma być maszyna do ewentualnej rozbudowy w przyszłości. Lepiej wziąć B450 Tomahawk za 399zł, dzięki której za rok wymienisz sobie procesor na lepszy i jeszcze zrobisz OC.

To ma sens co mówisz, ale mam narzucone ograniczenia cenowe i tego nie obejdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk to identyczna konstrukcja, co podana przeze mnie wyzej, roznice to format, zlacza, kolorki. Asrock ma badziewny zbugowany Bios i nie grzeszy wsparciem ram. Vrm to skrot ang. Od sekcji zasilania procesora, kazda plyta ja na ;) to jest ta czesc plyty przykryta przez radiator za portami I/O ;). Odnosnie plyt mAtx, wkladasz GPU na koncu i nie masz problemow. W tym rejonie plyty glownej nic nie potrzebuje wentyalcji az tak barrdzo(aktualnie), nowe plyty beda sie tam grzac, na chipsecie. Odnosnie RAM tak

, jak napisales.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pięknie. Nie natrafiłem tylko na żadne porównanie które tanie modele mają dobre VRM, a jeśli już to jest mowa o topowych modelach ponad mój budżet.

 

Jaki minimalny parametr RAMU poniżej którego nie patrzeć - Mhz i CL?

Edytowane przez emefe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj masz listę i tabelę z porównaniem VRM płyt AM4:

https://www.hardwareluxx.de/community/f12/pga-am4-mainboard-vrm-liste-1155146.html

Płyty b450 od MSI mają taki VRM jak tomahawk za wyjątkiem, Mortali, które mają trochę lepszy + najtańsza płyta bez radiatora ma tylko 1 low side mosfet.

Przykładowo nie kupuj niczego z cl powyżej 16 przy 3200mhz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki pięknie. Nie natrafiłem tylko na żadne porównanie które tanie modele mają dobre VRM, a jeśli już to jest mowa o topowych modelach ponad mój budżet.

 

Jaki minimalny parametr RAMU poniżej którego nie patrzeć - Mhz i CL?

Obejrzyj test techlipton płyt b450 na YT.

3000mhz cl16, chociaż są RAMy, które z 2400 cl15 robią nawet 3466mhz cl16 (Hyperx Fury) ale to zawsze trochę loteria.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje HyperX Predator 2666 CL13 robią 3200 CL14. :E

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje HyperX Predator 2666 CL13 robią 3200 CL14. :E

A moje Predatory 3000mhz CL 15 nie robią nawet 3200 CL 16.

 

Pozdrawiam :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie bierz Gigabyte B450 Elite ale dobierz do tego dobry ram, u nas jest mocna propaganda z płytami MSI, a na zagranicznych forach to sporo tematów z problemami tanich płyt MSI, to że łatwo coś tam podkręcić bo dobra sekcja nie oznacza że jest dobrze. Płyty MSI u nas bardzo popularne co zwiększa też ilość awarii ale np w morele najczęstszy zwrot i naprawy to płyty MSI.

Do Gigabyte Elite weź te szare crucial, https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ballistix-sport-lt-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-bls2k8g4d32aesbk-5675569/ bo chodzą u mnie na XMP bez zmian domyślnych na 4533MHz, a nie G.Skill, Patriot, HyberX nie chodziły żadne na XMP domyślnym nawet.

Edytowane przez Marcosi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moje Predatory 3000mhz CL 15 nie robią nawet 3200 CL 16.

 

Pozdrawiam :E

Bo nie są na kościach CJR jak przypuszczam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie bierz Gigabyte B450 Elite ale dobierz do tego dobry ram, u nas jest mocna propaganda z płytami MSI, a na zagranicznych forach to sporo tematów z problemami tanich płyt MSI, to że łatwo coś tam podkręcić bo dobra sekcja nie oznacza że jest dobrze. Płyty MSI u nas bardzo popularne co zwiększa też ilość awarii ale np w morele najczęstszy zwrot i naprawy to płyty MSI.

Do Gigabyte Elite weź te szare crucial, https://www.morele.net/pamiec-ballistix-ballistix-sport-lt-ddr4-16-gb-3200mhz-cl16-bls2k8g4d32aesbk-5675569/ bo chodzą u mnie na XMP bez zmian domyślnych na 4533MHz, a nie G.Skill, Patriot, HyberX nie chodziły żadne na XMP domyślnym nawet.

