Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdzałeś tRFC, o które pytał KamileN7?

Poniżej 300ns microny raczej nie złapią stabilności. Np 300ns dla 3600MHz, według wzoru

 

tRFC = (tRFC(ns) x clock) / 2000

tRFC = (300ns x 3600MHz) / 2000

tRFC = 540.

 

Swoje trzymam na 340ns (tRFC 600 przy zegarze 3533), z czasem spróbuję schodzić niżej.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tRFC ustawiałem 631 i dalej pojawiały się błędy.

Nawet 3600@16 nie jest stabilne.

Trochę ustawień przewaliłem i 3600 jest problemem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 3600 bsoda dawało na 3200G, nie sprawdzałem na r5 1600af.

 

Może to limity naszych IMC.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego właśnie się obawiam.

Pytanie czy przy limicie IMC odpalenie 3800, jak w moim przypadku, jest możliwe?

 

Czy Microny są wrażliwe na temperatury?

 

Ja już wiem.

 

Z nawiewem.

 

435d33ee8039a988med.png

Edytowane przez ArieI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeszło bez błędów w tm5 v3 10 cykli, czyli ok 50min.

Timingi skopiowane z Kalkulatora - Tryb FAST 3733mhz, jedynie GearDown Mode zostawiłem włączone, zamiast wyłączone.

idJY6Bw.png

 

 

Czy tak ucięty zapis jest normalny na tych crucialach ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny z jednym ccd czyli 3600/3700/3800 maja uciety, dopiero 3900/3950x ma normalny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny z jednym ccd czyli 3600/3700/3800 maja uciety, dopiero 3900/3950x ma normalny :)

 

 

Dzieki. Widziałem tu w temacie, ze r5 2600 nie ma uciętego wiec pytam.

 

CZy to ucięcie wpływa na wydajność w grach ? Czy tylko w benchach ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 3xxx maja taka konstrukcje , a w grach sa wydajniejsze od starszych braci . Może są jakieś zastosowania , gdzie na słabszych modelach zen2 da się odczuć połowe przepustowości, ale szczerze powiedziawszy nic na ten temat nie wiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzeny 3xxx maja taka konstrukcje , a w grach sa wydajniejsze od starszych braci . Może są jakieś zastosowania , gdzie na słabszych modelach zen2 da się odczuć połowe przepustowości, ale szczerze powiedziawszy nic na ten temat nie wiem

 

 

Dzieki. Będę próbował ustawień z tematu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryzen 3900x i 3950x mają dwa razy większy zapis. Dwa chiplety to "naprawiają", ale realnie nie ma to znaczenia. W grach najwazniejsze jest opóźnienie. 75ns na Ryzenie to już rewelka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat musze zaktualizować, ale jakoś weny brak , trochę więcej szczegółów dodam . Najlepiej na start próbować ustawić wedle kalkulatora ram , można próbować różne presety, będzie stabilnie to można zaciaśniać timingi . Nieraz nie można słuchać kalkulatora z gear down Mode, kalkulator sugeruje disabled, ale z doświadczenia wiem , ze bardzo rzadko disabled jest stabilne . Enabled jest "bezpieczniejsze"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e tam, ostatnio kręciłem te pamiątki gościowi w kompie, i jak zwykle elegancko, kontroler nie pozwolił więcej jak 3466 na ryzenie 2600 ale za to bez GDM i CL14 więc rakieta jak na tak tanie pamięci, teraz znajomy z forum kupił ostatnio też te cruciale i trochę pogadaliśmy na PW i zrobił fajne 3733 @ 16-19-16 z 1t ale już z GDM przy r5 3600 z tego co wiziałem to do 3400/3466/3533 jeszcze ciasno idzie bez GDM dopiero powyżej trzeba włączyć

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Czy byłby mi ktoś w stanie pomóc przy kreceniu cruciali.

