Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 30.06.2020 o 16:24, koniu22 napisał:

MSI wycofało wszystkie Beta biosy dla płyt x570. Miały masę błędów, cześć funkcji nie działała albo działała źle. Podobno były też przypadki uwalenia płyty

nie wiem na ile to podobno jest pewne, ale dzięki za cynk. Tak czy inaczej, z obserwacji własnej na 1.8 faktycznie było relatywnie najlepiej (choć nie trak szybko jak na 1.93 beta). Ale na betkach sypie się dzwięk, czasaim. Przestrzegam userów AE-x.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

A ja biedaczek gniję dalej na becie, zapomnieli o Gaming Plus Max? :E Cyrk dokładny bo do zwykłego Tomahawka bez Max wyszedł stabilny BIOS a tutaj dalej nic, chyba trzeba będzie zrównać ich z ziemią odpowiednio pisząc do supportu bo ktoś tu z MSI leci w jajco ze mną.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wolę żeby wydali 10 wersji BETA i na końcu stabilną niż żeby błędy prześliznęły się do stabilnej wersji i uszkadzały ludziom kompy

Z samej natury wersja beta jest niestabilna, udostępniają ją nam tylko po to żeby szersze grono bardziej świadomych użytkowników zainstalowało ją na własną odpowiedzialność i wychwyciło błędy które są trudne do wyłapania przez MSI.  Chyba Gamers Nexus powiedział ze ludzie odpowiedzialni za biosy nawet w tych dużych firmach jak MSI to max 1-3 osoby

Moje Mobo działa stabilnie na wersji ze stycznia, poczekam te 2 tygodnie do wydania stabilnego a potem pewnie jeszcze z tydzień zanim zaktualizuje do V2 1.0.0.2

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem do karakanów z MSI i odpisali tak jak się spodziewałem:

Cytat

Witam,

Niestety pomoc techniczna nie uczestniczy bezpośrednio w procesie tworzenia nowych BIOSów i implementowania nowych rozwiązań AGESA. Na ten moment nie mamy też informacji, iż opisywana przez Pana płyta miała by mieć jakiekolwiek problemy. Możliwe, że opóźnienia wynikają z procesu wdrażania, publikowania i testów.

Zadaliśmy zapytanie drugiej linii wsparcia i programistom odpowiedzialnym za implementację BIOSów. Odezwiemy się do Pana bezzwłocznie, gdy otrzymamy informacje wyjaśniające sytuację.

Pozdrawiamy/Regards,

 

Dział Wsparcia Technicznego MSI

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Na bieda B350M Gaming Pro (pewnie i inne B350?) udostępniono beta bios z "Updated AMD AGESA ComboAm4PI 1.0.0.6"

U mnie wszystko śmiga, to ze updatem raczej się wstrzymam. 

 

edit: I kogo ja próbuję oszukać :E

Bios wrzucony, memki poszły bez zmian, proc na szybko wbiłem 4150 @ 1.4, na co dzień jedzie stock. Pierwszy raz od beta biosów nie musiałem poprawiać profilu wentyla CPU (wraith stealth). Zwykle w idle wbijał jakieś dziwne wartości typu 1900rpm, teraz zaproponował bardziej ludzkie 1200. 

igkjTeb.png

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.07.2020 o 16:42, caleb59 napisał:

Napisałem do karakanów z MSI i odpisali tak jak się spodziewałem:

 

Ponowić natarcie towarzyszu. Tydzień minął, stabilnego BIOSu brak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie piecze mnie już tylna część ciała, wygląda jakby zapomnieli o B450 Gaming Plus Max i to jest wręcz porażające - druga jeśli chodzi o popularność płyta B450 po Tomahawku Max i takie numery, śmiech na sali - oczywiście piszę ponaglenie ale zapewne dostanę odpowiedź, że nadal nic biedaczki nie wiedzą bo hehe "druga linia wsparcia się nie odezwała". :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam siedzę na BIOSie z listopada, nie mam powodów by go aktualizować. Agesa 1.0.0.4. Jakby wyszedł BIOS pod nowe Ryzeny to dopiero byłym zainteresowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Według otrzymanych przez nas informacji, BIOS powinien zostać opublikowany do końca przyszłego tygodnia (7/17).

