Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Ja niestety z Zen2 nie miałem okazji. Robię przejście R5 2600>>R5 5600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. Pierwszy post na forum, więc witam wszystkich. Po prawie 10 latach na FX6100 kilka dni temu przesiadłem się na R5 3600. Sztuka nówka (2033PGS) ale z zegarami słabo (4100 na 1,34V aby OCCT nie wywalało błędów na SDS-AVX2, 4150 na 1,36V i temperatury suną do góry). Buda Meshify C i dwa PW2 140 mm na froncie, a na procesorze Mugen. Pamięci to 2x16GB Cruciale BL16G36C16U4W na E-die. Troszkę poczytałem, coś tam obejrzałem na YT i tak mi wyszło, jak na zdjęciach poniżej. Jest jeszcze o co walczyć, czy dalej to już sztuka dla sztuki?

https://tinyurl.com/y5gu2yb7

https://tinyurl.com/y48g3jac

https://tinyurl.com/y62nahew

Edytowane przez derwal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie mogę uwieżyć że obecnie przy tych prockach potrzebujesz 1.35v do 4.1ghz :E , zdjęcia nie działają ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już poprawiłem uprawnienia i zdjęcia powinny być widoczne. Prime95 przed chwilą przez 30 min. smallest FFT na 4,2 GHz bez zająknięcia ze średnią 79°C, a OCCT SDS-AVX2 po minucie sypnął błędami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od temperatury ci się może też wywalać, lecisz z napięciem ile wlezie a to też nie o to chodzi, OCCT ciśnie też pamięci + ważne są też inne napięcia (SOC, vddg,vddp) aby po OC wszystko było w pełni stabilne, swoją drogą nie testuj tego ryzena w prime. Najbardziej podejżewam że infinity frabric na 1900mhz jest niestabilne u ciebie i się wywala OCCT błyskawicznie, skoro piszesz że masz tak marną sztukę to dziwne by było stabilne if1900/ram3800 :E takie wartości robią najlepsze sztuki a większość kończyła się na IF 1866 więc obniż i wtedy sprawdz jak się sprawy mają. U mnie np tm5 10 cykli potrafiło przejść bez errorów na 1900/3800 a z gry wywalało dość szybko :E 

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 3800/16 przeszły godzinny TestMem z konfigiem 1usmusa bez błędów ale chyba rzeczywiście powalczę o wyższy stabilny zegar procka i potestuję je na 3733.

P.S.

Dzisiaj trochę powalczyłem z 3733 i jest lepiej niż było na 3800. Niektóre benchmarki troszkę poszły w górę, a proc ustawiłem na 4,2 GHz przy 1,325V. CB20 najlepszy wynik 3833, GB5 1271/8194 a Aida64 i ustawienia na RM poniżej:

https://tinyurl.com/y6q4wl87

https://tinyurl.com/y59vkh3j

Nie mogę ruszyć tRAS i tRC, bo zaraz wali błędami. I trochę bardziej czytelnie:

 

zen3733.jpg

Edytowane przez derwal

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Walcze, ze swoimi ramami po zmianie płyty i proca, ale nwm czy B550 takie wrażliwe na zmiany czy ja coś źle robię. Na X470 i ryzen 1700 z timmingami mogłem zejście gdzie się da, a na obcnym konifgu co zmienię to komp nie wstaje. IF próbowałem odaplić na 1900 ale totalny zgon. Testowałem różne napięcia VDDP, VDDG, SOC niestety bez pozytywnego rezultatu. ProcODT też zmieniałem nawet do 60 om tak samo kaplica.  Z taktowaniem IF już się pogodziłem, pytanie czy warto coś tu jeszcze poprawić? GDM wyłączony i tak się zastanawiam czy przy takich nastawach jest sens go włączyć i kombinować od nowa. Sprzęt z sygnaturki aktualny.

https://imgur.com/a/28PGmVV

https://imgur.com/a/d8BZTxA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować moich subtimingów, może coś z tego będzie :

e0de17a6e71463cd.jpg

6177160fe0d0d421.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @novi przetesutje dzisiaj po pracy. Natomiast od razu widzę, że  z tWRRD nie zejdzie po niżej 4 za każdym razem  komp nie wstaje już testowałem z wyższymi timingami i nic, cała resztę sobie podmienię. Jeszcze jedno pytanie z tRCDRD warto zbić na 19 i tRAS na 34 o ile jest stabilne? W aidzie nie zauwazyłem poprawy nawet bym powiedział, że było gorzej przy ustawieniu 19 i 34 , dlatego wróciłem na 20 i 35. Tak samo z tRFC jak zejdę niżej to często mam gorsze wyniki :szczerbaty:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zszedles z trcdrd i już wyniki mylkuja to znaczy ze to nie będzie 100% stabilne, to samo z trfc. Zawsze warto zejsc z tymi timingami nizej jesli da się ustabilizowac :). Trfc na crucialach jest bardzo zdradliwe, niby testy stabilnosci zaliczy a z gry wyrzuci, mialem tak na trfc 560, dopiero 580t przestało wyrzucać z gier :). 

