Skocz do zawartości
brzoza11

Custom LC po taniości z Aliexpress

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :) Chyba wszyscy zdążyliśmy w ostatnich latach zauważyć, że czasy, gdy wszystko co chińskie musi być tandetne już minęły i tyczy się to różnych dziedzin, a nie tylko elektroniki. Bardzo często da się znaleźć chiński, nie markowy odpowiednik danego europejskiego/amerykańskiego produktu, który tylko nieznacznie odbiega jakością, a jest znacznie tańszy, lub nawet jest wystarczający/przyzwoity, a kosztuje grosze.

 

W związku z tym naszła mnie chęć na zbudowanie customowego chłodzenia wodnego po taniości bazując na częściach z Aliexpress. Przeglądałem już wstępnie niektóre bloki/pompki, wiele z nich jest nawet zrecenzowanych na youtube i widać, że jakoś to działa, a użytkownicy sobie chwalą, że pompka za 15$ działa cicho i wystarcza do 2 chłodnic.

I pytanie do Was, czy ktoś zamawiał coś stamtąd i ma jakieś sprawdzone produkty/aukcje, które mógłby polecić? Co w ogóle sądzicie o tym pomyśle?

 

Dodam, że nie zależy mi na maksymalnej wydajności, ani zupełnie bezgłośnej i bezobsługowej pracy - do tego kupiłbym coś w stylu Dark Rock Pro 4 i zdaję sobie sprawę, że jest to prostsze, tańsze i prawdopodobnie bardziej opłacalne rozwiązanie. Po prostu chcę spróbować przygody z LC, tak czysto 4fun, ale nie chcę wydawać na to na start kwoty rzędu tysiąca złotych.

 

Sprzęt na początek będzie chłodził samo CPU - podejrzewam, że Ryzen 5 3600, więc blok musi być na podstawkę AM4. Nie wybrałem jeszcze nowej obudowy, zastanawiam się nad Fractal Design Define Mini C, albo NZXT H400/H400i (obie pomieszczą 2 radiatory 280mm).

 

Póki co zrobiłem taki research i kosztorys (starałem się dobierać produkty, które mają najwięcej zamówień i pozytywnych opinii:

 

Pompka z rezerwuarem:

https://www.aliexpress.com/item/1333285213.html

500 l/h, 3m, 16dB, koszt 35,98$ już z wysyłką

 

Blok AM4

https://www.aliexpress.com/item/32710756337.html

koszt 24,12$ już z wysyłką

 

Chłodnice:

https://www.aliexpress.com/item/32946433631.html

120mm na tył, koszt 15,79$, 280mm na top, koszt 28,43$

 

Razem daje to: 104,32$ czyli około 396 PLN. Węże i złączki kupię gdzieś w Polsce, myślę że z całością zmieszczę się w 500 złotych. Wentylatorów 120mm mam kilka bequiet pure wings, 140mm dopiero dokupię, myślałem również nad pure wings do kompletu.

 

Myślicie, że taki zestaw będzie bardziej wydajny i cichszy niż AIO 240mm za około 500 złotych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szukaj pompy D5 lepiej ;)

https://pl.aliexpres...2841612909.html

https://pl.aliexpres...2616705065.html

 

 

Po taniości jeszcze Pompa SC600  ponoć jest spoko, cicha i mocna. Tylko trzeba ją gdzieś upychać w piwnicy budy, a rezerwuar osobno w budzie.,

 

 

 

 

Co do chłodnicy, napisz hasło CHŁODNICA MIEDŹ ! :D Bo teraz zlinkowałeś aluminiowy szajs.

 

 

 

Złączki wciągnij sobie z chin, powinieneś znaleźć jakieś tanie G1/4 16/10. Tutaj masz polską ofertę:

https://allegro.pl/oferta/zlaczka-g1-4-16-10-nickel-sklepy-7714913480

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisze Minciu - w przypadku pompy lepiej do razu dołożyć do D5, która jest sprawdzoną pompą, niż brać jakieś dziwne wynalazki. Blok jest ok. Chłodnice alu, więc średnio. Do tego masz na stałe montowane króćce pod złączki. W przypadku chłodnic rozejrzałbym się raczej za używkami na naszym rynku, bo za 100-130 zł dostaniesz chłodnicę miedzianą w dobrym stanie. Blok ok.

