Skocz do zawartości
Isharoth

Danganronpa

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przeszedłem Danganronpa V3: Killing Harmony, kupioną na promocji na PS4. Visual novel to zdecydowanie nie mój gatunek, albo inaczej... Trudno mi uznać ten gatunek za faktyczne gry. Kupiłem Danganronpa bo zaciekawiła mnie cała otoczka tej serii i muszę przyznać, że był to jeden z moich najlepszych zakupów w ciemno jeśli chodzi o gry.

 

Zacznijmy od tego, że niby jest to visual novel ale nie do końca. Faktycznie dialogów jest bardzo dużo i gra jest na nich oparta w dużym stopniu, ale są też elementy "growe", co więcej niektóre z nich potrafią być naprawdę przyjemne (szczególnie te w class trialach). Ale jako, że dialogi są takie ważne, to chciałbym zwrócić szczególną uwagę na historię, klimat i postacie. Dialogi i sceneria sprawiły, że mogłem się wczuć w bohaterów już od samego początku, co ostatnio rzadko mi się zdarza. Same dialogi są świetnie napisane, jest dużo elementów humorystycznych i jeśli chcemy zachowywać się jak prawdziwy detektyw, to musimy zwracać uwagę na każdy szczegół. Bo tak, to jest gra dektywistyczna, ale nie trzeba być jakimś geniuszem, żeby sobie z nią poradzić, właściwie to trudno tutaj coś popsuć, bo gra jest liniowa, a wybór to tylko iluzja i kwestia powiązania głównie z mechaniką minigierek.

 

Co do postaci. Są one bardzo zróżnicowane, każdy bohater ma ogromne znaczenie dla fabuły i nikt nie jest "olany". Mają bardzo jaskrawy charakter i łatwo je polubić, albo znienawidzić, co ma też duże znaczenie na nasze odczucia podczas pewnych wydarzeń fabularnych.

 

No i jeszcze ta muzyka. thumbup.gif Tu nie ma co pisać, trzeba samemu posłuchać.

 

 

Wiem, że to nie będzie gra dla każdego, ale mimo to warto się nią zainteresować. ;) Szkoda, że nie kupiłem poprzednich części, póki była promocja, no ale to był zakup w ciemno i nie wiedziałem czy mi się spodoba. Gierka jest na PC, PS4, PS Vita.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dotychczasowo grałem tylko w jedynkę, kupiłem już dwójkę i od dłuższego czasu się przymierzam do grania, ale muszę mieć ochotę na coś, gdzie większość rozgrywki to czytanie. Jedynka była super, z każdą sprawą była coraz bardziej tajemnicza i kompleksowa. Nie podobały mi się jedynie niektóre zwroty akcji na siłę, z tym ma jednak problem większość stricte japońskich produkcji, fabuła jest już tak kompleksowa, że aż za bardzo, a potem wychodzą takie kwiatki, do takich produkcji trzeba podejść z dużą dozą zawieszenia niewiary. IMO detektywistyczny gameplay był lepszy niż w takim L.A. Noire - tutaj faktycznie trzeba było przestawić myślenie na typowe kojarzenie faktów, jest to oczywiście dość proste, ale naprawdę świetnie wykonane. Chyba popsułeś sobie fabułę zaczynając od ostatniej części : P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO detektywistyczny gameplay był lepszy niż w takim L.A. Noire - tutaj faktycznie trzeba było przestawić myślenie na typowe kojarzenie faktów, jest to oczywiście dość proste, ale naprawdę świetnie wykonane.

Czyli w trójce jest to samo. Każda sprawa, którą badamy jest tak skomplikowana, że czasami po samych dowodach ciężko samemu domyślić się jak to się dokładnie stało. A jeszcze dołóżmy do tego fakt, że niektóre informacje wychodzą dopiero podczas class triali. :)

Decyzyjność istnieje tutaj właściwie dopiero właśnie na tych class trialach i wiąże się ze schematem: dobry wybór - idziesz dalej, zły wybór - przegrywasz, wczytaj save (w bardzo dużym uproszczeniu, bo mamy jeszcze odpowiedni margines ilości pomyłek). A mimo to każdą sprawę starałem się rozwiązać samemu, jedną udało mi się nawet rozwiązać w całości po dowodach. I całkiem dobrze się bawiłem, może dlatego że nie grałem w zbyt wiele detektywistycznych gier. 

 

Chyba popsułeś sobie fabułę zaczynając od ostatniej części : P

Możliwe, że to był głupi wybór, ale tak czy siak kupię poprzednie części jak znów będą na promocji. ;) Podobno dwójka i trójka są właśnie najlepsze, ale nie wiem ile w tym prawdy.

Edytowane przez Isharoth

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...