Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Heheh. Rzeczywiście. 66.7ns vs 68.1 i 50,05 odczyt vs 49,7. A czy stabilne to się okaże

 

A nie, jednak częściej wyskakuje 67ns. No ale i tak poprawa. Coś tam kombinowałeś by wycisnąć lepsze latency?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
https://zapodaj.net/c95bb609d4136.png.html BGS OFF, GDM OFF mój wynik mam jeszcze betę do tomahawka nie pojawił się jeszcze, ciekawe czy zejdę poniżej 67ns skoro mówicie że jest lepiej :thumbup: jak widać mam podobne wyniki do pamiątek 3733 z timingami 16-20-16 bo mogłem na CJR'ach zejść z trfc do 530 więc mimo 17-21-21 nadrabiam tym :P Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heheh. Rzeczywiście. 66.7ns vs 68.1 i 50,05 odczyt vs 49,7. A czy stabilne to się okaże

 

A nie, jednak częściej wyskakuje 67ns. No ale i tak poprawa. Coś tam kombinowałeś by wycisnąć lepsze latency?

 

Pół dnia zmarnowałem.

Rankiem wstałem zadowolony i wziąłem się za timingi. Dziwiłem się, że wyniki, zamiast mi się polepszyć, to się pogarszały. No nic, zacząłem kombinować z napięciami. Hmmm, nic z tego. Im dalej w las, tym gorzej, na dodatek procek zaczął mi nie wyrabiać mimo wysokiego SOC 1,15. Co jest? Pomyślałem. Wróciłem do bazowego ustawienia i szok. Konsternacja totalna. Wyniki mam znowu na poziomie sprzed aktualizacji BIOS, czyli 67,9 latency. W porównaniu do dnia wczorajszego, niby na tych samych ustawieniach, zmniejszył się odczyt i zapis w AIDA, nie tylko same latency!

 

O cholera. Co tu robić? Kombinuję z napięciami. Do jasnej, ciasnej, nie pomaga, a wręcz jest gorzej. Przy prawie każdym ustawieniu innym niż dotychczasowe wyniki lecą na łeb, na szyję, a procek się dławi i w Cinebench 15 osiąga max. wyniki 1570-1600 lub niższe, podczas gdy wcześniej było to 1630-1642 przy 4,1 Ghz.

 

No niemożliwe! Procek mi się zdegradował jeszcze bardziej? Ale jak to? Przy SOC 1,15 i 4,1 Ghz oraz napięciu 1,33 V?

 

Wkurzyłem się.

 

Zacząłem analizować. Po aktualizacji BIOS usunąłem wszystko od AMD i zainstalowałem od nowa sterowniki chipsetu + plany zasilania + Ryzen Master (używam go tylko do podglądu, bo ustawiam wszystko w BIOS-ie).

Może to plany zasilania? No, hmm. Kombinuję z planami więc, przy różnych ustawieniach pamięci. Nie, to jednak nie to.

 

No to co, na litość boską???

 

Olśniło mnie. Windowsa jeszcze aktualizowałem. Podobno Windows może mieć duży wpływ na te sprawy, tak gdzieś czytałem.

Zrobiłem uninstall ostatniej aktualizacji, którą zaraz po BIOS i sterownikach chipsetu wgrywałem: Windows 10 do wersja 1909.

 

EUREKA! Wróciło latency 66,2 przy tych bazowych ustawieniach! Jupi!

 

Jestem wyczerpany. Na świeżo próbowałem jeszcze trochę zacieśniać timingi, ale wygląda na to, że nic z tego nie wyjdzie, wyniki się tylko pogarszają, a jakoś szczególnie nie chce mi się już kombinować.

 

Najgorsze jest to, że nie mam jak zatrzymać aktualizacji Windowsa, mogę ją tylko odłożyć na jakiś czas. Walczyć z pamięciami i prockiem to jedno, ale walczyć dodatkowo z Microsoftem? To chyba trochę za dużo jak dla mnie. Zmarnowałem całe pół dnia, dobrze, że nie więcej.

 

Ledwo żyję.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B350, zgodnie z rozkładem jazdy, dostają 1004 patch B.

 

- Update AMD ComboPI1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54)

- Improved system boot up time

- Improved PCI-E device compatibility.

 

Tak w ramach ciekawości, moja 3 fazówka na podłych komponentach b350m gaming pro dostała też wsparcie dla 3950x :lol2:

 

A jak z tym?

