Skocz do zawartości
Belliash

B450 + 3700X = problem z RAM?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

 

Dostałem dzisiaj w koncu upragniona sztuke - Ryzen7 3700X.

Wzialem sie wiec za skladanie zestawu, w sklad ktorego wchodzi:

 

* CPU: AMD Ryzen7 3700X

* Mobo: Gigabyte B450 Aorus Elite (BIOS F40, AGESA 1.0.0.2)

* RAM: Crucial Ballistix Sport LT Gray 3000MHz CL15 BLS2K16G4D30AESB (2x 16GB)

* GPU: MSI GeForce GT 710 1GB DDR3 64bit PCI-e

* PSU: Seasonic 550W Focus Plus 80 Plus Gold

* HDD: tymczasowo jakis stary Seagate 80GB SATA/150

 

Procesor przepastowalem Thermal Grizzly Kryonaut i zalozylem Scythe Mugen 5 Rev.B.

 

Pierwsze wlaczenia komputera chwile trwalo, ale wlaczyl sie. Wszedlem do BIOSu i zauwazylem ze pamieci pracuja na 2400MHz. XMP bylo wylaczone, wiec ustawilem na "Profile 1" - zreszta tylko to i "Disabled" mialem do wyboru. Restart kompa, wstaje bez problemu. Wydaje sie ze wszystko jest OK. Problem pojawia sie po wylaczeniu kompa i ponownym wlaczeniu. Mianowicie zapala sie dioda CPU, pozniej DRAM, VGA i znowu CPU, DRAM, VGA... Cykl powtarza sie kilkukrotnie az komp ostatecznie sie wlacza. Po wejsciu do BIOSu ukazuje sie informacja o powrocie do ustawien fabrycznych. Przy wylaczonym profilu XMP problem nie wystepuje. Komp wlacza sie od strzala.

 

Co o tym sadzicie?

Nie probowalem jeszcze odpalac go na 1 kosci, bo nie mialem zbytnio czasu zeby sie bawic. Pamiec jest w slocie DDR4_1 oraz DDR4_2, tak jak napisal producent w instrukcji.

 

Zastanawia mnie takze fakt, ze nawet przy wylaczonym profilu XMP, dioda od CPU zapala sie na chwilke, a DRAM swieci sie przez kilka sekund zanim zgasnie i zapali sie VGA... Jednak wtedy cykl ten wystepuje tylko raz i BIOS sie nie resetuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal, zrób "Load bios defaults", zapisz, odpal i później kombinuj. I Ryzeny nie tolerują CL15 - ustaw albo 14 albo 16.

Edytowane przez BFA of Suspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie w jakie sloty włożyłeś pamięć.

Sprawdź pamięci oddzielnie, włóż w drugi slot.

Edytowane przez Alejajca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpal, zrób "Load bios defaults", zapisz, odpal i później kombinuj.

 

To pierwsze co zrobilem.

Wszystko dziala jak RAM wystartuje na wartosciach z SPD wg standardu JEDEC, tj na 2400MHz.

Jak tylko wlacze profil 1 z XMP, pamiec dziala jako 3000MHz CL15. Moge kompa rebootowac do woli. Nie ma zadnych problemow az go nie wylacze. Ponowne wlaczenie kompa trwa zauwazalnie dluzej i BIOS przywraca sie do ustawien domyslnych.

 

Sprawdź dokładnie w jakie sloty włożyłeś pamięć.

 

W takie jak napisalem - DDR4_1 i DDR4_2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To pierwsze co zrobilem.

Wszystko dziala jak RAM wystartuje na wartosciach z SPD wg standardu JEDEC, tj na 2400MHz.

Jak tylko wlacze profil 1 z XMP, pamiec dziala jako 3000MHz CL15. Moge kompa rebootowac do woli. Nie ma zadnych problemow az go nie wylacze. Ponowne wlaczenie kompa trwa zauwazalnie dluzej i BIOS przywraca sie do ustawien domyslnych.

