Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, potrzebuje rady jaka płytę wybrać do i5 9600K

 

posiadam:

2x8gb ddr 4 3200

rtx 2070

2x ssd sata 3

 

Dyski na sata3 robią się trochę wolne, więc na przyszłość przyda się jakieś szybsze złącze.

Chłodzenie które mam to Chłodzenie CPU be quiet! Pure Rock (BK009) wystarczy? i czy się zmieści na nowa mobo??

 

Komputer nie przewiduje podkręcać.

 

Budżet myślę ze 400 zł +- 100zł 500 zł +-150 jeżeli naprawdę będzie warto

Edytowane przez Kormet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dyski na sata3 robią się trochę wolne, więc na przyszłość przyda się jakieś szybsze złącze.

Jak na przyszłość, jak jakieś szybkie złącze, to X570 z PCI-E 4.0 :lol2:

Edytowane przez Sary

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł brania 9600k jeśli nie planujesz podkręcać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bazowa prędkość 3,7 gb a inne i5 2,9-3,0 gb

 

właśnie czekałem na ryzena 0,5 roku i bym go kupił ale te biosy na x4xx to jakaś loteria... a 1-2k na x570 nie dam

 

cenę za mobo chyba jednak muszę podnieść 500+- 150zl bo wyboru nie ma

Edytowane przez Kormet

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

właśnie czekałem na ryzena 0,5 roku i bym go kupił ale te biosy na x4xx to jakaś loteria... a 1-2k na x570 nie dam

 

cenę za mobo chyba jednak muszę podnieść 500+- 150zl bo wyboru nie ma

 

Nie znajdę linka, ale z tego co czytałem to płyty x570 zaczynać się będą od okolic 700zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka i5, jak wyszły ryze 3xxx,bez sensu.

 

Bez sensu to jest twój wpis. Póki co ta stara i5 leje w grach te super nowe ryże i nie ma z nią żadnych problemów. Autor jak mniemam nie gra w benchmarki i skaczące cyferki go nie podniecają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Autor jak mniemam nie gra w benchmarki i skaczące cyferki go nie podniecają. "

 

Dokładnie na benchmarki patrzeć nie będę. Głównie gry, filmy i obszerne excele.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu to jest twój wpis. Póki co ta stara i5 leje w grach te super nowe ryże i nie ma z nią żadnych problemów. Autor jak mniemam nie gra w benchmarki i skaczące cyferki go nie podniecają.

 

A przejrzałeś chociaż testy?

 

https://ithardware.pl/testyirecenzje/premierowy_test_amd_ryzen_5_3600_zen_na_trzecim_biegu-9706.html

 

 

Intel wygrywa głównie w starszych grach / korzystających z 4-6 rdzeni (przy czym Ryzen też tam generuje dużą ilość klatek). Gdzie wykorzystanie CPU jest rozłożone na więcej wątków, to dominacja Intela się kończy. A takich gier będzie tylko więcej w przyszłości.

 

@ autorze - a myślałeś nad używanym CPU? Za 800-900 zł kupisz na Allegro i7 8700, do tego np. https://www.x-kom.pl/p/454389-plyta-glowna-socket-1151-asrock-z390-phantom-gaming-4.html taka płyta i masz bardzo sensowny zestaw.

 

Kupno 9600k z myślą o zbliżającej się przyszłości uważam za bardzo słaby pomysł.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w używane nie chce się bawić, a ryzena bym brał od ręki gdyby biosy nie miały problemów.

 

Także zostaje przy 9600k

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd pomysł brania 9600k jeśli nie planujesz podkręcać?

Ja mam wrażenie, że pokutuje tu coś do czego fora internetowe się przyczyniały od lat. Wspominam jeszcze pierwsze K z serii Sandy - i już wtedy choć nabywca deklarował "nie podkręcam" - na siłę go wszyscy uszczęśliwiali - "weź K, zobaczysz, przyda się, a jak coś drożej sprzedasz". Heh :-) Sam gustuję w procesorach nonK i jest naprawdę świetnie. Tym bardziej dziś, od ósmej generacji Intel.

 

Co do rozterek Autora @Kormeta to brałbym i5-9600 i nie przejmował się bazowym taktowaniem, które w czasie aktywności komputera jest praktycznie nieosiągalne. Przydaje się jakiekolwiek dedykowane chłodzenie, jakakolwiek płyta na chipsecie B lub H z odpowiednim zestawem złącz i będzie zajebiście :-) - sam tak mam i polecam :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w używane nie chce się bawić, a ryzena bym brał od ręki gdyby biosy nie miały problemów.

 

Także zostaje przy 9600k

 

Sęk w tym, że nawet biorąc plytę X570 gdzie problemów z BIOS nie będzie, wydasz tyle samo co na 9600k:

 

Intel: https://www.x-kom.pl/lista/rek95t5n3

 

Ryzen: https://www.x-kom.pl/lista/azq3nla65 - od ceny odlicz ten kod, jest gratis (3 miesiące Xbox Game Pass)

 

W przypadku Ryzena masz więcej wątków i lepsze perspektywy dalszej rozbudowy + PCI-e 4.0 (które pewnie się za szybko nie przyda, no ale lepiej mieć niż nie mieć).

