Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

15 godzin temu, Send1N napisał:

standardowo najszybsze 1T ma 0-0-0 chodzi o addcmdsetup , csodtsetup , ckesetup. Na ruskim forum wymyślili trik z poluzowaniem addcmdsetup aby 1T działało na agresywniejszych nastawach (wydajnosć gorsza ale łatwiej ustabilizować) ciut szybsze od 2T bo z gear down mode nie wchodzi nieparzysty timing, sam mam cl15 przy 4x8 3800mhz ale z 56-0-0 1T na 0-0-0 nie ma mowy :] Jeżeli złapiesz stabilność z 2T np na cl17 to 1t 56-0-0 tez powinno być stabilne.

Nic wiecej nie udaje się ustawić czy to niższe cl czy wyzszy zegar, nawet nie staruje na cl17 nawet 1,45v cr2... udalo się jedynie obniżyc napiecie do 1,36v, memtest leci godzinkę.

Edytowane przez Sebseb
  • Sad 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2022 o 20:21, Sebseb napisał:

Nic wiecej nie udaje się ustawić czy to niższe cl czy wyzszy zegar, nawet nie staruje na cl17 nawet 1,45v cr2... udalo się jedynie obniżyc napiecie do 1,36v, memtest leci godzinkę.

A jednak po podniesieniu napięć udało się w końcu stabilnie 3800 cl17 cr1 + suby jeszcze ciaśniej. Najwyrażniej mniejsze cl wymaga ustawienia napięć nie tylko pamięci... Aida64 read ~54850 MB/s latency ~57,7. Cl16 wymaga pewnie 1,5v, więc to za dużo na 24/7.

3800 cl17s.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym to waćpan testował? i co to za ram? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Art385 napisał:

Czym to waćpan testował? i co to za ram? 

TestMem 5 @anta777 3 przejścia, aida64 stress test  cache + mem 3 godziny

Pamiątki to ADATA XPG D60G 3200 cl 16-20-20-20 jedna para na micron e-die, druga r-die

https://www.xpg.com/pl/xpg/606

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jak zaliczyłeś ante to przestaw sobie SCL RD na 4 ;) i nie zachęcam bo wiem ile to trwa ;) jednak powinno działać bez lipy. Możesz też podnieść sobie swobodnie TRCDWR w górę i tak wymaksujesz przepustowość. Rozumiem, że R-die to jakieś gnwno przy rev.e bo powinieneś spokojnie robić CL16-19-19-38 przy jakimś 1.4-1.43v i trfc@300ns.

Oprócz tego całkiem ładnie ?  

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Art385 napisał:

To jak zaliczyłeś ante to przestaw sobie SCL RD na 4 ;) i nie zachęcam bo wiem ile to trwa ;) jednak powinno działać bez lipy. Możesz też podnieść sobie swobodnie TRCDWR w górę i tak wymaksujesz przepustowość. Rozumiem, że R-die to jakieś gnwno przy rev.e bo powinieneś spokojnie robić CL16-19-19-38 przy jakimś 1.4-1.43v i trfc@300ns.

Oprócz tego całkiem ładnie ?  

Z SCL RD 4 nie wstaje, a jak znalazłem na innym forum TRCDWR idzie jeszcze niżej, ale najlepsze jest ustawienie właśnie 1/2 trcdrd.

Edytowane przez Sebseb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.04.2022 o 21:09, Sebseb napisał:

 ale najlepsze jest ustawienie właśnie 1/2 trcdrd.

jakiś nowy mit czy może jednak fakt? bo o tej zależności jeszcze nie słyszałem :) ?

W dniu 30.04.2022 o 20:14, Art385 napisał:

Rozumiem, że R-die to jakieś gnwno przy rev.e bo powinieneś spokojnie robić CL16-19-19-38 przy jakimś 1.4-1.43v i trfc@300ns.

Jak to ma w xmp 3200mhz 16-20-20-20 to i tak nieźle te alphy ustawił do 3800 :] 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
8 godzin temu, Send1N napisał:

jakiś nowy mit czy może jednak fakt? bo o tej zależności jeszcze nie słyszałem :) ?

Jak to ma w xmp 3200mhz 16-20-20-20 to i tak nieźle te alphy ustawił do 3800 :] 

Po zmianie napięć jak na poprzednim obrazku chyba już max maxymalny z takiej konfiguracji... 3800 cl17 cr1 22 11 20 30 60 580... Testmem idzie 40min. Aida64 read ~54900 MB/s latency ~57,5 ns

Z tym trcdwr znalazlem tutaj https://forum.purepc.pl/topic/387363-5600x-i-micron-e-die-3800cl15-na-if-11/

Co do tras to ustawiłem tak tRAS = tRCD(RD) + tRTP.  https://github.com/integralfx/MemTestHelper/blob/oc-guide/DDR4 OC Guide.md

Czy lepiej tRAS = tRCD(RD) + tCL + ... (2)?

...

Potestowałem i wychodzi na to, że ustawienia 3800 cl 17 -22-22-22-39-60-584 dają jednak najbardziej powtarzalne i najwydajniesze wyniki. Niestety musi być trcdrd na 22. 

Edytowane przez Sebseb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

luzne trcdrd to norma na kiepskich kościach ;) nawet na najlepszych b-die często trzeba luzować oczko/dwa wyżej od CL aby "zagrało" tu jest właśnie haczyk cl16 czy tam 17 ustawisz ale kolejne timingi luzne jak guma od majtek :P 

Z tym trcdwr 1/2 trcdrd to gdzie wyczytałeś aby to ustawić na połowę wartości?