 

 

 

W takie jak napisalem - DDR4_1 i DDR4_2.

 

Podbij napięcie RAM-u do 1,4 i zobacz czy to coś da. Poza tym, wyłącz XMP i ręcznie ustaw parametry, a TRFC ustaw na auto - ten parametr u mnie często powoduje objawy jak u Ciebie. Może za ostro jest ustawione w profilu XMP Twojego Ramu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź dokładnie w jakie sloty włożyłeś pamięć.

Sprawdź pamięci oddzielnie, włóż w drugi slot.

 

Wyjalem kosc z DDR4_1. Zostawilem 1 kosc w DDR4_2. Wstala bardzo szybko z XMP.

Pozniej zamienilem kosc i dokladnie tak samo. Zero problemow. Jedna kosc wstaje nawet jak przebije taktowanie z Auto na 3200MHz przy pozostalych parametrach z XMP.

 

Ale dwie kosci nie bardzo chca dzialac jednoczesnie, a przynajmniej nie z XMP.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie licz na cuda jak biosy obecne to jest tragedia, trzeba poczekac az doprowadza to do ladu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzilem, ze w slotach DDR4_3 i DDR4_4 zachowanie jest dokladnie takie samo.

Najciekawsze, ze na 1 kosci startuje bardzo szybko... na 2 nawet z SPD na 2400MHz trwa to dluzej. Czyzby jakis problem z DualChannel?

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To wygląda na niedopracowany BIOS. Jeśli jest nowsza wersja wgraj używając tylko jednej kości RAM.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź kości w slot 2 i 4 a Twoje problemy zostaną rozwiązane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wsadź kości w slot 2 i 4 a Twoje problemy zostaną rozwiązane.

 

Tylko wtedy beda pracowac z Single Channel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie. Zajrzyj do instrukcji. Przy moim b350m mortar zalecają instalować kości odpowiednio w slocie 2 i 4. Nie wiem jak jest u Gigabyte

Widzę że u Gigabyte jest odwrotnie więc masz dobrze

Edytowane przez ediz4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gigabyte zaleca ładować w sloty 1 i 2. One są numerowane patrząc od strony złącza atx: 1 3 2 4.

 

http://download.gigabyte.eu/FileList/Manual/mb_manual_b450-aorus-elite_1002_e.pdf

 

 

No to teraz pytanie: Da sie cos z tym zrobic, czy lepiej wymienic pamiatki na inne?

Mialem nadzieje ze nie bedzie takich problemow z Micron e-die.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie da na nowszych biosach. Opcjonalnie możesz próbować z palca wbić parametry i ewentualnie nieco dovoltować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wyboru mam tylko 1.0.0.2 i 1.0.0.3ab. Ale wg doniesień są z nimi różne problemy, wręcz nowsza agesa niby powoduje więcej problemów.

Z drugiej strony pisza tez ze 1.0.0.3ab tot akie minimum aby w pelni wspierac Ryzena 3000.

 

 

Wyglada to tak:

 

2 kosci: WYLACZONE XMP, 2400MHz: https://dev.belliash.eu.org/AORUS/SPD_2modules.mp4

2 kosci, wlaczone XMP Profile 1 - 3000MHz: https://dev.belliash.eu.org/AORUS/XMP_2modules.mp4

1 kosc, wlaczone XMP Profile 1 - 3000MHz: https://dev.belliash.eu.org/AORUS/XMP_1module.mp4

 

Jak widac na filmikach - przy 2 kosciach zawsze jest jakis problem. zapala sie dioda CPU, po chwili DRAM, pozniej znowu CPU, DRAM, dopiero po kilku takich cyklach zapala sie VGA i BOOT. Dodatkowo przy wlaczonym profilu XMP, po zgasnieciu diody VGA nie zapala sie BOOT, tylko cykl sie znowu powtarza, a ustawienia BIOSu sie resetuja do ustawien fabrycznych.