 

Więc dalej nie widzę sensu w braniu Intela ;)

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodżą pogłoski o nowej generacji Intela i tam też ponoć mają być procesory wielowątkowe nawet I3 ma miec 4 rdzenie i 8 wątków. Nie wiem czy nie lepszym pomysłem był by zakup I8700k skoro koniecznie musi być Intel. 6 wątków może być mało nawet już w niektórych dzisiejszych grach i będziesz miał dropy .

Edytowane przez Andrew2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

artykuł dobrze opisał moje obawy odnośnie ryzenów Posiadacze procesorów Ryzen 3000 narzekają na masę błędów podczas korzystania z platformy

 

przez najbliższe miesiące nie brać aż nie załatają biosów...

 

wracając do tematu ASRock Z390 PHANTOM GAMING 4 dobra to płyta i czy mój be quiet! Pure Rock (BK009) się zmieści?

 

jakieś jeszcze?

 

żeby odpalić ram na 3200 muszę mieć mobo Zxxx? czy na Hxxx też można?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez OC ta płyta spokojnie starczy, podobnie jak i chłodzenie. Gdybyś kręcić chciał to dorzuc do Z390 Gaming X od Gigabyte

 

Pod 3200 RAM trzeba płyty Z370 / Z390, na innych będzie 2666 MHz max dla pamięci.

Edytowane przez Dirian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co myślicie o tych?

 

MSI MPG Z390 GAMING PLUS

 

MSI MAG Z390 TOMAHAWK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomahakw dość drogi, Gaming Plus może być jak musisz mieć MSI, ale do podkręcania to gorsza opcja od Gigabyte Z390 Gaming X.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź sobie 9400F lub 8400 zamiast tego 9600K.

 

Różnica w zegarze nie jest taka jak napisałeś.

 

https://pclab.pl/art80530.html

"Core i5-9400F ma wszystkie poziomy taktowania o 100 MHz wyższe niż i5-8400...

 Podczas obciążenia wszystkich rdzeni kodem AVX Core i5-9400F utrzymywał taktowanie ok. 3800 MHz – o 100 MHz więcej, niż Core i5-8400 w tej samej sytuacji.."

 

 

.                        Liczba obciążonych rdzeni

Model                  1       2       3       4       5       6

Core i5-9400F    4100 4000 4000 4000 3900 3900

Core i5-9600K    4600 4500 4400 4400 4300 4300 

 

 

Czyli różnica to 3900MHz vs 4300MHz dla wszytkich rdzeni. Zegar bazowy nie ma znaczenia bo nigdy i tak go nie zobaczysz.

 

 

Czekałeś pół roku żeby kupić okrojone CPU intela ale odblokowane i płytę Z390 tylko po to, żeby na koniec tego nie podkręcać? Po co przepłącać? Płytę też możesz wybrac jakąś za 300zl max i zostać z ramem 2666MHz zamiast kupować RAM 3000-3200MHz w którym pewnie nawet XMP nie włączysz i będziesz siedział na 2133MHz.

 

Zbyt daleko wysunięte wnioski? No skoro XMP jest już równoznaczne z OC, którego nie planujesz robić i do tego nawet po pół roku nie znasz taktowania procesora jaki chcesz kupić.    

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie dalej jak tydzień temu składałem koleżance "GameGirl" zestaw z 9600K. W zestawie zamieszkała MSI z390 EDGE ze słynnymi już Viperami 2x8gb 3200-16 proc poleciał na lajcie do 5.0GHz wyżej nie patrzyłem. Ostatecznie zostaliśmy na 4.8GHz z AUX -0 :Up_to_s:

 

Z często przeze mnie testowanych i montowanych to Tomahawk i Asus Strix.

 

Tomahawk dla przykładu z 8086k leci do 5.0ghz z cywilizowanymi temperaturami.

 

Jedyne co mam MSI nie tak to BLCK i o ile nie jest to seria MEG to ujarzmienie tego aby bus cloack był 100 jest niemal niemożliwe.

 

Asusy tego "problemu" nie mają ale są droższe i w podobnym segmencie oferują słabszą sekcję. Która to sekcja o ile się nie będzie grzać też jest git majonez.

 

Osobiście polecam wersje EDGE, ponieważ masz wbudowane WiFi opcjonalne SLI i kilka innych pierdółek.

 

A do tej ceny i 9600K to obojętnie co z serii z390 jeżeli nie marzy Ci się bicie rekordów OC a ewentualne wyrównanie wszystkich rdzeni do 4,7 i też jest fajnie :D

 

Osobiscie nigdy nie montuje i nie polecam nic od Giga"BAIT"a. Z tego zakresu cenowego AsRock z390 EXTREME4 mega wdzięczna płyta główna z fajną sekcją. Mam nadzieję, że trochę się wyjaśniło za i przeciw.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...