Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

A potem odpalasz gre, GPU podgrzewa RAM, ten sypie błędami, a ty tylko tracisz czas na godzinach gapienia sie w memtesty :E

TM5 dość mocno trzepie po ramie, myślę że taki scenariusz jest dość mało prawdopodobny. No i trzeba by mieć naprawdę skopany airflow w budzie aby jakoś konkretnie GPU ram podgrzewało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Jutro będę próbował.

PS : czy przejście z 3200 na 3600 da odczuwalne zmiany w grach 1440 p ?

 

xPg7X2s.gif

Moje nastawy 1.44v(testowe) ale spokojnie możesz zrobić 16-19-16 w okolicach 1.4v bo poprawy w wydajności żadnej w każdym razie w teście aidy bo w grze nie testowałem. Ogólnie 3800 też robiły ale parę razy się komp wysypał, chodź podejrzewam że raczej z powodu za małego V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamięci nie potrzebują i nie lubią wysokiego Voltagu , są w 16 19 [nm] ... CL14 niewiele daje ... ( jedynie zmniejsza czas oczekiwania )

 

a173a1774c960505med.png

 

4 kości mają -zwłaszcza-wyższą wartość "Copy" od 2x16 GB.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

xPg7X2s.gif

Moje nastawy 1.44v(testowe) ale spokojnie możesz zrobić 16-19-16 w okolicach 1.4v bo poprawy w wydajności żadnej w każdym razie w teście aidy bo w grze nie testowałem. Ogólnie 3800 też robiły ale parę razy się komp wysypał, chodź podejrzewam że raczej z powodu za małego V.

 

 

Jeśli cl14 będzie latać to szacun wielki. U mnie sypało błędami na 3733cl14 . 3666mhz cl14 to było max. Tylko, że ja miałem zachłannie suby dobrane i ich nie luzowałem.

 

 

 

Phill76@ Serio masz 16nm microny E ? Moje rev.E latały ślicznie do 1.47v z biosu

 

43160bb5e227b52f.jpg

 

 

 

A potem odpalasz gre, GPU podgrzewa RAM, ten sypie błędami, a ty tylko tracisz czas na godzinach gapienia sie w memtesty :E

 

 

Jak ktoś ma 2x8gb i nie trzyma kompa w zamkniętym biurku to do 1.45v nie powinny się nigdzie wysypać, ja nawet dawałem więcej napięcia. Jakby tak karta miała podgrzać ramy, to i na stocku by się wysypywały :P.

 

 

Dzięki.

Jutro będę próbował.

PS : czy przejście z 3200 na 3600 da odczuwalne zmiany w grach 1440 p ?

 

 

Na podstawie gry sotr, robiłem testy porównawcze, jeśli chodzi o samą wydajność na gpu/normalna gra, to w tej grze na 1440p i wysokich detalach na karcie rx5700xt różnica jest na poziomie błędu pomiarowego. Ale to tylko jedna gra, w dodatku wbudowany benchmark. Bezpieczniej, jest ustawić ram na 3600/3733mhz cl16 za pomocą kalkulatora i będzie zawsze zapas od strony wydajności procesora w grach.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd , 19 [nm] mam :P

 

P.S. Kupiłem i testowałem 2x16GB Goodram 3600 CL17 i na nich osiągałem gorsze wyniki niż na 4x Balistix , a producent ukrył co tam siedzi ... :( sprzedałem je po dniu ... nie mówiąc , że była "maszakra" by zachciały ruszyć na mojej płycie.

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli cl14 będzie latać to szacun wielki. U mnie sypało błędami na 3733cl14 . 3666mhz cl14 to było max. Tylko, że ja miałem zachłannie suby dobrane i ich nie luzowałem.

 

Latają już jakiś czas,tesmem5 10 cykli bez errorów, Wiesiek3,Starcraft2,Path of exile bez problemów. Tylko że w Aidzie wyniki takie same jak na 16-19-16.

Najlepszy wynik jaki miałem to ten ale parę razy reset i bsod zawitał, z tym że one mogły być nie dowoltowane bo soc chyba 1.1, a dramV 1.40 ?(nie pamiętam dokładnie), więc może by też śmigały.