 

2. My PC is booting 2-3 times at row and that's why boot time is long

 

U mnie ten problem występuje...za 1 razem po naciśnięciu POWER-a nie startuje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie nic nie poprawili z takich rzeczy co zgłaszałem oprócz latency :) Tak samo u mnie ze 2-3 razy PC próbuje się bootnąć, aż w końcu się załaduje.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie ten problem występuje...za 1 razem po naciśnięciu POWER-a nie startuje...

Ryzen 5 1600? czy 3x00?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 5 1600? czy 3x00?

Jak w sigu ale co to ma za znaczenie poza tytułem tematu?

 

Problem jeśli występuje to na Ryzen 5 1600? czy 3x00 jak mniemam...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200G + b350m gaming pro. Na żadnej becie problemów z rozruchem nie miałem. Latency faktycznie 0,6ns mniej wg aidy.

 

Generalnie ten 1004b wydaje się ok.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowy, stabilny BIOS H5 dla Gaming Plus Max - wgrany i wygląda na to, że wszystko OK.

 

Nowy BIOS również pojawił się też do Tomahawk Max i zapewne dla innych płyt w wersji Max bo z tego co zauważyłem MSI wypuszcza je jednocześnie dla wszystkich modeli.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To samo zauważyłem w przypadku biosu dla msi b450-a pro max.

Znikła informacja o wersji beta przy najnowszym biosie.

Zastanawia mnie jedno, dlaczego nie zmienili daty z np. 11.11 na dzisiejszą czyli: 26.11

Dyskusja reddit:

oraz

 

Pojawiła się nowa wersja sterowników do chipsetu b450: v.1.11.22.0454 25.11.19

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest tego typu pytanie, które ja kiedyś zadałem supportowi MSI - dlaczego BIOS BETA H41 ma tę "jedynkę" w numeracji, kiedy stabilna wersja to H4.

Nie potrafili mi tego klarownie wytłumaczyć, tak po prostu wewnętrznie u nich jest, to samo z datą - zapewne jest to data ogólna kompilacji BIOSu i nikt jej nie zmienia nawet po zakończeniu okresu testowego BETA.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testował ktos nowy bios na b350

Wersja

7A34v1OR(Beta version)

Data publikacji

2019-12-04

Rozmiar pliku

9.18 MB

Opis

- Update AMD ComboPI1.0.0.4 Patch B (SMU v46.54)

- Improved OC memory compatibility.

- Improved system boot up time

- Improved PCI-E device compatibility.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 grudnia a na tomahawku dalej 1.0.0.4 w wersji beta coś długo to trwa :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat w tej sprawie wczoraj rzuciło mi się w oczy, że niby za 1-2 tygodnie będzie stabilny BIOS:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony z 1.0.0.4 na MSI X470 Gaming Pro Carbon.

Choć miałem trochę większe problemy by ram ustabilizować.

Stabilność całościowo systemu wzrosła mocno moim zdaniem, wydajność jakiś dużych różnic nie zauważam.

Z planem energii od 1usmus w Windows10 z włączonym PBO 3700X dobijają podczas grania rdzenie 1,5V i 4,375-4,4GHz (oczywiście nie wszystkie w tym samym czasie).

Ale średnio przy dużym obciążeniu 1,36V i 4250MHz na wszystkich.

Edytowane przez handrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak mam to co w sygnaturce.

Jest generalnie problem z chłodzeniem i planem zarządzania energią.

Trzeba ręcznie korygować i wtedy jest znośnie.

 

Przedostatni BIOS v15 to na mojej MSI to był fuckup millenium. Urządzenia przestawały być wykrywane (AE-7).

Z ramem nie bylo problemu jak włączysz XMP w BIOS.

Obecnie jadę na v16 pełnej (jak ufam) i czekam na poprawkę. Odnoszę wrażenie, że po macoszemu traktują nową platformę a dodatkowo po przeczytaniu tekstu (gdzieś, ale nie pamiętam gdzie) o tm, że nie upgradeujey BIOS jak działa - pomyślałem, mają zjebaną platformę, nie mieszczą kodu i jeszcze brednie ludziom opowiadają. Jak na dziś dzień MSI nie popisało się. Liczę po cichu na poprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie mieszczą kodu i jeszcze brednie ludziom opowiadają.

jakiego kodu przecież on zajmuje mniej niż grafiki ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Datę wydania ma ustawioną na 11 listopada, czyli na 5 dni po wydaniu bety. Ciekawe czy się czymś róźni, czy tylko przemianowali betę.

 

Jeśli masz gdzieś na kompie używaną aktualnie wersję BIOS to sobie ściągnij nową, rozpakuj i porównaj zarówno daty modyfikacji, jak również nazwę pliku. Jeżeli nie ma różnicy, to znaczy, że raczej na pewno zmienili tylko nazwę na stronie, usuwając dopisek BETA.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nazwa wersji w pliku też będzie inna, więc nic nie da takie porównanie. Bo nie tylko nazwa jest zmieniana.

