Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Bios jakiś z nowszych czy stary ? Jak starszy to zaktualizuj do wersji sprzed obsługi zen2 czyli z okolic maja-czerwca 2019r .

Jeśli jest nowszy , to zostaw jaki jest , i spróbuj ustawić ram na 3400/3200 poprzez kalkulator wpisując wszystko ręcznie wedle jego sugestii

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bios jest najnowszy. Jak ustawiłem wg. sugestii kalkulatora na 3000Mhz (czyli profilowe XMP, ale z innymi timingami) to myślisz, że na wyższym taktowaniu będzie lepiej?

 

 

 

Zrzut-ekranu-8.png

 

Hymm na wyższym taktowaniu chyba opóźnienia zmienił na inne przy niższym.

 

Tak spróbuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moduły ram masz włożone w 2 i 4 slot licząc od procesora ?

Miałem kiedyś x370 k4 , ale ona miała błąd w budowie i nie obsługiwała ramu wyżej niż 2933mhz , wszystko co wyżej było niestabilne.

Jeśli moduły masz w poprawnych slotach, to spróbuj ustawić np 2933mhz cl14 . Może kalkulator poda jakieś ustawienie na cl14 przy fascie . Jeśli nie to sam zasugeruję jak masz ustawić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mam duall. To w końcu jak spróbować? Właśnie jestem w biosie i wydrukowałem ustawienia jak wyżej. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz dokładnie na płycie w 2 i 4 slocie zamontowane ?

Każda płyta ma swoją kolejność, i montując 2 moduły do lepszych osiągów muszą być w tych slotach o których wspomina producent :).

Inaczej może być ciężko przeskoczyć pewien próg taktowania .

Spróbuj przepisać to co wrzuciłeś wyżej, jak nie będzie stabilne, to napisz, przerobie ten wyższy zrzut z ustawieniami na cl14, które powinny latać od strzała :thumbup:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

A testmem5 w wersji v3, który te parę cykli robi w ok 15 min to dobry sposób na testowanie pamięci przy obniżaniu timingów? Jak przejdzie to obniżać. A dopiero gdy się nie zamierza korzystać z kompa przez 2h puścić kolejny test i czekać na to 400%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi

 

A testmem5 w wersji v3, który te parę cykli robi w ok 15 min to dobry sposób na testowanie pamięci przy obniżaniu timingów? Jak przejdzie to obniżać. A dopiero gdy się nie zamierza korzystać z kompa przez 2h puścić kolejny test i czekać na to 400%

 

 

Ogólnie bardzo mocno ufam Tm5 v3 , tam gdzie mi 10 cykli przeszedł, to nie zdarzyło się , żeby mi hci się wysypał do 500% .

Przy obniżaniu timingów, można puszczać tm5 v3 na 2-3 cykle , to taka wstępna stabilność, ewentualnie memtest pro do 50-100% . Ja tak zawsze robiłem przy przyciskaniu timingów, i zawsze udało mi się uzyskać w pełni stabilne ustawienie . Polecam hci, tylko ze względu na to , że są jakieś problemy z stabilnością, ogólnie można używać tm5 v3 , a kiedyś dla spokoju ducha puścić ten memtest pro .

 

 

Czyli dobrze masz zamontowane.

Testuj, mam nadzieje , że uda się uzyskać stabilność. Zawsze można spróbować zacisnąć mocniej timingi, bo szczerze przyznam, że jest to luźny nastaw :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestowałem tak jak wyżej. Przy 300% na 1 z 12 aktywnych uruchomień pojawił się błąd:

 

Memory error found copying between 0xec0aec88, 0xc68ae9cc, difference =100

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli brak stabilności. Będę na pc to coś wystrugam na 2933cl14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

macie może linka do tego TM5 v3 ? bo mi jakies bzdury wyskakują

 

 

Dzięki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli brak stabilności. Będę na pc to coś wystrugam na 2933cl14

Dzięki. A więc czekam. ;)

 

Może to wina płyty głównej. Wcześniej miałem Patrioty Viper i też na XMP było niestabilnie, ale już w grach i ogólnie w systemie, a nie w głupim firefoxie.

 

A i ten test trochę zawaliłem, ostatnie dwunaste uruchomienie metesta pro uruchomiłem gdy 11 miało powyżej 100%. Zajarzyłem po czasie, że pracuje tylko 11. Może to miało wpływ na ogólny test? Te 11 jechało na 500% bez błędów.

 

Napięć nie zmieniałem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie bardzo mocno ufam Tm5 v3 , tam gdzie mi 10 cykli przeszedł, to nie zdarzyło się , żeby mi hci się wysypał

Potwierdzam TM5 ale ten z profilem V3 na 10 cyklach jest elegancki do testowania pamięci, jedziesz 40-50min (zależy od wydajności cpu/ram) i jak nie wywali błędu to można spać spokojnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie .

