Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Rozumiem że BGS ALT macie włączone bo wyniki powyżej 50k read? A bez jest stabilnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak przepisales ręcznie wszystko z rm to twr puść na auto na razie , mój ram bez problemu schodzi poniżej 20t A na niektórych sztukach Max to 24 stabilne .

 

Ewentualnie Spróbuj swoich timingow z moimi napięciami i cadami. Na najnowszym biosie proodt 36.9 śmiga bez problemu , wcześniej poniżej 46ohm miałem niestabilności

 

Pograłem niemal godzinę w BF-a i wszystko było ok. Wygląda na stabilne, chociaż stabilność to rzecz względna.

U mnie tak to wygląda w ustawieniach, niemal toczka w toczkę jak u Ciebie.

 

 

Z5xihiS.png

 

 

Nazwę ten profil OC "novi" :lol2:

 

Dzięki novi za te napięcia i timingi. Co prawda SOC musiałem dać wyżej, ale reszta wygląda na to, że reszta pasuje. Teraz sprawdzę jak się te napięcia sprawdzą na moich ustawieniach. W każdym razie poprzednio miałem nawet RAM na 1,45 V, więc różnica zasadnicza ...

 

 

Rozumiem że BGS ALT macie włączone bo wyniki powyżej 50k read? A bez jest stabilnie?

 

Tak, BGS ALT. Na 3666 Mhz mam oczywiście bez Bgs alt. Za to novi dał jeszcze Gear Down, natomiast mnie prawie się udało ustabilizować bez tego na 3733 Mhz. Ale "prawie" robi wielką różnicę. Jestem pewien, że można ustabilizować u mnie 3733 Mhz bez BGS ALT i Gear Down, ale to jest większa dłubina. No chyba, że napięcia od novi'ego zdadzą w tym wypadku egzamin.

 

Dobra, już nie śmiecę novi'emu w temacie. Dzięki jeszcze raz novi.

 

EDIT.

Przedwczesna radość. Najpierw wziąłem swoje ustawienia przy Twoich napięciach, ale już od razu w testmem5 zaczęły się błędy. No to zmodyfikowałem swoje ustawienia, luzując je odrobinę. Wyniki na AIDA były lepsze niż na Twoich ustawieniach. Testmem5 pokazał po 15 minutach, że nie ma błędów. Biorąc to za dobrą monetę odpaliłem BF V bez ograniczania klatek. Do tego włączyłem nagrywanie lokalne OBS by dociążyć procesor. Działało bezproblemowo. Pograłem 1,5 godziny.

 

Potem odpaliłem testmem5. I co? Wyrzuciło pierwsze pojedyncze błędy pomiędzy 5 a 6 cyklem. No trudno, pomyślałem. Wrócę do ustawień novi'ego.

 

Włączyłem Twoje ustawienia, tym razem odpaliłem testmem5 na 400 % i 10 cyklu. Pojawiły się pojedyncze błędy pomiędzy 5 a 6 cyklem. Niemal identyczna sytuacja jak w przypadku moich ustawień. Za pierwszym razem było ok, teraz pojawiają się błędy. Leci w tej chwili 7 ccykl, a ja mam już 2 errory.

 

Te 3733 Mhz chyba nie jest mi pisane. Muszę wrócić na 3666 Mhz, bo nie ma sensu siedzieć i czekać aż mnie w trakcie gry czy z pulpitu llosowo zacznie wyrzucać raz na jakiś czas.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie wszystko git na 3733, ale cały czas coś nie tak z dźwiękiem. I to nie że cały czas, a co np 10 minut taka "ścina dźwięku" jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie sytuacja krucha, nie wiem jakim cudem mi wyrzuca z gier , skoro mam ustawione jak na starszym biosie hmm. Luzowalem timingi, tm5 przechodzi, memtest przechodzi A z gry mnie wyrzuca po paru minutach . Dopiero przy 3533mhz mnie nie wyrzuca . Hmm ciężki temat. Zostawiam na razie na 3533mhz cl14.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ogólnie zapytam to po cholere dajecie wyniki z BGS skoro w grach i tak się używa BGS OFF bo jest wydajniej :Up_to_s:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U mnie sytuacja krucha, nie wiem jakim cudem mi wyrzuca z gier , skoro mam ustawione jak na starszym biosie hmm. Luzowalem timingi, tm5 przechodzi, memtest przechodzi A z gry mnie wyrzuca po paru minutach . Dopiero przy 3533mhz mnie nie wyrzuca . Hmm ciężki temat. Zostawiam na razie na 3533mhz cl14.

