Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Gość
Napisano (edytowane)

A według tych oznaczeń można wywnioskować? D9VPP (MT40A1G8SA-075:E)

Czytałem poradnik pana Brzostka i oznaczenia można zmienić. artykuł

Chciałbym wiedzieć na co zwracać uwagę przy kupnie wiem, że to też będzie zależeć od płyty głownej.

A tak poza tym to szukam selekta ryzena 3600. Może ktoś ma na sprzedaż?

Ja mam teraz takie.

cjpg_qqpheaq.jpg

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze potencjału po thaiphoonie nie rozpozna , trzeba samemu sprawdzić. Tu widać, że masz microny rev.E d9vpp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Podkręciłem cruciale 3000Mhz CL15 2x8 na 3733-15-15-20-16-36-540 1,42v i aida pokazuje mi latency na poziomie 79ms. Na 3533-16-16-18-16-36-540 1,35v pokazuje mi +/- 70ms. O co tu może chodzić że opóźnienie wzrasta zamiast się zmniejszyć?

Edytowane przez ankk90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie timingi sztywno ? Fclk się nie rozjeżdża? W hwinfo będzie widać fclk i uclk, powinny być po równo na 1867mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

wXEhtIP.png

UrbWSPf.png

cGUAc6O.png

Edytowane przez ankk90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Wgrałem sobie wczoraj najnowszy BIOS i przy okazji, z musu, pobawiłem się trochę o/c pamięci. Mam Cruciale 3000MHz (szare chyba) i R3600. Wcześniej wbiłem na żywca ustawienia z kalkulatora dla 3600MHz. Działało, więc dalej się nie bawiłem. Teraz trochę docisnąłem timingi. Na razie po ok 10 resetach BIOSu uzyskałem ustawienia jak poniżej. Napięcie pamięci mam cały czas 1.4v. Ktoś jest w stanie zasugerować jakieś sensowne ustawienia, które będą jakimś większym krokiem w dalszym o/c? Męczą mnie już te resety BIOS'u i zmiany ustawień 1-2 parametrów.

 

edit: RRCD-18 sypie już błędami w testmem5. Na 19 jest ok. ale tych zmiennych jest tylr, że tu można z tydzień siedzieć i kombinować. :)

post-132628-15907552179081_thumb.jpg

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można dużo ciaśniej spróbować je ustawić. Dopiero wieczorem będę na PC to coś podesle :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można dużo ciaśniej spróbować je ustawić. Dopiero wieczorem będę na PC to coś podesle :)

 

Trzymam za słowo i czekam. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

 

 

Co to za płyta? Musisz ręcznie wymusić fclk 1800 i zależnie od płyty, uclk,mclk na 1800 lub coś takiego ze uclk = fclk. Masz asynchronicznie teraz puszczony ram i ucina mocno wydajność.

 

Up@ po 18-19 coś wyszukam.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Co to za płyta? Musisz ręcznie wymusić fclk 1800 i zależnie od płyty, uclk,mclk na 1800 lub coś takiego ze uclk = fclk. Masz asynchronicznie teraz puszczony ram i ucina mocno wydajność.

 

Up@ po 18-19 coś wyszukam.

 

Nie widzę za bardzo gdzie to ustawić. Płytę mam b450 aorus pro.

 

Ustawiłem w dram timing configuration memory clock speed na 1867mhz ale dalej przy 3733 mam fclk 1800

Edytowane przez ankk90

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Taktowanie FCLK znajdziesz w AMD CBS oraz AMD Overclocking, to są zakładki w BIOS-ie (w tym drugim przypadku podpisane chyba jako Infinity Fabric).

Edytowane przez tomcug

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzymam za słowo i czekam. ;)

 

To mój nastaw na 1.44v dla cruciali. Ogólnie trfc i trcdrd słabo na tych moich sztukach schodzi. Możesz spróbować te suby co zaznaczyłem w czarnym okienku dać jak u mnie. Tam gdzie są 2t timingi u mnie, możesz próbować dać 1, u mnie płyta na 2 przerzucała automatycznie. Jeśli stracisz stabilność to trtp podbij na 12, lub na 16.

 

3ff14bb071d4d2c7.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz inne ramy, inne ifc, wszystko inne. Dzięki, sprawdzę później.

 

Masz GDM enabled. Co to właściwie robi? Ja chyba nie mam możliwości ustawienia tego. Jak daje Cmd2t na 1, to nie mam mozliwości ustawienia GDN i jest na AUTO wtedy - finalnie enabled.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GDM ON robi z 1T jakby 1.5T

Tak to kiedyś tłumaczono.

