Skocz do zawartości
Pioy

MSI i Ryzen 3000 - prawdopodobne problemy?

Rekomendowane odpowiedzi

@smilehunter to było z okazji stabilnej H6 (wcześniejsza Beta H61), czyli jeszcze przed Beta H72, do której przeniesiono fixa z H6 dotyczącego Hardware Monitora, nie szukaj na siłę dziury w całym proszę

@Minciu z niemieckiej rozpiski wychodzi inaczej, chyba się nie pomylili? https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ultimative-am4-uefi-bios-agesa-Übersicht-19-08-20.1228903/#5.7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak będę w domu to sprawdzę, ale na stronie w takim razie powinni ogarnąć info o zmianach. 

Tylko znowu pytanie, gdzie jest bios 7C37v19 ?? Jaja jak berety, może miał się pojawić z info o wprowadzeniu AGESA ale się nie pojawił? :D

Na stronie poprzednia wersja BIOSu dla mojej płyty to v18 z 2020-04-22.

Dopiero tydzień temu uraczono mnie biosem 7C37v1A.

 

Sprawdzam info V1.9:

MPG X570 GAMING EDGE WIFI (MS-7C37) V1.9 BIOS Release

1. This is AMI BIOS release

2. This BIOS fixes the following problem of the previous version:
- Updated AMD AGESA ComboAm4v2PI 1.0.0.2

3. 2020/7/15

 

Czyli wspaniały support jak twierdzisz mojej płyty, to dopiero jedno wielkie zapomnienie. Zrobili bios ale zapomnieli go opublikować na stronie? :-D Dla Ciebie lapiej, dla mnie ledwo tydzień temu dopiero dodali nowy bios. 

 

Czyli dalej trzeba szukać biosów w otchłaniach internetu? To jest porażka a nie jakieś tam bety, nie bety. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, cuda wianki w tym MSI. :E Nie ma co dalej gadać i się kłócić bo winni są oni a nie my, userzy i tyle w tym temacie, z B450 Gaming Plus Max jest na pewno podobna akcja i ktoś najzupełniej zapomniał o tej płycie i została Beta H72 zamiast stabilna H7.

Edytowane przez caleb59
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie podział się bios V19 do mojej płyty i czemu jakieś gebelsy go mają a MSI nie ;)

Co do BETY, olej ten dopisek jezeli wszytko działa. Przynajmniej masz sporą szansę na wypuszczenie kolejnych wersji bez dopisku. U nich i tak wszystkie biosy to BETA. Bo skoro V19 był dla mojej płyty stabilny, to skąd się pojawił nagle V1A ? Mase biosów miałem bez dopisków Alpha czy Beta, które w ciągu tygodnia były poprawiane. I uwież mi, ten dopisek nic nie znaczy u MSI. 

przy okazji, na penie jak miałem już kilkadziesiąt wersji, to pokasowałem w końcu wszytkie, więc dzisiaj już nie odtworzę listy. Ale to było coś w stylu 7C37v11.1 / 7C37v12.1 /  7C37v12.2 /  7C37v12.5 /  7C37v12.A itp itd.. 

Ważne że od dłuższego czasu wszytko działa, a to co poprawiają to Boot Time. Chociaż dyski NVME w adapterze USB3.2 nie działały i nie udało mi się dogadać z supportem aby coś z tym zrobili. Mam 3 adaptery i zaden nie działał. A na Intelu wszytko szło jak złoto. Takie USB3.2 10gbps które nie da się wykożystać. To chyba mój największy bół do dzisiaj ? 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej trzeba było pisać do producenta adapterów, pewnie potrzebna jakaś aktualizacja firmware pod AM4 o ile jest taka możliwość.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, caleb59 napisał:

Nie mam lepiej, Ty masz lepiej! :E U Ciebie jest jeszcze co innego, po pierwsze nie masz żadnej BETA wersji na liście co już jest na plus, najnowszy BIOS do Twojej płyty ma już AGESA ComboAM4v2 1.0.0.2, co jest zupełnie nową linią mikrokodu od AMD i jest to zupełnie co innego niż w B450 - z tego co pamiętam zawiera w sobie poprawki z 1.0.0.6 + coś ekstra czego B450 nie mają.

Porównywanie tych płyt obecnie nie ma sensu bo X570 to topowy model i ma też lepsze wsparcie, jako pierwszy dostanie też nowy BIOS dla Ryzenów 4xxx, gdzie B450 dostaną już tylko BETA wersje co jest faktem znanym i nie mam z tym problemu bo było to zapowiadane w oficjalnym komunikacie od MSI.

