Skocz do zawartości
Belliash

3000MHz CL15 vs 3200MHz CL16

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

1) Crucial 3200MHz Ballistix Sport LT Gray CL16

2) Crucial 3000MHz Ballistix Sport LT Gray CL15

 

 

Sprzedawca twierdzi ze nie ma miedzy nimi praktycznie roznicy (w granicach bledu pomiarowego). Rzeczywiscie tak jest, ze nizsze opoznienia rekompensuja nizsza czestotliwosc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki.

Swoja droga dobrze beda takie pamieci dzialac z Ryzen7 3700X? Nie beda go spowalniac przez to ze sa wolniejsze? Nie wiem jak tam wyglada kwestia taktowania pamieci vs IF?

 

 

Ostatnie pytanie: Czy te pamieci 3000MHz sa na tych samych kosciach co 3200MHz? Roznia sie tylko profilem XMP?

Czyli tak jak twierdzi sprzedawca, powinno te 3000MHz dac sie puscic na 3200MHz na timingach jak te 3200?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz zależy od konkretnej sztuki. U jednego uda się podkręcić u drugiego nie. Teoretycznie po zluzowaniu timmingow powinny pójść na 3200

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ponoć sztuki z końcówką "AES" w kodzie producenta latają bez problemu na 3400MHz nawet na CL15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma między nimi żadnej różnicy. Jeśli w kodzie towaru są litery "AES" to w środku są kości Micron E-die. Są one podatne na podkręcanie, nawet na starszym Ryzenie ludzie wykręcali nawet 3600CL14 (po podniesieniu napięcia do 1,4-1,45V, timingi rzędu 14-17-14).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3200c16 są o ułamki szybsze od 3000c15, ale prawda jest taka że biorąc 3000c15 z miejsca je ustawisz na 3200c16 i ruszą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupilem te pamieci. Dokladne oznaczenie to: BLS2K16G4D30AESB.M16FE1 LEAD-FREE w/XMP MX 3000MHz 15-16-16-35 DDR4-3000 UDIMM 1.35V

Ciekaw jestem ile pojda bez podnoszenia napiecia. Moze udalo by sie osiagnac 3200MHz CL15 na 1.35V.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca cię okłamał 3200 cl16 Są oparte o najnowsze chipy microna e-die a to oznacza ze 3600mhz robią bez problemu przy cl 16 na 1.35v, 3000mhz cl prawie się nie podkrecaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca cię okłamał 3200 cl16 Są oparte o najnowsze chipy microna e-die a to oznacza ze 3600mhz robią bez problemu przy cl 16 na 1.35v, 3000mhz cl prawie się nie podkrecaja

 

List of memory modules with Micron E-dies:

 

2x8GB Crucial Ballistix Sport LT 3000 15-16-16 - the most popular ones, because of the price

2x8GB Crucial Ballistix Elite 3600 16-18-18 - current OC world record holders

2x16GB CrucialBallistix Sport LT 3000 15-16-16 dual rank

2x16GB CrucialBallistix Sport AT 3200 16-18-18 dual rank

 

BLS2K16G4D30AESB - AES w nazwie mialo sugerowac E-DIE przeciez.

Zreszta, pamieci kupilem przez neta wiec moge je zawsze oddac w razie czego.

 

Swoja droga jak w ogole sprawdzic czy sa e-die czy nie?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 3200mhz CL16 e-die i nie chcą u mnie działać na 3600mhz cl16 sypie bsody, dawałem 1.35, 1.4v. Ba nawet na 3466mhz też są problemy, ramtest wywala, a na 3466mhz cl14 komp nie wstaje.

Albo RAM trefny albo bios. :hmm:

 

Sprawdzasz tutaj, tym programem THAIPHOON BURNER:

gpZLOoB.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reddzik może być wina biosu , bo u mnie na wersji 1.8 ram pracował na 3466cl14 1.45v cr1 A na 1.5 3600cl16 1.35v cr2 , więc się zmienila charakterystyka pracy ramu po zmianie biosu . Wróciłem sukcesywnie na bios p1.5 i na nim będę przeprowadzał testy obu zestawu ram .

@Belliash wszystkie z dopiskiem aes w nazwie są na micronach e-die , sprawdzić można thaiphoonem jak jest d9vpp i ciąg identyczny jak u kolegi wyżej z końcówką 075e to są microny e-die

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czym najlepiej sprawdzic stabilnosc pamieci po przetaktowaniu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testmem5 podobno najszybciej wylapuje niestabilnośc . Sam do mojego minitestu go wykorzystam , bo memtest musi z 3h śmigać żeby zrobił 400% . Przy 400% w memtescie można mówić o stabilności, niektórzy dają po 1000% , ale przy 400% nie zauważyłem żadnych problemow z pc używanego miesiąc w różnych zastosowaniach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki wielkie! Jak wkoncu dostane CPU to sprawdze co w trawie piszczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, TestMem5 jest świetny do takiego wstępnego sprawdzenia stabilności OC pamięci, potrafi bowiem w ciągu pierwszej minuty już błędami sypać, a MamTest potrzebuje czasem kilka godzin na to. Nie przestrasz się tylko za bardzo rosyjskiej strony. :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak tego testmem używać? Włączyć i czekać i tyle? Ile zrobić cykli, by wiadomo, że stabilne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TestMem5 robi 3 cykle, trwa to u mnie około 6 minut.

Do wstępnej weryfikacji nadaje się bardzo dobrze - na dłuższą metę pozostaje HCI MemTest (trochę trwa) albo inwestycja w RAM Test.

Edytowane przez bowipl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale nic nie ustawiać, tylko włączyć i czekać, tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, uruchom jako administrator i test sam się włączy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale nic nie ustawiać, tylko włączyć i czekać, tak?

Tak, jak będą błędy to pod cycle w 'error(s)' zobaczysz liczbę błędów, taką nieco większą czcionką nawet. W configu możesz zmienić czas trwania cykli na dłuższy, ale tak jak wspomniano i tak nie jest to najlepsze narzędzie do sprawdzenia 100% stabilności pamięci, tradycyjny MemTest do tego pozostaje, ale jak kombinujesz z ustawieniami wstępnie i chcesz tylko sprawdzić czy w ogóle to co ustawiłeś po zbootowaniu ma jakąkolwiek stabilność, to jest to świetny oszczędzacz czasu.

Edytowane przez Fjubens

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ludzie piszą na forum to 3000 cl15 kręcą się dużo gorzej od 3200 cl 16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co ludzie piszą na forum to 3000 cl15 kręcą się dużo gorzej od 3200 cl 16

 

Po prostu wymagają więcej pracy. Moje śmigają obecnie na 3400 CL14. Za takie pieniądze to już są świetne osiągi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To naprawdę zależy, na zagranicznych forach są ludzie kręcący 3000 na 3800. Widać moduł modułowi nierówny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...