Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

Wszystko jest ok :thumbup:

 

Sztos, wrzuciłem 2 screeny w dziale Ryzenów 3000. w czasie testu benchmarku AC Origins miewałem tylko 1 raz spadek 2 wątków do 3600mhz, takie sekundowe mignięcie, i 1-2 razy spadek zegara na 4175mhz, reszta jak skała 4200mhz, ba nawet napięcie mam niskie jak mi się wydaje, bo nie miałem takiego, 1.294v. Jest poprawa. :thumbup:

Proc stock, jedynie CnQ, c-state ON.

 

Co do RAM:

Tak jak zasugerował Dominik, i jak przeczytałem na reddit, jak miałeś 0,950v- tak jak ja, ustawiasz dla obu "rzeczy" to samo(czyli synchronizacja), i działa, tm5 v3 10 cykli ok 50min 0 błędów. Wszystkie napięcia, timingi te same. Dla sprawdzenia RM pokazuje mi VDDG 0,95v

Ok dzięki za info, a co z PBO? bo kiedys pisałeś że proc w mniej wymagających tytułach potrafił boostowac nawet powyżej 4200mhz na którymś tam biosie , czy to nie byłeś ty ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie samo PBO, bo trzeba dodać do tego autooc, ale teraz tego nie testowałem, nie wiem jak to działa, to jest czysty stock.

To na ver 1C, czyli poprzednim, no ale jak widzę takie napięcie, do tego coś było nie stabilne jak na starszym biosie, nawet częściej mi zegary spadały do 3600mhz.

 

Na tym biosie nie testowałem, na dniach po testuję.

 

Tu masz ten dowód że u mnie może boostować, akurat z offsetem -0,05v

 

KuTHOOy.jpg

 

evgtnlP.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co to za dowód oprócz 2 obrazków z odysey ? :D, ja nie mmam w biosie wcale opcji auto OC właśnie i trzymam proca na 4.2 po ręcznym oc a chciałem z ciekawości potestować tego boosta i nie mam tej opcji przynajmniej do tej pory nie miałem, biosu beta z dzis nie wgrałem jeszcze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest AC Origins:P

 

AUTO OC, zawsze można aktywować w Ryzen Master. Albo ręcznie w biosie, wybierasz PBO advanced, pojawią się nowe opcje i tam się ustawia, limity manualnie, auto, albo pod płytę, i przy okazji opcja się pojawia do podniesienia zegara CPU.

 

A jaki chcesz dowód?:P Mam nagrać filmik? Wszystko zależne będzie od napięcia, bo z PBO i z 4400mhz na pulpicie mam ok 1.47v więc trochu straszne, a w grach trzyma 1.45v, dopiero z offsetem zejdzie w okolice 1.4v albo mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest AC Origins:P

 

AUTO OC, zawsze można aktywować w Ryzen Master. Albo ręcznie w biosie, wybierasz PBO advanced, pojawią się nowe opcje i tam się ustawia, limity manualnie, auto, albo pod płytę, i przy okazji opcja się pojawia do podniesienia zegara CPU.

 

A jaki chcesz dowód?:P Mam nagrać filmik? Wszystko zależne będzie od napięcia, bo z PBO i z 4400mhz na pulpicie mam ok 1.47v więc trochu straszne, a w grach trzyma 1.45v, dopiero z offsetem zejdzie w okolice 1.4v albo mniej.

Czyli nie ma sensu z tego co mowisz bo pierwsza sprawa że Fortis 3 nie daje sobie rady z napięciem powyżej 1.4 zbytnio, sam jechałem na ręcznym 4.3 na początku po zakupie na 1.43v i w grach bylo ok ale w teście stabilności już przekraczałem 80 w chłodnym pokoju

 

PBO mam i są 4 tryby enhanced ale to nie robi żadnej różnicy niż po prostu zostawienie cpu na stock

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W którym konkretnie miejscu się to ustawia?