Teoretycznie wywiązali się z obietnicy ale nie dla B450 Gaming Plus Max: https://www.msi.com/blog/with-upcoming-amd-processors-and-combo-pi-bios-is-coming-on-msi-am4-300-400-and-500-series-motherboards

A wiesz czemu te b450 możliwe że będzie miało napis BETA na stronie msi  a to dlatego żeby podobnie myślący jak ty polecieli i kupili nowe płyty to jest następny punkt socjotechniki ,identycznie jak ver. max , intel 2 generacje i zmiana podstawki :) ale qrw... tam działa wszystko jak złoto ,amd  b350,x370,b450,x470,b550,x570 ,a320,a520   fajne te rebrandy nie :E każdy orze jak może  jeden w ten sposób drudzy w inny ale wszystko sprowadza sie do jednego $ :E

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do chinola musiałbym pisać :D Winna jest płyta, bios, chipset. To jakiś popularny adapter  ( chipset sterujący firmy JMicron o oznaczeniu JMS583 ). Innych chyba nawet nie ma. Co ciekawe skoro to jedyny adapter i jedyna opcja przetestowania USB 3.2 10gbps, to kiego ciula to nie działa i nie zostało przetestowane? :-D Miałem im wysłać adapter z dyskiem na testy, ale zgubiłem maila z adresem. Drugi raz już nie pisałem. Za dużo pousuwałem wiadomości, moja wina bo miałem paczkę szykować i adres sprawdzić a tu zonk. Dzień wczesniej czyściłem chrome z tysięcy maili.

 

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/ultimative-am4-uefi-bios-agesa-Übersicht-19-08-20.1228903/#5.7

Ta lista jest ciekawa brak biosu ComboAM4v2 1.0.0.2:

550M Pro-DASH
 
 
       
B550M Pro-VDH
 
 
       
B550M Pro-VDH Wifi
 
 
       
B550M Pro

ComboAM4v2 1.0.8.0 w płytach asusa, nie wklejam listy ale wszytkie mają już nowszą wersję.

Słabo trochę z tym MSI, porównując do ASUSA. B550 jeszcze nie dokończyli w MSI na 1.0.0.2, a Asus obskoczył już komplet z 1.0.0.2 i 1.0.8.0

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, unadarek napisał:

no taaa nie inaczej  ,może nie tak stary  ale :E    pierwszy pc 386dx w 1991r. bodajże  wtedy się miało z 8 lat  ale pod wodzą  nauczyciela dużo starszego brata poznawało się kompy klasy pc i wprawdzie od tamtego czasu  wymiany wymiany :E więc trochę się tego przerobiło i mając jakąś nie najgorszą wiedzę można sobie pewne rzeczy uzmysłowić co jak działa  jeżeli przerobiło się to organoleptycznie :E

no to ja jestem minimalnie starszy, ale tyle latek nie robi różnicy. ja piewszą książkę atari basic przeczyałem mając 8 lat, zamiast zabawek komputery. Pierwszy własny mikrokomputer miałem w jak się nie mylę 87 lub 88 roku, ale potem już poleciało, 800, atari ste (wtedy nowosc) o mało co później nie przesiadłem się na falcona, a później PC. Oczywiscie miałem możliwość zabawy na różnych innych zx czy mydelnicznach. Fajne czasy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miało sie miało i atari 65 xe :E nie pamiętam już który to był rok  dużo wczesniej od pierwszego pc ?  i pmiętna gra  f16 bodajże  + mase innych ciekawych :) ale my tu o msi a nie o sentymentach lat młodzieńczych .Tak jeszcze dopytam wie ktoś jak to jest z tym alc 1200 na b550 tomahawk  ma to jakiś wzmacniacz słuchawkowy ??   np. na asrocku z170 extreme 4  wzmak był ale działał tylko jak słuchawki były podłączone pod przedni panel  za to msi x370 m7  miało alc1220 i ten wzmak już działał i ze tyłu i z przodu :E

Edytowane przez unadarek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu jak napisał celeb59, bios na bazie AGESA ComboAM4v2 1.0.0.2 na płytach serii 500 to odpowiednik AGESA ComboAM4 1.0.0.6 dla serii 400 i 300

Jedyny powód jaki ja widzę ze AMD rozdzieliło numerację AGESA  to przygotowywanie się do wypuszczenia wsparcia dla ZEN3. Linia z AGESA V2 będzie miała priorytet z aktualizacjami, a płyty z V1 zostaną w świecie wiecznej bety

 

  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AGESA Version explanation:
 
Summit Pi
Pinnacle Pi
Combo AM4
Combo AM4v2
Supports only Ryzen 1000 series
Supports Ryzen 1000 and 2000 series
Supports Ryzen (1000), 2000 and 3000 series
Supports Ryzen (2000?), 3000 and 4000 series

 

Już jest z tego co tam jest napisane. A bez Combo V2 wsparcia dla 4000 raczej nie będzie. Czyli wszędzie muszą przejść na V2, jeżeli będą chcieli dodać wsparcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minciu tu chodzi o oficjalne wsparcie.