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co za masakra całe popołudnie walki o jak najlepsze timingi, niestety po długich eksperymentach stwierdzam, że kontroler w Ryzenie jest nadal skopany. Pierwsza dziwna sprawa pod obciążeniem strasznie wzrosły mi temp. i to nie o stopień czy dwa, ale blizej 5 stopni. Dwa pierwsze co mi wywalało błędy to OCCT TM5 przechodzi gładko w większości ustawień. Ewidentnie widać, że ramy chciały więcj a proc jest dla nich kulą u nogi. Kolejna sprawa wydaje mi się, że kości 16GB są trochę inaczej zbudowane niż 8 GB przez co nie posiadają tak dobrego potencjału. Nastawy od @novi są kompletnie po za moim zasięgiem. Finalnie skończyło się na zjechaniu z taktowania procesora do 4.3 GHz a nastawy ramów wklejam poniżej. Poprawa jakaś jest, pokombinuje jeszczę, żeby wbić wyższe taktowanie na CPU i na tym raczej koniec.

https://imgur.com/a/g6rGj0F

https://imgur.com/a/bKJRHq1

  • Confused 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kości 16gb a "moduły" novi pokazal ci nastaw fajny ale on to ukręcil na single rankach przy zestawie 2x8gb, zrobiłeś na dualrank 3733 @ 15-20-15xxx na micronach i mówisz ze słabo ? :E :E 

Jak chcesz bic rekordy w oc to kup single ranki b-die zestaw 2x8gb

Niektórzy na tych crucialach nie mogli zrobić "CL15" przy zestawie 2x8 częstym nastawem jest (16-19-16xxx), to normalne że po oc ramu wzrasta temperatura procesora.

Edytowane przez Send1N
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O właśnie tego słowa "moduły" mi brakowało :szczerbaty: , ogólnie z rezultatu jestem zadowolony. Po prostu liczyłem na więcej, biorąc pod uwagę nastawy, które wrzuciłem wcześniej to zmiana jest marginalna. Temperatury na procku też nie powalają, ale to już znajdę sobie złoty środek pomiędzy napięciem a taktowaniem. Ramów na razie nie wymieniam i tak kręcę bardziej dla sportu, a 16 GB to dla mnie trochę mało pamięci. Dodatkowo Baliistixy 32 GB dorawałem w fajnej cenie więc zostaną pewnie ze mną na dłużej :szczerbaty:.

Edytowane przez Hero586

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, ze działałem na crucialach na 3800cl16, przeszło tm5 usmusa ale chyba v2. Dziś dorzuciłem głośniki i chciałem przetestować sobie atmosa. Wrzuciłem testowe demo a tu co chwila dźwięk zrywa, zanika sygnał na ampli. Zmieniałem kable, sposób podłączenia, myślałem, ze ampli uszkodził się przy robocie albo grafika uszkodzone hdmi. Przypomniałem sobie stary post, który tu czytałem. Zmniejszyłem oc ramu - dalej zanikanie. Okazało się, ze nie zmieniłem fclk i zostało 1900. 
Wrzucilem z kalkulatora 3600cl15 fast i jak ręka odjął :D 

Takze niestabilność może wyjść na przeróżnych polach :)

Edytowane przez pastol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Pytanie o OC, wystartowałem jak niżej (tylko 1.4V DRAM Voltage), niestety nie przeszedł POST, reset CMOS. Zdecydownie przegiąłem, można prosić o sugestie co zmienić?

Pamięci Ballistix Sport LT 32GB/3000 DDR4 CL15 - BLS2K16G4D30AESE

Ryzen 3700x,

Asus x570 ROG e-Strix

Crucial2.thumb.JPG.b304ec2eed6aeece75faca3ccf09c586.JPG

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj dac trfc na 600t .

