Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

tRCDWR niżej atakuj (ale ponoć to nic nie daje).

tFAW teoretycznie 4x tRRDS = 16.

tRFC zbijać na 300ns. Czyli dla 3600MHz będzie to wartość 540.

tCWL = tCL -1

No i SCL oba niżej, ale to też chyba rzeźba dla rzeźby.

 

Tylko nie wszystko na raz, bo nie zgadniesz, co zawiodło.

 

edit: Teraz porównałem do swoich 3600 16-16-18-16-36-600 i transfery mam wyższe :hmm:

 

tRDWR i WRRD mam niżej.

Edytowane przez smilehunter

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra, mamy to!

Próbować zacieśniać coś czy jest wporzo i szkoda czasu?

Nie wiem dlaczego pokazuje takie wysokie opory, są ustawione na 24.

 

Niezłe sztuki się trafiły. Szkoda że procesor padaka 3900 mhz maks :E

6mzI3cw.jpg

Potrzebujesz aż 1.2 na SOC? to już taki max, nie próbowałeś 1.15 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem tFAW na 16, tRFC na 540 i dałem bankgroupswapalt na enabled bo to znacząco podbija wyniki ale czy nie lepiej zostawić disabled bo chyba w grach jest wtedy szybciej?

OCCT bez błedów, memtest z kalkulatora bez błędów na ten moment zostawiam.

Jak mnie najdzie to potestuję jeszcze niższe główne timingi

 

Tak, bez soc na 1.2 leca black screny pod obciążeniem

wULAOcB.jpg

Edytowane przez wallec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytałem czy potrzebujesz soc aż 1.2? :Up_to_s: bank group swap daj disabled a bankgroup swap alt daj na enabled taka kombinacja jest najlepsza, wyłączenie całkowicie nie jest wcale lepsze.

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, laik że mnie totalny, jeśli idzie o OC ramu. Kompa będę składał na dniach i chciałbym podkręcić 2x16gb cruciale 3200 z Malezji. Graty mam już w domu. Mobo x570 tuf, procek 3700x. Jest jakieś bezpieczne ustawienie na 3600, tak żeby potem nie trzeba było kombinować z resetami biosu? Cl16 mi styknie, rekordów bić nie zamierzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up@ Skorzystaj z kalkulatora dram, polecam tą starszą wersję, do której tyczy się poradnik . Na 1 stronie tego wątku , jest instrukcja obsługi kalkulatora.

Jako Bardzo zachowawczy nastaw , sugeruję wybrać profil V2 , naciśnąć r-xmp , i wczytać nastaw "safe" , są tam podane tak luźne timingi, że powinno wszystko działać od pierwszego uruchomienia. Posiadając 2x16 są to pamięci dual rank i należy tak wybrać w kalkulatorze. Poradnik i tak nadaję się do przebudowania i aktualizacji, jak w niedzielę nic mi nie wypadnie , to postaram się uzupełnić go, pozmieniać trochę kolejność , i dodać nową wiedzę którą nabyłem . W razie problemów śmiało pisz, na pewno ktoś pomoże .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawiłem wstępnie tak jak w pierwszym poście, szare Cruciale 3000@15, Tomahawk Max i niekręcony ryzen 3600, dzisiaj może je przetestuję na stabilność. W porównaniu do innych widzę, że są niższe wartości odczytu/zapisu/kopiowania. Coś pominąłem?

 

E4AvJNs.png

Edytowane przez piterrrxd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bank Group swap pewnie masz off, wyłączone teorerycznie podbija wydajność w grach , ale za to obniża wyniki w aidzie .

 

W razie niestabilności ramu , spróbuj podbić trcdrd na 19/20 , cruciale sa czułe na ten timing . Jedne dzialaja fajnie z 18 drugie potrzebują np 20 .

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, na pewno w weekend będę miał czas dokładnie przetestować stabilność. Lepiej zostać jak coś przy 3733@16, czy spróbować zejść na 3533-3600@14? Użytkowanie głównie gry + programy graficzne. Te mniej ważne timingi zostawić na auto, czy później spróbiwać jeszcze powrzucać te wyplute przez kalkulator? :) Generalnie fajne pamięci za tak małe pieniądze.

 

Mam jeszcze TridentyZ 3000@15 (zostały mi z platformy z370), ale z tego co czytałem te kostki raczej nie są zbyt dobre do oc na ryzenie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te g.skill maja timingi 15.15.15 ? Może to są samsungi bdie i mogą być lepsze od cruciali. Musiałbyś je przełożyć i za pomoca thaiphoon burner sprawdzic jakie kości tam siedzą. Jak sa bdie , to spróbuj je kalkulatorem wykrecic na te 3733mhz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oznaczenie f4-3000c15d-16gtz. Mogę sprawdzić po pracy, ale to chyba nie były te dobre kostki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokopałem się, że hynixy A-die siedzą w tym ramie, więc są faktycznie gorsze od micronów E-die . Chyba , że ten ram ma parę lat to się nie zdziwię, jak samsungi bdie tam będą siedziały ;).

Jakbyś miał 3000mhz cl14 ten ram , to byś miał 100% samsungi b-die .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam 2x16GB na ustawieniach 3600 16-18-18-38-1T. Wszystko działa stabilnie, na RealBench też nawet jak zszedłem ostatnio na 1,33V. Memtest86 przeszedł 1 cykl bez błędów.

Natomiast HCI-memtest pokazuje błędy, nawet przy zwiększeniu napięcia do 1,37V. Uruchamiam ileś instancji prawie do zapełnienia 32GB a błędy pojawiają się tych uruchomionych najwcześniej (druga z kolei).

