Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

mam ustawienia z kalkulatora i tam pokazało mi właśnie taki tfaw, ale wątek na Reddicie pokazuje że zwyczajnie nie ma sensu trzymać go ciaśniej. no to chyba go podbiję do tych 24.

coś jeszcze warto zmienić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2020 o 20:50, @lek napisał:

Witam. Po zaktualizowaniu biosu do najnowszej wersji nie mogę ustabilizować swoich pamięci. Kiedyś wchodziły z nastawami jak poniżej.

578095b368bc.png

c13cddf67a61.png

Co poradzicie zluzować, żeby wbic te 3600MHz?

Ktoś pomoże?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Putout napisał:

mam ustawienia z kalkulatora i tam pokazało mi właśnie taki tfaw, ale wątek na Reddicie pokazuje że zwyczajnie nie ma sensu trzymać go ciaśniej. no to chyba go podbiję do tych 24.

coś jeszcze warto zmienić?

Tfaw niewiele zmienia, ale też chyba większość ramów wytrzymuje 16.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem na razie pamięci na 3200 CL14, ale czasy dostępu sa gorsze o 4ns niż na 3600 CL16

Edytowane przez @lek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Viking899 napisał:

Tfaw niewiele zmienia, ale też chyba większość ramów wytrzymuje 16.

ale zakładając że nie ma sensu (tylko dlaczego wtedy nie jest sprzeżone z tRRDS w stounku 4:1?)  trzymać tfw na takich proporcjach to czy luzując ten timing mogę podbić coś innego? Nie do końca rozumiem ten temat.

EDIT:

zrzuciłem tFAW na 24 (w myśl zasady tRRDS*4=tFAW) i próbowałem wrzucić tRC = tRP+tRAS ale wtedy system nie bootował. na 50 jest OK. warto kombinować aby było te 47? w AIDA64 wygląda to tak:

DtUdQYH.png

Edytowane przez Putout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu godzinach testów nie zauważyłem prawie żadnych różnic, jeśli chodzi o tę matematykę trp+tras. Z kolei obniżanie jak najniżej się da trc i trfc daje najwięcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2020 o 23:05, Send1N napisał:

Jeżeli to ryzen 2600 jak w sygnie to nastaw spoko, sam osiągnąłem kręcąc znajomemu sprzęt na tych pamięciach i właśnie ryzenie 2600 identyczny :E i już nic nie mogłem wycisnąć więcej, nie pamiętam czy czasem tfaw nie zszedłem do 20 i trc trochę niżej zamiast 58 ale trcdrd poniżej 18 sciana to samo taktowanie nie wyszło już stabilnie poza 3400 ;)

Tak, to 2600 z sygnaturki. Zmniejszenie tFAW skutkuje sypaniem errorów w ruskim TM5. Co do tRC, to średnio pamiętam czy próbowałem schodzić niżej, ale z taktowaniem rzeczywiście - ściana.

Podsumowując, jest ok i nie ma co dalej grzebać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest ok, ale soc masz bardzo nisko jeszcze, próbowałeś coś poprawić jak dasz soc 1.1v ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Send1N napisał:

Jest ok, ale soc masz bardzo nisko jeszcze, próbowałeś coś poprawić jak dasz soc 1.1v ? :)

SOC ustawiłem ze względu na sugestie kalkulatora, poradników oraz wszelkich informacji znalezionych i otrzymanych z neta.

Podobno config nie wymaga "wysokiego napięcia", aczkolwiek mógłbym spróbować podnieść SOC, tylko co wypadałoby wtedy zmodyfikować CPU chyba nie uda się już podkręcić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Różnią się czymś te nowe Ballistixy od starych Sport LT? Bo nie wiem czy dopłata między  Sport LT 3000CL15 za 295 a nowymi Ballistixami 3200CL16 (350zł na Amazonie +kursy międzybankowe) da mi cokolwiek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowsze mają zazwyczaj trochę lepsze możliwości OC , ale nie są to jakieś bardzo wielkie różnice - kwestia szczęścia również... Ja na 4 szt. 3000 LT robię 3733 CL16 @ 1.38 [V] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, mrtom napisał:

SOC ustawiłem ze względu na sugestie kalkulatora, poradników oraz wszelkich informacji znalezionych i otrzymanych z neta.

