Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Z forum MSI:

 

 

 

źródło:

https://forum-en.msi.com/index.php?topic=321288.0

 

 

Nie wygląda to dobrze... Ja zamówiłem B450 Gaming Plus. Prawie to samo co Tomahawk, który tez nie ma beta biosu a tylko z 24 czerwca, dodana obsługa nowych Ryzenów i wsio, jakby koniec.

W ogóle się nie sugerujcie takimi wpisami, w supportach pracują "boty", które umieją tylko odpisywać formułakmi, albo "strzelać" odpowiedzi. Support nie ma pojęcia często o czym pisze, jeśli nie jest to coś banalnego lub, częstego...

Mieliście ostatnio przykład z supportu MSI, odpowiedzieli że nie będzie wsparcia dla Ryzenów 3xxx na starszych płytach. O takie rzeczy trzeba pytać np. poprzez odpowiednie kontakty deweloperów, czy na Reddicie ludzi powiązanych z MSI bezpośrednio.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahawk ma bios z 24 czerwca, nie beta. Tak samo ma Gaming Plus. Wiem, że widziałem jeszcze jakiś bios?! ale ich nie ma, widocznie zostawili ten z 24 czerwca, a żadnych nowych wersji beta nie mają. :hmm:

Wcześniej był 1.82 beta, który był jednak starszy (kompilacja z maja) od obecnie dostępnego 1.80 z 24 czerwca. 1.82 miał pełne UI i AGESA 1.0.0.1. Nie miałem z nim problemów poza tym, że nie dało się wgrać nowszego 1.80 przez M-Flash (zaskoczyło przez "magiczny przycisk"). Mam R7 1700; 3600 dojdzie pewnie dopiero we czwartek-piątek. Mam zwrócić uwagę na jakieś konkretne problemy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej był 1.82 beta, który był jednak starszy (kompilacja z maja) od obecnie dostępnego 1.80 z 24 czerwca. 1.82 miał pełne UI i AGESA 1.0.0.1. Nie miałem z nim problemów poza tym, że nie dało się wgrać nowszego 1.80 przez M-Flash (zaskoczyło przez "magiczny przycisk"). Mam R7 1700; 3600 dojdzie pewnie dopiero we czwartek-piątek. Mam zwrócić uwagę na jakieś konkretne problemy?

 

Największe problemy to z bootowaniem, sporo osób ma czerwoną diodę informującą o problemie z CPU. Ja zamówiłem Gaming Plus, jutro albo pojutrze będę mieć sprzęt. Chodzi tylko czy wszystko gra, czy wykrywa.

Mieli mi zaktualizować bios, pytałem się czy przetestowali płytę po aktualizacji, ale nie było odzewu, ale powinni.

Aktualnie puszczam benchmarki w grach, robię jakieś runy, muszę zapisać kopię przez formatem, czeka mnie zabawa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie jest nieciekawie,jeśli chodzi o Biosy płyt B450/X470/B350/X470 od MSI z obsługą Ryzenów 3000

Od jakiegoś czasu było wiadomo,że wsparcie Ryzen 3000 na płytach X370/B350 będzie,ale tylko na beta biosach(obojętnie czy MSI czy Asus,Gigabyte itd.),a z beta biosami różnie bywa

Gdyby producenci zastosowali większe kości z pamięcią ROM,to by nie było takich problemów,a teraz już wystarczyło że zabrakło pamięci na mikrokody i kłopot gotowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro będę miał świeże info od techników ASRocka i Gigabyte co do zmian w biosach. Próbowałem z MSI, ale mój kontakt przebywa na urlopie. Tak czy inaczej staram się o konkretną informację, co oni dalej planują zrobić z Lite. Dziękuję za aktualizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech się MSI określi czym prędzej a jeżeli nie dowiem się niczego wiążącego od MSI w przeciągiu 7 dni to zwracam do sklepu i płytę B450 tomahawk i procka i kupię trochę droższego ale pewnego intela i to samo radzę innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co obecna sytuacja dla mnie znaczy jako posiadacza MSI B450 Tomahawk razem z oficjalnym biosem z 24.06? Czy nie będę mógł kiedyś włożyć np. Ryzena 3600 na tą płytę? Bios z 24.06 przecież dodawał obsługę procków z serii 3000.

Edytowane przez barack.obamowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co rozumiem część płyt MSI nie ma problemu z obsługą Ryzenów 3000. Są to te które mają wypisane na stronie z biosami description:

Description

- Support Ryzen 3000 series CPU.