W folderze bin otwierasz plik MT notatnikiem i w [main section] (szóste od góry) zmieniasz cycles=3 na cycles=10 zapisujesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie ma sensu z tego co mowisz bo pierwsza sprawa że Fortis 3 nie daje sobie rady z napięciem powyżej 1.4 zbytnio, sam jechałem na ręcznym 4.3 na początku po zakupie na 1.43v i w grach bylo ok ale w teście stabilności już przekraczałem 80 w chłodnym pokoju

 

PBO mam i są 4 tryby enhanced ale to nie robi żadnej różnicy niż po prostu zostawienie cpu na stock

Czasem sprawdzam to PBO, autoOC, bo jestem ciekaw czy będzie lepiej, ale zawsze napięcie jest dosyć spore, a jak jeszcze zapodam offset to nawet ten boost jakby trochu zelżał i w grach nie ma tak łatwo 4400mhz. Tylko, że również i temp może podbić, nie zauważyłem wielkiego przyrostu, zapewne jest, ale to też zależne od grafy, nie wiem ile mają napięcia 3600x normalnie jak dobijają te 4300+ jeśli się trafi taka sztuka :lol2: Nie szukałem po necie by porównywać, czy mój Ryzen z PBO+autoOC z tym 1.45v przypadkiem nie przesadza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem BIOS.

Niby było ok. Zacząłem ustawiać OC pamięci na poziomie 3600 Mhz CL14. Nie skończyłem, wyrzuca błędy w testmem5 i postanowiłem, że lepiej od razu spróbuję ustawiać 3666 Mhz by sprawdzić czy pojawią się problemy z dźwiękiem.

 

Ustawiłem 3666 Mhz i zacząłem testować. Niestety pierwszy raz u mnie pojawił się błąd WHEA (z tego co widziałem to po teście Cinebench). Zszedłem na 3600 Mhz i błąd zniknął (chociaż może za krótko testowałem).

 

I teraz w sumie nie wiem co robić. Już się cieszyłem na zacieśnianie timingów na 3666 Mhz, ale skoro pojawił się błąd WHEA to chyba nie ma to sensu?

 

Cinebench 15 przechodzi, Cinebench 20 działa, OCCT przez 7 minut działał, testmem5 chodził przez jakieś 6 minut bez błędów zanim przerwałem testowanie, bo zajrzałem do HWInfo i ujrzałem, że mam WHEA.

 

Procek na auto.

 

Co robić?

 

 

3j75ZE7.png

 

 

 

6e3juVD.png

 

EDIT: Dobra, chyba jednak za bardzo spanikowałem. Prześledziłem jeszcze raz wszystkie ustawienia i zauważyłem, że bawiąc się w OC 3600 Mhz CL14 ustawiłem sobie CAD na 24-24-24-24, bo tak sugerowała wówczas płyta gdy zostawiłem te ustawienia na AUTO.

Idąc potem w swoje poprzednie timingi na 3666 Mhz nie zmieniłem tego. Uznałem, że skoro odpala się bezproblemowo, wstępnie przechodzi testy, to tak może być. Jak widać nie może. Podrapałem się po głowie i powróciłem do ustawienia 120-20-24-24. Jak na razie błędów WHEA nie ma, przeleciałem na razie oba Cinebench, na których właśnie te błędy poprzednio zaczynało wywalać.

Oddycham z ulgą. W weekend będę się bawił dłużej, dzisiaj tylko ewentualnie poobserwuję procka na auto.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A działają w tych nowych biosach już zapisane profile OC ? :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Działają bezproblemowo. Naprawili to co w ostatniej aktualizacji zepsuli i można się bawić.

Wciągnąłem się. Zamiast spać, bo za 5 godzin wstaję do pracy, testuję :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Działają bezproblemowo. Naprawili to co w ostatniej aktualizacji zepsuli i można się bawić.

Wciągnąłem się. Zamiast spać, bo za 5 godzin wstaję do pracy, testuję :lol2:

To git, bo mam zamiar wgrać u siebie, coś jeszcze się zmieniło oprócz nazwy ? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to co zapowiadali: krótsze botowanie :P

 

Mnie tam osobiście brakowało tylko i wyłącznie poprawnego działania zapisywanych profili, bo nie mogłem przez to odpowiednio pamięciami się pobawić. Teraz to nadrabiam. O zmianach w działaniu procka więcej już napisał Reddzik.

 

Ja najpierw ustawiam pamiątki, a procka i tak dałem teraz na sztywno by mieć łatwiejsze porównanie w wynikach Cinebench 15 i 20 przy badaniu wpływu SOC na wydajność mojego dziadowskiego procka.

 

Co do zmian, to też Reddzik napisał: rozdzielono trochę napięć, ale wynika, że lepiej tego nie ruszać jak na razie i przy PBO w ustawieniach Advanced też dodano nowe opcje i też chyba lepiej ich nie ruszać :lol2:

 

Jeszcze parę opcji zmieniono, ale tak w zasadzie najważniejsze jest to, że naprawili te profile ;)

 

Idę spać, dokończę testować jutro.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do MSI o błędach, które znalazłem. Może głupio, może mądrze. Ktoś ma coś do dodania?

