Skocz do zawartości
monszy213

Slot ramu prawdopodobnie uszkodzony

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, wczoraj chcąc pograć w kilka gier, po około 5-10 minutach gry zamykały się i wywalały jakieś błędy. Męczyłem się z tym długo sprawdzałem najpierw kartę graficzną, przeinstalowałem sterowniki, wyszło że to nie to.

Problemem okazał się RAM, sprawdziłem go na początku mdsched.exe i okazało się że coś jej albo z kośćmi RAM albo ze slotami. Potem zrobiłem test programem Memtest86+ okazało się, że kości ramu są w porządku natomiast drugi slot w płycie głównej stanowi problem. Ten drugi slot jest jakby nie w pełni sprawny? Ponieważ RAM umieszczony w nim jest wykrywany (wyświetla 2 kości w biosie 2x8gb. Co prawda RAM jest podkręcony z 2133 do 3000 mhz ale był testowany na starej płycie głównej z i5-6500, oraz teraz też przeszedł ponad 2 i pół godziny testów pamięci po podkręceniu go. Nie miałem z nim żadnych błędów, blue-screenów czy ścinek. System od kiedy go podkręciłem nie dawał żadnych sygnałów że coś poszło nie tak przy OC kości Ram. Moje pytanie brzmi, czy to jest tylko i wyłącznie wina slotu w płycie głównej czy to może być coś z czujnikiem procesora, który z tego co pamiętam odpowiada za prawidłowy odczyt.

 

PC:

Ryzen 5 2600 OC 4GHZ 1.37V

MSI B450 Gaming Plus

Kingston HyperX 2133MHz - 3000 Mhz 1.36V

SilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W

MSI GTX 1060 6GB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Czy na ustawieniach domyślnych, t.j na 2133mhz masz jakiekolwiek problemy ze stabilnością?

Jeśli nie to problemem jest raczej niestabilny RAM, sprawdzenie stabilności RAMu to nie taka prosta sprawa, trzeba też wiedzieć jakich narzędzi użyć.

Rozwiń tę myśl, bo to się wyklucza :exclam:

 

Ponieważ RAM umieszczony w nim jest wykrywany (wyświetla 2 kości w biosie 2x8gb.

Masz 2 x8gb? Jeśli tak, to w czym problem, sam piszesz, że BIOS to wykrywa :question:

 

 

Do testowania podkręconego (XMP to nic innego też, jak profil OC) RAMu, mdsched.exe i zwykły memtest sie nie nadają zbytnio.

Polecam Ci przetestować stabilność programem Dang Wang Memtest, z przejściem minimum 200% (najlepiej 400%, a jak chcesz mieć największą pewność jak w fabryce to 1000%). Z ustawieniami auto i OC

 

Jeśli masz wątpliwości co do slotów RAM, możesz spróbować testować moduły osobno. Przypominam jednak, że w konfigu 2 modułów, RAM powinien być w 2 i 4 slocie, licząc od CPU.

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie jest powiedziane,że pamięci podkręcone na intelu 2133@3000mhz będą działać na tych samych ustawieniach na ryzenie.

 

Jak dla mnie sprawdz je na standardowych ustawieniach - jak będzie ok to zacznij na AMd testować od nowa ich oc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Masz 2 x8gb? Jeśli tak, to w czym problem, sam piszesz, że BIOS to wykrywa :question:

 

Chodziło mi bardziej o to, że gdyby slot na ram byłby permamentnie uszkodzony to kość włożona do tego slotu nie pokazywałaby się w biosie?

 

Nie jest powiedziane,że pamięci podkręcone na intelu 2133@3000mhz będą działać na tych samych ustawieniach na ryzenie.

 

Jak dla mnie sprawdz je na standardowych ustawieniach - jak będzie ok to zacznij na AMd testować od nowa ich oc.

 

Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że pamięci chodzą różnie na innych płytach. Przetestowałem ten ram programem AIDA64Extreme podczas ustawiania stabilnych wartości.

 

 

Zrobię jeszcze jak piszecie. Przetestuję je na standardowych zegarach. A jeśli nie wykaże błędów użyję tego "Dang Wang Memtest"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czy na ustawieniach domyślnych, t.j na 2133mhz masz jakiekolwiek problemy ze stabilnością?