 

Na ali koniecznie weź sobie złączki Barrow, bo są tanie i dobre. Płyn jak ma być tanio to borygo lub petrygo. Z renomowanych płynów Aquacomputer DP Ultra.

 

Przyczepiłbym się do obudów, o których wspominasz, bo obie mają zabudowany front co nie sprzyja efektywnemu działaniu LC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

blok mozesz kupic za 30-40zł zamiast doplacac do rgb -testowalem stare bloki ostatnio i nie ma prawie zadnej roznicy miedzy takim z 2002 a nowszymi konstrukacjami - liczy sie bardziej wielkosc chlodnicy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za odpowiedzi i porady :) Słuchając waszych rad zrobię w takim razie tak:

 

Blok: Faktycznie RGB nie jest mi do niczego potrzebne (tym bardziej z założeniem, że jest to projekt LC po taniości), ale jednocześnie nie mogę znaleźć nigdzie na allegro używanych bloków w cenie do 50 zł. W tym momencie na Aliexpress jest jakaś wyprzedaż (w sumie nie wiem czy to tylko taki chwyt, a taka cena jest cały czas, czy rzeczywiście jest to obniżka, ale mimo wszystko ceny są bardzo dobre). Zamiast samego CPU zwoduję od razu CPU+GPU. Cena 2 bloków taka sama jak jednego na CPU, który wcześniej linkowałem. Wyjdzie 110 zł już z wysyłką. Do tego jakieś 20 zł na miedziane radiatory na RAM i sekcję zasilania karty.

http://www.aliexpress.com/item/32918709647.html

http://www.aliexpress.com/item/32915317513.html

 

Chłodnice: Nie zwróciłem uwagi na to, że są aluminiowe :( Miedziana na aliexpress to ok 120 zł plus wysyłka 50... więc w czasie oczekiwania na bloki (pewnie ponad miesiąc) będę szukał jakiejś porządnej używanej 280/360/420 w Polsce. Na początek jedna, tak jak mówiłem LC narazie jest głównie dla zabawy, poza tym póki co mam GTX 1660ti, a gdy zmienię CPU na ryzena nie planuję od razu OC, bo i tak będzie zapas mocy, raczej jestem miłośnikiem undervoltingu (i tak też pracuje ostatnio zakupiony GTX). Jak będzie brakować wydajności chłodzenia, wymienię kartę na coś z wyższej półki z TDP ~150-200W (obecnie GTX po UV zjada ok 80), albo zachce mi się przejść z UV na OC to będzie okazja do modernizacji i wsadzenia drugiej dużej chłodnicy :)

 

Pompa: Tutaj mam teraz dylemat :( Rozumiem wasze porady dotyczące D5, że jest to Rolls Royce wśród pompek i pewnie prędzej czy później prawie każdy użytkownik LC wymieni przeciętne pompki na D5, ale cena w Polsce jest zabójcza - z tego co widziałem ponad 650 zł za komplet pompka + rezerwuar :o Za mniej niż tyle miałem w planach zrobić projekt całego LC po taniości :D Z drugiej strony, też patrzę na to jako inżynier, taka pompa jest sercem całego układu i dobrze by było, żeby nie było z nią problemów. Myślę teraz czy na początek spróbować tej MC600 i w przyszłości ewentualnie dokupić D5 i drugą chłodnicę, czy może kupić w Polsce pompę DDC (koszt ok 250 zł z tego co widziałem, ale dochodzi jeszcze rezerwuar), czy kupować tą z aliexpress za 200 zł.

https://pl.aliexpress.com/item/32841612909.html

 

Tylko czy to jest na pewno ta prawdziwa pompa D5 tylko włożona w sprzęt innej marki? Patrzyłem w Polskich sklepach i D5 miała w specyfikacji przepływ cieczy 1500l/h, natomiast ta ma ok 1200 l/h. Plus do tego troszkę się waham, bo jednak zakup z ali to chyba pewne ryzyko - stracić 50 PLN na bloku, który nie przyjdzie nie byłoby tak smutno jak 200 PLN na pompce, która albo się zagubi, albo przyjdzie potłuczona na kawałki (w przypadku bloku raczej nie ma się co uszkodzić, a widziałem w komentarzach na ali, jak komuś przyszedł potłuczony rezerwuar i miał problem z jakimkolwiek roszczeniem).

