Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

No i według mnie masz lepszy czas dostępu na swoim niż ja na R5 2600, tylko AIDA kłamie :P

 

To kwestia słabszych sztuk procka. Niektórzy na Ryzenie 3600 osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w AIDA niż ja i koledzy z tego tematu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje obserwacje: napięcie soc powyżej 1.1v powoduje zakłócenia dźwięku w grach ! Jak na razie soc 1.09v vddg 0.92v i pc działa, fps nie dropia w r20 wynik zbliżony do 4.2ghz , wiec szacuneczek :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 3743 pkt. w Cinebench 20 to chyba żadna rewelacja, skoro ja mam bardzo podobny wynik na moich ustawieniach, też przy 4,1 Ghz :lol2:

 

PS. Polecam Tobie spróbować na sztywno 4,175 Ghz przy 1,4-1,42 V napięcia dla procka ;)

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Przewertowałem każdy timing DDR4 dla Ryzen z osobna, absolutnie każdy. Zmieniałem go w dół i w górę sprawdzając wyniki.

 

Prawie żaden NIC NIE ZMIENIA!

 

Przynajmniej u mnie...

 

Jedyne warte uwagi timingi to

 

TRTP = dałem na 8, wzrost odczytu z standardowego 12/14.

 

Te z końcówką SCL to jest jasne, kto ustabilizuje na "2" temu chwała. U mnie tylko "4". "3" wg mnie nic nie zmienia.

 

RFC i TRFC - aby jak najniżej.

 

RRCD które musi u mnie iść na 19-20.

 

I oczywiście CL, choć różnic między 16 a 14 nie widziałem.

 

I chyba tyle.

 

Nic nie zmieniają podstawowe timingi typu TWR, TRP, TRAS. Nic nie zmienia TFAW. Nic nie zmienia tabela TRRDS, TRRDL, TRRDS, TRRDL bo typowałem masę kombinacji. Od 4/10/6/4 po 4/8/4/8 po 4/12/6/8 i inne.

 

==

Aha, leciutko coś daje wyłączenie geardown i ustawienie 1T.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robię sobie testy przed wyrzuceniem bdie, wiec zbytnio nie chce mi się ruszać timingow już. Chce sobie przygotować wszystko pod 3733mhz, miałem bardzo szybkie resety , teraz pc działa parę h hmm . Jak będzie b-die to pomyśle o puszczeniu procka wyżej. Teraz kręcę po 3746pkt na 4.1ghz , ale ram najciasniej nie jest:)

 

Masz to samo co ja na tomahawku , na asusie widać po aidzie czy cinebenchu że coś się zmienia.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 3743 pkt. w Cinebench 20 to chyba żadna rewelacja, skoro ja mam bardzo podobny wynik na moich ustawieniach, też przy 4,1 Ghz :lol2:

 

PS. Polecam Tobie spróbować na sztywno 4,175 Ghz przy 1,4-1,42 V napięcia dla procka ;)

Cinebench prawie wcale nie poprawia wyniku przez ram tu liczy się taktowanie cpu, ja mam 3820 4.2ghz i stabilne na 1.337v

 

Moje obserwacje: napięcie soc powyżej 1.1v powoduje zakłócenia dźwięku w grach ! Jak na razie soc 1.09v vddg 0.92v i pc działa, fps nie dropia w r20 wynik zbliżony do 4.2ghz , wiec szacuneczek :).

Ja to musiałem u siebie dać 1.125v + LLC2 dodatkowo no chyba że bez LLC to wtedy 1.15v aby ram chodził na 3733 poniżej tego trzeba resetować zworką bios ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to do załadowania 3800 nawet 1,1 SOC nie potrzebuje, ale co z tego jak nawet na stock mam trzaski :E Nie mam pojęcia w czym problem, bo nawet świeży system to ma... Ale zależność taka, że im mniejsze napięcia SOC, VDDG i VDDP tym trzaski są mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ja to do załadowania 3800 nawet 1,1 SOC nie potrzebuje, ale co z tego jak nawet na stock mam trzaski :E Nie mam pojęcia w czym problem, bo nawet świeży system to ma... Ale zależność taka, że im mniejsze napięcia SOC, VDDG i VDDP tym trzaski są mniejsze.

