Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie ten potencjał ram sie sprawdza w aida i dram calculator?

Dajesz calculate fast lub safe obojętnie, i wchodzisz po tym do zakładki advanced w lewym dolnym rogu będzie Overclocking potential (MHZ)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem coś takiego i męczylem się z tym miesiąć za nim to naprawiłem

okazało się że wgrałem sterownik sata który robił okrutne opóźnienie :E

A no to u mnie to jest zupełnie coś innego, u mnie sam dźwięk się nie zniekształca, tylko ten trzask jest jakby nad tym. Mam to też na czystym systemie i program od opóźnień nic nie pokazuje. Może u mnie to po prostu kwestia jakości integry, bo absolutnie nic nie redukuje tego zjawiska.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dajesz calculate fast lub safe obojętnie, i wchodzisz po tym do zakładki advanced w lewym dolnym rogu będzie Overclocking potential (MHZ)

 

U mnie 4723 Mhz Cl16 :lol2:

 

Memory chip quality 114%.

 

WTF?

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie 4723 Mhz Cl16 :lol2:

 

Memory chip quality 114%.

 

WTF?

Jak wbiłem twoje pamięci na E-die to u mnie pokazuje że mają potencjał 3953mhz CL16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Z zakładki advanced dram calculator coś trzeba w bios ustawiać? Nigdy tam nie zaglądałem.

 

Co do Twoich linków i zacinek dźwięku to u mnie podobnie (z 5 i 6 sekundy), tyle, że to nie jest ciągłe, a może 1-2 sekundowe i potem znowu nie ma nic. Podczas grania, czy oglądania filmów, a nie włączania programów.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z zakładki advanced dram calculator coś trzeba w bios ustawiać? Nigdy tam nie zaglądałem.

 

Co do Twoich linków i zacinek dźwięku to u mnie podobnie (z 5 i 6 sekundy), tyle, że to nie jest ciągłe, a może 1-2 sekundowe i potem znowu nie ma nic. Podczas grania, czy oglądania filmów, a nie włączania programów.

Podczas gry i filmów na youtube też to miałem bo system działał z opóźniona reakcją /odczyt z dysku zapis itp przez to że sterownik sata był z nieznanego źródła i robił kosmiczne latency, a nagrałem tutaj bo mogłem to uchwycić wtedy kiedy mi się podoba po prostu odkryłem że włączając hwinfo dzieje się to na zawołanie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ale jaja, u mnie też podczas włączania hwinfo to jest :E

 

tDty2xW.png

 

Storage? Że niby też od dysku? Nic nie instalowałem raczej :hmm:

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Latency nie jest podwyższone ale okrutnie wysokie :E razem z tym wzrasta ci opóznienie od sterów grafiki bo odczyt jest mega zlagowany z dysku :E to samo co u mnie było wejdz w menedżer urządzeń > kontrolery IDE/ATA/ATAPI i rozwiń tą zakładkę pokaż fotke

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cholera, no u mnie jest 2x AMD SATA Contoller + Standardowy kontroler SATA AHCI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera, no u mnie jest 2x AMD SATA Contoller + Standardowy kontroler SATA AHCI

odinstaluj prawym te 2 AMD Sata i po problemie mają być 3 standardowe :thumbup:

AMD nie daje sterow pod W10 do tych płyt ja na siłę je wyszukiwałem driver easy lub slim drivers bo chciałem mieć nowszy i sam sobie zaszkodziłem :lol2:

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Ciekawe. Chyba już wiem skąd się wzięły > Driver Booster używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe. Chyba już wiem skąd się wzięły > Driver Booster używam.

Wywal to cholerstwo i daj znac stawiam że pomogło, widzę że masz B450A-pro ostatnio miałem gościa któremu składałem i podkręcałem PC na tej plycie z ryzenem 2600 testowo wgrałem stery tak samo jak u siebie na tomahawku i to samo było okrutne latency ściny dźwięku itp wiec to są regularne jaja.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pomogło, dzięki. A ja bym testował ram jeszcze pewnie kilka dni, różne timingi i taktowania... a to problem w bieda-sterownikach. W ogóle nawet nie wiedziałem, że jest taki program od latency. Przydatne.

 

Czyli można powiedzieć że u mnie 3733Mhz CL16 stabilne SCL4. Muszę poszukać które timingi poluzować by SCL poszło na 2. Bo PC się uruchamia, no ale testmem5 po 5s od razu zawiesza PC.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomogło, dzięki. A ja bym testował ram jeszcze pewnie kilka dni, różne timingi i taktowania... a to problem w bieda-sterownikach. W ogóle nawet nie wiedziałem, że jest taki program od latency. Przydatne.

 

Czyli można powiedzieć że u mnie 3733Mhz CL16 stabilne SCL4. Muszę poszukać które timingi poluzować by SCL poszło na 2. Bo PC się uruchamia, no ale testmem5 po 5s od razu zawiesza PC.

3733 na 2700x ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Nie nie, Ryzena 3600 teraz mam. Jeszcze jeden problem do rozwiązania jest, czyli w grach skacze boost do 3360-3400-3600Mhz z 4200 i to jest dziwne, bo średnie taktowanie z hwinfo wychodzi że tylko 3900-4000Mhz, to już lepiej na sztywno 4,2Ghz ustawić zamiast tak skaczący boost.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie, Ryzena 3600 teraz mam.

