Skocz do zawartości
novi

Crucial na micron E-die, poradnik, test 4x8gb, oc z ryzenem 1xxx i 3xxx

Rekomendowane odpowiedzi

TRAS i TRC potrzebujesz tak wysoko do stabilności ? to są cruciale ballistix zgaduje po timingach ? :E Strasznie długo ci ten TM5 testował jak na 2x8 single rank u mnie to jest jakieś 37min wiadomo szybsze pamięci ale nie powinieneś mieć więcej jak 42min

Edytowane przez Send1N

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi po 2 miesiącach zaczęło wywalać z gry na tRFC=540. Wcześniej wszystko ok. Po aktualizacji Division 2 sytuacja się zmieniła. Potestowałem i jest stabilnie z tRFC=540 ale włączonym GDM=ON lub tRFC=560 oraz GDM=OFF. Według benchmarków wyniki zbliżone. Które ustawienie wybralibyście?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trfc potrzebuje dovoltowania jak pc rusza ale jest niestabilny, co innego jak przegniesz tak że potrzeba restartu biosu baterią/zworką przy odpalaniu pc :E Jak tylko taka różnica jest u ciebie że musisz dać o 20 więcej na trfc a 1T jest stabilne to jasne że lepsze będzie 560 1T bez gdm, różnice w trfc widać dopiero przy wartościach powiedzmy 50 +/-

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój 3700x to jakaś padaka. 3600cl16 działa na 2T, na 1T to nawet cl20 3600mhz wali błędami od samego startu. Czy w takim razie warto iść dalej w te 1T czy w moim przypadku jednak 2t?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, maro112 napisał:

Mój 3700x to jakaś padaka. 3600cl16 działa na 2T, na 1T to nawet cl20 3600mhz wali błędami od samego startu. Czy w takim razie warto iść dalej w te 1T czy w moim przypadku jednak 2t?

 Wrzuć screena  z ZenTimings może GearGownMode masz na disabled to włącz  i próbuj 1T

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ab1fbe5ddd1aac63.jpg

Na chwilę obecną.

Coś jeszcze można docisnąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 tRFC  2/4 ustaw wszystkie na auto i odpal kompa sprawdź najniższą wartość to chyba będzie tRFC 2 albo 4 już nie pamiętam i tą wartość wpisz w tRFC. Bo 580 to trochę przegięcie :]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Ostatnio postanowiłem podkręcić swoje Cruciale Ballistix Sport Lt Gray 2x8GB 3000MHz CL15 kupione w 2019. Użyłem Dram Calculatora z presetem Safe, tylko dowaliłem wyższe napięcie(1,4V) niż proponował kalkulator. A i jeszcze ustawiłem VSoc na 1.1V. Komputer przeszedł memtesta wbudowanego w kalkulatora z przebiegiem 700%. Pograłem chwilę w Battlefielda V i Cyberpunka, problemu nie było. Gdy zmieniałem plan zasilania na Ryzen High Performance(miałem ustawiony na balanced) dostałem restart komputera. Na więcej testowania brakuje czasu.

Prosiłbym o jakąś poradę, bo jest całkowicie nowy w tym temacie i pierwszy raz podkręcam ram. Mój Ryzen to sztuka z 2019, z początków produkcji. Pozdrawiam.

ZenTimings_Screenshot_26902954,7390932.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.02.2021 o 19:43, Roberto78 napisał:

 Wrzuć screena  z ZenTimings może GearGownMode masz na disabled to włącz  i próbuj 1T

To prawda. Miałem 1T i GDM OFFbo myślałem, że tak powinno być. Gdy zmieniłem na 1T i GDM ON to udało się na 3600cl16-19-15-16 tylko, że np. na 4 testy, jeden się zawiesi i cykl/test nie idzie dalej tylko czas leci i nie wiem czy to też od podkręcania pamięci czy to już po prostu wina TM5.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, maro112 napisał:

To prawda. Miałem 1T i GDM OFFbo myślałem, że tak powinno być. Gdy zmieniłem na 1T i GDM ON to udało się na 3600cl16-19-15-16 tylko, że np. na 4 testy, jeden się zawiesi i cykl/test nie idzie dalej tylko czas leci i nie wiem czy to też od podkręcania pamięci czy to już po prostu wina TM5.