 

U mnie trzaski są z powodu źle dobranego VDDG. Testowałem od 0.900 co 0.50 do 1.115. Bodaj na 1.1 było ok dopiero. U Ciebie na niższym widać. VDDP zawsze ok chodzi na 0.900

 

Zbyt niski SOC jest od zawiech i resetów.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem musi być zupełnie gdzie indziej. Dałem na próbę fclk na 933 i nie ma absolutnie żadnej zmiany :E Wina dźwiękówki na płycie to nie jest, bo ją wyłączyłem w biosie i na słuchawkach z kartą na USB było to samo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie trzaski są z powodu źle dobranego VDDG. Testowałem od 0.900 co 0.50 do 1.115. Bodaj na 1.1 było ok dopiero. U Ciebie na niższym widać. VDDP zawsze ok chodzi na 0.900

 

Zbyt niski SOC jest od zawiech i resetów.

Czyli jak zrobiłeś porządek ze starami sata dzięki latency mon jakieś jaja z dzwiękiem nadal są? rozumiem że te trzaski wasze to nie było to co ogarnałeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Sterowniki sata powodowały zacinki dźwięku, to co u Ciebie, nie nazwałbym tego trzaskiem. To zupełnie coś innego niż trzaski. Nie wiem czy masz takie głośniki, że jak podgłośnisz je na full to trzeszczą bo już częstotliwość nie wyrabia. U mnie to samo jest na źle ustawionym vddg. Teraz mam dobrze ustawione, więc problemu nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka, wczoraj poszła długa sesja w apexa , 0 resetu . Soc ustawiony na 1.1v i uwaga vddg na 0.9085v , 0.91 powodowało reset A to co ustawiłem nie . Tak samo 0.9v . Jestem ciekawy czy jest to stabilność na długą metę, czy tylko na parę dni. Czyli jak ktoś ma upartą sztukę procka to musi się bawić w mV żeby ustabilizować na maxa sprzęt. Zbicie vsoc lub vddg niżej w r20 urywało 30-40pkt , teraz mam wynik o 3-6pkt mniejszy niż na 4.2ghz + ramie 3733mhz ;). Wychodziło na to, że tam napięcia były pomieszane i już zaczynała się tendencja spadkowa wydajności.

 

Pierwszy post poprawiony, więcej przykładów ustawień doszło , i dodatkowe informację co do oc na ryzenach 3xxx!

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Powiem wam, że lepiej testować wydajność w grach niż w AIDA. Zmiany timingów potrafią coś zmienić. Np. w origins timingi noviego 76-77 fps dają, a moje podrasowane 78.

 

Na fps jednak nie patrzę aż tak, a na wynik końcowy. Z 9600 pkt wzrósł na razie do 10 042.

 

TRTP 8 zaniza wydajność, 10 tak sobie, 12 jest optimum, 14 spadek.

 

To taki przykład.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Ci scl2 wstanie , ale tu mam chyba najwydajniejsze ustawienie jakie mi się udało zrobić, możesz spróbować 3600mhz na tym, ja nie próbowałem:

 

00ea95c07140856d.jpg

 

 

W aidzie jest słabiej, ale we wszelkich cinebenchach/ geekbenchach cisnę najwyższe wyniki. Oczywiście jest to w pełni stabilne u mnie , testy wydajnościowe przeszło i testy bojowe w grach ;) .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

3600mhz normalnie wstaje na scl2, ale w geekbench5 daje to niższy wynik i single core (1284 zamiast 1300+) i multicore o 100 mniejszy (7800 zamiast 7900)

 

Wolałbym by przy 3733mhz scl zeszło niżej niż 4, twr 10, tcwl 14, trtp 8/10 bez straty wydajności itd.

 

Aktualnie mój najwyższy wynik

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/607728

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zastanawiam czy jest szansa abym zrobił przy 3733 u siebie CL16 kosztem oczywiście wyższego TFC próbowałem kilka podejść ale CL16 kończy się u mnie na 3600mhz z trfc 555 a 3733 chodzi na CL17 z trfc 528 jakbym zrobił chłodzenie na pamięci i jakieś 1.48v jest szansa??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołóż napięcie i zobacz, może być tak, że się nie wysypią, a jak się nie wysypią w testach to nie ma mowy o wysypaniu się podczas gier :). Jak rzuci jakiś błąd to zrób prowizorkę wentylator jakiś z nadmuchem na ram. Jutro spróbuję trcdrd zrzucić na 16 ...

 

 

11b0a396a4cb46f2.jpg

 

 

Jak 16 będzie stabilne, to chyba będę lekko żałował, że kupiłem bdie :P. Szansa na zakup tych białych dam jest do końca miecha, nie pójdą za ustaloną cenę to idą do szuflady :)!

 

Trcdrd niestabilne na 16 na timingach podanych wyżej, za to 17 stabilne w testach i grach :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołóż napięcie i zobacz, może być tak, że się nie wysypią, a jak się nie wysypią w testach to nie ma mowy o wysypaniu się podczas gier :). Jak rzuci jakiś błąd to zrób prowizorkę wentylator jakiś z nadmuchem na ram. Jutro spróbuję trcdrd zrzucić na 16 ...