 

Trzeba odpalać edytor 01 sprawdzać czy są zmiany. Szybciej jest po prostu wgrać ta nową wersję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, nie popadajcie w paranoję i nie zapominajcie o wielu fixach "za kulisami", które nie są podane w oficjalnym changelogu na stronie pod BIOSem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam zainstalowałem na swoim Gaming Plus, mimo, że miałem betę i było ok, poświęciłem godzinkę. Bo zawsze potem testuję tm5 v3 czy te nastawy ramu przechodzą na nowym biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Datę wydania ma ustawioną na 11 listopada, czyli na 5 dni po wydaniu bety. Ciekawe czy się czymś róźni, czy tylko przemianowali betę.

Jednak ten bios różni się czymś od bety jedno co zauważyłem to to że po ponownym uruchomieniu komputera wentylatory na karcie nie suszą przez 3-4 sekundy jak suszarka tylko próbują zasuszyć ale trwa to pół sekundy :E przy zamknięciu systemu i włączeniu przyciskiem dalej suszą tak jak wcześniej więc jedna różnica jest, do tego rozruch jest minimalnie szybszy bo mierzyłem czas na tamtym biosie i na tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Składałem komputer, jak w stopce. Wszystko jakoś poszło. Zaktualizowałem bios, postawiłem system, wszystko śmiga aż miło.

Teraz jakiś tydzien później komputer składał tata. Drobna różnica - MSI x570 Gaming Edge Wi-Fi na Ryzenie 3700x. Ram ten sam, dysk ten sam, zamontowany na górnym M.2 porcie.

Komp złożony, system zainstalowany. Działa, na drugi dzień decyzja, aby również zaktualizować bios. Zaktualizowany poprawnie, zmiana profilu XMP i zaczęło się.

- system nie startuje ponieważ nie widzi dysku. Znikł i UEFI go nie wyświetla.

- resetujemy bios zworką, nie pomaga. wyciąganie baterii również.

- próbujemy z innymi wersjami biosu - 7C37v15, 7C37v13, nie pomaga, na koniec wraca najnowsza 7C37v16.

- przy niektórych resetach biosu dysk staje się widoczny, ale przy kolejnej próbie rozruchu znika.

- dokopanie się do portu (wyciągnięcie karty graficznej, odkręcanie radiatora) i przepięcie dysku na dolny slot pomogło. Przepinamy więc na próbę dysk z powrotem na górę. Działa. Przy okazji podpinamy dodatkowo stary SSD na sata i odpalamy. Komp próbuje startować z tego starego bo znowu nie widzi tej nieszczęsnej ADATy w M.2. Żeby nie głupiał dodatkowo i nie próbował ładować z siebie systemu jak się będziemy męczyć, postanowiłem starego SSD wyczyścić z zawartości. Włożyłem USB z instalką W10. Po przeklikaniu do ekranu wyboru partycji okazało się, że teraz widzi obydwa dyski. Usunąłem partycje z tego satowego i kolejny raz odpaliliśmy kompa. Działa. Coś zaskoczyło? Naprawiło "się"? Wejście do biosu, ustawienie XMP z powrotem na profil 3200 i ulga po ponad sześciogodzinnym maratonie.

- następny dzień - rano wszystko ok. Komp się odpala, działa, wszystko cacy. Wyłączenie i powrót po godzienie. Dysku M.2 znowu nie ma. Tata resetował bios przez wyciągnięcie baterii, (nie pomogło) i ponownie przepiął dysk na dolny port. Jakoś znowu zaskoczyło i działa. Póki co.

 

Ktoś się zetknął z takim przypadkiem? To nie kwestia sterowników, bo problem zaczyna się bezpośrednio przy starcie płyty. Ewentualne niedobory zasilacza też odpadają bo tam siedzi bodajże Seasonic 850W. To również nie wina źle zaktualizowanego biosu bo proces przebiegał prawidłowo i to na różnych wersjach, w dodatku był wielokrotnie resetowany. Jeżeli by był padnięty dysk lub płyta to nie powinien być widoczny w ogóle?

Czyli wina biosu? Ale ja mam tą samą wersję płyty tylko Gaming Plusa i taki sam dysk i u mnie jest ok. Nasze biosy objętościowo wydają się identyczne poza inną nazwą kodową... Jedyne co nam pozostało, to sprawdzenie czy na dolnym porcie M.2 sytuacja się powtórzy.

 

Zgłupiałem... Proszę o pomoc.

Edytowane przez ChrisBgnr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...