Ale jak to mówią, kto nie ryzykuje nie pije szampana :D

 

Złączki: Rozejrzę się za tymi, które polecacie, mogą iść z ali bo i tak będę czekał na bloki :)

 

Jeszcze mam pytanie co do węży. Zdążyłem doczytać, że średnica węża nie wpływa na wydajność układu, ale raczej na samo zginanie węży i wygląd. W takim razie zastanawiam się nad popularnymi 10/16 albo 13/19. 13/19 mają trochę tańsze złączki, co przy założeniu LC po taniości kusi, ale czy takie duże węże pozwolą na komfortowe "zakręty" w obudowie? Czy różnica między 10/16 a 13/19 jest raczej kosmetyczna?

 

 

PS: Co do płynu to i tak miałem zamiar użyć borygo, ale nie chwaliłem się od razu, bo myślałem, że jest to jakiś faux pas w środowisku miłośników chłodzenia wodnego :D

PS2: Przy jednoczesnym zwodowaniu CPU i GPU, jednej dużej chłodnicy i pompce D5 z ali (o ile to jest serio D5) cały koszt wyniesie maks 600 zł :D

 

EDIT: @zawisztheblack Zamówiłem złączki Barrow które podesłałeś. Od razu 10 sztuk, bo niestety i tak musiałem zapłacić 30 PLN za przesyłkę, więc mniej się raczej nie opłacało :) Czytałem, że jakością nie odbiegają od złączek EKWB za 30 zł, zwykłe nie skręcane są po 16, mi wyszło 13 zł za sztukę także chyba jest ok :D

Także węży będę szukał 10/16.

 

PS3: Złączki kosztowały więcej niż oba bloki na cpu i gpu :hmm::lol2:

Edytowane przez brzoza11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jezeli chodzi o pompke/rez to wez tez pod uwage magicool dcp 450.

 

Mialem kilka pompek,w tym oczywiscie chyba dwie d5...ale jestem absolutnie zauroczony tym malenstwem od magicoola.

doskonale radzi sobie z moim ukladem-czyli blok cpu,gpu ,2x360 chlodnice-a do tego jest nieslyszalna -a jest puszczona bez skrecania itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizuję temat po prawie roku nieobecności :D

 

Skompletowałem:

1. Złączki Barrow z Aliexpress te, które polecał zawisztheblack.

2. Blok CPU + GPU też z Aliexpress, te które miały najwięcej pozytywnych komentarzy.

3. Chłodnica Magicool Slim 360 z Allegro

4. Pompka DCP450, którą polecał oizo76 - przetestowałem już ją zalewając płynem chłodniczym i podłączając samą do siebie. Nie spodziewałem się, że może być aż tak cicha :o Na maks obrotach (2060 rpm) przykładałem do niej ucho, żeby sprawdzić czy pracuje. Pochodziła parę godzin bez żadnych problemów, oby służyła jak najdłużej :)

5. Wąż Mayhems ultra clear.

 

Całość wyszła 540 zł, sprzęt nowy lub w stanie bardzo dobrym, nie ma żadnego aluminium w układzie.

 

Brakuje mi jeszcze nowej obudowy, chyba postawię na Meshify C. Ewentualnie kojarzycie może jakieś kompaktowe obudowy mATX do których da się wsadzić chłodnicę 360?

Co do płynu no to myślałem, żeby użyć petrygo do chłodnic bo akurat taki mam, tylko zastanawia mnie ile wydajności układu stracę przez glikol, który jest dosyć lepki? Szukałem jakichś testów w stylu ten sam układ LC, ale najpierw napełniony gotowym płynem, inny raz wodą demineralizowaną z biocydem, a potem płynem chłodniczym na bazie glikolu. Ciekawe o ile zmieni się temperatura oraz głośność pompki (przy lepkim płynie powinna ciszej pracować?)

Jeśli używaliście płynu chłodniczego to bez rozcieńczania, czy polecacie go rozcieńczyć z wodą destylowaną np w stosunku 1:1?