Kombinujesz z timingami więc  któreś są są za ''ciasno''   ja na twoim miejscu  nie schodził bym na 15  ustawił Cl 16  19(jeśli trzeba ale czy aż tak wysoko ? ) 16  16 

GDM On obniża trochę wydajność ale podnosi  kompatybilność ramu/ możliwości OC

Musisz testować różne ustawienia a na ''siłę''  takie zaciskanie  timingów to strata czasu ?

W dniu 24.02.2021 o 15:47, jach3366 napisał:

Cześć. Ostatnio postanowiłem podkręcić swoje Cruciale Ballistix Sport Lt Gray 2x8GB 3000MHz CL15 kupione w 2019. Użyłem Dram Calculatora z presetem Safe, tylko dowaliłem wyższe napięcie(1,4V) niż proponował kalkulator. A i jeszcze ustawiłem VSoc na 1.1V. Komputer przeszedł memtesta wbudowanego w kalkulatora z przebiegiem 700%. Pograłem chwilę w Battlefielda V i Cyberpunka, problemu nie było. Gdy zmieniałem plan zasilania na Ryzen High Performance(miałem ustawiony na balanced) dostałem restart komputera. Na więcej testowania brakuje czasu.

Prosiłbym o jakąś poradę, bo jest całkowicie nowy w tym temacie i pierwszy raz podkręcam ram. Mój Ryzen to sztuka z 2019, z początków produkcji. Pozdrawiam.

ZenTimings_Screenshot_26902954,7390932.png

GearGownMode na enabled możesz spróbować. Co do timingów możesz tRFC niżej dać ale na ile to Ci nie powiem  bo to co masz teraz jest słabe Ustaw wszystkie tRFC/  2 /4/ na auto zapisz ustawienia uruchom komputer i sprawdz najniższą wartość i wpisz  w tRFC wtedy się ustawi dla wszystkich tRFC  tą wartość 

 

edit

Tak to wygląda u mnie 250 pewnie dla twojego ramu będzie za niskie

Screen Shot 02-20-21 at 07.15 PM.PNG

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Roberto78 napisał:

GearGownMode na enabled możesz spróbować. Co do timingów możesz tRFC niżej dać ale na ile to Ci nie powiem  bo to co masz teraz jest słabe Ustaw wszystkie tRFC/  2 /4/ na auto zapisz ustawienia uruchom komputer i sprawdz najniższą wartość i wpisz  w tRFC wtedy się ustawi dla wszystkich tRFC  tą wartość 

 

edit

Tak to wygląda u mnie 250 pewnie dla twojego ramu będzie za niskie

Screen Shot 02-20-21 at 07.15 PM.PNG

Teraz tak to u mnie wygląda. ClkDrvStr, AddrCmdStr, CsOdtDrvStr oraz CkeDrvStr ustawiłem na auto, wcześniej miałem wpisane wartości z DRAM calculatora. Próbowałem zmienić tRFC na najniższe, które ustawiła mi płyta tj. 288T. Zakończyło się to tym, że komputer nie zbootował i zworka musiała zostać użyta. W międzyczasie próbowałem jeszcze podbić VSoc powyżej 1.1V, ale nawet przy 1.1125V dostałem restart po krótkim czasie. (VDDP i VDDG nie ruszałem w ogóle, może warto się tym zainteresować?).

Tak czy inaczej potestuję jeszcze i się okaże jak jest.

obraz.png

Edytowane przez jach3366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jasne że warto bo to napięcia równie ważne jak np soc voltage przy oc pamięci, daj VDDG ccd 0.950 VDDG IOD 1.050 VDDP 1v SOC 1.125 z wysokim LLC (3 lub 2) 

BTW trfc spokojnie przy tych pamięciach na 3600mhz może chodzić w okolicy 520-550.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Send1N napisał:

Jasne że warto bo to napięcia równie ważne jak np soc voltage przy oc pamięci, daj VDDG ccd 0.950 VDDG IOD 1.050 VDDP 1v SOC 1.125 z wysokim LLC (3 lub 2) 

BTW trfc spokojnie przy tych pamięciach na 3600mhz może chodzić w okolicy 520-550.