 

Więc dzisiaj z rana zabrałem się za wbicie CL16 przy 3733 i zapodałem w biosie 1.45v co w hwinfo pod windą daje 1.47 ustawiłem wszystkie wentyle w budzie na maxa i otworzyłem okno zamknąłem drzwi od pokoju bo lodówa :D wróciłem po jakiś 8 minutach w 2 cyklu już 1 error w TM5 więc myślę lipa wyciągnąłem jednego SW3 którego nie używam i postawiłem na szybko w ten sposób testowo https://zapodaj.net/9cf3372c2e671.jpg.html podpiałem do pump fana i leci na pełnych 1450rpm https://zapodaj.net/6f3a5d156ee11.png.html jak widać 7 cykl i git jak wbiłem CL16 to TRCDWR też zszedłem z 17 na 16 Najlepsze jest to że teraz to CL16 idzie na tym trfc 528 co pisałem że tylko przy CL17 jest stabilne a przy CL16 najniżej zchodzilem do 553 wychodzi na to że te pamiątki ewidentnie potrzebowały wysokie napięcie do CL16 przy 3733 ale działają tylko wymagają schłodzenia dodatkowego teraz myślę co robic czy kupić jakieś chłodzenie na nie czy przykręcić tego SW3 odwrotnie niech wieje z góry na pamięci ale wtedy zakłócę obieg i karta będzie miała gorsze temperatury, druga sprawa że teraz leci na 12v fullspeed nie wiem jak by było jakbym skręcił na 5/7v :hmm:

 

Edit. Kur błąd w 10 cyklu na samym końcu a było tak pięknie :E tego się nie spodziewałem :kwasny: w 10 cyklu 1 error to wygląda jak od temperatury wydaje mi się że trzeba sprawdzić jak będzie z ustawionym na wprost.

 

Edit. Przeszło jak skierowałem wentylator na wprost, teraz pytanko: skoro wywalały się od temperatury w TM5 to w grach nie powinny być tak ciepłe i mogą być stabilne? czy kombinować jak to schłodzić :hmm:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehh chciałem wycisnąć max na tych timingach, i niestety raczej temperatura zabija mi cruciale na 1.48v :X . O ile w aidzie wygląda wszystko bardzo obiecująco i sensownie, o tyle geekbench i cb r20 wysypują się ...

 

 

772e507258e4b6b4.jpg5bee1c3977d92e8c.jpg

 

 

Up@ Pograj to będziesz widział :D. Ciężko powiedzieć, ale gry raczej aż tak nie cisną ramu jak wypalacze, więc i temperatura powinna być niższa :).

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki w aidzie przy 3733 CL16 mam takie same jak na CL17 chyba nie ma sensu walić 1.45 (1.47) i kombinować z nadmuchem z tego co widzę :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aida to nie jest za dobry wyznacznik, zobacz cb r20 i chociaż geekbench , coś tam widać jak timingi zmieniasz . W aidzie po zaciaśnieniu timingów tyłka nie urywa, a w takim geekbenchu widać przyrosty i r20 :).

 

Tak aida wygląda już po wszystkich szlifach które wykonałem , na 3533mhz:

 

 

9640a2640b500d8f.jpg

 

 

 

3666mhz jest niestabilne na tych samych nastawach co 3533mhz, próbowałem 1.45-1.48 i się wysypują programy, za to 3600mhz wygląda na stabilne, nie gubi wyników w testach, nie chce mi się puszczać tm5 v3. Już mi się nie chcę grzebać na micronach i rzeźbić czegoś nowego, jest to chyba jeden z najciaśniejszych możliwych nastawów na tych ramach (przynajmniej na moich egzemplarzach). Pewnie jeszcze ciaśniej dadzą się ustawić jedne na tysiąc, a pewnie ponad połowa nie utrzyma stabilności na tych ustawieniach .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie ustawienia RAMu mam jak na poniższym obrazku. DRAM Voltage jest tylko na 1.4v. 100% stabilności. Opóźnienie pamięci przy tych nastawach mam 70.3ns - AIDA. Mógłby ktoś wkleić swoje ustawienia pozwalające uzyskać opóźnienie poniżej 70ns?

 

Nie sprawdzałem, czy ram pójdzie na 3733. Różnica zauważalna będzie chyba tylko w syntetycznych testach?