AMD oficjalnie będzie wspierać Zen3 tylko na płytach z chipsetem serii 500. Tutaj producenci płyt będą zmuszani przez AMD do wydawania biosów ze wsparciem.  Ale AMD wyda również AGESA dla płyt serii 400 ( po naciskach przez społeczność z przed kilku tygodni), tylko że w tym przypadku AMD będzie tutaj jak Piłat i umyje ręce od oficjalnej odpowiedzialności, pozostawiając decyzję o wydaniu biosów w rękach producenta płyty

Jeśli coś cie się stanie jak zainstalujesz taką beta wersje biosu to zarówno AMD jak i producent płyty może ci powiedzieć ze instalowałeś ją na własne ryzyko bo to przecież  beta jest.

Edytowane przez koniu22

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla tego jak ktoś planuje przesiadkę na zen4000 to lepiej za wczasu przejść na B550. Ja bym tak zrobił np z tym Asusem za 450zl. 

Co do umywania rąk w przypadku awarii po wgraniu bety, tak źle to raczej nie będzie. O ile będziesz miał płytę na gwarancji. 

 

Z drugiej strony te tanie AMD ostatnio jest takie średnio tanie jak chcemy być na bieżąco. Mieliśmy B450 MSI nie max, to sporo przesłanek skłaniało nas do wymiany na MAXa. Do tego kupiliśmy ryśka 3600 na premierę, to przeważnie ani zegar ani IF się nie zgadzało. Warto było sprzedać premierowego i kupić nowego w dopracowanym procesie. Teraz jak zbliża się termin premier zen 4000 to znowu warto pomyśleć nad wymianą MAXa B450 na B550. Za chwilę za pół ceny będziemy oddawać ryśka 3600 aby kupić 4600. Będziemy ciągle trzymać kciuki żeby rysio 4600 w końcu dogonił i7-8700. W między czasie wsparcie PCIE 4.0 na starszych płytach poległo. Niby są bety pod zen 3000, ale jak z taką betą kupić ryśka 4000 i do tego nowego RTXa 3000 ?

 

Nie wiem, ale chyba nie tak widzieli przyszłość wybierając AM4? :) Tak na prawdę to po prosty wydatki rozkładamy w czasie co najwyżej.

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie da się kupować przyszłościowo jeśli chcemy żeby wszystko działało bezproblemowo.

Ja braki czasu i awarię zasilacza wykorzystałem do sprzedaży R5 2600 + B450 i na jesień zima

trochę dołoże do R5 4600 + B550.

Edytowane przez Saren7(jg77xfx)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy kto co potrzebuje, ja nadal zostaję przy premierowym Ryśku + płyta b450.

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie po wyjściu nowej generacji zawsze kusi wymiana, zwłaszcza gdy nie kosztuje dużo,

ale przyznaje, że zagapiłem się i nie wymieniłem R5 2600 na R5 3600 jak były promocje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, unadarek napisał:

miało sie miało i atari 65 xe :E nie pamiętam już który to był rok  dużo wczesniej od pierwszego pc ?  i pmiętna gra  f16 bodajże  + mase innych ciekawych :) ale my tu o msi a nie o sentymentach lat młodzieńczych .Tak jeszcze dopytam wie ktoś jak to jest z tym alc 1200 na b550 tomahawk  ma to jakiś wzmacniacz słuchawkowy ??   np. na asrocku z170 extreme 4  wzmak był ale działał tylko jak słuchawki były podłączone pod przedni panel  za to msi x370 m7  miało alc1220 i ten wzmak już działał i ze tyłu i z przodu :E

No z tymi integrami to jest cyrk u mnie dlatego w ciągu pół roku przeleciało przez slot pci-e 5 karty aż w końcu skończyłem na zewnętrznej maji :E bo mój alc też ma wzmacniacz tylko na front panelu :E to jest jakaś głupota niech już pakują nawet dziadowy alc892 ale żeby z tyłu było głośno na słuchawkach :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie co, a mały oftop. Kolesiom z MSI się chyba nudzi w połączeniu z nudą złośliwości. 

