Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

A teraz musisz jeszcze upchnąć sensownie złącze M.2

Te SSDki też się lubią grzać ;)

przecież to nie jest jedyne uświęcone miejsce ...

1024.png

można go dać na samym dole płyty gdzie dzięki konwekcji będzie mieć najzimniejsze powietrze

 

no i zaczęło się non-max jest już nie produkowany i nie sprzedawany a jak na ten moment nie dostał ComboPI1.0.0.3abba

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS

ciekawe czy właściciele doczekają się AGESA w wersji nowszej niż ComboPI 1.0.0.3ab ...

interesujące jest czy bios od max'a po mieścił by się w 16 MB (skompresowany to 14.06 MB)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na streamie mówili, że 90% płyt z chipsetem 300 dostanie ABBA

w ciągu kilku tygodni.

Na nowszą Agesę 1004, którą AMD niedługo wypuszcza trzeba będzie czekać do listopada.

Chipset 300 pewnie 2020.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na streamie mówili, że 90% płyt z chipsetem 300 dostanie ABBA

w ciągu kilku tygodni.

Na nowszą Agesę 1004, którą AMD niedługo wypuszcza trzeba będzie czekać do listopada.

Chipset 300 pewnie 2020.

to twoja płyta wróci z ABBA?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wgrają to co jest na stronie MSI czy ABB.

Zresztą napisałem długie pismo, że po update biosu

i tak komp nie jest stabilny więc wychodzi, że wgrają to co

miałem do obsługi 3000 wgrane przed podmianą na R5 2600.

Wszystko opisałem jakie wersje...

Nigdy więcej płyt MSI, inni producenci potrafią dostarczyć

stabilne wersje, MSI nawet nie kryje się z tym, że dla starczych

chipsetów biosy nie są specjalnie testowane, tylko zawsze będą beta.

Wczoraj specjalnie w pracy odpaliłem stream, żeby się wypytać

bo przez support to nic nie da się dowiedzieć.

Edytowane przez jg77xfx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wgrają to co jest na stronie MSI czy ABB.

Zresztą napisałem długie pismo, że po update biosu

i tak komp nie jest stabilny więc wychodzi, że wgrają to co

miałem do obsługi 3000 wgrane przed podmianą na R5 2600.

Wszystko opisałem jakie wersje...

Nigdy więcej płyt MSI, inni producenci potrafią dostarczyć

stabilne wersje, MSI nawet nie kryje się z tym, że dla starczych

chipsetów biosy nie są specjalnie testowane, tylko zawsze będą beta.

Wczoraj specjalnie w pracy odpaliłem stream, żeby się wypytać

bo przez support to nic nie da się dowiedzieć.

 

Tylko że poza Biosami i wsparciem to pod każdym innym względem płyty MSI na b450 były najlepsze. Taki Asus np. na b450 dał ciała ostro. Dlatego już nie mogę się doczekać tych B550. Mam nadzieję że płyty innych producentów niż MSI nie będą odbiegać pod względem technicznym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taki Asus np. na b450 dał ciała ostro.

 

Niby pod jakim względem? Bo mam F-Gaminga i wszystko śmiga stabilnie, temperatury sekcji niskie. Nawet Bios na 16tce bezproblemowo im się mieści.Tylko MSI odj..ło kaszanę ale widzę, że wyznawców z klapkami na oczach nie brakuje.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że AMD wyegzekwuje działanie Ryzenów 4000 na chipsetach 300/400.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobiłem update BIOS-u do wersji 7B86v1C, zawierającej AMD ComboPI1.0.0.3abba.

Sterowniki do chipsetu również zaktualizowane.

 

Pierwsze wrażenia?

Na stocku (default) przy włączonej przeglądarce boostuje nadal do tych 4200 Mhz, ale przy niższych maksymalnych napięciach. Wcześniej miałem 1,45 V na wszystkich rdzeniach w HWiNFO, teraz pokazuje mi 1,413-1,425 V (pół na pół jeśli chodzi o rdzenie)

 

OCCT: temperatura maksymalna w teście Power Supply 7 minutowym o 1,5-2 stopnie Celsjusza mniej niż wcześniej, co może mieć związek z niższymi napięciami, o których wspomniałem powyżej.