OK myślałem że wyszedłeś poza 3600 na drugim ryzenie :cool: Ustaw sztywne 4.2 tak jak ja najlepiej zamiast bawić się w PBO które i tak nic nie daje w wydajności bo powyżej 4200 na 3600 to tylko redzik miał boosty :E

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam chwilę przerwy, i pytanko. Co tu jeszcze "podciągnąć" żeby wydajność w grach była jak najwyższa ? SCL na 2 ? TRCDRD próbować 17-16 ? Czy są jeszcze jakieś ważniejsze timingi , co dają boosta ? TRFC mogę spróbować popuścić na +- 500 , scl na 2 i twr na 12 , i te timingi pozwolą mi osiągnąć najwięcej?

Wszystko powyżej 3533mhz crashuje mi gry bez komunikatu , dlatego muszę w tym rzeźbić.

 

25070f30e0e12d63.jpg

 

Edit. Scl: 2 rozjezdza mi wyniki w aidzie, l3 cache mam raz we wszystkich oknach zdecydowanie ponad 500gb/s A raz mam spadek nawet do 380 ba write l3.

Na scl3 jednak za każdym razem mam ponad 500gb/s w każdej kolumnie. Puszczę tm5 , bo może jakiś timing mi się rozjezdza bo sporo ich mam na auto , tylko najważniejsze trzymam na smyczy :).

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Później wrzucę moje ostateczne timingi bo chyba mam już zrobioną całość. Ostatnie szlify.

 

Ktoś z was ma latency w aida poniżej 68ns? Bo tak myślę może sam mam złe timingi jeśli tej bariery nie mogę przebić.

 

A u mnie scl3 robi te same błędy co 2, więc tu bez różnicy.

 

--

 

Pany Windows Update też doinstalowuje AMD Sata robiący problemy.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oki, może się przydać ;).

 

Miałem na 3733mhz cl16 66ns z małym haczykiem, Timingi kalkulator + manipulacja TWR, SCL , TRFC.

 

SCL 2 w pełni stabilne przy biednym 3533mhz, opóźnienie 68.4ns wypluwa.

 

7da0f5dc2da20442.jpgTu wynik tego oc ramu 3733mhz cl16 :d82fc07888ff6e8e.jpg

 

 

Wynik aida dla 3533mhz cl14 scl2 :

 

 

3ec1d69f7d8bf3af.jpg

 

 

 

Spróbuje doklepać timingi co mam na auto wedle kalkulatora bo widzę że ustawia zdecydowanie ciaśniej niż mam teraz na automacie, a te moje ręczne zostawie tak jak są bo, są ciasno. Zobaczę, czy poniżej 68ns wypluję na takim nastawie ;).

 

 

2h gry za mną na ustawieniach jak wyżej z aidy , 0 najmniejszego problemu w grach ;). Jutro trfc zbiję na 510-500 i twr na 12 , zobaczę co to da. Resztę timingów wedle kalkulatora wklepie ręcznie. Zauważyłem, że u niektórych trfc 2 i 4 ustawia się niżej niż u mnie, wklepujecie je ręcznie czy na automacie tak losuję ?

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Później wrzucę moje ostateczne timingi bo chyba mam już zrobioną całość. Ostatnie szlify.

 

Ktoś z was ma latency w aida poniżej 68ns? Bo tak myślę może sam mam złe timingi jeśli tej bariery nie mogę przebić.

 

A u mnie scl3 robi te same błędy co 2, więc tu bez różnicy.

 

--

 

Pany Windows Update też doinstalowuje AMD Sata robiący problemy.

U mnie update nigdy nie wyszukiwał sata, panel sterowania > zmień ustawienia instalacyjne urządzenia > daj na Nie zamiast Tak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też , nic wu nie instalował, od sata. Wasze cruciale też robią 4600mhz cl18 xd? 9cc0ac1f477b268e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Potencjał mi obliczyli 4600, więc pewnie podobnie byłoby. Tylko po co to testować? Czy na 4600 jest wydajniej niż synchro 3600?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ryzenie nie ma mowy , a potencjał z kalkulatora można włożyć między książki:) . Mi raz pokazuje 4800cl16 A zaraz pokaże 3800cl16 , wiec widać jak jest to miarodajne :). Trzeba przetestować, ale wiem w sobie, że mam jeden z najlepszych binow tego ramu. Może jeszcze tego nie widać, ale rozrzut cruciali jest spory , większość zrobi 3600mhz cl16 , ale to nie jest w 1000% pewne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak ustawić RFC 1/2/3/4? Bo widzę wiele osób ustawia to osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić RFC 1/2/3/4? Bo widzę wiele osób ustawia to osobno.

Tego nie trzeba ustawiać bo to nic wsumie nie zmienia jak ustawisz główne TRFC to to się tylko liczy ale można: w zakładce additional calculations wpisujesz jakie masz taktowanie i wpisujesz trfc ns tyle aby wyszło twoje główne trfc wtedy kalkulator dobierze następne, przykładowo u mnie https://zapodaj.net/248e15ab78741.png.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...