Skocz do zawartości
outca$t.

Który interfejs SSD lepszy: mSATA, SATA III, PCI E x4

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Mam płytę główną Gigabyte ga-b75-d3v-b75 z 2012, na której zamontowany mam dysk Seagate 500GB, 7200 rpm, 16mb.

 

Płyta główna umożliwia montaż dysków SSD poprzez interfejs mSATA, SATA III lub PCI Express x4 (bez NVMe).

 

mSATA i SATA III mają właściwie takie same parametry odczytu i zapisu jak HDD. Czy mimo tego działałby one szybciej od zwykłego hdd? Chodzi głównie o uruchamianie systemu, przeglądanie netu, office.

 

Powyższe parametry wyglądają lepiej (x6) przy dysku PCI Express x4, np. Plextor-m9pey-256gb-pcie-x4-px-256m9pey

 

 

Który dysk byłby lepszy, biorąc pod uwagę że koszt 256 GB dla mSATA i PCI Express x4 to ok. 310 zł a dla SATA III ok. 130-190 zł.

Lepiej brać PCI Express, który ma najlepsze prędkości, czy najtańszy SATA III. Czy może różnica między HDD a SSD w każdym z wariantów będzie mała?

 

EDIT:

Pytanie, czy wskazany przez mnie Plextor będzie działał poprawnie z moją płytą. Obsługuje on protokół NVMe a płyta nie.

Edytowane przez outca$t.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam taką samą płytę i chce kupić dysk na PCIe x4, powiedz mi czy te też ten wybrałeś i czy system startuje z tego dysku ? bo podobno w niektórych starszych płytach nie startuje system z dysków na PCIe x4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dyski z protokołem NVMe nie będą działać na tej płycie. W ogóle w dyski wpinane w PCIe też bym się nie pchał, bo to nieopłacalne. Kup sobie zwykły SSD na SATA, będzie tanio i szybko. Różnica między HDD a SSD w realnym użytkowaniu jest znacznie większa niż między SSD SATA a SSD PCI-e.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przejścia z SSD SATA na SSD M2 za bardzo nie czuć dopóki nie zaczniesz mierzyć stoperem. Przejście z HDD SATA3 na SSD SATA3 zmienia komputer z trupa w przyjemną do użytku maszynkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmieniając z HDD na SSD nvme ma odczuje jeszcze większą różnice niż przy przejściu z HDD na SSD Sata. NVME są nieznacznie szybsze w codziennych zastosowaniach. Różnica w cenie wcale nie jest taka duża przy tej samej pojemności. No chyba, że ma się ograniczony budżet i te 50-100 zł robi różnicę.

 

Zakupiłem MP510 i zamontowałem zamiast patriota burst i czuć różnice mimo wszystko. Zwłaszcza czasy instalowania gier się skróciły. Przy nie których tytułach które przetestowałem różnica sięgała nawet 2 min. HDD już dawno nie mam więc z tym nie mam jak porównać, ale to ziemia a niebo bo pamiętam, że przy burscie jak sprawdzałem były duże różnice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"NVME są nieznacznie szybsze w codziennych zastosowaniach"

 

Nie znam sie to sie zapytam. ;)

 

Mamy więc przykładowo 2 dyski: Dysk SSD Crucial MX500 500GB SATA3 Szybkość odczytu [MB/s] 560 Szybkość zapisu [MB/s] 510 (dane ze sklepu owocowego)

 

i powiedzmy pierwszy z brzegu dysk PCIe x4 NVMe ADATA XPG SX6000 Pro 512GB (Do takiego porównania można chyba użyć dowolnej pary dysków) Szybkość

 

odczytu [MB/s] 2100 Szybkość zapisu[MB/s] 1400 Dane wziete z tego samego sklepu.

 

O co mi chodzi? Te cyferki sugerują coś przeciwnego niż to co zacytowałem. Róznica powinna być znacząca. To jak to w sumie jest z tą różnicą w prędkości

 

działania w codziennych zastosowaniach? Jest znacząca, czy minimalna? Czy może tu liczą się jakieś inne parametry, a nie to co wkleiłem? Liczę, że ktoś

 

napisze kilka słów. ;)

Edytowane przez Flik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nam nie wierzysz to mogłeś ten czas od ostatniego posta spożytkować na obejrzeniu paru testów poruszających dokładnie tą samą tematykę i byś sam zobaczył że nie ma prawie żadnych różnic :) Dlaczego? Bo to co Ty przytaczasz to są wartości transferu sekwencyjnego, czyli zwykłe kopiowanie pliku z jednego miejsca na drugi. Te prędkości zobaczysz podczas takich właśnie operacji. Ale podczas ładowania systemu czy wczytywania gier dane nie są przesyłane w sposób sekwencyjny. Poza tym na komputerze dzieje się w tym czasie wiele innych rzeczy, takich jak zapis do pamięci RAM, czy obliczenia procesora. I one też mają wpływ na końcowy rezultat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nam nie wierzysz

 

Niczego takiego nie napisałem. Prosiłem tylko o wytłumaczenie. ;)

 

Dlaczego? Bo to co Ty przytaczasz to są wartości transferu sekwencyjnego, czyli zwykłe kopiowanie pliku z jednego miejsca na drugi. Te prędkości zobaczysz podczas takich właśnie operacji.

 

Czyli np kopiowanie/przenoszenie pliku z folderu A do folderu B w obrębie tego samego dysku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...