 

Cinebench20 - odrobinę wyżej

 

Pamięci na razie próbowane jedynie za pomocą funkcji MemoryTryIt! i wydają się bez zmian, jeśli chodzi o schodzenie na lepsze ustawienia, chociaż zastrzegam, że ręcznie podkręcać nie próbowałem (może jutro się pobawię), bo na razie bardziej interesuje mnie sam procesor.

 

3DMark: Chyba bez większych zmian, może odrobinę lepiej, musiałbym potestować jeszcze przy ustawieniu 4150 na sztywno. Zaobserwowałem natomiast, że napięcia potrafiły na default skoczyć na dwóch rdzeniach do 1,463. Uprzednio nigdy nie przekraczały 1,45 V.

 

Odpaliłem Assasin's Creed Unity.

Napięcia maksymalne na rdzeniach odrobinę niższe (1,425 V), chociaż na jednym rdzeniu odnotowałem max 1,456 V (uprzednio max na wszystkich rdzeniach bez wyjątku to 1,45 V). Widać, że niektóre rdzenia mogą pracować z niższym napięciem niż wcześniej.

Ogólnie w grze wychodzi, że rdzenie podbija jakoś tak maksymalnie o 25 Mhz wyżej niż na poprzednim BIOS-ie. Średnio też jest chyba więcej. Do tego znacznie spadła temperatura maksymalna procesora podczas gry. O jakieś 7 stopni Celsjusza. Średnia temperatura też jest dużo niższa. Jestem w lekkim szoku.

 

Ogólnie - zmiany jak najbardziej na plus z tego co widzę.

 

 

PS. Włączyłem na sztywno w Ryzen Master 4150 Mhz przy 1,425 V przy włączonym Assasinie. Wcześniej właśnie przy tym napięciu nie resetowało mi kompa w grach i w testach. Teraz wygląda na to, patrząc wartości napięć w HWInfo, że będę mógł zejść co najmniej do 1,413 V dla 4150 Mhz, a może i jeszcze niżej. Czyli jest ogólnie trochę niższe napięcie przy tym samym booście, co jest dobrą wiadomością.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie napięcie vddg przy if 1900 :Up_to_s: ?

0,95v - nie wiem czy to dużo, czy mało - tak zalecił Calculator :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

0,95v - nie wiem czy to dużo, czy mało - tak zalecił Calculator :E

To to jest stockowe napięcie, u mnie na takim jest 1800 niestabilne bo występują czasem scinki z zakłóceniami dzwięku na 1v już jest ok :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś instalował ten nowy bios(abba) na płycie b450 gaming plus? Ja zabieram się za to jutro albo pojutrze. Jestem ciekaw jak działa, czy nie ma problemów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem na reddit, ale chyba nawet inny temat, ale tutaj są tacy koledzy co mają, może aktualizowali, to chciałem poznać opinię na naszym forum. :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Reddzik

 

Działa ok, lepiej niż poprzednio jeśli chodzi o procesor, poza jednym, ale niezwykle istotnym elementem, który dzisiaj odkryłem: nie działa u mnie wczytywanie profili OC w BIOS z pendrive'a. Niby zapisuje poprawnie, niby jest info, że profil został wczytany, ale tak niestety nie jest, w BIOS pozostają poprzednie ustawienia.

 

Utrudnia to zabawę pamięciami, bo jeżeli przesadzisz z ustawieniami, komputer nie wstanie i będziesz musiał resetować BIOS, to czeka Ciebie mozolne ustawianie wszystkiego od początku.

 

Ja już swoje pamiątki ustawiłem, bo bazowałem na poprzednich ustawieniach i nie próbowałem zacieśniać timingów, czy też wchodzić wyżej, więc po prostu machnąłem na to ręką w tej chwili (bo i tak w listopadzie-grudniu będą nowe BIOSy), ale jest to na pewno poważny problem.

 

Siedzę teraz na stabilnych 3666 Mhz, cały dzień bez problemu łażą, a przy poprzednim BIOS te same ustawienia po paru godzinach kończyły się resetem kompa. Teraz tego nie ma.

 

 

EDIT: W sumie ludzie też o tym piszą

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tm5 v3 zakończył testowanie pamięci, ustawienia identyczne jak wcześniej, wszystko przeszło bez problemu. Instalacja biosu nawet dosyć szybka.