Zobaczcie sobie jaki css sobie pierdo..li.

https://prnt.sc/u2jp15

Ikonka YT jak menu zwinięte, jak otwarte to koszyczek - cztaj otwarty sklep :P Dowcipaski mielone kurna

Edytowane przez Bulsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Reddzik napisał:

Zależy kto co potrzebuje, ja nadal zostaję przy premierowym Ryśku + płyta b450.

Również nie zamierzam zmieniać płyty głównej. Zostało obiecane wsparcie na B450 to Ryzeny 4000 mają działać. 

  • Like 1
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Minciu napisał:

Caleb proszę Cię:

https://pl.msi.com/Motherboard/support/MPG-X570-GAMING-EDGE-WIFI#down-bios

 

To jest moja płyta. Czy widzisz coś niepokojącego w moich biosach? Zobacz kiedy miałem ostatnią aktualizację biosu i zobacz jaką mam AGESA? 

A mam X570 za prawie 1000zl. Ty masz problem z B450 za mniej niż połowę ceny mojej płyty?  Jak Ci źle z betą I agesa 1.0.0.6 to się cofnij do stabilnego 1.0.0.5 albo jak w mojej do 1.0.04A. Bo niestety ale od świeżości chyba Ci się poprzewracało, skoro twierdzisz że wszyscy są tacy do przodu a Ty jeden bidulek poszkodowany XD 

https://pl.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PLUS-MAX

TAK! Mam płytę z aktualnie najwyższym modelem chipsetu. Dość drogi model, szczególnie jak porónać do B450 a mimo to, jestem 2 wersje AGESA w plecy. Ty dostałeś nową AGESA a płaczesz, bo jest to BETA?? I jeszcze śmiesz twierdzić że w innych płytach wszędzie jest lepiej a o Twojej zapomnieli? TO KUP MOŻE X570 EDGE ? Zobaczymy co powiesz? Palpitacji serca chyba dostaniesz?

chyba nie do końca jest tak jak piszesz, agesa dla x570 i b550 i a520 zaliczyła restart numeracji, 1.0.0.4 to najnowsza dostępna dla tych chipów z lepszym kodem niż 1.0.0.6 dla chipów od x470 w dół

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko że u mnie reset numeracji nastąpił tydzień temu. A tak od kwietnia zero biosów i stara agesa 1.0.0.4A -  bo to jest STARA AGESA :) A na B450 w tym czasie dali jeszcze 1.0.0.5 i 1.0.0.6.

No i chwała MSI za to, że łaskawie w końcu tydzień temu udostępnili bios z nową AGESA V2 1.0.0.2. Tylko z drugiej strony na ASUSach jest już nowsza wersja V2 1.0.8.0. A tego 1.0.0.2 na Asusach mieli już w czerwcu ;) 

 

Fajnie że dodali nową agesę, sprawdziłem w kompie i rzeczywiście jest nowa na MSI X570 EDGE. Ale nawet nie napisali o tym na liście zmian, bo w miedzy czasie nie opublikowali na stronach biosu, który wprowadzą tą V2. Jak na mój gust, ze wsparciem x570 nie jest za różowo u MSI. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja siedzę na ostatnim biosie z 2019r dla B450 Tomahawk i 0 jakichkolwiek problemów z poprawnym działaniem komputera.

Nowego biosu nie sprawdzałem, czekam na wersje beta dla ZEN3.

 

Jak wygląda sytuacja biosów w płytach B550 od MSI, jest lepiej ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Instalował ktoś najnowszy bios dla MSI x570 Gaming Pro Carbon WIFI ?

Version
7B93v18
Release Date
2020-08-10

?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Doamdor napisał:

Ja siedzę na ostatnim biosie z 2019r dla B450 Tomahawk i 0 jakichkolwiek problemów z poprawnym działaniem komputera.

Nowego biosu nie sprawdzałem, czekam na wersje beta dla ZEN3.

 

Jak wygląda sytuacja biosów w płytach B550 od MSI, jest lepiej ?

 

Z tego co można zobaczyć na stronie msi  bynajmniej dla b550 tomahawk bo takową posiadam też różnie może  być :E  jeden bios znika za kilka godzin pojawia się inny z praktycznie tą samą datą  czyli chyba kołomyi ciąg dalszy, czyżby dalej rozpier.... :E  Leży w pudełku nawet nie rozpakowana b550 tomahawk  ale coś czuję że qrw... będzie tak że zamienił stryjek siekierkę na kijek :E według mojej opinii po przerobieniu 5 płyt pod am4 i teraz będzie 6 , gigabyte sprawia najmniej problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...