Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

Żródło: https://forum-en.msi.com/index.php?topic=320889.0

 

Znajomy dziś kupił MSI X470 i Ryzena... poczytał trochę w necie... po czym anulował.

 

Jeśli komuś się nie chce wertować forum, to tl,dr:

 

W ROMach MSI nie mieszczą się wszystkie mikrokody. Część płyt ma dopiero beta biosy, a część oficjalne biosy. Biosy pod 7 nm nie mają supportu tych śmiesznych APU na rdzeniach Bulldozera, ale to akruat nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, że jest uproszczony interfejs, brak części funkcjonalności, w tym brak np. profili OC.

 

I did flashed this beta bios for X470 gaming pro carbon.

 

1. New bios with GSE-lite BIOS UI Thumb Down !

2. OC profile, Hardware Monitor and Board Explorer are gone in bios !!! Thumb Down !

3. You have to use Command Center to use it same feature above. Thumb Down!

4. When you change value something, You have to restart PC to Bios. Thumb Down!

 

Głównie ten wątek to tona hejtu na MSI, ale coś tam z niego idzie wyczytać. Póki co radzę się wstrzymać jeśli ktoś chce kupić MSI B450/X470 pod Ryża 3000 do wyjaśnienia sytuacji. Jeśli ktoś utknął z płytą to nic nie zrobi, ale z kupnem może poczekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm mam ryza 1600x wlasnie kupilem 3600 ,plyta to MSi B450i AC.

 

czyli co ,trzeba wgrac tylko beta version? bo innego biosu dla mojej plyty nie widze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie planuję do 3600 zakupić Gaming Plus albo Tomahawka, wcześniej było wypisane, że ma GSE Lite itp a teraz w v18 tylko sama informacja o nowych prockach, bios datowany na 24 czerwca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mojej msi x370 sli plus jeszcze tydzień temu był jakiś beta bios a teraz już i jego nawet nie ma :thumbdown:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+ Jak próbowałem wgrać betę na b350 pc mate i x470 gaming plus to usunęli graficzny interface sterowania krzywymi dla wentylatorów :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nom, bo usunęli kilka opcji by zaoszczędzić miejsca... trochu dziwne, podobał mi się ten bios MSI, a teraz taki dziwny jak widzę na jednym screenie, to nie to samo :kwasny:

W porównaniu do mojego Uefi to była spora różnica na plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MSI ma chyba aktualnie na większości nowych płyt BIOS flash back, czy jakoś tak. Mogliby IMO spokojnie być bardziej kreatywni z BIOSami i zostać przy tym co mieli i wypuścić kilka wersji tego samego BIOSu ze wsparciem dla różnych generacji CPU. A z narzędziem wymienionym na początku, CPU nie miałoby żadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam od siebie ze po aktualizacji biosu x470 gaming pro carbon na ten bios za dziada nie wiem jak ustawić prędkość wentylatorów w obudowie...

Druga sprawa to taka że usunęli nawet chyba tworzenie profili OC bo nigdzie nie mogę tego znaleźć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie interfejs dla mnie to kij, to nie jest coś co oglądasz codziennie po x godzin, ale profile OC wyleciały. Już bym wolał nawet jako beta-bios dla power userów bios bez obsługi części CPU, a ze starymi ficzerami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ja już się stałem królikiem doświadczalnym najnowszego biosu, więc dopiszę co u mnie jest nie tak "Bugi już są na najnowszym biosie na tomahawku , musiałem zejść 100mhz na procku i 134mhz na ramie , żeby pc nie świrował. Zajumali profil oc do zapisania, szata graficzna uefi stała się biedna , plus jest taki , że mimo nieudanego OC pc wstaje po 5 bootlopach , i wszystko co miałem ustawione zostawia. Jak kręciłem cpu to musiałem podwójnie zatwierdzić mnożnik bo mimo oc, chodził na stock , więc musiałem wejść drugi raz do biosu , nacisnąć enter na mnożniku i zaskoczył. Więcej bugów nie zauważyłem, a za wysokie oc ramu i cpu nie kończyło się bsodem, czy zamrożeniem ekranu, po prostu rozłączało kartę graficzną, wrzucało czarny ekran (no signal na monitorze) i wentylatory na karcie szły chyba na 100% bo się głośno robiło . Po paru uruchomieniach , ten czarny ekran nawet się robił na stocku , ale coś pogrzebałem w biosie i już tego nie mam na stock i oc 3.85ghz + 3466mhz cl16 na ramie. Na oc z sygny nadal miał takie zajawki , i ten czarny ekran tylko wskakiwał do minuty od uruchomienia pc, jak się nie zrobił od razu to pc pracował stabilnie jak skała przez parę godzin nawet. "