Wszystko ustawiłem tak samo.

 

Zaraz zabieram się za testowanie CPU, czy jest jakaś różnica. Może po weekendzie w końcu zabiorę się za OC RAM, może wycisnę coś więcej.

 

edit:

Jak na razie z tego co zauważyłem, to co nowszy bios tym słabszy wynik w 3dmarku FireStrike CPU, miałem 20411 na biosie v18, potem 1A 20200+ nie pamiętam dokładnie, a teraz wypluło mi 2095pkt i proc nawet spadał do 4174mhz, gdzie przy tych lepszych wynikach miewał 4195mhz najniższy stan. Na razie to całe abba pogarsza, do tego w Aida wyniki ok 2-3k gorsze na odczycie i kopiowaniu.

 

Trzeba sprawdzić w gierkach jak teraz z temp, i zegarem.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie większe testy wygrzewające później, ale dziś na moim 3700X, na MSI X470 gaming pro carbon - CPU i VRM pod monoblockiem - ustawiłem na 4,3GHz na wszystkich rdzeniach @ 1,3375V

BIOS 2.B0 - AGESA 1.0.0.3 z 6.09.2019

RAMy Corsair Vegance LPX 3200 CL14 - ustawione na @3600MHz 16-17-16-34-52 @1,4V synchronicznie z Infinity Fabric (1800MHz)

Odpaliłem kilka gierek pograłem trochę temp do 77 stopni dobija raz po raz, w Cinebenchu R20 5088pkt.

Pozjeżdżałem w dół z częścią napięć, jeszcze pewnie będę dalej rzeźbił. Wygląda nie najgorzej :)

Edytowane przez handrzej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(Edit: w sumie nie ten wątek)

Edytowane przez Zas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się chętnie dowiem choć na wcześniejszym nie zauważyłem nic niepokojącego...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszedl stabilny 1.0.0.3abba dla X470 Gaming Plus.

 

Jest sporo lepiej niz w poprzedniej wersji (AE).

 

Na plus wyzsze boosty (dobija do 4.65), nizsze napiecia (nie widzialem wiecej niz 1.45v, poprzedni bios potrafil dac nawet 1.5), nizsze temp.

 

Problemow poki co nie zauwazylem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

B350 Pro Carbon dostała bios ABBA,

testował ktoś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś z was najnowsze biosy w płytach msi B450? mając starsze cpu niż ryzen 3xxx ? nie zauważyliście jakiś baboli, bo rok temu składając pc z ryzenem 2600 wgrałem bios pod zen 2 i były jaja, na dniach będę składał pc gościowi z ryzenem 2600 na b450 gaming plus + mam też zrobić oc proca i pamięci :Up_to_s: nie wiem czy aktualizować agesę do najnowszej czy wgrać ostatni najnowszy przed obsługą nowych ryzenów.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja miałem prawie najnowszy na 2700x bodaj abb, zero problemów. Abby nie próbowałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem, że na tym biosie co mam, chyba wszystko gra, ale ja mam Ryzena 3600. RAM się dobrze kręci. Ale niestety nie mam styczności z Ryzenem 2XXX.

 

edit:

Zapomniałem, od biosu v18 do najnowsze wszelkie benchmarki CPU jak w FireStrike, wypluwają gorsze wyniki, bo spadł zegar, jak w FireStrike miałem 20411 tak teraz miewam 20016, a nawet poniżej 20k pkt, a niby abba miała poprawić zegary, a u mnie pogorszyła, w tym benchmarku miałem na sztywno 4190-4200, a teraz nawet 4140mhz, jest dużo gorzej.

Nie wiem jak to ma się do starych Ryzenów, ale chyba nie powinno mieć wpływu.

Edytowane przez Reddzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miał ktoś z was taki objaw

dzieje się to u mnie od początku posiadania tej platformy irytowało mnie to bo losowo pojawiało się w grach co jakiś czas na sekundę ale dzisiaj odkryłem że to wcale nie jest losowe, przykład na filmie leci gameplay z gry z muzyką ja odpalam hwinfo i podczas wczytywania komp się ścina razem z dzwiękiem. Nie wiem już czego to może być wina ale na stocku bez OC ramu proca itp jest to samo :kwasny:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...