 

No widzisz, a to, że nie wyrzuca to nic, bo nadal może dźwięk haczyć. Przydałoby się info z zagranicznych for o tym dźwięku, co to jest. To w pewnym sensie ścina kompa, którą da się zauważyć jedynie słuchając czegoś, czy to wideo, muzyki, czy grając.

 

Zresztą żeby dobrze przetestować grę musi to być gra bez doczytywania, bez wchodzenia do menu, czyli grafa musi łazić cały czas na 99-100%. Dlatego ja test robię tak że włączam borderless rozdziałkę i sobie neta przeglądam czy coś robię, a gra obciąża. Często po godzinie dopiero wywala, ale jednak wywala, mimo że taki Prime przechodzi stress test.

 

Na poprzednim Ryzenie 3800Mhz na luzaku, zero problemów, a tutaj chyba też będzie trzeba zjechać do 3533.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzaliście latency mon czy coś nie ma (jakiś sterownik) dużego opóźnienia? u mnie winny był sterownik sata na takie ściny z dźwiękiem :E zainstalowałem na siłę z driver slimmera bo nie było na stronie sterów sata i sam sobie narobiłem szkód powodował takie okrutne latency ze szok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem.

Ale wygląda to tak, jakby się IMC popsuło w moim procku :D. Na początku resety po oc ram, jakieś dziwne zajawki na stock były, teraz niby wszystko oki, ale no właśnie.

Pc się nie resnął, ale wyrzuca mi gry na 3733mhz, zresztą na wszystkich taktowaniach wyższych niż 3533mhz ;). Teraz mam 3533mhz i śmiga elegancko . Miałem tak z nim na samym początku, nawet i gorzej miałem, bo komp powyżej 3533mhz nie chciał bootować nieraz, po zmianie płyty na tą zaczął wstawać na wyższych taktach.

Na początku ten procek latał na 4200-4250mhz 1.38v ? Coś takiego i ram na 3533mhz cl14, teraz procek "lata" na 4.1ghz 1.35v , 4200mhz nie da się osiągnąć nawet na 1.42v , po paru sekundach sypie błędami w occt ;).

Dziwnie to brzmi, ale jakby procek stracił na jakości.

Na początku przy 3733mhz miałem resety pc rzadko (2x na 15-17 dni) , od ostatnich 2 tygodni miałem resy parę razy dziennie, nawet co 15min.

Kończy mi się procesor :D ?

 

A co do pisania w temacie, to żaden problem, temat powstał po to by sobie pomagać, a co nowego mi przyjdzie do głowy to będę wrzucał w pierwszy post .

 

Widać coś tu podejrzanego?

 

 

cc45d22bacb8d467.jpg

 

 

 

@wpotrzebie2017

Bym się nie zdziwił, żeby coś takiego nastąpiło po pół roku- roku ale już po 10 dniach ? Trochę to blado wygląda.

Teoretycznie zrobiłem mu uv , bo to co mu ustawiam napięciami to jest niżej niż on się karmi na stock :).

Chyba, że te ryzeny są takie delikatne, i dlatego amd chce wydać trochę szybciej zen3. Ale jakby tak było, to mało który dotrwa bezawaryjnie do końca gwarancji :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No wiesz, te manipulowanie oporami (łącznie z tym 53.3 co jest za wysokie dla Ryzów 3), napięciami, aż się trochę zdegenerował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@novi tu jest wszystko ok na screenie, ale zrób taki test że masz włączony latency mon i włącz hwinfo zobacz czy nie skoczy pasek do końca na czerwono podczas opdalania hwinfo

 

Mam jeszcze pytanie panowie kto wymyślił CAD_BUS ClkDrv na 120? bo sam używam 120-20-20-24 procODT 43.6 w kalkulatorze ta wartość wynosi standardowo 24 lub 20 to jest na pewno bezpieczna wartość?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Mam jeszcze pytanie panowie kto wymyślił CAD_BUS ClkDrv na 120? bo sam używam 120-20-20-24 procODT 43.6 w kalkulatorze ta wartość wynosi standardowo 24 lub 20 to jest na pewno bezpieczna wartość?

