Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.07.2021 o 16:01, QuBBa napisał:

Panowie overclockerzy jak to jest z tym GDM off przy crucialach ? Za cholerę nie mogę tego nawet odpalić :( zmniejszam taktowanie, luzuje niektóre timingi a komp nie chce nawet odpalić, zworka idzie w ruch. To jest wina ramu, płyty, proca czy jakichś timingów bądź źle dobranych napięć ? Robił ktoś wgl testy w miejscach procesorowych GDM on i off czy jest o co się szarpać ? :)

4650g, Ballistixy i jak nie chcę wychodzić ponad CL16, to mam tak:

GDM On 1T = 4000 CL16
GDM Off 1T = 3800 CL16

Według Aida64 opcja nr 1 jest szybsza (o 1500-2000 MB/s read, write i copy oraz 0.7-0.8ns niższe latency), więc nie jest to tak jednoznaczne, że GDM Off będzie szybsze. Zegar w zegar na pewno, ale GDM On pozwala na wyższe takty (przynajmniej u mnie).

 

Przy okazji trochę pomarudzę :) Kupiłem te Ballistixy 3200/16 z promki Amazona (~270zł) i trafiłem gorzej, niż miałem w przypadku starych (takie z niższym radiatorem) 3000/15:

- starsze 4000 CL16 @ 1.45V, teraz @ 1.5V,

- starsze 4266 CL18 @ 1.45V, teraz nie są stabilne nawet na 1.5V,

- prawie na pewno ballistixy 3600/16 byłyby lepszym binem, ale na nie promocji nie było... :)

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem tRCDRD na 20, tRAS na 36, tRC na 56, TRFC 560 i do tego 2T i GDM OFF na 3800 MHz zrobiło się stabilne. Czy to szybsze czy nie to ciężko stwierdzić, na pewno spadł lekko Read, latency wychodzi jakoś podobnie ( okolice 64ns ). Potestuje obie wersje ale spodziewam się różnic w granicy błędu pomiarowego.

BTW łączył ktoś kit Ballistixów Sport LT z kitem nowych Ballistixów ( żeby wyszło w sumie 4x8 gb ) ? Ma sens coś takiego czy jak już to szukać używek starszych sportów, takich jak mam ?

Edytowane przez QuBBa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za czasow starych Baliistixow sport LT chyba nie byla wersji 3600 o ile pamieci mnie nie myli byly chyba tylko jakies Max-y.

Byl tez pewnie inny binning. Teraz to co mam to te pewnie ten sam bin co 3600. 

Mialem taki pomysl ostatnio zeby zmieszac z nowymi 3600 ale raz promocja w Morelach wiec odpada. Zaraz mi przysla cos uzywanego .... a po drugie nie wiem jak to bedzie dzialac na APU z 4 zajetymi bankami.

To nie jest tak ze te pamieci nie ida wyzej .Ida i 3933MHz. 1T z GDM-ON i to  tylko przy 1.42V ... Tylko sa jakies jaja z dzielnikami na Mortarze albo w samym procku. Daje 3933MHz. i latency rosnie wzgledem tych 3900 z 2T i GDM-OFF. Te pamieci ida u mnie i nawet na 4000MHz. cl.16 ale napiecie jest tak duze > 1.45V ze musze miec niezly przewiew w budzie zeby byly stabilne a nie o to mi chodzi. Mam jeden wiatrak na 800rmp i Fume ktora sie ledwo kreci ...

Na  core i9 dawalem 4200 cl.18 przy normalnym napieciu i tez dawalo rade. Na APU gdyby nie cold booty to bym ustawil 4266MHz. cl18 ale dalem sobie juz spokoj i lepsze jest 3900 cl.16 z GDM-OFF.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

4000 CL16 1.45v i masz problem z temperaturą? 

To ja może nie będę pokazywał w jakich warunkach bawię się tymi kostkami :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak doloze wiatraki na przod i wszystko ustawie na 1200rpm to idzie ...

Ale dla mnie za glosno ?

To jest InWin 301 ciezko o dobry przewiew ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja to uskuteczniam w takiej mini budzie  :D


5KyrY51.jpeg

 

Ale jednak pewnie powstrzymam swe rządze podkręcacza wszystkiego i żeby było i cicho, i chłodno, to zostawię SoC < 1V i pamęci na 1.35V (3600 CL16 GDM Off w zasięgu, tak podejrzewam). Zwłaszcza że docelowo zostanie tu niskoprofilowe GPU, więc prędkość pamięci nie będzie krytyczna...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz boxa ktory ladnie tez chlodzi pamieci :-)

Zrobilem eksperyment z 4133MHz i cl.17 2T z GDM-OFF.

Zapis i odczyt liniowy wzrosl ale opoznienie mi wzroslo o 0.5ns przy okazji bo musialem podbic pozostale timingi.

W sumie w 3DMarku  wynik dla grafiki gorszy niz przy 3900MHz. cl16. Wniosek jest prosty i sam sie nasuwa w przypadku APU ktory musi dzielic kontroler pamieci z prockiem i korzystac z RAM-u ktory jest jeszcze dodatkowo zamontowany w slotach opóźnienia sa tak duze wzgledem zwyklych GPU ze nie wazny jest juz odczyt liniowy jak samo opoznienie do pamieci ....

Fajnie to widac takze na testach w necie. Wiec najlepszym wyborem dla APU byly by dual ranki na B-Die skreconym przy 4133-4200 do cl.16 ....

A cos takiego ma tyle sensu co nic ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi przy 1,42 V TM5 wysypuje kod błędu, który dotyczy temperatury, a obudowę mam bardzo przewiewną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie nie ma sensu kupowanie do tego procka drogich B-Die nie mowiac jeszcze o szukaniu dual rankow ...