Jeśli nie to problemem jest raczej niestabilny RAM, sprawdzenie stabilności RAMu to nie taka prosta sprawa, trzeba też wiedzieć jakich narzędzi użyć.

Rozwiń tę myśl, bo to się wyklucza :exclam:

 

Nie wydaje mi się, że to RAM jest niestabilny. Na poprzedniej płycie gdy miałem zainstalowany CPU od Intela wszystko pracowało tak jak należy. Czy to na 2133Mhz czy na 3000Mhz. A tamten zestaw miałem od 2016 roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem testy i w taktowaniu 2133mhz wszystko jest stabilne. Przy 2800 Mhz na opóźnieniach 15-16-16 v1.36 wyrzuciło 4 błędy na jednym programie.(miałem otwarte 4 aplikacje gdyż jedna moze testować max 2048MB)

Zadam głupie pytanie ale dlaczego wcześniej pamięć swobodnie pracowała na 3000mhz? Teraz przepiąłem na inne sloty bo mam ich cztery i przy tym samych ustawieniach nie wykazało żadnych błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz przepiąłem na inne sloty bo mam ich cztery i przy tym samych ustawieniach nie wykazało żadnych błędów.

Do których slotów je przepiołeś? Pamięć najlepiej będzie pracować umieszczona w slotach 2 i 4 od procesora, ewentualnie gdyby któryś z tych slotów rzeczywiście był uszkodzony możesz umieścić pamięci w slotach 1 i 3, ale może się pogorszyć ich potencjał OC, a nawet czasami mogą być problemy z odpaleniem pamięci w XMP. Umieszczenie pamięci w innej konfiguracji na przykład 1 i 2, 1 i 4, 2 i 3, 3 i 4 (Poprawka :), sorry za wprowadzenie w błąd), spowoduje że nie będą pracować w Dual Channel przez co wydajność mocno ucierpi i nie nadrobisz tego nawet bardzo mocnym podkręceniem.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Różne platformy.

2. Zapewne różna topologia płyt głównych.

Umieszczenie pamięci w innej konfiguracji na przykład 1 i 2, 1 i 4, 2 i 3, 3 i 4, spowoduje że nie będą pracować w Dual Channel przez co wydajność mocno ucierpi i nie nadrobisz tego nawet bardzo mocnym podkręceniem.

Banki pamięci licząc od procesora :

1 i 2 to kanał A, 3 i 4 kanał B. Także, sam widzisz, że nie chodzi tu o pracę w dual channel (poza przypadkiem, gdy wsadzasz RAM do 1 i 2 lub 3 i 4)

 

Na Ryzenie RAM najlepiej montować w slocie 2 i 4 z powodu topologi płyt typu "daisy chain", która promuje wsparcie dla najwyższej obsługi wysokich taktowań, właśnie w tych slotach. A gdy ktoś ma płytę z topologią "T", to zamontowanie w 2 i 4 slocie, tez nie zaszkodzi...

Tutaj masz poradnik do OC RAMu na Ryzenie:

https://www.techpowerup.com/review/amd-ryzen-memory-tweaking-overclocking-guide/5.html

 

+Obsłgując programy typu memtest odpalaj nie 4 instancje programu, a tyle ile masz wątków w procesorze i dziel RAM ręcznie, czyli odpalasz 12 instancji + odpowiednia ilość RAMu.

Lub po prostu odpalasz Dang Wang Memtest, o którym pisałem Ci wyżej i zrobi to za Ciebie. ;)

Edytowane przez Qwertypp10

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na 100% kości od początku siedziały w slotach 2 i 4. Nie będę się robił ważniakiem ale wiem jak je wkładać. Nie pierwszy raz składam komputer. Nawet na płycie jest wyraźna instrukcja jak powinny być zamontowane. Natomiast gdy te błędy na slotach 2 i 4 przez chwilę miałem włożyłem je na sloty 1 i 3, tam maksymalne taktowanie jakie mogłem osiągnąć to 2800mhz bez żadnych błędów po sprawdzeniu.