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, po skreceniu troche pc jest Oki, już chciałem wrócić do starszego biosu , ale jakoś to ogarnąłem . I tak przy rx570 zbytnio nie odczuwam mniejszej wydajności;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu ściągasz na pendriva BIOS, który Cię interesuje i z poziomu BIOSu poprzez narzędzie MSI w BIOS wgrywasz starszą wersję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurczę mam nadzieję że się ogarną z tym.

Zawsze uważałem że płyty MSi są bardzo stabilne przy standardowych ustawieniach i średnie jeśli chodzi o potencjał OC.

Sam do komputerów służących do pracy zawsze kupowałem płyty MSi a do zabawy w OC Asusa.

Bios też zawsze był bardzo rozbudowany - sporo profili, bajerów z oświetleniem czy wentylatorami a tu taka jakaś kicha :hmm: się zrobiła.

 

Poczekamy zobaczymy, może się jakoś ogarną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w Asusie też coś przekombinowali z biosem. W najnowszym biosie nie działa mi przewijanie myszką, chociaż kliknąć mogę, ale przewijać się nie da. Klawiaturą tylko można.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze kiepsko, bo akurat sobie MSI B450 Tomahołka kupiłem pod 3600... :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Jak chcesz mam bete bios na dysku obsługujący ryzeny 3000 jak się nie mylę , mogę go podrzucić najwyżej , bo na stronie znikł . Może akurat ta beta , będzie stabilniejsza:

https://drive.google.com/open?id=1a6PqZal3apj72ia4JIVP4aqpYQCwQ6Jo

 

Dodam, że na tej becie nie miałem na moim ryzenie żadnych problemów, w przeciwieństwie do nowszego biosu. Może akurat na nowym ryśku da się przeżyć na tej becie.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk ma bios z 24 czerwca, nie beta. Tak samo ma Gaming Plus. Wiem, że widziałem jeszcze jakiś bios?! ale ich nie ma, widocznie zostawili ten z 24 czerwca, a żadnych nowych wersji beta nie mają. :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie bardzo jestem ciekaw by ktoś to na tej msi odpalił, ale chyba nikt nie kupił 3600 xP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem dziś beta ComboPI 1.0.0.1 na potrzeby Ryzena 3200G i nic dziwnego się nie stało. Bios wygląda po staremu, wszystkie funkcje obecne i sprawne.

 

Mobek b350m gaming pro od MSI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś jest w stanie wyczyścić ten temat i zaktualizować go o najnowsze informacje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z forum MSI:

 

I contacted MSI support yesterday during my lunch break, and I was told that they didn't plan on releasing anymore BIOS updates for the boards. I told the operator that I was not the only person having these issues, and that there is a multitude of people on Reddit and even their own forums having the same issue. She said that she'd talk to someone higher up about mentioning it to developers. I won't lie when I say that I'm pretty heated. I made sure I was one of the first people in line at microcenter Sunday just to have a brick with fans attached to it.

 

źródło:

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=321288.0

 

 

Nie wygląda to dobrze... Ja zamówiłem B450 Gaming Plus. Prawie to samo co Tomahawk, który tez nie ma beta biosu a tylko z 24 czerwca, dodana obsługa nowych Ryzenów i wsio, jakby koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Ktoś jest w stanie wyczyścić ten temat i zaktualizować go o najnowsze informacje?

 

Oficjalny post MSI na reddicie. Nie wszystkie płyty mają obecnie wsparcie Ryzena 3000 (w tym B450 Tomahawk, lista obecnie wspieranych płyt tutaj razem z oficjalnymi biosami dla Ryzena 3000: https://www.msi.com/blog/the-latest-bios-for-amd-300-400-series-motherboard), nowe wersje Lite mają służyć jako możliwość instalacji nowych procesorów i rzekomo później mają być dostępne pełne wersje biosów dla Ryzena 3000. Samo MSI odradza aktualizacje dla Ryzenów 1 i 2, bo sami stwierdzają, że biosy są wybrakowane.

 

W komentarzach jest dużo userów niemogących zaktualizować biosu przez USB na Tomahawku używając tych starych beta wersji, a nowa będzie jak będzie.

Edytowane przez Mackay22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...