Forum PCLab.pl: Który interfejs SSD lepszy: mSATA, SATA III, PCI E x4 - Forum PCLab.pl

Skocz do zawartości

Otwarty

Ikona Ostatnio dodane tematy

Ikona Najnowsze pliki

Strona 1 z 1
  • Nie możesz rozpocząć nowego tematu
  • Nie możesz odpowiadać w tym temacie

Który interfejs SSD lepszy: mSATA, SATA III, PCI E x4 Oceń temat: -----

#1 Użytkownik jest niedostępny   outca$t. 

• Gaduła
  • PipPipPip
  • Grupa: Forumowicze

Napisany 15 Czerwiec 2019 - 22:05

Cześć

Mam płytę główną Gigabyte ga-b75-d3v-b75 z 2012, na której zamontowany mam dysk Seagate 500GB, 7200 rpm, 16mb.

Płyta główna umożliwia montaż dysków SSD poprzez interfejs mSATA, SATA III lub PCI Express x4 (bez NVMe).

mSATA i SATA III mają właściwie takie same parametry odczytu i zapisu jak HDD. Czy mimo tego działałby one szybciej od zwykłego hdd? Chodzi głównie o uruchamianie systemu, przeglądanie netu, office.

Powyższe parametry wyglądają lepiej (x6) przy dysku PCI Express x4, np. Plextor-m9pey-256gb-pcie-x4-px-256m9pey

Który dysk byłby lepszy, biorąc pod uwagę że koszt 256 GB dla mSATA i PCI Express x4 to ok. 310 zł a dla SATA III ok. 130-190 zł.
Lepiej brać PCI Express, który ma najlepsze prędkości, czy najtańszy SATA III. Czy może różnica między HDD a SSD w każdym z wariantów będzie mała?

EDIT:
Pytanie, czy wskazany przez mnie Plextor będzie działał poprawnie z moją płytą. Obsługuje on protokół NVMe a płyta nie.

Ten post był edytowany przez outca$t. dnia: 16 Czerwiec 2019 - 00:55

#2 Użytkownik jest niedostępny   nefel1 

• Małomówny
  • Pip

Napisany 31 Październik 2019 - 16:53

Cześć mam taką samą płytę i chce kupić dysk na PCIe x4, powiedz mi czy te też ten wybrałeś i czy system startuje z tego dysku ? bo podobno w niektórych starszych płytach nie startuje system z dysków na PCIe x4

#3 Użytkownik jest niedostępny   stark2991 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 01 Listopad 2019 - 17:06

Dyski z protokołem NVMe nie będą działać na tej płycie. W ogóle w dyski wpinane w PCIe też bym się nie pchał, bo to nieopłacalne. Kup sobie zwykły SSD na SATA, będzie tanio i szybko. Różnica między HDD a SSD w realnym użytkowaniu jest znacznie większa niż między SSD SATA a SSD PCI-e.

#4 Użytkownik jest niedostępny   Pioy 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 01 Listopad 2019 - 17:10

Przejścia z SSD SATA na SSD M2 za bardzo nie czuć dopóki nie zaczniesz mierzyć stoperem. Przejście z HDD SATA3 na SSD SATA3 zmienia komputer z trupa w przyjemną do użytku maszynkę.

#5 Użytkownik jest niedostępny   someone1989 

• Dyskutant
  • PipPip

Napisany 05 Listopad 2019 - 18:27

Zmieniając z HDD na SSD nvme ma odczuje jeszcze większą różnice niż przy przejściu z HDD na SSD Sata. NVME są nieznacznie szybsze w codziennych zastosowaniach. Różnica w cenie wcale nie jest taka duża przy tej samej pojemności. No chyba, że ma się ograniczony budżet i te 50-100 zł robi różnicę.

Zakupiłem MP510 i zamontowałem zamiast patriota burst i czuć różnice mimo wszystko. Zwłaszcza czasy instalowania gier się skróciły. Przy nie których tytułach które przetestowałem różnica sięgała nawet 2 min. HDD już dawno nie mam więc z tym nie mam jak porównać, ale to ziemia a niebo bo pamiętam, że przy burscie jak sprawdzałem były duże różnice.

#6 Użytkownik jest niedostępny   Flik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 02:42

"NVME są nieznacznie szybsze w codziennych zastosowaniach"

Nie znam sie to sie zapytam. ;)

Mamy więc przykładowo 2 dyski: Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3 Szybkość odczytu [MB/s] 560 Szybkość zapisu [MB/s] 510 (dane ze sklepu owocowego)

i powiedzmy pierwszy z brzegu dysk PCIe x4 NVMe ADATA XPG SX6000 Pro 512GB (Do takiego porównania można chyba użyć dowolnej pary dysków) Szybkość

odczytu [MB/s] 2100 Szybkość zapisu[MB/s] 1400 Dane wziete z tego samego sklepu.

O co mi chodzi? Te cyferki sugerują coś przeciwnego niż to co zacytowałem. Róznica powinna być znacząca. To jak to w sumie jest z tą różnicą w prędkości

działania w codziennych zastosowaniach? Jest znacząca, czy minimalna? Czy może tu liczą się jakieś inne parametry, a nie to co wkleiłem? Liczę, że ktoś

napisze kilka słów. ;)

Ten post był edytowany przez Flik dnia: 09 Listopad 2019 - 02:44

#7 Użytkownik jest niedostępny   stark2991 

• Orator
  • PipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 15:48

Jeśli nam nie wierzysz to mogłeś ten czas od ostatniego posta spożytkować na obejrzeniu paru testów poruszających dokładnie tą samą tematykę i byś sam zobaczył że nie ma prawie żadnych różnic :) Dlaczego? Bo to co Ty przytaczasz to są wartości transferu sekwencyjnego, czyli zwykłe kopiowanie pliku z jednego miejsca na drugi. Te prędkości zobaczysz podczas takich właśnie operacji. Ale podczas ładowania systemu czy wczytywania gier dane nie są przesyłane w sposób sekwencyjny. Poza tym na komputerze dzieje się w tym czasie wiele innych rzeczy, takich jak zapis do pamięci RAM, czy obliczenia procesora. I one też mają wpływ na końcowy rezultat.

#8 Użytkownik jest niedostępny   Flik 

• Uzależniony od forum
  • PipPipPipPipPip

Napisany 09 Listopad 2019 - 18:05

Zobacz poststark2991, o 09 Listopad 2019 - 15:48, napisał(a):

Jeśli nam nie wierzysz

Niczego takiego nie napisałem. Prosiłem tylko o wytłumaczenie. ;)

Zobacz poststark2991, o 09 Listopad 2019 - 15:48, napisał(a):

Dlaczego? Bo to co Ty przytaczasz to są wartości transferu sekwencyjnego, czyli zwykłe kopiowanie pliku z jednego miejsca na drugi. Te prędkości zobaczysz podczas takich właśnie operacji.

Czyli np kopiowanie/przenoszenie pliku z folderu A do folderu B w obrębie tego samego dysku?

Strona 1 z 1