Od biedy mozna sprobowac 4 x Crucial 3600 i liczyc ze jakims cudem pojdzie na 4000 cl.17.

Takie Ballistyxy Sport LT kupowalo sie po 250zl za 16GB ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Panowie. Mam 4x8gb 3000mhz cl15 ballistix sport LT .

Podkreciłem wg. Dram calculator for ryzen na profil:  3800 fast. Na profilu 3733 fast nie wstał windows.

Procesor 3900x; płyta X570-e gaming.

W załączniku wyniki. Bawić się coś dalej czy zostawić i cieszyć się tanim ramem z dobrym wynikiem?

Od razu dodam, że nie jestem jakimś zagorzałym Overclockerem. Dane wziąłem z kalkulatora a samemu nie chce mi się zmieniać tych 50 różnych wartości - jak macie gotowca to proszę o podesłanie :)

1482578288_3800fast.png.d4020bfe8ebba06ee2810540fe1e683b.png

Edytowane przez RaaDeeK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiecie na 1.42V-1.43V  i powinno wstac na fast.

Do tego SOC na 1.05V.

Daj Zen timings zeby bylo widac co i jak.

U mnie na fast dzialo nawet na 3900MHz. ale przy 1.41V.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poniżej moje ustawienia ramu.

Niestety podcas gry w Wiedzmina 3 wywala mnie z gry co jakiś czas = niestabilność. Czy ktoś Was Panowie wie gdzie mogę pogrzebać żeby było stabilnie? Czy wracać do 3733 safe?zen.thumb.png.4dc7544fba5eab0b9bda50cc1a2016c6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Które napięcia wpisujesz - te z ramki zielonej (Min.) czy pomarańczowej (Rec.)? Warto sprawdzić oba, czerwoną ramką napięć (Max.) bym się nie interesował.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie wpisuje wartość REC = recomended (tak mi sie zdaje) Zmieniłem tRFC=554 na tRFC (alt, czyli alternate) =570. Pograłem 1h w Wiedzmina 3 i gra nie crashuje. Chyba zostaie tak jak jest, czyli 3800 Fast. Mam jeszcze pytanie. Zgodnie z plakatem/grafiką Ryzena procesory AMD najlepiej współpracują z ramem 3733. Ale Latency mam najmniejsze poki ci na tym co mam 3800 fast. Więc jak to jest koledzy?

index.php?ct=articles&action=file&id=614

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapuść TM5 na 10 cykli z profilem 1sumus_v3: https://www.overclock.net/threads/memory-testing-with-testmem5-tm5-with-custom-configs.1751608/

Aby ustawić ilość cykli musisz edytować np. Notatnikiem dany profil (jest kilka do wyboru) i ustawić żądaną ilość cykli w polu "cycles=" oraz zapisać zmiany, domyślnie ustawiony jest na 3 cykle. Następnie wybierasz w programie "Load config and exit" i wczytujesz ten, który chcesz użyć, odpalasz ponownie program jako administrator i od razu leci test.

Warto też sieknąć oba testy w Cinebench R23 profilaktycznie: https://www.maxon.net/en/downloads/cinebench-r23-downloads

Co do drugiego pytania - wszystko zależy od Twoich pamięci - jeśli dają radę 3800Mhz FAST to tak trzymaj - zawsze im więcej tym lepiej.

Edytowane przez caleb59

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na starych crucialach (tych z szarym radiatorem) w 99% przypadków przy 3733/3800mhz jest problem z trcdrd na 19 które to profil fast proponuje, podnieś na 20 ten timing, SOC 1.1/1.1125/1.1250 vddg ccd 0.950v, vddg iod 1.050v i sprawdzaj stabilność, dram voltage 1.38/1.4v przy CL16 powinno stykac 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cruciale 3600cl16 4x8gb puki co latają stabilnie na takich nastawach chyba jest w miare?:)

aida64

odczyt:54423

zapis: 30385

kopia:52060

czasy: 59.9
 puki co lata na 1.39V później się zjedzie jak będzie ok :P mem testy przechodzi bez błędów.

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Duch^

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak to jest stabilne na 4 ławkach na e-die to ładnie ;) tym bardziej że procODT masz ta niski a mimo to nie krzaczy, ja muszę dawać przy 4x8 40+

  • Thanks 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Send1N napisał:

jak to jest stabilne na 4 ławkach na e-die to ładnie ;) tym bardziej że procODT masz ta niski a mimo to nie krzaczy, ja muszę dawać przy 4x8 40+

odt chyba na auto zostawiłem musze sprawdzić :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ma ktoś na sprzedaż słynne Ballistix Sport LT 2x8GB 3000/3200Mhz CL16/15 w obojętnie jakiej wersji kolorystycznej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ale szukam budżetowego rozwiązania mam na to 200 pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

57,5 ns . 3800 CL16. idzie dobrze. myślę o ataku w okolicach 55 ns. cachemem2.png.74531cae3bdee2ce550ef97e674417b1.png

Edytowane przez Atimaniac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pokaż screena z zentimings, bo zapewne do stabilności potrzebujesz tylko trcdrd na 20, trcdwr i trp możesz dać na 16 jak tcl ciekaw jestem też reszty timingow ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że możesz zjechać z trp i trcdwr na 16, oba timingi z końcówką "SCL" na 4 , TRC 56/58 tak na początek jak chcesz coś poprawić ;)

A tak swoją drogą to SOC masz dosyć nisko, gdyby byly jakieś problemy to podbij od razu do 1.1v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...