 

To są wartości rekomendowane dla ustawień FAST przy 3600 Mhz, 3666 Mhz i 3733 Mhz, 3800 Mhz w DRAM Calculator dla micronów E-Die.

 

EDIT: Dobra. Chyba udało mi się załapać stabilność na 3733 Mhz.

TestMem5 porobiony.

Najpierw 10 cykli, 100 % - ok. 15 minut

Potem 10 cykli, 400 % - ok. 50 minut

i teraz ponownie 10 cykli, 100 % - 15 minut.

Błędów brak. Do tego odpalony BFV na ponad godzinę (bez ograniczania klatek) i nagrywanie lokalne OBS-em

Luźne te timingi jak majtki prostytutki, ale na razie jest ok.

 

Niemniej nie wiem jeszcze czy bardziej mi się będzie opłacało zostać na 3666 Mhz, bo tam jednak te timingi wyglądają lepiej. Przerobię parę benchmarków i porównam.

Edytowane przez addept

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

No cóż, 3533 nie wywala problemów z dźwiękiem. Przy 3733 niby nie ma resetów, nie ma niestabilności, a jednak te lekkie "ścinki" są. Ciekawe skąd to.

 

Zmodyfikowałem dodatkowo inne timingi

 

tcwl = 1 zamiast 9

trp 10 zamiast 12

tfaw 16 zamiast 24

trdwr 8 zamiast 10

twrrd 1 zamiast 3

trdrdd 4 zamiast 5

trwrdd 6 zamiast 7

 

te dwa dłuższe z końcówką CL zamiast 4 to 2. Ciut lepsze wyniki wydajności, a nadal stabilne.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie 120 to dla micronów 3600 przestawiłem na procODT 43.6 i 24-20-20-24 i jest tak samo stabilne jak na 120-20-24-24 procODT48 więc bez różnicy u mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

a skąd też tak wysoki procoddt u Ciebie? 32-34 jest standardowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a skąd też tak wysoki procoddt u Ciebie? 32-34 jest standardowo.

z kalkulatora ustawiłem rekomendowany 43.6 alt 48 i drugi 40, 36.9 jest przy moich pamięciach do 3466mhz powyżej już 43.6 proponuje

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie mógłby ktoś nagrać jak wygląda ta ścina dźwięku/trzaski itp? bo sporo się o tym czyta ale jednak do końca nie wiadomo o co chodzi :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przejawiało się to tym, że przy obciążeniu kompa (gra + stream + muzyka) dźwięk się zniekształcał co chwilę lub raz na jakiś czas.

Coś jak zanikające chwilowo fale radiowe.

Do tego niekiedy pojawiał się taki trzask, jakby gaźnik nagle strzelił.

Czasami po tych zniekształceniach, jeśli było ich więcej, pojawiał się też freez dźwiękowy, po którym gra się wywalał lub komputer się zawieszał.

 

Niech novi nagra na YT, bo ja na razie u siebie na najnowszym BIOS tego nie obserwuję, ale też najlepiej słychać to na słuchawkach, a mi słuchawki padły i gram na dość cicho ustawionych głośnikach lub na pchełkach, które brzmią jak ze 2-kilometrowej studni :E (czekam na Black Friday lub na inną dobrą promocję na upatrzone modele słuchawek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie mógłby ktoś nagrać jak wygląda ta ścina dźwięku/trzaski itp? bo sporo się o tym czyta ale jednak do końca nie wiadomo o co chodzi :E

 

To by trzeba było nagrać godzinny film pewnie, chętnie to nagram, dobry pomysł.

