Skocz do zawartości
Juggalo187

Ryzen 5 2600 wysokie temp - 60 stopni idle

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka dni temu kupiłem komputer z Ryzenem 5 2600. Niepokoją mnie temperatury, w idle jest to 58-60 stopni, podczas grania 75-80. Jak odłączę kartę sieciową to jest 45-50 stopi. Wymieniłem pastę termoprzewodzącą, przykręciłem dobrze cooler, problem pozostał. To chyba za duże temperatury nawet jak na stockowy cooler? Czy mogę coś z tym zrobić oprócz wymiany chłodzenia?

 

Specyfikacja:

Płyta: MSI B450-A Pro

CPU: Ryzen 5 2600

RAM: G.Skill Aegis 16GB 3000MHz CL16

GPU: MSI Radeon RX 570 ARMOR OC 4GB

PSU: SPC Vero L2 500W

Obudowa: SPC Gladius M20

Chłodzenie: Boxowe

Edytowane przez Juggalo187

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takich warunkach (upalne lato) i w takiej obudowie takie temperatury nie są niczym niezwykłym. Ta obudowa choć ma dobry dopływ powietrza, to jednak nie ma wylotu ciepłego powietrza na topie, co wpływa negatywnie na temperaturę procesora. Osobiście zacząłbym właśnie od zmiany obudowy, a nie coolera. Za 150-200 zł kupisz lepsze skrzynki z dużo lepszą wentylacją. Nie wiem tylko ile masz dysków, bo ten Gladius był akurat w tej kwestii dobrze wyposażony, a nowe obudowy mają 2, może 3 miejsca na dyski 3,5"

 

Ciekawi mnie tylko jedno: dlaczego odłączenie karty sieciowej ma tak zbawienny wpływ na temperaturę? Nie pomyliłeś się z czymś? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Autorze,jak powyższe rady nie pomogły,to zrób undervolting procka,w biosie obniżając napięcie Vcore

 

Ciekawi mnie tylko jedno: dlaczego odłączenie karty sieciowej ma tak zbawienny wpływ na temperaturę? Nie pomyliłeś się z czymś? :)

Dla mnie też zastanawiające,odłączenie karty sieciowej nie ma absolutnie wpływu na temp.procka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w pokoju mam gorąco (28-32 stopnie), ale takie temperatury CPU mam nawet przy zdjętym panelu bocznym i ze skierowanym na niego wiatrakiem :D Ta karta sieciowa też mnie zastanawia, bo dzisiaj zmieniłem pastę, odpaliłem kompa i już się cieszyłem, bo temperatura spadła do 40 stopni, potem podłączyłem kartę sieciową i podskoczyło do 51... Teraz komputer chodzi 1,5h i jest 60 stopni, jak odepnę kartę to 50... Nie wiem o co chodzi, odpalona jest jedynie przeglądarka i MSI Afterburner..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie w pokoju mam gorąco (28-32 stopnie), ale takie temperatury CPU mam nawet przy zdjętym panelu bocznym i ze skierowanym na niego wiatrakiem :D Ta karta sieciowa też mnie zastanawia, bo dzisiaj zmieniłem pastę, odpaliłem kompa i już się cieszyłem, bo temperatura spadła do 40 stopni, potem podłączyłem kartę sieciową i podskoczyło do 51... Teraz komputer chodzi 1,5h i jest 60 stopni, jak odepnę kartę to 50... Nie wiem o co chodzi, odpalona jest jedynie przeglądarka i MSI Afterburner..

Jesli zdjęty bok obudowy nie poprawia sytuacji, to mamy trochę problem. Czym mierzysz temperaturę?

po drugie: jeśli odłączenie karty sieciowej pomaga to by znaczyło, że masz w tle jakiś proces który działa jak jest internet i Ci obciąża procesor. Może masz jakiegoś wirusa, który kopie kryptowaluty na kompie Twoim?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę mierzę MSI Afterburnerem, HWMonitor pokazuje to samo.. Wirusów raczej nie mam, 4 dni temu składałem kompa i instalowałem system i sterowniki i dwie gry. Wszystko co może używać neta mam wyłączone (oprócz przeglądarki). Jak sprawdzić, czy nie mam tego wirusa od kryptowalut? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temperaturę mierzę MSI Afterburnerem, HWMonitor pokazuje to samo.. Wirusów raczej nie mam, 4 dni temu składałem kompa i instalowałem system i sterowniki i dwie gry. Wszystko co może używać neta mam wyłączone (oprócz przeglądarki). Jak sprawdzić, czy nie mam tego wirusa od kryptowalut? :D

