Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś mnie tutaj wesprze, bo już nerwów nie mam.

Co tutaj można zdziałać? To chyba jedyne ustawienia, jakie nie wywalają błędów w 1usmus_v3 i anta absolut. No, przynajmniej tak było, bo próbowałem ruszyć SCL, ale leciały błędy, więc przywróciłem poprzednie ustawienia i tym razem już są błędy xD. 2 rebooty temu wytrzymał 3 godziny w absolut i godzinę w 1usmus_v3, a teraz w ciągu jednego cyklu wywalił 8 błędów.

Próbowałem ruszać główne timingi, to od razu pojawiały się błędy (w usmus_v3 były to #1, #2, #6, #10, #13, #14). Na kości jest nawiew, w obudowie jest raczej chłodno, a sam RAM nie wydaje się ciepły. Próbowałem działać zgodnie z githubowym poradnikiem, ale wszystko zawodziło. Poradnik z techpowerup też nie podołał. O nastawach z kalkulatora nawet nie ma co wspominać, bo nich system nie uruchamiał się w ogóle.

Wydaje mi się, że mało kto ma microny e-die DR i trudno jest mi znaleźć jakieś konkretne wskazówki.

Jeśli to ma znaczenie w kontekście OC RAM-u, to na CPU jest ustawiony offeset -0,1375V

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Putout

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taki zestaw 32GB DR i u mnie to sa kosci 3600 cl.16.

Robia na Ryzenie 4650G 4200MHz. przy cl.18 ... i napieciu 1.41V ale to juz Zen2.

Pierwsze to bym przywrócił wszystko do stanu fabrycznego a potem zaczął od OC ramu wprowadzajac nastawy z kalkulatora. Nie ruszaj procka.

Wprowadz wszystko co pokazuje z palucha i testuj. Potem zrobisz cos z samym CPU.

Tylko zaznacz ze masz dual ranki i Zen+. To Ryzen 2600 wiec 3466MHz. to tak w sam raz i wiecej to bym sie raczej nie spodziewal.

I to raczej powinno byc 14-16-16-16-32 ... Masz wlaczone GDM wiec nieparzyste timingi i tak zostaną zaokrąglone do parzystych.

Te pamieci nie potrzebuja zadnego nawiewu tak do okolo 1.43-1.44V potem juz jest gorzej. Możesz spokojnie je trzymac na 1.35V.

SOC na 1.05V i możesz dac LLC3.

 

 

 

  • Upvote 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś ustawienia ProcODT na 60ohm? Musi być ustawiony w punkt. Patrząc na timingi możesz dla testu czy złapie stabilność podnieść tRDWR na 9 i tRTP na 12
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie ile zrobią lekko Cruciale Balistix 2x8 gb 3600 Cl16-18-18-36?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z jakim procesorem ? Bo od tego najwiecej zależy … Mogą i nawet 4200-4400 jeśli to APU na zen3 i dobra płyta główna …

Pamieci nie są tutaj problemem a kontroler w procku …

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie ryzen a Intel

12600K, z690 TUF d4

Edytowane przez Butu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Putout napisał:

ZenTimings_Screenshot.png

spróbuj ustawic napędy z 20-20-20-20 na 40-20-30-20, rttwr z rzq/3 na off, rttpark na rzq/5(48) reszte zostaw jak jest bo zbyt ciasno nie jest lub podbij jeszcze trcdrd na 18 zamiast 17, kręciłem te pamięci na r5 2600 i wymagały właśnie do 3400mhz trcdrd 18 przy cl14. Ty w dodatku masz 4 banki obsadzone co dla kontrolera zen+ jest mega ciężkie przy takiej częstotliwości, ja zrobiłem 2x8 @ 3466mhz cl14 a przy 4x8 max to bylo 3133 cl14.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, grayman_1 napisał:

Ja mam taki zestaw 32GB DR i u mnie to sa kosci 3600 cl.16.