 

Ale czym,gdzie miejsce znaleźć na tak długi film? :E

 

Bo to jest losowe, nigdy nie wiesz kiedy to się stanie. Czasem to jest nawet jak film oglądam jakiś na YT.

 

Plus

 

No cóż, 3533 nie wywala problemów z dźwiękiem. Przy 3733 niby nie ma resetów, nie ma niestabilności, a jednak te lekkie "ścinki" są. Ciekawe skąd to.

 

Zmodyfikowałem dodatkowo inne timingi

 

tcwl = 1 zamiast 9

trp 10 zamiast 12

tfaw 16 zamiast 24

trdwr 8 zamiast 10

twrrd 1 zamiast 3

trdrdd 4 zamiast 5

trwrdd 6 zamiast 7

 

te dwa dłuższe z końcówką CL zamiast 4 to 2. Ciut lepsze wyniki wydajności, a nadal stabilne.

 

Jak komuś uda się ustabilizować to 2x z SCL2 bez straty wydajności większej to stawiam kratę piwa :P

 

bo jednak o 2 tyś odczyt rośnie w stosunku do 4.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@UP graj w coś i puść nagrywanie shadowplayem z experience, shadowplay nie obciąża sprzętu więc nie zabiera wydajności prawie wcale pózniej wrzucisz na YT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Scl2 ustabilizować powyżej 3400mhz to prawie niewykonalne . Scl3 jeszcze by może jakoś wywalczył na 1.45v i crucialach. Bardzo mocno te timingi podbijają wydajność i to podobno nie tylko w aidzie ale i w grach.

 

Co do trzaskow, to niestety raczej nie pomogę, bo na najnowszym biosie jeszcze ich nie miałem, a na asusie nie da się cofnąć biosu (przynajmniej wedle oficjalnej strony Asusa)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie no teraz siedzę na 3533 scl2 i jest ok, bardziej chodzi o to by były stabilne na 3733 :E Przy scl2 i 3533 wyniki w aida są jak 3733 scl4.

 

A co do scl3 to wg mnie nieparzyste timingi i tak robią się parzystymi i działa to jak 4.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi się udało ustawić SCL4 na 3733 a przy 3600 tylko na 5 działało jak miałem CL16 przy CL17 śmiga na 4 przy 3733mhz z 1T i trfc 528 w aidize mam 67ns na takich ustawienaich więc wyniki lepsze niż 3600 CL16, zastanawia mnie czy dało by radę zrobić CL16 przy 3733 ale próbowałem wiele kombinacji i nie da rady nawet 3666 nie jest stabilne, próbowałem nawet trfc 600 i z CL16 powyżej 3600 jest niestabilność, wsumie chyba nie ma o co walczyć bo tutaj nadrobiłem innymi timingami no i niskim trfc jak na 3733 dzięki CL17 :hmm: W aidzie pokazuje że mój ram ma potencjał OC 3762mhz CL16 > mój wynik w aidzie bez BGS oczywiście https://zapodaj.net/4ad3163cfdafe.png.html

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam problem z trzaskami, ale już sam nie wiem czym one są spowodowane. U mnie występują one nawet gdy puszczy wszystko na domyślnych ustawieniach. Generalnie wywołują je konkretne akcje, jak pauzowanie/ wznawanie filmiku na Youtube albo przy okazji przerywania np. dźwięków systemowych (zamknięcie okna zanim dźwięk skończy się odtwarzać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam problem z trzaskami, ale już sam nie wiem czym one są spowodowane. U mnie występują one nawet gdy puszczy wszystko na domyślnych ustawieniach. Generalnie wywołują je konkretne akcje, jak pauzowanie/ wznawanie filmiku na Youtube albo przy okazji przerywania np. dźwięków systemowych (zamknięcie okna zanim dźwięk skończy się odtwarzać).

Ja miałem coś takiego i męczylem się z tym miesiąć za nim to naprawiłem

okazało się że wgrałem sterownik sata który robił okrutne opóźnienie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Gdzie ten potencjał ram sie sprawdza w aida i dram calculator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...