 

Jesli wsadze tylko 1 kosc, to nawet przy wlaczonym profilu XMP na 3000MHz wlacza sie od strzala.

 

I nie ma znaczenia do ktorych portow sa podlaczone kosci. Probowalem wszystkich mozliwych kombinacji. Na filmie widac ze sa podlaczone pod DDR4_2 i DDR4_4. Efekt jest zawsze ten sam na dwoch kosciach.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agesa 1002 jest chyba w tej chwili najlepsza, i to jest pierwsza wersja która pozwala na w miarę sensowną obsługę oc pamięci.

Jak nie pomaga to chyba 1003 też wiele nie zmieni, problem może być gdzie indziej, ale myślę że warto spróbować.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfig 2x16GB był na Ryzenie zawsze nie najlepszym wyborem, pamiętam że mój na początku pracował na maks 2400, a najlepszy wynik na Corsairach LPX 2x16GB to było 2666 Mhz, oczywiście to był Ryzen 1700X i X370.

 

Zerknąłem teraz na te filmy, masz źle włożone pamięci, na pewno moduły nie mogą być w sąsiadujących slotach.

Edytowane przez Mar_S

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknąłem teraz na te filmy, masz źle włożone pamięci, na pewno moduły nie mogą być w sąsiadujących slotach.

 

Dokładnie! Moduły włóż w sloty 1 i 3 (patrząc od wentylatora).

Edytowane przez BFA of Suspect

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja mam włożone pamiątki w sloty 2 i 4 i działają w dualu.

 

Do tego najlepiej, by było ustawić im WSZYSTKIE timingi ręcznie. Dosłownie wszystkie. Masz pamięci jak ja, więc podeśle Ci moje ustawienia, napisz priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konfig 2x16GB był na Ryzenie zawsze nie najlepszym wyborem, pamiętam że mój na początku pracował na maks 2400, a najlepszy wynik na Corsairach LPX 2x16GB to było 2666 Mhz, oczywiście to był Ryzen 1700X i X370.

 

Zerknąłem teraz na te filmy, masz źle włożone pamięci, na pewno moduły nie mogą być w sąsiadujących slotach.

 

Przeczytaj prosze dokladnie. :)

Napisalem w 1 poscie ze byly wlozone do portow DDR4_1 i DDR4_2, a pozniej dodalem ze probowalem wszystkich kombinacji.

 

Niemniej, wsadzilem 1 kosc do portu DDR4_1, wlaczylem XMP Profile 1, napiecie na sztywny na 1.35V oraz taktowanie na 3200MHz. Komputer poszedl od strzala, musze tylko sprawdzic stabilnosc pamieci.

Pozniej dolozylem 2 kosc do portu DDR4_2...... dziala :hmm: 32GB Dual Channel 3200MHz CL15 :Up_to_s:

 

Nie wiem czy ma to znaczenie w przypadku pamieci, ale puscilem jeszcze ECFW update.

Edytowane przez Belliash

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też napisałem że 2x16GB to nie jest idealny scenariusz w fazie beta w której aktualnie jesteśmy. ;)

Możliwe więc że ustawienie na sztywno lub lekkie obniżenie zegarów będzie wymagane dla stabilności.

Miałem niedawno 2x16GB na Ryzenie 2600 i pięknie latały na 3200 CL14, pomimo tego że były to moduły 2666 CL13, ale zapodanie nowego procka zresetowało niestety "dojrzałość" platformy i aktualnie nawet 2x8GB B-die nie działa jak powinno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można też kombinować z dodatkowymi opcjami ramu jak włączenie swap i swamALT, czy tez geardown mode i power saving. Rozne kombinacje mogą dać różne rezultaty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zeby rozwiac wszystkie watpliwosci, dotyczace prawidlowego podlaczenia pamieci, zalaczam obiecane wczesniej zdjecia.

68a83a8cd854c.jpg

530d30792852b.jpg

533e217940c09.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...