3Oyyab0.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://imgur.com/rugHPto

W moim bios są dwie pozycje pod VDDG, jedną i drugą ustawiać tak jak wynika z waszych wypowiedzi

Tak, synchronicznie samo ci wbije w obu polach tyle samo. I od razu mówię że napięcie SOC to co masz na screenie na 99% będzie za mało do 3733 daj od razu 1.1/1.15v

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latają już jakiś czas,tesmem5 10 cykli bez errorów, Wiesiek3,Starcraft2,Path of exile bez problemów. Tylko że w Aidzie wyniki takie same jak na 16-19-16.

Najlepszy wynik jaki miałem to ten ale parę razy reset i bsod zawitał, z tym że one mogły być nie dowoltowane bo soc chyba 1.1, a dramV 1.40 ?(nie pamiętam dokładnie), więc może by też śmigały.

 

Moje CJR-y osiągały podobne wyniki na 3800-16 bez errorów, więc to taka górna granica przynajmniej CJR, Cruciale raczej mają więcej zapasu (pomimo niższej ceny).

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś tutaj testował ballistixy na nowej rewizji Rev. E ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszły 18nm ballistixy? Czy mowa o tych z nowym radiatorem, Red,black, white ?

Bo jeśli mowa o tych ballistixach z nowymi radiatorami, to one mają pod maską to samo co sporty lt :). Jeśli zaś to nowa rewizja to chętnie bym się im przyjrzał :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyszły 18nm ballistixy? Czy mowa o tych z nowym radiatorem, Red,black, white ?

Bo jeśli mowa o tych ballistixach z nowymi radiatorami, to one mają pod maską to samo co sporty lt :). Jeśli zaś to nowa rewizja to chętnie bym się im przyjrzał :).

Osobiście wizualnie moim zdaniem wyglądają gorzej niż sporty ale rzeczywiście ciekawe jak się kręcą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie o te chodziło:

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/crucial-ballistix-ddr4-3600-32gb-2x16gb-bl2k16g36c16u4r-review.1264873/

 

Wedle thaiphoona to poczciwe rev.E jak sportach, tylko z małym wyjątkiem. Ludzie te ramy puszczają na 3800mhz cl14 i to nawet 2x16gb... Fakt, że trcdrd musi być wyżej (18) i trfc okolice 540-560 ;) . Parę wątków na zagranicznych forach właśnie prześledziłem. A z tego co się orientuję, sporty lt puścić stabilnie na 3733mhz cl14 to był wyczyn ;)

 

Te śmieszne nowe cruciale w wersji rgb mają czujniki temperatury wbudowane. Całkiem ciekawie :)

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie o te chodziło:

https://www.hardwareluxx.de/community/threads/crucial-ballistix-ddr4-3600-32gb-2x16gb-bl2k16g36c16u4r-review.1264873/

 

Wedle thaiphoona to poczciwe rev.E jak sportach, tylko z małym wyjątkiem. Ludzie te ramy puszczają na 3800mhz cl14 i to nawet 2x16gb... Fakt, że trcdrd musi być wyżej (18) i trfc okolice 540-560 ;) . Parę wątków na zagranicznych forach właśnie prześledziłem. A z tego co się orientuję, sporty lt puścić stabilnie na 3733mhz cl14 to był wyczyn ;)

 

Te śmieszne nowe cruciale w wersji rgb mają czujniki temperatury wbudowane. Całkiem ciekawie :)

 

Wg https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/master/DDR4%20OC%20Guide.md#memory-testing-software głównym wyznacznikiem jakości Rev E. jest właśnie trcd, bo nie koreluje z napięciem. Jeśli jest jak piszesz to nie ma nic interesującego w tych crucialach. Tylko ceny wyższe...

Edytowane przez bigovsky

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ogół cruciale do 3733mhz potrzebują trcdrd 19-20, b.dobre sztuki zadowolą się 18-17.