Podobno config nie wymaga "wysokiego napięcia", aczkolwiek mógłbym spróbować podnieść SOC, tylko co wypadałoby wtedy zmodyfikować CPU chyba nie uda się już podkręcić

Podbicie soc często pozwala ustabilizować ram wyżej, u mnie np nie było mowy o 3733 poniżej 1.15v na ryzenie 3600

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Send1N napisał:

Podbicie soc często pozwala ustabilizować ram wyżej, u mnie np nie było mowy o 3733 poniżej 1.15v na ryzenie 3600

Pisałeś, że nastawy ok, ale można by spróbować dać SOC na 1.1V. Załóżmy, że spróbowałbym lekko podbić napięcie SOC, ale co ewentualnie wtedy modyfikować, w porównaniu do obecnych ustawień?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak w pełni stabilne to wsumię nic bo 3400 CL14 na zen+ to spoko szybkość, jakbys chciał wyjść z taktowaniem coś wyżej spróbować np 3466/3533/3600 to soc warto od razu wbić 1.1v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje cruciale 3000 cl 15 poleciały stabilnie na 3533MHz 14-18-14-32-56-1T 

Natomiast mocno rozważam wymiane ich na cruciale 3600 cl 16 i jak myslicie da się lepszy wynik na nich zrobić? 

3533 cl 14 daje 7.925 nanosekundy czasu dostępu, więc przy cl 15 trzeba by zrobić przynajmniej 3800Mhz aby minimalnie lepiej było... a o to pewnie ciężko chyba że dałoby się na nich wbić cos powyżej 3533 z cl 14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 na crucialach 3800 cl_15 daje bardzo minimalny wzrost wydajności względem 3533 cl_14

jedyny sens zakupu jeżeli myślisz o upgrade na zen3 który będzie miał na pewno lepszy kontroler pamięci i pozwoli odkręcić zegar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie na ile by poleciał ten crucial 3600 cl 16, cpu zmienię pewnie na wiosnę na ryzena 4xxx to pewnie lepiej poczekać z tym ramem. Może nawet stanieją te szybsze kości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Targaryen napisał:

Pytanie na ile by poleciał ten crucial 3600 cl 16, cpu zmienię pewnie na wiosnę na ryzena 4xxx to pewnie lepiej poczekać z tym ramem. Może nawet stanieją te szybsze kości

To jest to samo tylko fabrycznie podkręcone :E więc nie polecisz wyżej jak na 3000 cl15, nie rób jaj nawet :)

Jak chcesz wyżej to sprawdz 3733 15-19-15xxxx / 3800 15-20-15 xxx bo są wstanie mniej więcej takie nastawy zrobic + później grzebanie w innych timingach zrobić.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no myślałem że to inne kości a nie te same z fabrycznym oc na 3600 cl 16 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak podchodzicie do kwestii bgs w codziennym użytkowaniu? w benchmarkach lepiej jest mieć włączone, a w grach? ktoś zauważył u siebie różnice pomiędzy bgs i bgs alt?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam bgs off a bgs alt on i takiej kombinacji używam, wyłączenie całkowicie bgs obniża tylko wynik w aidzie i nie zauważyłem żadnego wzrostu w grach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem test w sottr (po trzy przebiegi świeżo po restarcie komputera) i bgs alt daje 1-2% wyższe wyniki cpu niż na disabled. wyniki pewnie mogłyby być wyraźniejsze gdybym zrobił test na low i 720p ale ustawiłem 1080p i wysokie.

zrobię jeszcze testy w GTA V i Far Cry 5. w AIDA64  grywam na tyle rzadko aby nie zależało mi na wynikach.

 

Edytowane przez Putout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.07.2020 o 20:50, @lek napisał:

Witam. Po zaktualizowaniu biosu do najnowszej wersji nie mogę ustabilizować swoich pamięci. Kiedyś wchodziły z nastawami jak poniżej.

578095b368bc.png

c13cddf67a61.png

Co poradzicie zluzować, żeby wbic te 3600MHz?

Może mi ktoś podpowiedzieć, co zmienić, żeby te ustawienia zadziałały na najnowszym biosie AMD AGESA Combo-AM4 V2 1.0.0.2, na starym działały? Może jakieś napięcie podbić?

Druga sprawa, dlaczego na Zen2 są takie kiepski wynika Write?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te pamieci na tych nastawach co wrzuciłeś spokojnie powinny pracować nawet na 3733mhz, może jesteś kolejną osobą której update biosu do nowej agesy tak napsociło :E ostatnio sporo osób o tym pisało tutaj na forum :/ 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Send1N napisał:

Te pamieci na tych nastawach co wrzuciłeś spokojnie powinny pracować nawet na 3733mhz, może jesteś kolejną osobą której update biosu do nowej agesy tak napsociło :E ostatnio sporo osób o tym pisało tutaj na forum :/ 

Dokładnie tak, chyba cofnę się do poprzedniego biosu jak się da i wszystko wróci do normy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...