Ryzen 9 3900X/Ryzen 7 3800X/Ryzen 7 3700X/Ryzen 5 3600X/Ryzen 5 3600/Ryzen 5 3400G/Ryzen 3 3200G

Jak na przykład B450M Mortar. Co ciekawe biała wersja już ma BETA bios i nie ma tego "normalnego" z opisem powyżej...

Edytowane przez Sosniasty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno te nie-beta i tak są lite, nie mają profili OC itd, ale właśnie nikt nie napisał "sprawdziłem u mnie, (nie) działa". Przyślijcie mi cpu to sprawdzę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno te nie-beta i tak są lite, nie mają profili OC itd, ale właśnie nikt nie napisał "sprawdziłem u mnie, (nie) działa". Przyślijcie mi cpu to sprawdzę ;)

Czego jeszcze nie mają wersje lite?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli już wiadomo dlaczego tak dużo promocji było na płyty MSI :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupując b350 pro carbon nastawiałem się, że kiedyś zainstaluje na niej ryzena 4000, a tu nie wiem czy będę mógł 3000 :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam że zrobią kilka BIOSów. Bieda wersje która umożliwi aktualizacje pod konkretne platformy dla 1000, 2000 lub 3000.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ważne żeby sprawnie działało,

kolejna płyta to nie będzie już msi chyba, że się zrehabilitują,

jakoś asus nie ma takich problemów a też mają do dyspozycji 16 mb i rozbudowany bios.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego jeszcze nie mają wersje lite?

 

To wyłowione z opisów innych ludzi na forum Redita jak i oficjalnym MSI:

1- Brak zapisów profili OC

2- Brak "graficznego" Gui

3- Brak ustawiania krzywych dla wentylatorów

4- Brak możliwości jakichkolwiek ustawień manualnych do wentylatorów / pomp wody.

5- Brak wsparcia profili XMP ( na niektórych płytach) jest ale nie działa.

6- Brak zaawansowanych ustawień odnoście prędkości oraz timingów dla pamięci RAM.

7- Brak EZFlash.

8- Nieprawidłowa obsługa pamięci RAM.

9- Brak HWInfo

10- Brak TempInfo

11- Wysoka niestabilność podczas OC.

12- Wysoka niestabilność podczas uruchamiania.

13- Czasem niestabilny system. (Windows 10 64bit ver.1803)

14- Dziwne odczyty prędkości, napięć, w programie HWInfo.

 

To tyle co mi się udało wyłapać z tekstów pisanych przez innych ludzi.

Sam nie testowałem więc nie mogę potwierdzić czy wszystko jest prawdą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odnośnie biosów do płyt, które mają problemy (bądź nie wspierają 3000):

 

gGZWnXs.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 Tomahawk ma 16 mb czy 32 mb?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B450 Tomahawk ma 16 mb czy 32 mb?

16 MB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie tomahawk postuje raz na dziesięć prób jak nie mniej, także chyba po robocie wrzucę starego asrock b350 fatality i zobaczę jak on ogarnia temat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

także chyba po robocie wrzucę starego asrock b350 fatality i zobaczę jak on ogarnia temat

pamiętaj o wgraniu aktualizacji biosu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście będę musiał wrzucić starego r5?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ASRockach jest AGESA 1.0.0.1. Moje Royale działające od strzała z R5 3600 i X570 ciężko ustabilizować na B450M Steel Legend przy 3200 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde zostało mi 2 dni na zwrot B450 w razie czego. Zaczynam się martwić, czy gieniusze z MSI ogarną temat, zwłaszcza RAM, bo ludzie jadą na 2400 mhz po redditach nawet jak przejdą POST na Tomahawku (nie chce przyjąć wartości innych).

 

Z drugiej strony szkoda oddawać, bo tomahołk zaczął drożeć... a za 357 zł kupiłem

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ASRockach jest AGESA 1.0.0.1. Moje Royale działające od strzała z R5 3600 i X570 ciężko ustabilizować na B450M Steel Legend przy 3200 ;)

Wiadomo coś czy pracują nad implementacją 1.0.0.6?

Sam rozważam b450M Mortar lub b450M Steel Legend... I już sam nie wiem co brać przez to zamieszanie.

Edytowane przez Sosniasty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo coś czy pracują nad implementacją 1.0.0.6?

Sam rozważam b450M Mortar lub b450M Steel Legend... I już sam nie wiem co brać przez to zamieszanie.

 

Mam Mortara B450 i 3700x z pamięciami 3000 i działa OK.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...