Za parę minut bede na pc to podeślę nastaw

 

03bf55467fe45a67.jpg

 

Z czego jak widać na zdjęciu

trcdrd w zakresie 17-20

Z koncówką scl w zakresie 3-5t

Trfc w razie niestabilności próbować do 550t

Trtp ustawić od razu na 12-14

 

Gear down mode Enabled , obowiązkowo ,

Śmiało możesz próbować dać napięcie ram 1.39-1.41v nic im się nie stanie , a mogą podbić stabilność .

cldo vddp można próbować na start zostawić na auto , w razie niestabilności podporządkować się do kalkulatora .

Soc voltage można dać śmiało więcej niż kalkulator sugeruję , nawet do 1.15v , chociaż myślę, że nie będzie tylu wymagać .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam TM5 ale ten z profilem V3 na 10 cyklach jest elegancki do testowania pamięci, jedziesz 40-50min (zależy od wydajności cpu/ram) i jak nie wywali błędu to można spać spokojnie ;)

No właśnie nie wiem czy tak spokojnie, u mnie TM5 przeszedł 10 cykli bez błędów, a OCCT wywalał błędy. A wiem, że te błędy nie dotyczyły procka np, bo podbijałem napięcie i też to samo było. Obniżyłem taktowanie pamięci z 3400 na 3333 i ok już było.

Edytowane przez MarioDee

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dokladnie .

Za parę minut bede na pc to podeślę nastaw

Zrobiłem to. Testuje teraz wszystkie 12 idą na 400% zero błędów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To juz masz stabilnie :) .

Albo 1 timing broił, albo plyta ma ciężko ogarnąć ram powyżej 2933mhz .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że wyżej się nie udało. No nic, trudno. Lepsze to niż domyślne ustawienia.

 

Dzięki za pomoc!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm można by powalczyć, o jeszcze nizsze timingi . Mozliwe jest ogarniecie cl12 , co by też poprawilo dodatkowo wydajnosc . Mogę spróbować wystrugać na cl12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Del

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka,

Mam problem z pamiątkami 2x16GB Crucial Ballistix Sport LT 3000 CL15. Działają na stockowym ustawieniach pieknie ale pokusiłem się o OC.

Mam 8700k 5,2 GHz @ 1,344V z płytą gigabyte aorus gaming7 z370. Wszystko byloby super ale nie wiem czy IMC mnie blokuje czy jakies ustawienia ale jedyne co udało mi sie wykręcić to 3500 16-20-20 1T napięcie 1,4V VCCIA i VCCIO 1,25V no ogólnie trochę więcej oczekiwałem. Miałem wcześnie kingstony na b-die 4000 CL19 i też ciężko było zejść na niższe CL czy coś. Wszędzie przy tych pamięciach mówi się głównie o Ryzenie i cieżko odnaleźć jakąś informację nt. podkręcania na Intelach. Miałem też epizod z 3200CL16 i 3000CL15 ale 16GB i też więcej niż 3500/3600 nie szły. Nie wiem czy coś robię nie tak czy blokuje mnie IMC/płyta :|

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile gigabyte z370 jest kapryśny, jeśli chodzi o ram . Z390 która mialem , aorus elite byłą strasznie wybredna jeśli chodzi o oc ramu , nawet posiadanie samsunga bdie nie pomagało. Kolega ma z390 aorusa pro i ma te cruciale puszczone na 3800mhz cl16 . U mnie juz sie zaczynały problemy powyżej 3600mhz na tej plycie . Bede na komputerze to zobacze co ustawialem , że plyta zaczynała wstawać. Masz boot failure jak ustawiasz wyżej ram ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile gigabyte z370 jest kapryśny, jeśli chodzi o ram . Z390 która mialem , aorus elite byłą strasznie wybredna jeśli chodzi o oc ramu , nawet posiadanie samsunga bdie nie pomagało. Kolega ma z390 aorusa pro i ma te cruciale puszczone na 3800mhz cl16 . U mnie juz sie zaczynały problemy powyżej 3600mhz na tej plycie . Bede na komputerze to zobacze co ustawialem , że plyta zaczynała wstawać. Masz boot failure jak ustawiasz wyżej ram ?

Nie mam boot failure. Jak ma nie wstać to kręci wentylami, kręci i resetuje BIOS w końcu.

Mam Bios F14 jest jeszcze nowszy F15a z takim dopiskiem:

Workaround beta BIOS to improve Kingston DDR4-2666 stability concern on some specific memory chip suppliers.

więc chyba nie powinien nic zmieniać

Edytowane przez Ky0sHiR0

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie jakie max napięcie 24/7 dla tych micronow

Mam lekki nawiew temperatura mierzona pirometrem to okolo 40 stopni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...