Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

Skusiłem się jednak na ten nowy bios.

Jak wygląda ustawianie OC np. pamięci (czy są wszystkie timingi), czy jest offset, czy jest VSOC, czy można regulować obroty coolera cpu(krzywa).

Wszystkie opcje są jak były. Nie ma tylko tej spierdzielonej szaty graficznej, podziału na kategorie np. w timingach pamięci. Wszystko jest jasne, proste i przejrzyste. Dla mnie taki UI mógłby zostać.

Są offsety, napięcia. O krzywej się nie wypowiem, zawsze na auto leci. Wentylatory spod sys_fan po prostu wpisujesz im wartość zamiast durnego wykresiku.

 

GSE Lite > Click Bios 5, czy jak to oni sobie nazywają.

 

No i mi potrzebne funkcjonalności działają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ze zmianą mi się nie spieszy, najwazniejsze, ze moja plyta dostala bios. Marzy mi się, zeby jeszcze kolejna seria byla kompatybilna, ale nie wiem czy to mozliwe mimo obietnic amd, ze do 2020...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi w końcu R5 3600. Na biosie 1.82 B450 Tomahawk nie ruszył. Po aktualizacji przez Flashback+ do 1.80 zaskoczyło. Windows w czasie ładowania wykrył "zamianę sprzętu" i za pierwszym razem włączał się dłużej niż po zmianie całej platformy z Intela na AMD :E (mój obecny OS przeżył co najmniej 5 płyt głównych bez reinstalki)

 

Na razie wszystko działa stabilnie. RAM poszedł tak samo jak z R7 1700, czyli na 3000 MHz CL16 (jedynie nie chce wejść 1T, tzn. pomimo ustawienia 1T jest 2T). Domyślnie procesor boostuje do 4200 MHz dla obciążenia 1-2 wątków i do 4025 MHz przy obciążeniu wszystkich 12 (przy innym obciążeniu są pośrednie wartości; testowane w benchu CPU-Z).

 

Wydajność chyba ok. W benchmarku CPU w War Thunder utrzymuje minimum 120 kl./s, podczas gdy na R7 1700@4GHz spadało w okolice 105 kl./s. W emulacji pewnie też będzie znacznie lepiej dzięki poprawionej wydajności jednowątkowej (w grach MMO i emulacji Ryzen 1700 najbardziej odstawał od oczekiwań).

 

W Cinebenchu wyszło tyle:

8m9HZ9T.png

 

Nie taki diabeł straszny jak go malują ;)

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszedł mi w końcu R5 3600. Na biosie 1.82 B450 Tomahawk nie ruszył. Po aktualizacji przez Flashback+ do 1.80 zaskoczyło. Windows w czasie ładowania wykrył "zamianę sprzętu" i za pierwszym razem włączał się dłużej niż po zmianie całej platformy z Intela na AMD :E (mój obecny OS przeżył co najmniej 5 płyt głównych bez reinstalki)

 

Na razie wszystko działa stabilnie. RAM poszedł tak samo jak z R7 1700, czyli na 3000 MHz CL16 (jedynie nie chce wejść 1T, tzn. pomimo ustawienia 1T jest 2T). Domyślnie procesor boostuje do 4200 MHz dla obciążenia 1-2 wątków i do 4025 MHz przy obciążeniu wszystkich 12 (przy innym obciążeniu są pośrednie wartości; testowane w benchu CPU-Z).

 

Wydajność chyba ok. W benchmarku CPU w War Thunder utrzymuje minimum 120 kl./s, podczas gdy na R7 1700@4GHz spadało w okolice 105 kl./s. W emulacji pewnie też będzie znacznie lepiej dzięki poprawionej wydajności wielowątkowej (w grach MMO i emulacji Ryzen 1700 najbardziej odstawał od oczekiwań).