 

W którą stronę polecacie iść w tej sytuacji? Bardziej zależy mi na stabilności niż ekstremalnym podkręcaniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak hci sypie to brak stabilności. Podbij napiecie na ramie na 1.37-1.39v , trcdrd podbij na 19 , trfc na start spróbuj dac na 600t

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na trcdrd 18 szybko wywaliło w hci. Dałem 20 i jak narazie leci test. Jak będzie ok to może coś uda się ciaśniej zrobić, spróbuję też wyłączyć geardown.

 

Edit - jak narazie 500% na trcdrd 19 i bez błędów.

Edytowane przez piterrrxd

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ustawiłem te pamięci wg. kalkulatora - safe na 3000Mhz. Chociaż nie znalazłem wszystkich opcji to zostawiłem na auto. Przeszedłem test memtestem - zero błędów, prime95 przez 1:40h, zero błędów i w aida tak samo. Natomiast w grach wszystko buczy, a firefox mi się zawiesza kompa od czasu do czasu, że nic nie mogę zrobić po czym resetuje kompa.

 

Mam ASRock AB350 Pro4 i Ryzen 1600x

 

Pamięci w domyślnych ustawieniach:

https://i.postimg.cc/g0p6M8qt/przed-oc.png

 

Kalkulator tak wyliczył:

 

https://i.postimg.cc/rpzzZjRJ/Zrzut-ekranu-6.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na trcdrd 18 szybko wywaliło w hci. Dałem 20 i jak narazie leci test. Jak będzie ok to może coś uda się ciaśniej zrobić, spróbuję też wyłączyć geardown.

 

Edit - jak narazie 500% na trcdrd 19 i bez błędów.

 

 

500% hci do normalnego użytku, jeśli nie renderujesz godzinami jest bez problemu wystarczające do pełnej stabilności na codzień :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak hci sypie to brak stabilności. Podbij napiecie na ramie na 1.37-1.39v , trcdrd podbij na 19 , trfc na start spróbuj dac na 600t

Dzięki, po zwiększeniu trcdrd na 19 poszło nawet na 1,32V 3600 16-19-17-38-82.

Wywala mi sie Thaipoon, Ballistix to chyba Micron E-die? Warto uderzać na 3733 czy lepiej niższe timingi? NB frequency nie ma znaczenia jak jest o połowę nizsze tak? Ustawić trzeba tylko FCLK?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Ustawiłem te pamięci wg. kalkulatora - safe na 3000Mhz. Chociaż nie znalazłem wszystkich opcji to zostawiłem na auto. Przeszedłem test memtestem - zero błędów, prime95 przez 1:40h, zero błędów i w aida tak samo. Natomiast w grach wszystko buczy, a firefox mi się zawiesza kompa od czasu do czasu, że nic nie mogę zrobić po czym resetuje kompa.

 

Mam ASRock AB350 Pro4 i Ryzen 1600x

 

Pamięci w domyślnych ustawieniach:

https://i.postimg.cc/g0p6M8qt/przed-oc.png

 

Kalkulator tak wyliczył:

 

https://i.postimg.cc/rpzzZjRJ/Zrzut-ekranu-6.png

 

A więc ktoś jeszcze ma ten nieszczęsny układ... Przy tym samym procku i płycie moje Cruciale Sport Grey 3000Mhz 15 CL ustawiłem na 3400Mhz 14-17-16-35-1T, 1,37V, testy przeszły, z gier nie wywala. Nie wiem nawet czy to dużo dało i czy timingi są optymalne, ale nie chce mi się już testować. Czemu po prostu nie wczytasz ustawień z profilu XMP dla 3000Mhz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co to za kit? Nie znam tej serii, nowy model?

 

BL2K16G32C16U4B

20-164-177-01.jpg

Edytowane przez czolgista778

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czemu po prostu nie wczytasz ustawień z profilu XMP dla 3000Mhz?

Próbowałem. Resetuje się system po kilku min testowanie w prime95.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co to za kit? Nie znam tej serii, nowy model?

 

BL2K16G32C16U4B

20-164-177-01.jpg

 

 

Świeżynki ,nie można nawet się dokopać co tam siedzi pod radiatorem, ale na moje oko to będą microny rev. E .

 

 

@Jaycob

 

Procesor stock , czy oc ?

Jak to drugie , to po podkręceniu ramu wymaga trochę więcej napięcia , więc prime może się sypać.

Do ramu polecam Memtest pro , dang wang 3 , jak procesor ma 12 wątków, jak np ryzeny 5 1600/2600/3600 otwieramy 12 okien , wpisujemy po 1200mb ramu do testu do każdego okna , przy posiadaniu 16gb ram , przy 8 wpisujemy po 600 , a przy 32gb po 2400 . Test do normalnego użytku, wystarczy że zapętli 400% , zależnie od prędkości ramu, test może potrwać do 2h .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem. Resetuje się system po kilku min testowanie w prime95.

 

No to może pokombinuj z napięciami. 1.36-1.37V?

 

A procesor coś ruszałeś? Bo może on ci wywala.

 

Z resztą ja się tylko wypowiedziałem bo mam taki sam procek i płytę. Lepiej niech ci ktoś obeznany odpowie

Edytowane przez buubmok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ustawiałem napięć na profilu i procka nie ruszałem.

 

 

Do ramu polecam Memtest pro , dang wang 3 , jak procesor ma 12 wątków, jak np ryzeny 5 1600/2600/3600 otwieramy 12 okien , wpisujemy po 1200mb ramu do testu do każdego okna , przy posiadaniu 16gb ram

Czyli jak prime95 resetuje system, a ten mem test nie będzie to znaczy ze stabilnie? :hmm:

Edytowane przez Jaycob

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...