 

I want to report that on B450 A Pro:

 

1. I don't have boot screen logo on last bioses (only flashing white colour)

2. My PC is booting 2-3 times at row and that's why boot time is long

3. In bios we don't have option to automaticcly clear CMOS after bad settings. Why?

4. Memory overclocking and Ininity Fabric are worse than on earlier bios.

5. We don't need "AMD Overclocking" section in this bios (it takes up unnecessary space). All these options are in the "overclocking" menu. Why bother to have 2 same sections?

6. PBO is not working when we set it to "enabled". We must either go for Enhanced version or boost override to get better results on single core, but nothing this helps on allcore frequiences on 100% load.

7. PC is unstable when i enable cool and quiet + CPPC + CPPC Preferred Cores (dont know which of these options is breaking stability)

8. I will check im a moment if USB profiles are saving corectly. Earlier bioses won't save profiles.

9. CPU is not holding boost. I see 4200Mhz and downlocks to 3400-3600Mhz on a second. CPU usage in that moment is the same (because im testing in game). These boosts can be stabilized in new bios rather than these frequiences jumps.

 

Thanks for fixing these issues in newer bios.

 

Dodam, że mam 2 fps mniej w benchmarku AC Origins na nowym biosie.

 

Ja miałem chyba najwięcej problemów z rozruchem na tym forum (MSI b450 a pro + ryzen 3600, wcześniej był 1700 i 0 problemów). Po aktualizacji biosu do tego 1.0.0.3 (w chwili obecnej przedostatni) ani razu nie miałem takiego problemu, teraz wrzuciłem 1.0.0.4 i też jest gitara. Także jeśli u Ciebie dalej komp startuje za którymś razem to musi to być jakiś problem u Ciebie. Ja miliony opcji wypróbowałem i dopiero bios 1.0.0.3 pomógł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Na 2700X jest normalnie, testowałem już każde ustawienie bios, ramów itd. Miałem to samo na 3600X, którego później odesłałem, a na którymw ogóle nie działało PBO. Kij wie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wgrałem u siebie tą nową betę, niby wszystko ok ale nie zauważyłem szybszego bootowania względem poprzednich kilku :E opcji faktycznie sporo więcej no opcja ustawienia mnożnika procesora jest teraz do wyboru "all core" lub "by CCX" działa to tak że można do połowy rdzeni ustawić inne taktowanie a do drugiej inne, spróbowałem ale nawet na 4.225 do połowy nie jest stabilny więc dałem z powrotem 4.2 na all core :E poza tym raczej wszystko ok wyniki w cinebench identyczne, w testach pamięci to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B350, zgodnie z rozkładem jazdy, dostają 1004 patch B.

 

- Update AMD ComboPI1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54)

- Improved system boot up time

- Improved PCI-E device compatibility.

 

Tak w ramach ciekawości, moja 3 fazówka na podłych komponentach b350m gaming pro dostała też wsparcie dla 3950x :lol2:

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z tymi płytami b450 od MSI w końcu ? bo jest promka na tomahawk max i nie wiem czy brać czy nadal są jakieś problemy i czy lepiej czekać na b550?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja płytka b450 gaming plus dostała uaktualniony bios. Nie jest już beta a wersja stabilna: 7B86v1D

 

 

 

Opis

- Update AMD ComboPI1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54)

- Improved system boot up time

- Improved PCI-E device compatibility.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak to jest z tymi płytami b450 od MSI w końcu ? bo jest promka na tomahawk max i nie wiem czy brać czy nadal są jakieś problemy i czy lepiej czekać na b550?

 

Bierz, jest już git.

 

A Pro też dostała nonbeta, ale pewnie niczym od bety się nie różni, więc nawet nie chce mi się aktualizować tego, tym bardziej że pewnie stracie profil oc

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bierz, jest już git.

 

A Pro też dostała nonbeta, ale pewnie niczym od bety się nie różni, więc nawet nie chce mi się aktualizować tego, tym bardziej że pewnie stracie profil oc

 

Różni się. Przede wszystkim nagle odblokowała mi się "blokada" OC pamięci.