 

W Cinebenchu wyszło tyle:

8m9HZ9T.png

 

Nie taki diabeł straszny jak go malują ;)

Tak z ciekawości jak byś miał jak, tak mnw. :E podaj jakie to mmo i np jak byś odpalał na r3600 podaj przybliżony fps na r1700 i r3600 nie mówię żebyś testował ale być może pamietasz jakie wartości fps były na r1700 ,podkreślam czysta ciekawość :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unadarek

Miałem na myśli wspomniany War Thunder, do którego wróciłem po roku przerwy (generalnie zwalona gra na wyższych poziomach, ale "lolkami" gra się przyjemnie). Mam monitor 144Hz ustawiony na 120Hz, w tej grze bez V-Syncu strasznie rozrywa się obraz, a przy włączonym V-Sync dało się odczuć rwanie w razie spadku poniżej 120 kl./s. Na Ryzenie 1700 niestety spadało dość często, zwłaszcza w bitwach mieszanych powietrzno-lądowych jak byłem samolotem (i zwłaszcza po zmianie grafiki z 980Ti na Vegę - słynny "narzut"?). Wynik benchmarku wskazuje, że teraz powinno być zdecydowanie lepiej. W przeszłości też takie gry jak WoT, CS:GO czy Starcraft II, ARK i WoW preferowały mniej wydajniejszych rdzeni, ale w nie to od dłuższego czasu nie grałem.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unadarek

Miałem na myśli wspomniany War Thunder, do którego wróciłem po roku przerwy (generalnie zwalona gra na wyższych poziomach, ale "lolami" gra się przyjemnie). Mam monitor 144Hz ustawiony na 120Hz, w tej grze bez V-Syncu strasznie rozrywa obraz, a przy włączonym V-Sync dało się odczuć rwanie w razie spadku poniżej 120 kl./s. Na Ryzenie 1700 niestety spadało dość często, zwłaszcza w bitwach mieszanych powietrzno-lądowych jak byłem samolotem (i zwłąszcza po zianie grafiki z 980Ti na Vegę - słynny "narzut"?). Wynik benchmarku wskazuje, że teraz powinno być zdecydowanie lepiej. W przeszłości też takie gry jak WoT, CS:GO czy Starcraft II, ARK i WoW preferowały mniej wydajniejszych rdzeni, ale w nie to od dłuższego czasu nie grałem.

ok wszystko jasne,podziękował ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że ten procesor faktycznie absolutnie nie nadaje się do oc. Być może część winy ponosi niedopracowany bios, ale wydaje mi się, że jednak przede wszystkim winien jest sam procesor. Próba ustabilizowania 4200 MHz na wszystkich rdzeniach zakończyła się automatyczną naprawą Windowsa :E (a mam custom LC, więc napięcia mogę dawać praktycznie do oporu). Ostrożne tweakowanie PBO praktycznie nic nie dało, więc po prostu ustawiłem wszystkie limity na max i wówczas zyskałem całe 50 dodatkowych megaherców przez PBO.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin jakie masz pamięci?

Edytowane przez Wodzu_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym odradzał zakupu płyt głównych msi do czasu wydania porządnych biosów

 

Gigabyte, Asus, Asrock ma już powypuszczane biosy na b350, a MSI sobie jajeczka robi.

 

Taaa....

Na ASRock Lipton ma problemy z pamięciami, na Asusie w idle płyty walą 1.5v i 50C w spoczynku :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że ten procesor faktycznie absolutnie nie nadaje się do oc. Być może część winy ponosi niedopracowany bios, ale wydaje mi się, że jednak przede wszystkim winien jest sam procesor. Próba ustabilizowania 4200 MHz na wszystkich rdzeniach zakończyła się automatyczną naprawą Windowsa :E (a mam custom LC, więc napięcia mogę dawać praktycznie do oporu). Ostrożne tweakowanie PBO praktycznie nic nie dało, więc po prostu ustawiłem wszystkie limity na max i wówczas zyskałem całe 50 dodatkowych megaherców przez PBO.

na konkurencyjnym forum jest o tym wzmianka :E o tym oc .Teraz wiadome jest po co x570 :E poza pcie 4.0 nic to nie wnosi ale kasiora musi sie zgadzać tańsze procki od niebieskich więć strzyżemy owieczki na płytach

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na konkurencyjnym forum jest o tym wzmianka :E o tym oc .Teraz wiadome jest po co x570 :E poza pcie 4.0*

*poza PCI-E 4.0 z PCH.