No tak dwuznacznie można by to przyjąć, z jednej strony kręcą 3800mhz cl14 w dość dużej ilości przypadków, trcdrd jednak śmiga na 18stkach i na 17stkach, więc jakby jednak była troszkę lepsza selekcja tych modeli. No i do 1.5v na 2x16gb nie potrzeba nawiewu. Przy sportach lt 1.45v może w dobrze wentylowanej budzie na 2x16gb będzie stabilne, ale 1.5v można zapomnieć, jednak ten śmieszny radiator lepiej chłodzi te ramy.

 

Nowa rev.E co miała mieć premierę niedawno, miała do 3600mhz potrzebować tylko 1.2v ! Ale jest na tyle mało info o reszcie timingów, że nie wiadomo jak dalsze timingi dadzą radę pójść. Fakt, to jest ddr4, ale np kości microna gddr6 montowane w amd navi, mają lepszy potencjał od samsunga ;) . Więc, może te nowe rev.E będą bardziej dopracowane, niż to miało miejsce w starszej rewizji, ale jak na razie, ni widu ni słychu. Temat zmarł śmiercią naturalną :).

 

 

Edit: Polski portal o tematyce komputerowej, zrobił test ramu, biorą w nich udział cruciale z nowym radiatorem, i zdziwnienie, ponieważ rev.E tam siedzi, 19nm , ale nie D9VPP Tylko Micron D9WFL . Potencjał b.dobry, jak moje białe b.dobre sztuki sport lt co kiedyś miałem :).

 

To są raczej te nowe zapowiadane e-die, w tych ramach w filmie te kości siedzą.

 

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema

 

Na samym początku zaznaczę, że pierwszy raz bawię się w OC Ramu (Ballistix Sport LT 16GB/3200 (2*8GB) CL16 Biały XMP, produkcja Meksyk).

Przeczytałem ok 10 stron tego postu, oglądnąłem

, oraz
poradnik.

 

Obecnie ram chodzi na takich ustawieniach:

 

40dcb4294dd25.png

 

Komputer się resetuje po ustawieniu: Gear down mode - disabled

oto wyniki z aida64:

 

542385e0dc983.png

 

Ram przeszedł 33 minutowy test w aida64 (stress system memory), oraz 50 minutowy test w memtest86 bez błędów. Te testy są wystarczające, czy jeszcze zrobić jakieś konkretniejsze ?

Co jeszcze mogę poprawić dla uzyskania lepszych wyników ? zostawić jak jest czy bawić się dalej timingami lub subtimingami?

Edytowane przez Mario24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj TM5 z profilem V3 na 10 cykli, swoją drogą przy tym taktowaniu proca i tych nastawach ramu to latency moim zdaniem kiepskawe, coś ci działa w tle podczas testu aida? GDM ON to norma przy takim wyniku na tych pamięciach, 1T bez GDM na 99% nie ustabilizujesz

 

Ja przy ryzenie 3600 @ 4.2ghz i starych pamięciach 3733 @ 17-21-21 trfc 560 robiłem 67ns

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do testowania cruciali polecam https://www.overclock.net/forum/27937678-post2362.html

Jest tam instrukcja, skrócona. W folderze bin, jest plik MT, uruchamiasz go za pomocą notatnika, w linijce cycle zmieniasz z 3 na 10, musisz uruchamiać test jako administrator, żeby test miał sens.

 

Co do nastawów, podrzucę najciaśniejsze ustawienie jakie udało mi się ogarnąć na 3733mhz, ale nie wiem czy u Ciebie będzie stabilne. To co niżej przy 4.1ghz na procku, kręciło 66.5ns w aidzie.

 

211663d498ac78d9.jpg

 

 

Te nowe cruciale, mają nowe kości, czy lepsze? Ciężko stwierdzić, testów jak na lekarstwo. Ale pojawiła się spora różnorodność kości, wszystkie to microny rev.E, ale jeszcze są ich odmiany, z lepszym i gorszym potencjałem. Lepsze, charakteryzują się ciaśniejszymi timingami, każdy rodzaj micronów rev.E wykręci 3800mhz cl16, więc pod zen2 akurat są te kości. Na intelu też można je śmiało kręcić.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

novi >Jednak dobrze prawiłeś, że 3733 powinno się dać u mnie ustabilizować ;)

 

Kluczem było najprawdopodobniej za niskie VDDP . dałem tylko 0,95 [V] ( wcześniej miałem 0,900 ) -i już 3733 lata bezbłędnie.