 

Rozumiemy że pracujesz w morelach i masz dostęp do statystyk zwrotów i napraw ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, dzięki a pomoc, właśnie kompletuję. Dorwałem obecnie fajne promo Tomahawk + Ryzen 2600 i to wezmę. Zostaje jeszcze RAM. Rożnica w cenie 2x4 i 2x8 zrobiła się ostatnio rzeczywiście bardzo mała. CO polecacie w najniższej cenie?

I co to jest to XMP?

 

Aha, jaki jest obecnie dobry dysk M2 do kompletu? Ten WD Blue będzie ok?

Edytowane przez emefe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP to profile OC zapisane we flashu/EEPROMie RAMu, wczytujesz profil w BIOSie i zapominasz (teoretycznie). Szukaj RAMu 3200 - warto, Ryzeny lubią szybkie pamięci.

WD Blue to budżetowy dysk, SATA M.2, ja bym jednak szukał nvme.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, NVMe zajmę się później.

Najlepiej cenowo wygląda obecnie G.Skill Aegis DDR4 16GB (2 x 8GB) 16GB 3000 CL16. Czy to wtopa w porównaniu z HyperX?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Kupię kamerę Blackmagic 2.5k 
    • Cały czas na tym samym kablu jedziesz? A np. wyciągnięcie i ponowne włożenie kabla nie likwiduje problemu?
    • Jak oni te pasty nakładają? Ręcznie czy maszynowo? Bo jak miałem 970 strixa, to po chyba 4-5 latach od kupna uznałem że wymienię pastę, bardziej z ciekawości jak to się robi, niż ze wzrostu temperatur, jak ściągnąłem chłodzenie, to sobie myślę WTF? Pasta tak walnięta jakby ktoś to po kilku głębszych robił, nie wiem ale połówka rdzenia była bez pasty  może to tak miało być, bo wsumie jeden jedyny raz wymieniałem pastę na gpu.
    • Nie ma czegoś takiego... ta zgoda podobno istniała już kilka razy w ciągu kilku miesięcy, a jednak... Obecnie Partia Republikańska w większości to opłacane przez Putina pionki, mniejszość to ta, która chce pomóc Ukrainie. Do tego masz karierowiczów, którzy zrobią wszystko(Johnson, który bez przyzwolenia Trumpa nie kiwnie palcem). Trump jest najważniejszym politykiem po prawej stronie w USA i to on decyduje o kształcie i kierunkach polityki Partii Republikańskiej. Właśnie z tego powodu rozdzielili te pakiety pomocowe, bo okazało się, że część demokratów nie chciała poprzeć pomocy dla Izraela(morderstwa osób cywilnych w Gazie), a tym samym dla Ukrainy i zrobił się kłopot. Teraz pomoc dla Izraela przejdzie, a pomoc dla Ukrainy zostanie uwalona, jeśli w ogóle zostanie poddana pod głosowanie. Reagan przewraca się w grobie, bo jest totalnie niezrozumiałe czym stała się prawica w USA i czyich interesów broni.    Kiedy Russia Today wchodzi za mocno... "Ukraińscy naziści, którzy powinni oddać Rosji część swojego terytorium". Tak wygląda dzisiaj przeciętny Republikanin, który przedstawia narrację i propagandę rosyjską. Przerażające do czego mogą doprowadzić pieniądze i głosowanie na populistów. To pokazuje jak mocne wpływy ma Rosja w USA(ale to już wiadomo oficjalnie po raporcie dotyczącym wyborów i wygranej Trumpa).
    • To już druga osoba bodajże w tym temacie z tym samym modelem i po własnej aplikacji pasty taka duża różnica, gwarancji nie trzeba żegnać jak przyrosty są tak fajne to warto to zrobić, jak jest plomba na którejś śrubie to można zamówić i nakleić jeżeli np suszarka + żyletka nie dały rady lub w ogóle ktoś robi dziurę w plombie od razu  Chwile temu zamawiałem z alledrogo do xfx https://allegro.pl/oferta/5x-naklejki-gwarancyjne-asus-msi-palit-xfx-evga-gigabyte-zotac-15362612792
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...