Dzisiaj będę parował G.Skill Royale 3600 i Ryzen 7 3700X z Crosshairem VI na X370 i Tomahawk B450.

 

edit: heh, Gigabyte jednak zmienia zdanie. Jest wsparcia PCI-E 4.0 dla B450/X470. Nie będzie to blokowane, przynajmniej na razie. Nie ma możliwości wyboru Gen4 z poziomu UEFI, wykrywa to automat po włożeniu np.: RX 5700.

Edytowane przez Lipton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

Super że Ci działa. Ja niestety jestem w czarnej dziurze, zostawiałem nawet kompa na ponad 10min, że może zaskoczy, ale nic z tego, płyta z prockiem wydają się martwe.

Gaming Plus B450 + Ryzen 3600 nie są kompatybilne. Napisałem do xkomu, jestem ciekaw jak to rozwiążą, to nadaje się do zwrotu, do tego prosiłem i aktualizację biosu i sprawdzenie poprawności... :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

Super że Ci działa. Ja niestety jestem w czarnej dziurze, zostawiałem nawet kompa na ponad 10min, że może zaskoczy, ale nic z tego, płyta z prockiem wydają się martwe.

Gaming Plus B450 + Ryzen 3600 nie są kompatybilne. Napisałem do xkomu, jestem ciekaw jak to rozwiążą, to nadaje się do zwrotu, do tego prosiłem i aktualizację biosu i sprawdzenie poprawności... :hmm:

 

msi odwaliło kitę, dobre biosy będą pewnie za parę miesięcy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

Super że Ci działa. Ja niestety jestem w czarnej dziurze, zostawiałem nawet kompa na ponad 10min, że może zaskoczy, ale nic z tego, płyta z prockiem wydają się martwe.

Gaming Plus B450 + Ryzen 3600 nie są kompatybilne. Napisałem do xkomu, jestem ciekaw jak to rozwiążą, to nadaje się do zwrotu, do tego prosiłem i aktualizację biosu i sprawdzenie poprawności... :hmm:

 

Pytanie właśnie jaki BIOS masz wgrany, teoretycznie wsparcie dla 3600 jest na tej płycie:

https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS#support-cpu

Edytowane przez _rdk_

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem, czekam na odzew czy mi wgrali tego biosa czy nie. Nie mam pewności. Chyba trzeba będzie samemu spróbować, proc był zalakowany oryginalnie. Więc moim prockiem nie sprawdzili poprawności o co prosiłem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(...) Nie ma możliwości wyboru Gen4 z poziomu UEFI, wykrywa to automat po włożeniu np.: RX 5700.

Ale jest możliwość wymuszenia starszego PCIe?

 

Włączają to PCIe wszędzie, nawet na modelach z podziałem linii? :hmm:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie wiem, czekam na odzew czy mi wgrali tego biosa czy nie. Nie mam pewności. Chyba trzeba będzie samemu spróbować, proc był zalakowany oryginalnie. Więc moim prockiem nie sprawdzili poprawności o co prosiłem...

Sam sobie ten BIOS wgraj i nie czekaj na nich - banalnie prosta sprawa i jedyne czego ci trza to USB z fat32.

Instrukcja: http://download.msi.com/archive/mnu_exe/mb/E7B86v1.2-GSE-LITE.pdf (strona 39)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

Super że Ci działa. Ja niestety jestem w czarnej dziurze, zostawiałem nawet kompa na ponad 10min, że może zaskoczy, ale nic z tego, płyta z prockiem wydają się martwe.