 

Procesor Ryzen 3600, Tomahawk MAX, DDR4 Crucial BLS8G4D30AESBK.

post-132628-15739889037485_thumb.jpg

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrze na ten profil V2 , wrzuć z niego ustawienia "fast" , Z czym bym zszedł z trcdrd na 20 , trp na 16 , trc 56 , trfc na 580 , powinno "zagadać". Jak będzie stabilnie, to spróbuj popuszczać timingi z końcówką SCL na 3/4 i trfc na okolice 540-560t to tak w najszybszym skrócie. Ewentualnie 1.45v + przeskok na cl14 .

 

W pierwszym poście dodałem instrukcję obsługi ryzen dram calculator :)!

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi, dzięki. Z tutoriala z 1 postu właśnie korzystałem. Kiedyś mi go już podlinkowałeś. :)

 

ps: jak się ustawia te tRFC? Mam do tego 5 opcji w BIOSie. Trfcall, które ustawia stałą wartość dla wszystkich trfc oraz tRFC1-4 ze stopniowaniem. Obecnie ma ustawione tylko tRFCall-560.

 

Skrin jest właśnie z FAST.

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, msi ma podzielone, ja na asusie ustawiam tylko samo trfc , reszta na auto i mi się ustawia , podejrzewam, że trfc1 jest odpowiednikiem samego trfc u mnie, więc tylko tam bym ustawił to, a reszta auto, się dostosuję.

Moje przeoczenie, możesz spróbować przejść na V1 safe na start, jak będzie stabilnie to możesz użyć v1 fast, jak będzie stabilnie to można wtedy ręcznie coś poprawić :) . A jak nie będzie stabilności na V1 fast, to się pokombinuję żeby ustabilizować na cl14, a jak nie to się spróbuję ścisnąć na tym cl16.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • a nie lepiej polowac na 4070ti super bo 2160p ci wydupcy te wszystkie nvidie chyba że chcesz bez RT stricte tego używać?
    • https://tftcentral.co.uk/reviews/gigabyte-aorus-fo32u2p Miałem okazję przeczytać recenzję i zwróciło moją uwagę HDR P1000. W skrócie - są errory dla jaśniejszych odcieni szarości przez co mogą wydawać się "wypalone" w oknach 10% lub mniej ale za to obraz 10%-100% jest na tym samym poziomie co tryb TB400. Czyli - na wykresie nie jest równo ale za to nie ma sytuacji jak w innych panelach na qd-oled gdzie zarzynało się jasność realnej sceny aby wydobyć peaki. Osobiście wczoraj robiłem bardziej dogłębne porównania pomiędzy TB400/P1000 oprócz tego że high-lighty są oczywiste-jaśniejsze i wyskakują to niektóre sceny mogą być ciut podbite w cieniach ale tutaj musiałem się mocno przyglądać i elementy np. chmur mają te same szczegóły w obu trybach. Na szczęście wyniki co do poprawności wyświetlania kolorów czy temperatury w HDR są praktycznie takie same i nie ma oczywiście "wyprania" kolorów.   Jakie zdanie ma @PiPoLiNiO?
    • Sam piasek wygląda lepiej, ale nadal bez petardy (samo ziarno). Za to - chcę, aby to wybrzmiało (!) - dev odpowiedzialny za implementację pomysłu piasku w tej grze - mistrz. Jeszcze nie widziałem tak fajnie zaprogramowanego algorytmu pracy piasku, wirów, zawirowań, zachowań w odniesieniu do ternu, itd. Dla mnie majstrsztyk programistyczny, tylko graficznie coś nie pykło, tak jak reszta oprawy (nie bardzo wiem dlaczego - tam wystarczyłby chyba mały blur ziarna piachu i IMO zmiękczyłby ten obecnie szorstki odbiór).   Zastanawia mnie tylko "słabe zainteresowanie" moderów. Bardzo mało nowego. CP2077 - naście/dziesiąt nowych modów dziennie. Dziadzio W3 - nadal i niezmiennie po kilka nowych modów dziennie! A HFW... jakoś mało. A przecież aż prosi się o np. autoloota.  
    • Różnie z tym bywa, oba sieją piszczącymi cewkami nawet na pulpicie, drugi dodatkowo gdy grafa jest obciążona. Żona ma asusa tuf, też piszczy przy przewijaniu www. Już się w to nie będę bawił oddaje oba.  W drugim mmodelu dysk był gorszy 500TBW vs 1500, słabszy zapis i odczyt iopsy na łeb leciały. Dodatkowo monitor ma jakieś fazy w cieniach.   Na plus, pamięci jakoś same poleciały na 5600 vs 5200.   Aha dyski, lepszy był microna, szrot wdc.
    • Dzięki zerknę w jakiś wolny wieczór.
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...