Teoretycznie powinieneś to widzieć w task manager że np. masz obciążony jeden rdzeń procesora czy coś. Coś ewidentnie musi działać w tle skoro przy włączonym necie masz dużo wyższą temperature. Albo: jeszcze windows się aktualizuje, choć 4 dni wydają się być w zupełności wystarczające. Zawsze możęsz na próbę zainstalować np. Eseta i zobaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłupiałem kompletnie - Jak włączam menadżer zadań to temp spada do 50, jak wyłączę to znowu 60 xD Jeżeli to jakiś wirus to ewidentnie się wyłącza kiedy włączam menadżer, więc jak mogę go usunąć? Jutro zrobię format, może coś pomoże...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgłupiałem kompletnie - Jak włączam menadżer zadań to temp spada do 50, jak wyłączę to znowu 60 xD Jeżeli to jakiś wirus to ewidentnie się wyłącza kiedy włączam menadżer, więc jak mogę go usunąć? Jutro zrobię format, może coś pomoże...

To tutaj zdalnie już pomóc trudno będzie. Próbuj eseta albo format rzeczywiście.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zbić temperaturę w idle do 40-45 stopni. Co kilka sekund pojawiają się jednosekundowe skoki do 55-57 stopni. To normalne? W grach temperatura waha się między 57-65 stopni. Oto co zrobiłem:

1. Przeskanowałem kompa Esetem i usunąłem wszystkie nieprawidłowości, które wskazał.

2. Zmieniłem plan zasilania z 'AMD Ryzen Balanced' na 'Zrównoważony'.

3. Zmieniłem w biosie krzywą kontroli nad wentylatorem.

4. Coś tam jeszcze naprztykałem w biosie, nawet nie pamiętam co, ale wszystko wziąłem na auto, a większość opcji OC na 'disabled'

Coś jeszcze mogę zrobić (oprócz zmiany obudowy i/lub chłodzenia) żeby zmniejszyć temperatury?

Jeszcze jedna sprawa - moja obudowa ma miejsce na dodatkowy wentylator na dole w przednim panelu, ale za nim byłaby 'klatka' na dyski hdd. Czy jest sens dokładać ten wentylator, czy mija się to z celem właśnie przez tę klatkę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wentylator warto dorzucić, a taki temperatury wyglądają już bardzo sensownie i niema potrzeby ich zbijać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to nie wygląda na sensowne a już podkręcenie wentylatora i powylaczanie wszystkiego w biosie to półśrodki... 60 stopni w spoczynku to dużo za dużo. Ja bym się martwił .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi to nie wygląda na sensowne a już podkręcenie wentylatora i powylaczanie wszystkiego w biosie to półśrodki... 60 stopni w spoczynku to dużo za dużo. Ja bym się martwił .

Czytałeś dwa posty wyżej co napisał autor?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem, ten sam procesor, płyta główna z identycznym chipsetem (model Gigabyte Aorus Pro WiFfi AM4). Temp. procka przy niewielkim obciążeniu, praktycznie na idle nie spada poniżej 52-55st. a przy zwykłej pracy w Chromie (gmail/youtube) ponad 60-65st. nie mówie tu wogóle o graniu.

Podejrzewam że zmiana planu zasilania mogła pomóc w zmniejszeniu obciążenia procesowa w stanie idle ponieważ w planie "AMD Ryzen Balanced"  którego ja też używam minimalny poziom zasilania to 90% podczas gdy na systemowym "Zrównoważonym" jest tylko 5%.

image.png.d0f4dcef5ff9a18e78376a593895e08a.pngimage.png.5bf89278e5cb5afbeaa4b045349f9dce.png

Edytowane przez Tomek+B

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...