Pozdrawiamy/Regards,

 

Dział Wsparcia Technicznego MSI

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pomyśleć, że tego Gaming Plusa kupiłem tylko ze względu na 32MB pamięci i nieolewanie implementowania nowych wersji AGESA przez MSI ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

+1 Postąpiłem w ten sam sposób, poczekałem na pojawienie się w sklepach płyt z większym biosem (32MB zamiast 16MB)

Żeby później nie było żadnych problemów z kompatybilnością nowych biosów, bo starsze płyty według amd oraz prodcentów mają za mało dostępnej pamięci.

Już po 17, stabilnie/bezbłędnie działających biosów 1006, bez końcówki beta brak.

Olali b450 max, skupiając się na łataniu biosów dla płyt z chipsetem b550 oraz x570?

Ciekawe, ile czasu msi będzie potrzebowało na udostępnienie bezbłędnie działających biosów, wprowadzających obsługę ryz 4000?

Trzy - cztery miesiące od premiery? Chyba, że skończą na udostępnieniu pierwszej wersji beta, i na tym wparcie b450 zostanie zakończone.

Brak kolejnych wersji wprowadzających poprawki zauważonych błędów, kompatybilności oraz poprawy w stabilności w działaniu.

Chcesz stabilniej działającego biosu, z poprawkami mniejszych błędów, które zauważyli użytkownicy?

To kup płytę, która zapewni 100% wparcie nowych ryzenów, czyli na nowszym chipsecie np. B550, X570 za ~700zł - 800zł..

Żeby się nie skończyło tak jak w przypadku wparcia technicznego oraz barku regularności w wydaniu biosów dla płyt B350.

Ciekawostka: Porównanie płyt b550:

 

Edytowane przez Pawcioo10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale panowie, my tu na etapie AGESA 1.0.0.6 jesteśmy, gdzie takie np. Tomahawk Max czy nawet zwykły, stary Tomahawk, stary Gaming Plus już dawno dostały stabilną wersję - nie chce mi się sprawdzać całej serii B450 od MSI a Wy tu o Ryzenach 4xxx. :E

Z tego co sprawdziłem na szybko to chyba tylko B450-A PRO Max oraz właśnie B450 Gaming Plus Max gniją dalej w becie. Ktoś tu jawnie leci w ciula ze strony MSI i będę ich cisnął do tej pory aż łaskawie wyrzygają ten stabilny BIOS.

Od poniedziałku znowu zaczynam spamowanie emailowe do supportu MSI...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie na starym biosie przy zbyt niskim tRFC komp na drugi dzień nie chciał się uruchomić

na nowej AGESA 1.0.0.6 nie ma tego problemu

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja brałem Ryzena na premierę to nie miałem wyboru między max a nie max. Jeszcze nie wrzucałem najnowszej wersji biosu. Cieszy mnie, że nadal coś aktualizują.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem bardzo dobrą płytę główną z myślą o zmianie procesora w przyszłości. Gaming PRO AC najpierw pracowała z Ryzenem 2600... Potem wyszły nowe procki Zen 2 i zaczęły się jaja z biosami. Czułem się wydymany i miałem obawy czy moja płyta uciągnie chociażby Ryzena 3600. 

Ostatnio nadarzyła się okazja i wymieniłem Ryzena 2600 na 3600. Oczywiście, obawy co do działania platformy były spore. Aktualizacja biosu poszła bezproblemowo i po wpięciu Ryzena 3600 cały komp chodzi aż miło. Najmniejszych problemów nie mam. Ogromna ulga :)

Na obsługę serii 4xxx nie liczę. A jeśli tak się stanie będę pozytywnie zaskoczony. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam że takowa obsługa serii 4xxx będzie na 100%  po jakimś czasie dostną ją nawet x370 i może b350

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zapowiedzi MSI jak i AMD na tą chwilę  wygląda to tak że wsparcie dla ZEN3 dostaną

- x570/B550 dostaną wsparcie w pierwszej kolejności równo z premierą procesorów

- x470/B450 MAX dostaną beta biosy jak szybko to będzie możliwe - prawdopodobnie w momencie premiery CPU -później może stabilne biosy

-x470/B450 bez MAX (MSI potwierdza ze płyty są EoL) dostaną wsparcie beta kilka tygodni po premierze CPU - prawdopodobnie bez stabilnych biosów

-x370/B350 - brak info o wparciu, możne jakieś Beta biosy po kilku  miesiącach (jeśli AMD udostępni mikrokod dla tych chipsetów)  ale nie nastawiałbym się na wsparcie dla zen3

 

 

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@unadarek oj o ile z b450 i serią 3xxx w głębi duszy czułem, że pojawią się stabilne biosy, tak z seria 4xxx może nie być aż tak różowo :( no ale zobaczymy. Jak na moje potrzeby 3600 jest procesorem, na którym mogę osiąść na dłużej. W poprzednim 2600 przeszkadzała mi wydajność jednego rdzenia, np. w  Starcraft 2 w potyczkach 3v3 i 4v4 gra wyraźnie gubiła płynność. Na 3600 jest dużo lepiej, dopiero w finałowej batalii w 4v4 potrafi dropnąć do 30 fpsów. 