VDDG CCD ustawione na 0.950V, IOD 1.050V I VDDP 1V. Ustawiłem Soc na 1.125V z LLC 3, ale komp nie wstał. Ogólnie ma problem z Soc powyżej 1.1V. Nawet 1.1125V kończy się niestabilnością po wejściu do windy. Przed zmianą napięć dostałem kilka restartów w losowych sytuacjach, w przeglądarce czy na pulpicie.

Z tRFC będę schodził niżej jak będę pewny, że będzie stabilnie. Narazie potestuję. Sytuacja z Timingami wygląda tak:

Edit: Restart po kilku minutach w Battlefieldzie V...

ZenTimings_Screenshot_26906965,1946226.png

Edytowane przez jach3366

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ze wszystkimi timingami występują jakieś zależności?
Na przykład przy 16-16-19-16 i tRAS na 14 (reszta na Auto) nie mam błędów podczas TM5 gdzie wszyscy dają tRAS na poziomie ~40. Natomiast gdy dziś dodatkowo ustawiłem tFAW na 22 to od razu dało 5 błędów. Dopiero gdy zmieniłem tRAS na 40 przeszedł test z tFAW na 22.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)
W dniu 27.02.2021 o 10:31, jach3366 napisał:

VDDG CCD ustawione na 0.950V, IOD 1.050V I VDDP 1V. Ustawiłem Soc na 1.125V z LLC 3, ale komp nie wstał. Ogólnie ma problem z Soc powyżej 1.1V. Nawet 1.1125V kończy się niestabilnością po wejściu do windy. Przed zmianą napięć dostałem kilka restartów w losowych sytuacjach, w przeglądarce czy na pulpicie.

Z tRFC będę schodził niżej jak będę pewny, że będzie stabilnie. Narazie potestuję. Sytuacja z Timingami wygląda tak:

Edit: Restart po kilku minutach w Battlefieldzie V...

ZenTimings_Screenshot_26906965,1946226.png

 Ale po co walić na  VSOC wyżej niż 1.1V ja przy 4*8 GB @3800 CL14  ma dokładnie tyle co Ty na screenie  1.0875V  bez żadnych LLC

CLDO VDDP  u mnie starcza 0.9V w biosie ustawione

22 godziny temu, maro112 napisał:

Czy ze wszystkimi timingami występują jakieś zależności?
Na przykład przy 16-16-19-16 i tRAS na 14 (reszta na Auto) nie mam błędów podczas TM5 gdzie wszyscy dają tRAS na poziomie ~40. Natomiast gdy dziś dodatkowo ustawiłem tFAW na 22 to od razu dało 5 błędów. Dopiero gdy zmieniłem tRAS na 40 przeszedł test z tFAW na 22.

tFAW jest zależne od  tRRDS *4 =tFAW 

tRAS  nie widziałem nigdzie niżej niż 26 sam mam na 30 a według SPD 34 XMP  tylko,  że ja mam samsungi B-die :]   40 jest jak najbardziej w normie możesz próbować niżej np 38/36

 

Edit

Nie zmieniaj z du***  timingów  patrz co jest zapisane w SPD i od tego bierz poprawkę  tRAS na 14 ? tFAW było pewnie 40 

Edytowane przez Roberto78

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz że on ma ZEN2 a tam inaczej się ustawiało napięcia, u mnie przy ryzenie 3600 z ramem 3733 potrzebowałem na SOC 1.15v bo inaczej zaczynał się po chwili grania problem z pykającym dzwiękiem a poniżej 1.1250 nie bootował :E teraz na 3700x u siebie mam 1.125 z llc 2 poniżej tego jest niestabilnie a przy 1.15 nie bootuje w ogóle czyli troche inaczej jak z 3600 ale nadal powyżej 1.1 trzeba dawać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

Hmm... 

mam moduły, które śmigają tak (przetestowane, stabilne):

qBRpNii.png

SGEuzun.png

 

Właśnie sprawdzam co mogę z nich jeszcze uzyskać, no i system i proste testy odpalają się przy ustawieniach jak niżej (dłuższych testów stabilności jeszcze nie robiłem). Czym się kierować przy częstotliwościach powyżej 4000? Tu już raczej żadne kalkulatory nie pomogą... ;) 
dwgKpqa.png

Edytowane przez rzymo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć zakupione cruciale 3000 Cl15 ustawiłem na 3800MHz, kręce na MSI B450M Mortar i Ryzen 3600 losowe rozłączanie internetu próby uruchomienia 3DMark Time Spy na pierwszym teście przerywa. Co zmieniać w pierwszej kolejności OC procesora nie ruszałem DRAM na 1.4 innych napięć na razie nie ruszałem. Ustawienia ściągnąłem od forumowicza z tego wątku. 