 

GDM OFF i 1T to prawdziwe 1T.

CLK DRV na 60 Ohm może pozwoli na GDN OFF. U mnie tak jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Witam

 

Czasami występuję problem z dźwiękiem w postaci robotycznego odgłosu. Ogólnie na co dzień używam zmodowanych sterowników do karty dźwiękowej. Soc ustawiony jest na 1.100(Auto), z VDDP eksperymentowałem i odniosłęm wrażenie że to praktycznie nic nie daje. Da się też przy okazji zrobić coś więcej z timingami? Zacisnąłem na tyle umiałem(czyli pewnie za słabo)

6f56404bde37.jpg

 

Pamięci Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz CL16 Gray

 

Config:

Ryzen 2600 @ Gelid Phantom

Asus TUF B450-plus gaming

PNY GTX 1660 SUPER TwinFan 6GB

16gb Crucial Ballistix Sport LT 3200MHz CL16 Gray 3200@3600mhz 1.4

GIgabyte NVME M2 128gb, SSD sata GOODRAM IRDM II 120gb MLC, Seagate 1TB

Chieftec CTG-650W

Obudowa SPC Regnum RG4

Edytowane przez amnum

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Przy takich nastawach u mnie SoC wystarcza 1.03V choć nigdy nie sprawdzałem, czy da się niżej zejść. 1.1V to nie potrzebne grzanie.

U mnie tRCDRD da się zejść do 18 - przetestuj.

Według wszelkich prawideł i norm, tFAW masz za nisko. Teoretycznie, tFAW = 4x tRRDS. Schodzenie z tym timingiem niżej nic nie daje, prócz ewentualnych anomalii.

Możesz przetestować inne CADy na problemy z audio.

 

A już tak nawiasem, nie myślałeś ogarnąć trochę sytuacji z dyskami? Ten NVMe rozumiem, że OS? A ten goodram za co odpowiada? Komp jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element, a tu HDD siedzi :C . Aż się prosi wrzucić 1TB nvme ;)

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

to problem z oc pamięci lub procesora. I tak masz wysoko ustawione pamięci jak na ryzena 2600.

A ogólnie to oc pamięci u AMD jest zależne mocno od płyty i procesora. Przykładowo na gorszym r3600 możesz mieć problemy z 3600Mhz a na lepszym bez problemu te same pamięci ustawisz na 3800.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie może ktoś się spotkał z czymś podobnym

 

to ustawienie jest jak najbardziej OK tyle że na "ciepłym" kompie (obniżyłem tRFC z 580 na 574)

na drugi dzień komp nie wstaje. Po resecie zworką odpalam profil i normalnie śmiga :E co może odpowiadać za takie cyrki ?

 

f66e3a569cc54.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie może ktoś się spotkał z czymś podobnym

 

to ustawienie jest jak najbardziej OK tyle że na "ciepłym" kompie (obniżyłem tRFC z 580 na 574)

na drugi dzień komp nie wstaje. Po resecie zworką odpalam profil i normalnie śmiga :E co może odpowiadać za takie cyrki ?

 

 

 

Daj trfc o 5-10 w górę, na micronach trfc jest zdradliwe :E.

 

 

Tak , te cruciale są bardzo oki, mam identyczne :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich nastawach u mnie SoC wystarcza 1.03V choć nigdy nie sprawdzałem, czy da się niżej zejść. 1.1V to nie potrzebne grzanie.

U mnie tRCDRD da się zejść do 18 - przetestuj.

Według wszelkich prawideł i norm, tFAW masz za nisko. Teoretycznie, tFAW = 4x tRRDS. Schodzenie z tym timingiem niżej nic nie daje, prócz ewentualnych anomalii.

Możesz przetestować inne CADy na problemy z audio.

 

A już tak nawiasem, nie myślałeś ogarnąć trochę sytuacji z dyskami? Ten NVMe rozumiem, że OS? A ten goodram za co odpowiada? Komp jest tak szybki, jak jego najwolniejszy element, a tu HDD siedzi :C . Aż się prosi wrzucić 1TB nvme ;)

 

Moje nowe wyniki:

4a784a811f53.jpg

 

Niestety, ale nie udało zejść do 18 TRDC, ponieważ po odpaleniu tm15 zaczął sypać errorami na lewo i prawo. Może da się to jakoś ustabilizować.. Jeżeli nie to trudno. Zobaczymy czy nadal czasem dźwięk przytnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ci zacina dzwięk to może to po prostu jest znany problem sterowników sata od amd? nie masz czasem takich zainstalowanych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...