 

Jak w końcu uda mi się kupić obudowę i będę składał zestaw to dodam swojego workloga jak sprawuje się super-tanie custom LC :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz używać petrygo to rozcieńcz go z wodą destylowaną 1:1. Taka ciecz nie powinna mieć żadnego wpływu na temperatury.

Edytowane przez zawisztheblack

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakbym użył petrygo z wodą destylowaną to zmieściłbym się w równych 550 zł, ale z drugiej strony skoro gotowy płyn kupię za 25zł, to już chyba postawię na coś sprawdzonego i dedykowanego do komputerów :)

 

Jest jeszcze inna kwestia z której zdałem sobie sprawę dopiero jak zalałem pompkę dla testu różowym petrygo... Chcę kupić Meshify C w wersji White TG i nie wiem czy przypasowałaby mi biała obudowa z różowymi wężami. Jeszcze tylko rogu jednorożca by brakowało na froncie obudowy :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Petrygo jest tłuste. Będzie raczej brudzić tak drobny układ jakim jest LC. Teraz oszczędzisz na browara. A później będziesz pluł sobie w brodę za rok, jak przyjdzie Ci czyścić układ.

 

A no nie zapomnij oczywiście o płukaniu solidnym przed zalaniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pompy to żadne d5, to chińskie odpowiedniki i nie ma s sumie info o ich trwałości. O ile oryginalne d5 to pancerne jednostki tak te wynalazki o mniejszej mocy, bo normalne d5 ma 23W a nie 18W, są ryzykowne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...jeśli jesteś 8 letnią dziewczynką :E

 

...albo kims kto ma na tyle zamkniety umysl, ze nie jest w stanie pojac iz kazdy ma swoj wlasny gust :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...albo kims kto ma na tyle zamkniety umysl, ze nie jest w stanie pojac iz kazdy ma swoj wlasny gust :P

 

O gustach się nie dyskutuje, a jak ktoś ma gust 8-letniej dziewczynki to już jego sprawa :lol2:

 

 

Tak już na poważnie, to co to kto lubi, chociaż ja bym sobie nie wyobrażał mieć różowego PC :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O gustach się nie dyskutuje, a jak ktoś ma gust 8-letniej dziewczynki to już jego sprawa :lol2:

 

 

Tak już na poważnie, to co to kto lubi, chociaż ja bym sobie nie wyobrażał mieć różowego PC :E

 

Ja rowniez :E ale wystarczy pobyc troche w Korei i/lub Japonii, zeby miec nieco szerszy punkt widzenia na pewne sprawy :D

 

Wesolych Swiat! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłodzenie złożone, oprócz części które wymieniłem w poprzednich postach zakupiłem jeszcze 3 wentylatory Arctic P12 PWM PST, a co do obudowy to w końcu zdecydowałem się kupić Lian Li O11 Dynamic. Całość z wentylatorami, ale bez obudowy wyszła mnie około 620 złotych, więc wydaje mi się, że tanio jak za custom lc cpu+gpu :)

 

Jedyny problem jaki napotkałem dotyczył uniwersalnego bloku na GPU, który jednak okazał się nie być uniwersalny i musiałem wiercić nowe otwory. W przyszłości planuję również wyciąć kawałek miedzianej blaszki i wsadzić go pod blok tak, aby zbierać ciepło jednocześnie z rdzenia oraz VRAM (niestety miedziane radiatorki się nie mieszczą i póki co pamięci nie są dodatkowo chłodzone, w związku z czym dla bezpieczeństwa pracują na fabrycznych taktowaniach :( )

 

Z ciekawostek, które zaobserwowałem:

1. Pompka odpalona na samym Petrygo pracowała na ok 2150 rpm, a gdy zmieszałem płyn 1:1 z wodą destylowaną obroty wzrosły do 2600 rpm. Tego, że zbyt lepki płyn zamula pompkę oczywiście można się było spodziewać, ale przynajmniej poznałem konkretne wartości :D

2. GTX 1660 Ti na fabrycznym chłodzeniu (rozgrzewał się do ok 70*) nie chciał utrzymywać wartości napięcie/taktowanie ustawionych przeze mnie w MSI Afterburner - praktycznie cały czas MHz wahało się o +-15-30, podobnie z napięciem. Po zmianie chłodzenia na wodne (temperatury nie przekraczają 40-45*) wartości z MSI Afterburner są stabilne, dokładnie takie jak ustawiłem w programie.