@koniu22 dzięki za fajne podsumowanie.  A co do samych chipsetów, to o ile x570 przemilczę, tak nowy chipset b550 to dla mnie kpina. Te płyty to żaden postęp względem b450. No chyba, że postępem nazywamy podejście "podnieśmy ceny o 30%, dodajmy kilka ficzerów i ogłośmy nowy, lepszy chipset" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kowallosu są 2 główne przyczyny wzrostu cen płyt B550.

Pierwsza techniczna to wsparcie dla PCIe 4.0, co wymaga większych tolerancji wykonania ścieżek na płycie, dodania dodatkowych warstw na płycie celem dodatkowej izolacji połączeń itp. Ale główny powód wzrostu to pozycja rynkowa AMD. AMD obecnie na rynku ma dominująca pozycje względem Intela i możne sobie pozwolić na większe marże, tak samo mogą na nie pozwolić siebie producenci płyt głównych

DLATEGO TAK WAŻNA JEST KONKURENCJA. Pamiętajcie AMD, MSI, INTEL to korporacje, one nie są po to by robić wam dobrze, one są po to by zarabiać $$$

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byle amd sie nie zakrztusiło własnym sukcesem. Myślę, że ruch z cenami jest o generacje za szybko wprowadzony . Na dobra sprawę ryzen 3700x+ calkiem dobra b550/x570 = i7 10700f + msi z490 ...  Jak ktos szuka zestawu do gier to rozrachunek jest prosty. Jeszcze jak ktoś gra w gry w stylu apexa, ets2 to roznice wydajnosci tych cpu są bardzo duże... wykraczajace poza 30% w minimalnym fps. A ja mam "tylko" 5700xt i to po uv, a takie roznice wychodza. I tez ramu nie mam docisnietego do podłogi jak to miało miejsce na ryzenie. Wiec mam jeszcze zapas pod noga a juz takie roznice wyszły. Byle zen 3 chociaz dogonil intela w grach to już będzie spory sukces. Ale wydaje mi się, że zen3 jeszcze będzie "za krótki" żeby w grach siedzących na mniejszej ilości rdzeni dogonil intela.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@koniu22 Głupoty wygadujesz. Dobra płyta na B450 z min. USB-C na tylnym panelu i kodekiem audio min ALC1200 to wydatek 475-490 zł po ponad 2 latach na rynku (ASUS TUF B450-Pro Gaming/Gigabyte B450 Aorus Pro)

Za 200 zł więcej mamy ASUS TUF Gaming B550-Plus lepszą pod każdym względem. To nie sztucznie doklejone 200 zł, ale lepsza sekcja zasilania, LAN 2.5G i spokojne wsparcie na przyszłość. Za kilka miesięcy to już będzie tylko 100-150 zł różnicy.

Edytowane przez radier
  • Like 2
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@radier I to właśnie pokazuje bezsensowność tego chipsetu. Niech te dodatki będą w serii x570, a b550 niech będzie budżetowym chipsetem ze wsparciem na przyszłość... 

@novi Moi kumple od Starcrafta mają w glównej mierze Intele i tam gdzie Ryzen 2600 się kończył, tam intel nawet się nie pocił... Teraz na Ryzen 3600 jest dużo lepiej, ale Intelowcy i tak mają lepsze osiągi w grze typowo jednordzeniowej. Więc potwierdzam, że jest tak jak piszesz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, koniu22 napisał:

DLATEGO TAK WAŻNA JEST KONKURENCJA. Pamiętajcie AMD, MSI, INTEL to korporacje, one nie są po to by robić wam dobrze, one są po to by zarabiać $$$

jak nie zrobią nam "'dobrze" to nie zarobią na tym złamanego "$$$".

marnego produktu nie kupisz a jeśli nawet to szybko zwrócisz do sklepu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...