Skocz do zawartości
RadWasabi

[Lekko powyżej 4000] Ryzen 5 3600 + RTX 2070 bez OC

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Chcę złożyć komputer do grania w 1440p 60Hz (na tyle pozwala monitor - kupowałem świadomie, gram głównie w RPG i strategie).

 

Mam:

Monitor: Dell U2719D (1440p, 60Hz, bez sync)

Obudowa: Fractal Design Define Mini C TG

 

Planuję:

CPU: Ryzen 5 3600

Chłodzenie CPU: SPC Fortis lub Grandis

Grafika: RTX 2070

Płyta główna: (jaka? Musi być mATX. Myślałem o MSI B450M Mortar, ale podobno ma słaby dźwięk?)

RAM: 16 GB RAM (jaki??)

SSD: >= 500GB (jaki??)

Zasilacz: Seasonic 550W Gold (?)

 

Budżet: na pewno przekroczy 4000, ale chciałbym żeby przekroczył jak najmniej. Zamierzam kupić w ciągu miesiąca i będę polować na okazje z różnych sklepów, nie interesuje mnie składanie przez sklep. Mogę dopłacić do lepszego jakościowo sprzętu.

 

Inne:

-Lubię ciszę

-Nie przewiduję OC w najbliższym czasie, a jeśli w ogóle kiedyś to lekkie OC

-Gry: Wiedźmin 3, Arma 3, Cyberpunk 2077 jak już wyjdzie, Pillars of Eternity 2, Cities: Skylines, Skyrim, Fallout 4, starsze tytuły

 

 

Co sądzicie o takim zestawie i które części polecacie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczekaj na płyty o których wspominał kolega wyżej bo warto.

Z chłodzeń polecam Fortisa HE 1425 v2 - miód na R2600 w Tomahawku B450, dodatkowy atut, że te 140mm wentylatory chłodzą delikatnie sekcje zasilania płyty + idealny do OC.

Co do grafiki - moim zdaniem nie opłaca sie pchać w 2070. 2060S jest praktycznie tym samym wydajnościowo, a jest tańsza o 150-200zł. Ewentualnie poluj na 2070 Super - ciut droższa niż 2070, ale ciekawe wersje typu MSI TRIO albo ROGi (topka jeśli chodzi o ciszę) są porównywalne do 2080 w cenie ~2650-2700 (weź pod uwagę, że pewnie teraz bedzie problem z dostępnością).

Ramy - poszukaj jakichś G.Skilli/Tridentów Z/Patriotów (mam Vipery i są całkiem spoko do kręcenia, co prawda mam kosci e-die, ale da sie z nich wycisnąć 3600/CL16 (stockowo 3200MHz/CL16) 3600Mhz+ CL14/16 - mają całkiem dobre ceny teraz. Jak nie możesz sie zdecydować to zerknij w QVL wybranej płyty i po tamtych szukaj. Tym sposobem masz gwarancję (przynajmniej teoretyczną), że RAM bez porblemu siadzie na płycie.

Zasilacz - moim zdaniem wybrałeś topkę, powinien na luzie wystarczyć do takiej konfiguracji - chciałem go, ale budżet mnie ograniczył (mój Silentium Supremo L2 V2 550W uciągał bez problemu, bez zwiech czy czegokolwiek innego R2600 na stocku + Gigabyte GTX 1080Ti Aorus Xtreme w trybie OC)

Edytowane przez Afropolak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tego mortara i dźwięk jest OK. Jak na integre to nie ma się czego czepiać.

Sama płyta od strzału zadziałała mi z r7 3700x (szybki flash biosu bez CPU). Zaktualizowałem też do najnowszej wersji (7B89v18) i wydaje się być OK.

Pamięci znajdź takie, które ludzie potwierdzają że działają z b450/ryzen 3000. Dla mnie ADATA (Mój link) 2x 16 zadzialaly odrazu na 3200 "miljonuf chercuf".

 

No chyba ze masz problem z tym jak wygląda bios albo że nie obsługuje najstarszych prockow na am4 ... to wtedy czekaj na wersje MAX :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie moje pieniądze i rób z nimi co chcesz. Ale w liście wymienionych gier w które grałeś, wymieniłeś TYLKO tytuły, które potrzebują mocnego pojedynczego wątku. Zabrakło tylko GTA V i Kingdome Come: Deliverance :D

Tak z ciekawości, co teraz masz za cpu? Bo ja mam antycznego 4790k, który podkręcony nadal bije na głowę wszystkie Ryzeny w starociach. A jeżeli serio grasz dużo w Arma III, to wręcz się popłaczesz jak zobaczysz wydajność Ryzenów w tej grze. Ja np mam około 2000 godzin w Arma i dlatego nawet nie spoglądam na Ryzeny.

Wpisz sobie na youtube "Arma 3 yaab Ryzen 3600".

 

Serio przemyśl to jeszcze. A jeżeli serio chcesz mieć Ryzena bo coś tam, coś tam, to celuj w 3700x.

Edytowane przez Wotan91

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej byłoby poczekac aż MSI wypuści płyty B450 MAX, np. https://www.msi.com/Motherboard/B450M-MORTAR-MAX - na obecnych płytach są rozmaite problemy z BIOS.