Robia na Ryzenie 4650G 4200MHz. przy cl.18 ... i napieciu 1.41V ale to juz Zen2.

Pierwsze to bym przywrócił wszystko do stanu fabrycznego a potem zaczął od OC ramu wprowadzajac nastawy z kalkulatora. Nie ruszaj procka.

Wprowadz wszystko co pokazuje z palucha i testuj. Potem zrobisz cos z samym CPU.

Tylko zaznacz ze masz dual ranki i Zen+. To Ryzen 2600 wiec 3466MHz. to tak w sam raz i wiecej to bym sie raczej nie spodziewal.

I to raczej powinno byc 14-16-16-16-32 ... Masz wlaczone GDM wiec nieparzyste timingi i tak zostaną zaokrąglone do parzystych.

Te pamieci nie potrzebuja zadnego nawiewu tak do okolo 1.43-1.44V potem juz jest gorzej. Możesz spokojnie je trzymac na 1.35V.

SOC na 1.05V i możesz dac LLC3.

 

 

 

Dzięki za wskazówki. Próbowałem już nastawy z kalkulatora, takie jak próbowałeś (przy okazji profile safe/extreme + zabawa z binami) i efekt był zawsze tragiczny. W najlepszym przypadku po prostu nie wpuszczało mnie do Windowsa, ale zazwyczaj kończyło się wyjmowaniem RAM-u, aby zresetować ustawienia :E

Myślałem, że GDM uderza tylko w CL, a nie w pozostałe timingi. I 14-16-16-16-32 raczej odpada, bo tRCDRD na 16 sprawia, że nie przechodzi POST-u :/ Ale pokombinuję w tym kierunku.

  

7 godzin temu, Send1N napisał:

spróbuj ustawic napędy z 20-20-20-20 na 40-20-30-20, rttwr z rzq/3 na off, rttpark na rzq/5(48) reszte zostaw jak jest bo zbyt ciasno nie jest lub podbij jeszcze trcdrd na 18 zamiast 17, kręciłem te pamięci na r5 2600 i wymagały właśnie do 3400mhz trcdrd 18 przy cl14. Ty w dodatku masz 4 banki obsadzone co dla kontrolera zen+ jest mega ciężkie przy takiej częstotliwości, ja zrobiłem 2x8 @ 3466mhz cl14 a przy 4x8 max to bylo 3133 cl14.

przy takich napędach PC nawet nie próbuje startować, tylko od razu jest "pyk".

spróbuję podnieść trcdrd, bo zauważyłem że ten timing jest strasznie kapryśny.  Sprawa taktowania też mnie ciekawi, bo z tego co wywnioskowałem, to DR kręcą się gorzej niż SR. Zastanawiam się czy celowanie w 3400/3466 to nie jest trochę zbyt dużo dla takiej konfiguracji. Ale z drugiej strony, skoro 3400 14-17-17-32 potrafią być stabilne, to kusi mnie aby iść w tym kierunku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no 4 ławki na zen+ na 3400mhz cl14 to bardzo optymistyczne podejście ;) próbuj trcdrd wyżej lub zejdź trochę z taktowaniem, pamietaj że przy 4 jedna się od drugiej grzeje z 2 jest lajcik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Send1N napisał:

no 4 ławki na zen+ na 3400mhz cl14 to bardzo optymistyczne podejście ;) próbuj trcdrd wyżej lub zejdź trochę z taktowaniem, pamietaj że przy 4 jedna się od drugiej grzeje z 2 jest lajcik.