Nigdy nie bawiłem się w oc ramu więc jest to dla mnie lekko czarna magia, przydało by się wiedzieć od czego zacząć.Płyta b450 msi gaming plus procek ryz5 3600

Moja wersja ramu:

https://imgur.com/hQGqbhl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie, jest instrukcja obsługi kalkulatora, najlepiej skorzystaj z niego na start, dość przejrzyście jest opisane co i jak ustawić :).

Jak nie masz jakieś karty wydajniejszej niż rtx2060 , to bym poszedł w 3600mhz , luźniej ustawiony ram, daje mniejszy pobór prądu przez procesor, dzięki czemu można ręcznie wydusić wyższy zegar na procesorze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszej stronie, jest instrukcja obsługi kalkulatora, najlepiej skorzystaj z niego na start, dość przejrzyście jest opisane co i jak ustawić :).

Jak nie masz jakieś karty wydajniejszej niż rtx2060 , to bym poszedł w 3600mhz , luźniej ustawiony ram, daje mniejszy pobór prądu przez procesor, dzięki czemu można ręcznie wydusić wyższy zegar na procesorze .

Właściwie to rtx 2070 Super a po pierwszym użyciu kalkulatora skończyło się na resecie cmosu, ale spoko spróbuje jeszcze raz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku daj luźno trcdrd aby zaskoczyło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiecie czemu gear down modę nie mogę zmieniać i jest sztywno na auto :)?

 

 

 

B450 gaming plus max, ryzen 5 3600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W głównej zakładce od podkrecania wybraleś expert Mode? Musi się dać ustawić . Nie wiem czy juz msi ogarnęło bios bo kiedyś wygladalo to tak :

Comand rate 1t w biosie ustawiało 2t

2t ustawialo 1t w windowsie

Gear down mode ustawiało 1t gdm on

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W głównej zakładce od podkrecania wybraleś expert Mode? Musi się dać ustawić . Nie wiem czy juz msi ogarnęło bios bo kiedyś wygladalo to tak :

Comand rate 1t w biosie ustawiało 2t

2t ustawialo 1t w windowsie

Gear down mode ustawiało 1t gdm on

 

Tak expert. Wszystkie pozostałe opcje są dostępne. Na początku jak Zaczynałem kręcić ram mogłem to zmieniać. Po którymś razie się nie da :D

 

Teraz ustawiłem 3733 i zapomniałem i zostawiłem auto CR i ustawiło mi na 2 ( mimo wszystko wydajność skoczyła ok 53600 read przy timingach 18-20-18-36 jakoś tak :) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Pamięci są w stanie zrobić 3733 @ 16-19-16 1T z Gear down mode enabled wiec dużo lepsze wartości niż te co masz w tej chwili

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te Pamięci są w stanie zrobić 3733 @ 16-19-16 1T z Gear down mode enabled wiec dużo lepsze wartości niż te co masz w tej chwili

 

Rozumiem, ale zacząłem ten post, ponieważ nie mogę zmienić parametru gear down i nie wiem czym to spowodowane. Czy jest inny parametr, który może zablokować ta opcje ?

 

A z obecnej wydajności zarówno w aida i grach jestem zadowolony :) ale odezwę się w poniedziałek jak będę miał chwile pobawić się timmingami i będę mógł tu precyzyjniej opisać wszystkie wartości, które mam wklepane.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw zamiast 1T/2T na Auto. Sprawdź w ryzen master czy geardown mode nie wskoczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustaw zamiast 1T/2T na Auto. Sprawdź w ryzen master czy geardown mode nie wskoczy.

 

Dzieki za odp.

 

Do ten pory robiłem oc tylko w bios. W ryzen master można robić to oc, ze tak powiem na bieżąco z poziomu windowsa ? Tzn robie korekty klikam akceptuj i już ? I w tedy od razu mem test i nagły bsod lub zwiecha w razie problemów. I później jak działa to przepisać do biosu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ryzen master sprawdzasz co jest ustawione w biosie. Ale jak jesteś leniwy to ustawiasz coś w ryzen master, puszczasz restart i masz zmienione to w biosie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...