Pamiętasz te moje ustawienia na 3733 Mhz? Stabilne, luźne timingi i latency w AIDA 67,9 (przy ustawieniu procka na sztywno 4,1 Ghz) i te drugie ustawienie, niestabilne - ciaśniejsze timingi na 3733 Mhz, w których występował zawsze jeden czy dwa błędy, których nie mogłem wyeliminować, a latency uparcie było na 67,3(przy procku 4,1 Ghz)?

 

Pamiętasz jakie miałem zawyżone odczyty, tak jakbym miał Gear Down Mode oraz BGS ALT na ENABLED, mimo że miałem to wyłączone?

 

Wrzuciłem nowy BIOS, wrzuciłem te pierwsze, stabilne timingi na 3733 Mhz, luźne jak majtki prostytutki. I co? Odczyty jakby trochę inne (na razie wrzuciłem tylko 15 minut testu w testmem5 i przeszło bez błędów, zakładam, ze skoro było stabilnie na BETA Bios, to teraz też będzie stabilnie):

 

4HZLVDj.png

 

Gear Down i BGS ALt wyłączone, procek na sztywno na 4,1 Ghz, wszystkie ustawienia identyczne jak wcześniej. Budzi się we mnie nadzieja na lepsze timingi.

 

Nie marudź więc, lecz wgrywaj nowy BIOS, bo sam miałeś podobny problem z OC pamiątek, podobnie jak novi na B450 i jeszcze parę innych osób na forum.

 

PS. Przed chwilą nawet zszedłem na 66,4 w AIDA, po prostu jeszcze raz uruchamiając test, nic nie zmieniając i przy dodatkowo włączonej przeglądarce).

 

PS. 2. Jutro będę się bawił w OC pamięci. Na razie muszę odpocząć po całym tygodniu pracy i trochę pograć ;)

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Tak przełączasz na easy i nie musisz się przejmować takimi niuansami jak unikanie ataków bosa
    • F4 odpalam przez skrót Script Extednera i Steam i tak mi się uruchamia, a jak nie odaple Steam tylkood razu grę przez Script Extednera to wpierw wyskakuje mi okno launchera F4 które muszę zamknąć i odpalić grę jeszcze raz, no chyba że w Vortexie jeszcze trzeba coś ustawic? 
    • Może coś takiego: 1) Obudowa ENDORFY SIGNUM 300 solid opis, charakterystyka, dane techniczne ===> https://www.x-kom.pl/p/1078065-obudowa-do-komputera-endorfy-signum-300-solid.html      albo obudowa ENDORFY Ventum 200 Air opis, charakterystyka, dane techniczne ===> https://www.x-kom.pl/p/1090372-obudowa-do-komputera-endorfy-ventum-200-air.html#Specyfikacja      albo obudowa komputerowa MSI MPG GUNGNIR 100P opis, charakterystyka, dane techniczne ===> https://www.x-kom.pl/p/491811-obudowa-do-komputera-msi-mpg-gungnir-100p.html#Specyfikacja nowa bez gwarancji ! do tego 2) Chłodzenie CPU Silentium PC Fortis 5 140 mm aktywne chłodzenie opis, charakterystyka, dane techniczne ===> https://www.x-kom.pl/p/702535-chlodzenie-procesora-silentiumpc-fortis-5-140mm.html       albo chłodzenie ENDORFY Spartan 5 MAX ARGB 120mm opis, charakterystyka, dane techniczne ===> https://www.x-kom.pl/p/1121599-chlodzenie-procesora-endorfy-spartan-5-max-argb-120mm.html      albo Silver Monkey X FROSTY SLIM 120 mm opis, charakterystyka, dane techniczne ===> https://www.x-kom.pl/p/1154664-chlodzenie-procesora-silver-monkey-x-frosty-slim-120-mm.html Wszystkie komponenty powinny spełnić oczekiwania, są nowe i w większości na gwarancji. W przypadku zainteresowania proszę o kontakt na priv, pozdrawiam i zapraszam
    • obydwa mają hdr ładny , ale niestety przestrzeń kolorów tylko scRGB , cyber z fixem na czerń
    • Kwestia temperatur i ich wpływu na krzywą i taktowania to kwestia sterownika. Ale od strony MSI też mogą być jakieś babole. Ja sam zmieniam GPU co ~2 lata, nie wiem może już robię to instynktownie i nie zwracam zbytnio uwagi na pewne myki. No, ale po zakupie ustawiam sobie profile UV, jak coś gdzieś nie balanga na krzywej to koryguję, zapisuję i zapominam No, ale jakieś krzywe robię czasami znajomym, czy u dzieciaka w kompie itd. i też balanga.  
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...