Pomiędzy 2x DR i 4x SR jest jakby znak równości? Bo trochę tak rozumiem Twój komentarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie ty masz 2x16 :E sory  :D ale dualrank też bardziej ciśnie kontroler ale za to z temperaturą jest lepiej niż przy 4 modułach ;) 

Tak swoją drogą to trafiłeś te cruciale w dual ranku? bo z tego co wiem to większość się przejechała po zakupie 2x16 otrzymując SR :E 

Edytowane przez Send1N
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, Send1N napisał:

A nie ty masz 2x16 :E sory  :D ale dualrank też bardziej ciśnie kontroler ale za to z temperaturą jest lepiej niż przy 4 modułach ;) 

Tak swoją drogą to trafiłeś te cruciale w dual ranku? bo z tego co wiem to większość się przejechała po zakupie 2x16 otrzymując SR :E 

  Nie polowałem na nie, totalny fart. Kupowałem komputer w nieistniejącym już sklepie. Ociągali się z wysyłką dość długo (czekałem grubo ponad tydzień), ale potem okazało się, że pomylili się na moją korzyść i zamiast 2x 8 GB wysłali mi 2x 16. Gdyby ogarnęli się szybciej, to bym im je zwrócił, no a tak to zostały ze mną. Wyrzutów sumienia raczej nie mam, tym bardziej patrząc na ich oceny na ceneo. Musieli mieć straszny burdel pod koniec działalności.

TestMem i tak mi się sapie o to, że temperatura miałby być zbyt wysoka ? Nawiew go nie przekonuje, chłodek w obudowie też raczej nie. Wygląda na to, że nie idzie go zmusić do współpracy w napięciem wyższym niż 1.41 V.

Mocowałem się jeszcze chwile z 3466 MHz, ale to chyba droga donikąd. Wróciłem do tych względnie stabilnych timingów i zastanawiam się co dalej. Niby wszystko wydaje się luźne, niby niektóre timingi są z dupy (tRCDRD = tRCDRW -oba na 17, a jak zmieniłem na odpowiednio 18/16, to się zaczęło sypać).

Nie miałem pojęcia, że to jest aż tak skomplikowany temat. Chyba, że to mój konfig jest taki złośliwy :E

EDIT:

Dalej próbowałem grzebać. Ruszenie timingów: tRC (nie przechodzi POST), tWR, tFAW, tRRDS, TRRDL czy tRFC wiąże się z waleniem błędów #6 i #13 w teście 1usmus_v3 już w ramach pierwszego przebiegu (wg https://docs.google.com/spreadsheets/d/1cJmhO62WHPLNKGBtsJV3BjdL-dcfJJeyhdSAoJmuzJE/edit#gid=878090880 są związane z napięciem, RTT i innymi takimi). Udało mi się obniżyć TRP o 2 i jeszcze stoi :E. Jakieś pomysły jak mogę wpłynąć na błędy #6 i #13? Na niższych napięciach traci stabilność.

EDIT2:

No i dupa. TRP też zaczęło sadzić błędy. Chyba dam już sobie siana, skoro ruszenie czegokolwiek prowadzi do katastrofy. Niedosyt jest duży, ale w drugim komputerze mam c-die, które też wymagają zaopiekowania się nimi xD.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Microny to nie b-die powyżej 1.45v częso był problem na 2x8 a przy dual rankach może być problem wcześniej jak najbardziej bo moduły mają kości z obu stron :] czyli jednak istnieją cruciale dual rank :P Tak jak pisałem wcześniej kręciłem na r5 2600 takie cruciale i zrobiłem 3466 @ 14-18-14 xxx a po wsadzeniu drugiego zestawu 2x8 skończyło się na 4x8 @ 3133 14-18-14, sam dualrank też bardziej obciąża imc nie tylko 4 moduły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak, rozumiem że DR są bardziej humorzaste, ale po prostu zbaraniałem, gdy trafiły mi się jakieś timingi z dupy i okazało się, że nie mogę niczego przesunąć, bo od razu lecą błędy. Nawet nie do końca wiem, w którym momencie ustawiłem właśnie te opóźnienia i dlaczego właśnie te.

Skoro Ty zrobiłeś 3466 14-18-14 to ja chyba powinienem być usatyfakcjonowany. Ale wiadomo jak to jest - znalazłem sobie w internecie screeny, jak ktoś robił na zen+ i takich ramach 3533 i ciasne timingi, więc tak patrzę na tRFC 606 czy tFAW 24 i odczuwam dyskomfort.