 

 

Tak wygląda złożony przeze mnie nowy/stary PC:

https://drive.google.com/open?id=1U-hAaJC_EHnqSMzCzDtbx-Ff-QyUZJiS

 

Zdjęcia co prawda w wykonałem kilka dni temu, ale wiele się nie zmieniło - wymieniłem tylko dolne wentylatory. Teraz jako nadmuch od dołu służą 2 BeQuiet Pure Wings 2, które wcześniej były na chłodnicy, a na chłodnicę trafiły wspomniane wcześniej Arctic P12.

 

 

Przeprowadziłem również kilka testów jak chłodzenie się sprawuje. Do zmierzenia temperatury wody użyłem sondy zanurzonej w pompko-rezerwuarze i podpiętej do multimetra cyfrowego. Temperatura powietrza w pokoju wynosiła 19 stopni.

 

Test 1 - pulpit, przeglądarka, czas ok godziny.

Ustawienia wentylatorów:

3x Arctic P12 (chłodnica) 750 rpm

2x BeQuiet (spód obudowy) 600 rpm

 

Temperatury:

powietrze 19*

woda 23*

CPU ~30*

GPU ~27*

 

Test 2 - GTA 5 przejażdżka po Los Santos, czas 30 minut.

Ustawienia wentylatorów:

3x Arctic P12 (chłodnica) 750 rpm

2x BeQuiet (spód obudowy) 600 rpm

 

Temperatury:

powietrze 19*

woda 37*

CPU ~56*

GPU ~46*

 

Test 3 - GTA 5 przejażdżka po Los Santos, czas 30 minut.

Ustawienia wentylatorów:

3x Arctic P12 (chłodnica) 1800 rpm

2x BeQuiet (spód obudowy) 1450 rpm

 

Temperatury:

powietrze 19*

woda 28*

CPU ~47*

GPU ~38*

 

Dziękuję wszystkim serdecznie za poświęcony czas na wszystkie porady i wskazówki :) Jestem zadowolony z efektu, a w przyszłości gdybym zmieniał podzespoły na bardziej prądożerne dołożę drugą chłodnicę 360 :) Oby tylko służyło bezawaryjnie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Mały tip jeżeli chodzi o chłodzenie GPU uniwersalnym blokiem.

Powieś albo przymocuj do karty 1 wentylator 120mm nad sekcję zasilania, puść to na niskim rpm - wystarczy.

Nie musisz babrać się z radiatorkami, na klej potem ciężko zerwać a na taśmę lubią odpadać, ogólnie syf, szczególnie jak chcesz potem sprzedać kartę z oryginalnym chłodzeniem, stosowanie kleju odpada.

Sam nawiew na sekcję w zupełności wystarcza na nowych kartach i to nawet na topowych modelach typu 2080ti.. masa ludzi tak używa tego z bracketami od NZXT i AIO na rdzeń, gołe pcb grafy i na to tylko ten wentylek 92mm. Co ciekawe w testach to często daje LEPSZE temperatury niż fabryczne chłodzenie. Dzieje się tak, bo fabryczny cooler ciągnie całe ciepło z rdzenia, nagrzewa się dość mocno, i potem taka ciepła suszarka dmucha na tą sekcję i ramy na gpu. I mimo że tam dolega radiator, to temperatury są wyższe. Przy LC grubo ponad 90% całego ciepła ucieka z karty graficznej przez blok na rdzeniu, i zostaje bardzo mało do odebrania z samej sekcji, wystarczy sam nawiew.

Edytowane przez aerial

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to obecnie na kartę dmucha ten bequiet z dołu obudowy, nawet na 600 rpm robi ruch powietrza, a przy 900 rpm nawet 10cm wyżej gdzie jest karta czuje chłodny powiew na ręce :D Wybierając obudowę między innymi przekonał mnie brak zasilacza pod gpu tylko możliwość zamocowania tam wentylatora. Możliwe, że to wystarczy, spróbuję stopniowo wracać do wcześniejszych ustawień ram :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...