Qwetypp10 - dzięki za poradnik, sprawdzę go i dam znać czy coś udało się podnieść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś podesłać link do tego Dang Wang memtest bo jedyny link jaki jest wykrywa w nim trojan.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten program tak ma, przez swój sposób działania jest wykrywany jako wirus. Musisz go dodać do wykluczonych w antywirusie. Jaką masz wersje BIOS'u? Jeśli nic w tej kwestii nie robiłeś to proponuje zainstalować jeden z nowszych czyli 7B86v15 z 2019-01-31, v17 jest już na nowej BETA AGESIE więc bym się w to nie pchał, a w najnowszej wersji v18 obcięli funkcjonalność i wygląd biosu żeby zmieścić obsługę Ryzen'ów trzeciej generacji. Nowszy BIOS może poprawić kompatybilność z RAM'em a przez co pozwolić na wyższe OC.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam najnowszą wersję BIOS, zrobiłem test tak jak prosiliście na 97% wykrył jeden błąd. Wszystkie ustawienia z kalkulatora przeniosłem do BIOSU. Tak to wygląda:

https://ibb.co/R6FyYmr

https://ibb.co/X4yhTnM

 

Zdjęcie z poziomu BIOSU:

https://ibb.co/kybF04Z

https://ibb.co/zVtH3Nj

https://ibb.co/80HXtf2

Edytowane przez monszy213

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napięcie wyżej na przykład na 1.35v nie pomaga? Miałem wcześniej Microny B-Die i bardzo nie lubiły niskiego tRCDRD, spróbuj na 18, u mnie na tRCDRD 19 te pamięci szły na 3333 MHz :D A na timinmgach z kalkulatora za chiny nie chciały pracować!

 

O znalazłem nawet swoje stare wyniki na tych Mircon'ach, może przy odrobinie szczęścia uda ci się je odpalić na tych timingach lub podobnych, chociaż subtimingi są naprawdę ciasno więc może być różnie ;) :

iafxJL9.png

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator to tylko podpowiedź odnośne tego jak ustawić RAM. RAM masz już prawie stabilny, pojedyncze błędy wskazują na to, że nie dużo masz już raczej do zmiany. Musisz prawdopodobnie poluzować jakieś timingi bo są dość agresywne. Ewentualnie próbuj wyższych napięć. Możliwe też, że potrzebujesz zmienić parametry terminacji, typu procODT itd. Spróbuj zmienić procODT na 53, 60, 68 i nic poza tym. Zobacz na którym będzie najstabilniej. Płyta najprawdopodobniej ma teraz ustawione 60, a kalkulator poleca do tych kości 68, możliwe że to jest problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zmieniłem napięcie z 1.32 na 1.33, i robię kolejny test. Jeżeli dalej będzie crash to zastosuję się do Twoich poleceń. Do zobaczenia za 1-2 godzinki. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, więc sytuacja przedstawia się następująco. Tak jak powiedziałem zmieniłem TYLKO napięcie z 1.32V do 1.33V i jak na razie żadnych błędów. Macie jakieś uwagi? Czy powinienem to już zostawić czy rzeczywiście zmieniać wartości,

o których wspominaliście czyli tRCDRD albo procODT?

https://ibb.co/SBmDC5H

 

I czy warto docisnąć do taktowania 3200Mhz?

Edytowane przez monszy213

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, więc sytuacja przedstawia się następująco. Tak jak powiedziałem zmieniłem TYLKO napięcie z 1.32V do 1.33V i jak na razie żadnych błędów. Macie jakieś uwagi? Czy powinienem to już zostawić czy rzeczywiście zmieniać wartości,

o których wspominaliście czyli tRCDRD albo procODT?

https://ibb.co/SBmDC5H

 

I czy warto docisnąć do taktowania 3200Mhz?

Zawsze warto próbować wycisnąć jak najwięcej, kwestia tylko ile masz cierpliwości i czasu :D A ten RAM teraz wcale nie musi być do końca stabilny, żeby mieć pewność trzeba po testować przynajmniej do 1000% pokrycia.

Edytowane przez KamileN7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, dzięki za poświęcony czas. Test dalej mam odpalony i do tej pory nic się nie dzieje. Oby to był ten złoty środek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...