Pewnie za jakiś czas wymienię procesor na ZEN3 i jak wtedy te Cruciale nie pójdą wyżej, to najwyżej spróbuję je sprzedać jako jakiegoś białego kruka ?

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Męczę się któryś to dzień z z pamięciami xpg spectrix d60 3200 cl16 20 20... 4x8GB. Początkowo były 2 kostki na criucalach e-die... Mogłem ustawić na 3800 cl16 14 21 14 36 60 560... 1,4v Zachcialo się mi 4 kości... Dokupiłem niby identyczne, też xpg spectrix d60 3200 cl16 20 20... Okazuje się że tu są inne kości... Cruical r-die... Niewiele informacji w necie jak to ustawić... Po bojach udało się ustabilizować 4 sztuki na 3800 cl18 14 22 20 34 60 600 1,4v... Posilkowalem się ryzen mem calc... Ale ten nie do końca podaje stabilne ustawienia... trcdrd musi być 22, trdwr 11, scl na 5...

Cl 17 odpala, po 3 min zaczyna sypać błędami memtest... 

Można coś z tego ugrać jeszcze? Fclk 2000 przy 2 pierwszych kościach działał przy cl 17..., ale błędy whea... Teraz nie odpala

Może za optymistycznie ustawiam jakieś timingi?

Cpecyfikacja kompa:

R7 5800x +200 curve opti najlepsze 2 na -26 reszta -30, ppt 120 tdc 80 edc 110 - wyniki lepsze niż standard i znaczne chłodniej... Cb r23 15760/1640

Tomahawk b550

MSI x3 trio rtx 3070

Psu MSI 750 gold

 

 

IMG_20220421_055846_copy_271x385.jpg

Edytowane przez Sebseb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4 kościach jeszcze różnych modułach będzie Ci piekielnie ciężko zrobić coś w granicy 3800Mhz.

Próbowałbym zejść do 3600/3733Mhz i próbować ustawić niżej timingi do jakiś równych cl 16-16-16-36.

Różnica między 3600 a 3800 będzie marginalna. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy 4x8 tak jak wyżej kolega wspomniał to inna zabawa, jeden moduł grzeje się od drugiego i każdy detal ma tu znaczenie, o 1T zapomnij a widzę że masz gołe 1 bez gdm, próbuj na początek 2T i procka skręć bo kontroler tez dostaje i proc może potrzebować dovoltowania w dodatku te pamieci do najlepszych nie należą, SOC też ustaw na 1.1 bo masz nisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Send1N napisał:

Przy 4x8 tak jak wyżej kolega wspomniał to inna zabawa, jeden moduł grzeje się od drugiego i każdy detal ma tu znaczenie, o 1T zapomnij a widzę że masz gołe 1 bez gdm, próbuj na początek 2T i procka skręć bo kontroler tez dostaje i proc może potrzebować dovoltowania w dodatku te pamieci do najlepszych nie należą, SOC też ustaw na 1.1 bo masz nisko.

Z gdm możliwe, że uda ustabilizować się na na 1:1 3933 cl18, 3866 cl18 już prawo stabilne, cały czas 1,4v, podbicie napięcia vsoc nie pomaga, któreś subt przeszkadzają... Tak wiem, że to cl18 i wymieszane timingi, ale wyniki Aida64 i grach lepsze niż 3600 cl16. Zabawa bez konca... 