 

Karta dźwiękowa jest taka jak w prawie każdej budżetowej płycie - ALC 892.

 

Z tego co widzę, to jedyna różnica to nowy BIOS i wsparcie dla szybszych RAMów? Jak to jest z tym wsparciem obecnych płyt B450 dla nowych Ryzenów - ludzie budują takie zestawy i jakoś chodzą?

 

Zaczekaj na płyty o których wspominał kolega wyżej bo warto.

Z chłodzeń polecam Fortisa HE 1425 v2 - miód na R2600 w Tomahawku B450, dodatkowy atut, że te 140mm wentylatory chłodzą delikatnie sekcje zasilania płyty + idealny do OC.

Co do grafiki - moim zdaniem nie opłaca sie pchać w 2070. 2060S jest praktycznie tym samym wydajnościowo, a jest tańsza o 150-200zł. Ewentualnie poluj na 2070 Super - ciut droższa niż 2070, ale ciekawe wersje typu MSI TRIO albo ROGi (topka jeśli chodzi o ciszę) są porównywalne do 2080 w cenie ~2650-2700 (weź pod uwagę, że pewnie teraz bedzie problem z dostępnością).

Ramy - poszukaj jakichś G.Skilli/Tridentów Z/Patriotów (mam Vipery i są całkiem spoko do kręcenia, co prawda mam kosci e-die, ale da sie z nich wycisnąć 3600/CL16 (stockowo 3200MHz/CL16) 3600Mhz+ CL14/16 - mają całkiem dobre ceny teraz. Jak nie możesz sie zdecydować to zerknij w QVL wybranej płyty i po tamtych szukaj. Tym sposobem masz gwarancję (przynajmniej teoretyczną), że RAM bez porblemu siadzie na płycie.

Zasilacz - moim zdaniem wybrałeś topkę, powinien na luzie wystarczyć do takiej konfiguracji - chciałem go, ale budżet mnie ograniczył (mój Silentium Supremo L2 V2 550W uciągał bez problemu, bez zwiech czy czegokolwiek innego R2600 na stocku + Gigabyte GTX 1080Ti Aorus Xtreme w trybie OC)

 

Dzięki za radę odnośnie RTX 2060 Super, faktycznie to może być lepszy pomysł. 2070 Super/2080 to jednak zbyt wysoka półka cenowa jak dla mnie, wolałbym zmieścić się z kartą poniżej 2000zł, a nawet 1800zł.

 

Mam tego mortara i dźwięk jest OK. Jak na integre to nie ma się czego czepiać.

Sama płyta od strzału zadziałała mi z r7 3700x (szybki flash biosu bez CPU). Zaktualizowałem też do najnowszej wersji (7B89v18) i wydaje się być OK.

Pamięci znajdź takie, które ludzie potwierdzają że działają z b450/ryzen 3000. Dla mnie ADATA (Mój link) 2x 16 zadzialaly odrazu na 3200 "miljonuf chercuf".

 

No chyba ze masz problem z tym jak wygląda bios albo że nie obsługuje najstarszych prockow na am4 ... to wtedy czekaj na wersje MAX :D

 

Dzięki, obchodzą mnie tylko najnowsze procesory, a do BIOSa aż tak często nie zaglądam ;)

 

Nie moje pieniądze i rób z nimi co chcesz. Ale w liście wymienionych gier w które grałeś, wymieniłeś TYLKO tytuły, które potrzebują mocnego pojedynczego wątku. Zabrakło tylko GTA V i Kingdome Come: Deliverance :D

Tak z ciekawości, co teraz masz za cpu? Bo ja mam antycznego 4790k, który podkręcony nadal bije na głowę wszystkie Ryzeny w starociach. A jeżeli serio grasz dużo w Arma III, to wręcz się popłaczesz jak zobaczysz wydajność Ryzenów w tej grze. Ja np mam około 2000 godzin w Arma i dlatego nawet nie spoglądam na Ryzeny.

Wpisz sobie na youtube "Arma 3 yaab Ryzen 3600".

 

Serio przemyśl to jeszcze. A jeżeli serio chcesz mieć Ryzena bo coś tam, coś tam, to celuj w 3700x.

 

Od paru lat prawie w ogóle nie grałem i mam laptopa na i5 4210U z integrą, więc mój sprzęt jest jeszcze bardziej antyczny ;) Armę tylko trochę spróbowałem na 10-letnim kompie z C2D 8400 i Radeonie HD4870 :P

 

Nie upieram się na Ryzeny, ale wszyscy polecają je w tym budżecie - stąd ten pomysł. Muszę sprawdzić te różnice w konkretnych grach między Ryzenem 3600/3700 a Intelami w podobnej cenie. Tylko które Intele brać pod uwagę i jak to wpłynie na cenę całego zestawu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płty główne podobnie, procesory to np Ryzen 3600 ~900zł a i5 9600k ~1050zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę, to jedyna różnica to nowy BIOS i wsparcie dla szybszych RAMów? Jak to jest z tym wsparciem obecnych płyt B450 dla nowych Ryzenów - ludzie budują takie zestawy i jakoś chodzą?

 

Jednym chodzą, innym nie chodzą - i w tym problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...