Gaming Plus B450 + Ryzen 3600 nie są kompatybilne. Napisałem do xkomu, jestem ciekaw jak to rozwiążą, to nadaje się do zwrotu, do tego prosiłem i aktualizację biosu i sprawdzenie poprawności... :hmm:

 

U mnie na najnowyszm BIOSie z 24.06 (zaktualizowanym przez flashback) komputer się uruchamia, ale próba ustawienia pamięci na 3200 mhz czy to profilem czy ręcznie kończy się awarią płyty (świeci się czerwona dioda CPU) i wgrywaniem BIOSu od nowa.

Edytowane przez Rysiek9822

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

Super że Ci działa. Ja niestety jestem w czarnej dziurze, zostawiałem nawet kompa na ponad 10min, że może zaskoczy, ale nic z tego, płyta z prockiem wydają się martwe.

Gaming Plus B450 + Ryzen 3600 nie są kompatybilne. Napisałem do xkomu, jestem ciekaw jak to rozwiążą, to nadaje się do zwrotu, do tego prosiłem i aktualizację biosu i sprawdzenie poprawności... :hmm:

Tak jak koledzy pisali, spróbuj wgrać bios samemu przez Flashback+ najnowszy bios 7B86v18. Przy czym ta funkcja jest trochę kapryśna. U mnie 1 pendrive PQI (USB 3.0, 16GB, FAT32) w ogóle nie działa. ADATA 32MB USB 3.0 działa ok, ale flashowanie zadziało dopiero za drugim razem. Prawidłowa procedura przebiega tak: wciskasz przycisk flashback, komputer się włącza, czerwona dioda miga powoli, czerwona dioda miga szybko, samoczynny restart i komputer "ożywa" (u mnie za pierwszy razem nie było samoczynnego restartu i bios chyba się do końca nie wgrał).

 

U mnie na najnowyszm BIOSie z 24.06 (zaktualizowanym przez flashback) komputer się uruchamia, ale próba ustawienia pamięci na 3200 mhz czy to profilem czy ręcznie kończy się awarią płyty (świeci się czerwona dioda CPU) i wgrywaniem BIOSu od nowa.

I resetowanie CMOS nic nie daje? Masakra...

 

edit: heh, Gigabyte jednak zmienia zdanie. Jest wsparcia PCI-E 4.0 dla B450/X470. Nie będzie to blokowane, przynajmniej na razie. Nie ma możliwości wyboru Gen4 z poziomu UEFI, wykrywa to automat po włożeniu np.: RX 5700.

Bardzo dobra wiadomość, ale mam nadzieje, że dodadzą w UEFI opcję przełączania trybu. Ktoś może preferować PCIE 3.0 z riserem zamiast kupować nowy riser albo rezygnować z niego.

Edit No chyba, że jest możliwość wymuszenie PCIE 3.0 i 2.0, a 4.0 załącza się tylko w trybie Auto - tak byłoby ok.

Edytowane przez Assassin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Assassin

Miałeś wszystko podpięte do kompa? Proc, grafa, ramy? Zanim zrobiłeś flashbacka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to hit :D

MSI ze względu na problemy z EFPROM ma wypuszczać poprawione wersje mobasów. Informacja nieoficjalna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Minimalne wymaganie to podpięcie zasilania głównego (ATX) i do CPU (EPS), ale nie ma żadnych przeciwwskazań, żeby dodatkowo zainstalowane były procesor/RAM/karta graficzna/dyski etc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to hit :D

MSI ze względu na problemy z EFPROM ma wypuszczać poprawione wersje mobasów. Informacja nieoficjalna.

To niech mi płytę wymienią :lol2::thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to hit :D

MSI ze względu na problemy z EFPROM ma wypuszczać poprawione wersje mobasów. Informacja nieoficjalna.

Dobrze że w ostatniej chwili zmieniłem w koszyku MSI na ASrocka...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...