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Send1N napisał:

luzne trcdrd to norma na kiepskich kościach ;) nawet na najlepszych b-die często trzeba luzować oczko/dwa wyżej od CL aby "zagrało" tu jest właśnie haczyk cl16 czy tam 17 ustawisz ale kolejne timingi luzne jak guma od majtek :P 

Z tym trcdwr 1/2 trcdrd to gdzie wyczytałeś aby to ustawić na połowę wartości?

https://www.overclock.net/threads/official-amd-ryzen-ddr4-24-7-memory-stability-thread.1628751/page-378

https://forum.purepc.pl/topic/387363-5600x-i-micron-e-die-3800cl15-na-if-11/

...hmm czy to możliwe, że po zabawie z w OC pamięci, głównie fclk padają pendrive USB? Nie idzie nawet formatu zrobić...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Że co? :E takich cudów nie słyszałem ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

593393978_ZenTimings_Screenshot_275282504953718.png.459ef45f9a1269f69749ae97a11c1af9.png
Wszystko AUTO zmieniono tylko FCLK na 2133MHz na 2200 wstaje i nawet działa jakiś czas, po czym się wiesza.
 

Edytowane przez Setnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SOC pompuj wyżej, na apu możesz dawać i 1.3v

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zdementować że nie wszystkie nowe kostki 2x16 są single rank.

Pod koniec roku zakupiłem dla siebie Ballistixy 2x16 3200 CL16, data 2132 (sierpień 2021) - dual rank
Dzisiaj przyszły do innego kompa Ballistixy 2x16 3600 CL16, data 2204 (styczeń 2022) - i tu również dual rank

W obu przypadkach spodziewałem się single, także miła niespodzianka :P

  • Like 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie. Moje 2x16GB 3600 cl.16  zakupione nie tak dawno tak samo dual rank (Amazon).

Tak ze loteria. Micron wsadza kosci jak leci. Jak maja na stanie więcej modułów 16Gb to mamy single ranki jak 8Gb to robi dual rank ...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak loteria a nie że kupując cruciale jesteśmy skazani na SR :thumb: jakbyś trafil grayman na sr to by zwrot poszedł? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ... I za tą cenę co wtedy kupiłem nie było nic lepszego ....

A przy SR pamięci by pewnie jeszcze wyżej poszły lub na niższych timingach  ?

Ale i tak 4200MHz. cl.18 1.41V na 4650G to baaaardzo dobry wynik.

I nie sądzę żeby np. 5600G coś tu zmienił bo to jednak DR ...

Wstają przy 4266. cl.18 ale SOC już potrzebuje dzikich napięć inaczej reset , więc sztuka dla sztuki.

 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

No i Ryzen 5600G umozliwia ustawienie tych Cruciali 3600 na 4400 cl.18 przy 1.43V ... 1:1 z IF.

Tego sie nie spodziewałem. Na tyle stabilnie ze test Aida przechodzi .... Jak bede mial czas to je ustawie tak jak trzeba.

image.png.cc1bbc4f92da8b7bed7cf8cc5e088bb6.png

 

Edit:

Przechodzi caly test w Cinebench R23 ...

Edytowane przez grayman_1
  • Like 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiedziałem ostatnio w nocy i wyszło coś takiego z kostek 2x16 3200

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Kacpelux

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Honor to ja straciłem kupując tego kastrata APU :E Zobaczę może się jeszcze w wolnym czasie pobawię, chociaż już zrobiłem wszystkie testy stabilności, to trochę szkoda ruszać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

image.png.c8ceb97fc03888a2c805bc6472314885.png

 

To jest chyba najlepsze ustawienie jakie mogę zrobić dla 3600 Dual Rank przy 4266MHz. @ 1.41V .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrzy ludzie, potrzebuje wsparcia.

Mam otóż taką konfiguracją na 1.40V, która działa mi bez problemu przez godzinę teście w TM5 extreme1 @anta777, ale potrafię dostać losowo bluescreen przy większym obciążeniu (głównie przy grach).

Z racji mnogości parametrów do zmiany nie wiem, za co na początek się zabrać. Wiem tylko, że dorzucenie większe napięcie RAM tylko pogarsza sprawę.

Pracowałem przez jakiś czas na 3733 z zegarami 15-15-20-16-36 dla 1.44V i ze stabilnością było znacznie lepiej. Może pójść w tę stronę i próbować uzyskać jak najlepszy wynik?

 

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Niewiernus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam stare Balistiki (te szare, 2x8), które chodziły cały czas na 3600 MHz. Ustawienia za 1 razem przepisałem z kalkulatora i tak już zostało. Teraz wgrałem nowy BIOS i "z buta" poszły na 3800 i jest stabilnie (safe). Zastanawiam się, czy nie powalczyć o lepsze timingi. Co by tu można zmienić?

https://zapodaj.net/50cccca14a9f3.jpg.html  - dałem ustawienia rekomendowane.

 

ps: da rade na forum wstawić własną grafikę większą niż 0.1 mb?

 

Edytowane przez Sidr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokaż screena z zentimings jak to wygląda obecnie u ciebie z resztą napięć a nie w kalkulatorze, ogólnie to z tego profil można powalczyć o niższe trfc w przedziale 540-580, trcdrd na 19 spróbować trc czy tras myślę że też można coś skubnać czy tcl 15 na 2T bo z gdm nie wbijesz nieparzyście. Możesz dodawać np tak jak wyżej na zapodaj obrazek kliknąć na niego otwórz grafikę w nowej karcie i dopiero wtedy wkleić link na forum, po takim zabiegu obrazek będzie się wyświetlał w poscie zamiast linku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...