Edytowane przez Sebseb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mogę z 1t przy 4x8 odpalić samsungow b-die a co dopiero takie kości jak ty masz mam ustawione 1t 56-0-0 zamiast 0-0-0 aby mieć cl15 dlatego na początek sprawdz 2T jak złapiesz stabilność to będzie można ciut poprawić, powyżej 3800 to taką stabilność już nie jeden miał a kończyło się jednak na 1900/3800 :E 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.04.2022 o 16:22, Send1N napisał:

Ja nie mogę z 1t przy 4x8 odpalić samsungow b-die a co dopiero takie kości jak ty masz mam ustawione 1t 56-0-0 zamiast 0-0-0 aby mieć cl15 dlatego na początek sprawdz 2T jak złapiesz stabilność to będzie można ciut poprawić, powyżej 3800 to taką stabilność już nie jeden miał a kończyło się jednak na 1900/3800 :E 

Hehe... zostawiam na 1:1 3800 cl 18, 3600 cl 16 cieżko ustabilizować, 1,45v, czy to gdm czy cr 2. 3866 za dużo trzeba timingi luzować i tak wywala, coś tam pomagają zmiany napięć vsoc, vdd, io....lepiej zostawić na 3800 vsoc obnizony na 1,025, co pozwala lepiej bustować prockowi w limicie energrtycznym. Podbiłem kilka subów i to tyle z zabawy... przy 4 kościach kontroler ma po prostu ciężej, niby takie same timingi na etykiecie 3200 16-20-20-20, ale jednak e-die i r-die... Z tesów w aida64 w trybie awaryjnym (za dużo pierdół w tle) wychodzi read 54684MB/s i 58,1ns, ujdzie myślę. System stabilny czy to w grach, aida czy 3h memtest 5 anta777. Dzięki za radę

3800 cl18 s.jpg

Edytowane przez Sebseb
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak soc 1.01v ci wystarczyl do 4x8 3800mhz to szacun :E można powalczyć o cl17 jeszcze bo na 2T czy 1t z poluzowanym addrcmdsetup można wbijać nieparzyste timingi tylko z gdm to nie przejdzie ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Send1N napisał:

jak soc 1.01v ci wystarczyl do 4x8 3800mhz to szacun :E można powalczyć o cl17 jeszcze bo na 2T czy 1t z poluzowanym addrcmdsetup można wbijać nieparzyste timingi tylko z gdm to nie przejdzie ;) 

Jakie ustawienie próbujesz? Najgorsze jest resetowanie CMOS... Muszę jakiś kabelek na zewnątrz zrobić z przełącznikiem... ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zostaw to co masz obecnie tylko tcl zejdz z 18 na 17 :] jak z 1t 0-0-0 będzie niestabilne to przestaw na początek na 2T na szybko i sprawdz czy złapiesz stabilność, trcdrd też musi być aż na 22 żeby nie pluło blędami :> 

Podłącz przycisk reset z obudowy pod zworkę clear cmos bo do pierwotnych zastosowań jest on zbędny :P chyba że używasz go do przełączania jakiś ledów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Send1N napisał:

zostaw to co masz obecnie tylko tcl zejdz z 18 na 17 :] jak z 1t 0-0-0 będzie niestabilne to przestaw na początek na 2T na szybko i sprawdz czy złapiesz stabilność, trcdrd też musi być aż na 22 żeby nie pluło blędami :> 

Podłącz przycisk reset z obudowy pod zworkę clear cmos bo do pierwotnych zastosowań jest on zbędny :P chyba że używasz go do przełączania jakiś ledów...

hmm z resetem to bdb rozwiązanie... jak rozumieć 0-0-0?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

standardowo najszybsze 1T ma 0-0-0 chodzi o addcmdsetup , csodtsetup , ckesetup. Na ruskim forum wymyślili trik z poluzowaniem addcmdsetup aby 1T działało na agresywniejszych nastawach (wydajnosć gorsza ale łatwiej ustabilizować) ciut szybsze od 2T bo z gear down mode nie wchodzi nieparzysty timing, sam mam cl15 przy 4x8 3800mhz ale z 56-0-0 1T na 0-0-0 nie ma mowy :] Jeżeli złapiesz stabilność z 2T np na cl17 to 1t 56-0-0 tez powinno być stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...