 

10 cykli TM5 też bez błędów ...

 

5204c7c887d7063emed.png

 

6d0134b85744a424med.png

 

Na razie dorzuciłem też odrobinę ( 2 setki ) do VCore CPU i na ram dałem 1,37 [V] (w bios) i CPU VCore SoC ( też trochę podbiłem ) oscyluje najczęściej w okolicy 1,13 [V] [ 1,16 max. ]

Edytowane przez Phill76

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może akurat będzie działać :).

Vddg i vsoc powodują resety/zamarzanie/ rozjazd wyników i ewentualnie trzaski dźwięku, jeśli są nieodpowiednio dobrane.

Vddp- za nisko i za wysoko ustawione, może powodować błędy ramu w testach stabilności :).

Obserwuję bacznie temat zen2 + oc ram, i jednak te 4x8, głównie na micronach rev.E jest w stanie pracować na 3733mhz, nawet na płytach z daisy chain.

Art385 miał 4 ławki puszczone na 3800mhz jak dobrze pamiętam, na 4x crucial i płycie asrock x370 taichi (topology T) , teoretycznie topology T, posiada przewagę w stabilizacji 4 modułów ram nad daisy chain :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Działa stabilnie te 3733 ;)

 

Timingi nie ruszane. Na ramie jednak w bios muszę mieć 1,37 [V] przy 1,35 [V] TM5 zaczyna wykrywać błędy ...

 

VCore SoC zjechałem odrobinę by MAX. był 1,14 [V] ( oscyluje tak ok. 1,12 najczęściej ) / VDDG=0,92 VDDP=0,95 i jest COOL :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Novi te ustawienia, które mi podawałeś niestety u mnie nie wchodzą.

Zrobiłem tak jak mówiliście i pobrałem TM5 i przechodzi 10 cykli w TM5 bez błędów, obecnie tak to wygląda:

 

7dcb2fa2416f8.png

 

dlaczego Aida nie pokazuje NB clock ?

 

5c9d328311843.png

 

Pojawił się natomiast dodatkowy problem. Teraz jak odpalam OCCT z dużymi danymi, 16 wątków i avx2 to po 2 minutach zaczyna walić błędami. Przejmować się tym ? czy po prostu pograć trochę i sprawdzić stabilność ?

Reszta jest OK ?

 

EDIT:

pograłem 50minut w Dying Light bez crash'a czy bsoda.

Edytowane przez Mario24

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ^_^ Postanowiłem w wolnych chwilach pobawić się w OC RAMu, takie parametry mam obecnie :

cd0eb76cf092a.png

2d52d2f63799d.png

 

Kości jak w opisie ( 2 x 8 GB czerwonych Cruciali 3000 MHz CL15 ), obecnie wziąłem parametry na 3266 MHz i Fast z kalkulatora, ale nie mogę pociągnąć tego dalej, tzn. 3333 MHz i CL 16 już sypie błędami. Z ciekawostek : komputer wstaje na 3600 MHz i timingach typu CL18-22-20-18-40 ale od razu sypie błędy Memtest. Jak myślicie, w którym kierunku warto iść jeśli chodzi o OC tych RAMów? Procesor chodzi na razie na stock

( zwykle ma ustawione 4 GHz na 1,39 V ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na 1 Gen. Ryzenów to 3200 CL14 wygląda całkiem OK ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niby tak, ale większość pamięci tak odpali na XMP :E Chciałbym powalczyć o coś więcej, choć zdaję sobie sprawę, że pierwsza generacja Ryzenów nie jest idealna do tego. Spróbuję jeszcze iść w górę, zapytam tylko czy takie np. 3466-3533 MHz CL16 będzie szybsze od 3266 CL14?

 

Biorę jeszcze pod uwagę rzeźbienie tego co mam obecnie, czyli ściśnięcie 3266 MHz CL14 pod jeszcze niższe timingi.

 

PS. Zapomniałem dodać napięcia w poprzednim poście, 1,36-1,37 V DRAM i 1.12 V na SoC, mam nawiew na pamięci RAM

Edytowane przez DillGang

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...