 Jeśli nie wstanie to ustaw :

vddg oba na 0.93-0.95v

vddp 0.9 lub 1v

Vsoc 1.13-1.15v , 

Dodatkowo trfc na 600t , jeśli nie wstanie to dalej będziemy myśleć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od wczoraj mam R5 3600. Aktualnie udało mi się w pełni ustabilizować 3800. Pewnie jest jeszcze sporo do poprawy. Gdy miałem tRFC poniżej 580 na 3 cyklu dostawałem błąd.

Aktualnie Vram 1.39, VSOC 1.075.

SNWbjM0.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, novi napisał:

Spróbuj dac trfc na 600t .

 Jeśli nie wstanie to ustaw :

vddg oba na 0.93-0.95v

vddp 0.9 lub 1v

Vsoc 1.13-1.15v , 

Dodatkowo trfc na 600t , jeśli nie wstanie to dalej będziemy myśleć 

Ustawiłem tylko tRFC na 600, POST przeszedłem i działa generalnie, co dalej można?
timingsNew.JPG.ef9415900f9a7c90f9dde36a2c5606c7.JPG
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Palusik napisał:

Ustawiłem tylko tRFC na 600, POST przeszedłem i działa generalnie, co dalej można?
timingsNew.JPG.ef9415900f9a7c90f9dde36a2c5606c7.JPG
 

Przetestuj w TM5 na 10 cyklach czy nie ma błędów. Jak nie będzie można spróbować obniżyć tRFC. U mnie np. przy 16 GB (2 x 8 ) lt sport red dla 3840 MHz mam 16-20-20-36, tRFC 580 na Intelu (Z370).

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. 
Jaki polecacie Preset na tm5? Usmusv3 u mnie nie wyłapuje błędów a miko to ram niestabilny ( błąd dźwięku po hdmi ). 
Szukam alternatywy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up@

Pobaw się napięciami od fclk 

Vddg spróbuj 0.93-0.96v

Vddp 0.9 lub 1v

Vsoc 1.13-1.16v 

I zobacz czy te przycięcia dźwięku znikna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już miałem zapytać tutaj, ale widzę, że nie tylko ja mam problem z tnącym dźwiękiem. Czasami jest ok, a czasami mam ochotę wyrzucić kompa przez okno przez to. Kiedyś znalazłem co za to odpowiadało, ale potem nowy bios wgrałem i wszystkie ustawienia mi się skasowały. Wydaje mi się, że oprócz napięć to jeszcze któryś timing za to odpowiadał, ale już nie pamiętam, który (albo ich kombinacja). Dużo testowania i czasu trzeba poświęcić, którego nie mam. Jak ktoś znajdzie dobre ustawienie, albo obczai, który parametr odpowiada za przycięcia dźwięku to będę wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trfc w skrajnych przypadkach moze powodować tez przycięcia dźwięku. Ma crucialach zdradliwy timing, bo testy stabilnosci moze przechodzić a w grach mogą być problemy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, toska78 napisał:

Przetestuj w TM5 na 10 cyklach czy nie ma błędów. Jak nie będzie można spróbować obniżyć tRFC. U mnie np. przy 16 GB (2 x 8 ) lt sport red dla 3840 MHz mam 16-20-20-36, tRFC 580 na Intelu (Z370).

Ok TM5 zrobił 10 cykli, 16 testów. 

Ostatnie dwa pytania zanim ruszę do poprawiania timmingów.

Co z tRFC2-4, podobnie ustawiać jak tRFC? Czy są inne timmingi którym warto się interesować?

Aktualne wyniki:

PierwszaIteracja.JPG.0f67c26343966e8465f99480306e3dd8.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, novi napisał:

Trfc w skrajnych przypadkach moze powodować tez przycięcia dźwięku. Ma crucialach zdradliwy timing, bo testy stabilnosci moze przechodzić a w grach mogą być problemy . 

Podniosłem trfc z 580->600 napięcia pozmieniałem (vddp vddg i soc) i nic, ale potem zmieniłem jeszcze napięcie ramu z 1,39 na 1,41 i jak ręką odjął. Trzeba więc zacząć od samego napięcia ramu. Potem będę szukał minimalnego napięcia przy którym dźwięk nie krzaczy, żeby nie grzać bez sensu ramu od napięcia niepotrzebnie wysokiego.

 

Edit. Jednak w niektórych grach dalej lekko tnie, ale jest dużo lepiej, choć np. mafia 3 delikatnie szarpie, nie jest płynny obraz. Muszę jeszcze napięciami się pobawić.

Edytowane przez majki84

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...