Ustawienie 3600 MHz CL15 działa bez problemu. 15-15-19-16-36 1.37v

 

 

ram3600cl15_3800_CL16v.jpg

Edytowane przez Major18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Być może Infinity fabric na 1900mhz ci nie wyrabia co jest bardzo prawdopodobne bo 90% sztuk ZEN2 kończy się na if 1866 z ramem 3733mhz więc sprawdz te same ustawienia na 1866/3733 @ 15-19-15xxxx vddg ccd wbij 0.950v vddg iod tak jak masz 1.050 SOC daj coś między 1.1125 / 1.15v  napięcia na ramie między 1.37v a 1.45v jeśli, można też podbić TRCDRD z 19 na 20 dla stabilności bo czasem 19 nie chce być stabilne wyżej na tych micronach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi dzisiaj z Morele przyjdą 2 pary 2x8GB Cruciali 3200 RGB Red z promocji za 279 zł, wystawiłem stare srebrne ballistixy sporty lt 3200 cl 16 za 320 zł i ktoś po 2 godzinach kupił, wiem że to porządane pamięci bo są e-die, w archiwum allegro potem zerknąłem że one po 400-500 zł pod koniec 2020 roku się sprzedawały,  przecież poniżej 400 nawet bez promocji są nowe e-die ballistixów, o co chodzi z tą ceną tych starych sportów?

Edytowane przez Koniował

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi przyszły Crucial Ballistix Black 3000MHz 16GB (2x8GB) CL15 (BL2K8G30C15U4B).

  • Najpierw przetestowałem 3800MHz (z IF na 1900MHz) z luźnymi timingami 16-20-20-40 (tCL-tRCD-tRP-tRAS) + tCWL 16 i szło bez problemu,
  • Wbijając wartości z DRAM Calculatora któreś z subtimingów mi wszystko psuje tak, że nie daje wstać bez resetu BIOSa. Nie wiem dokładnie, o które ustawienie chodzi, dałem potem wszystko z CAD_BUS i Termination Block na Auto i nadal nie wstałem, więc ograniczyłem się do ustawiania podstawowych timingów a cała reszta na Auto.

ZenTimings_Screenshot_26925620.0053777.png.6c35830d5c62e80f3877f3789f662b9d.png3600MHz przy 15-15-20-16 bez problemu przeszło 3 cykle TestMem5 na anta777 Extreme, lecz już przy 3733MHz nawet nie doszło do włączenia programu bez crasha. Coś jeszcze warto przetestować? Na pewno któreś subtimingi weszły by niżej, bo wszystko ze skrinszota to wartości z Auto (oprócz podstawowych timingów i napięć). Idealnie chciałbym żeby 3733MHz poszło z CL15.

Też wynik Latency w AIDA64 wydaje mi się zbyt wysoki.

AX5ViUu.png

Edytowane przez Verticek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkręcał ktoś na 10 generacji Inteli 4x8gb Cruciale E-DIE? chciałbym zgapić od kogoś timingi i zobaczyć czy zadziała, miałbym mniej roboty :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Verticek napisał:

Coś jeszcze warto przetestować? Na pewno któreś subtimingi weszły by niżej, bo wszystko ze skrinszota to wartości z Auto (oprócz podstawowych timingów i napięć).

- tRC masz wysokie, daj np. 56
- tFAW na 20 - 24

- tRFC też w dół o kilkadziesiąt (np. 560)

- tRTP oczko w dół

- tRCDWR na połowę tRCDRD (czyli np. 10 i 20)

 

Tu masz do porównania moje 3000 @ 4000:

xNIoJR7.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, rzymo napisał:

- tRC masz wysokie, daj np. 56
- tFAW na 20 - 24

- tRFC też w dół o kilkadziesiąt (np. 560)

- tRTP oczko w dół

- tRCDWR na połowę tRCDRD (czyli np. 10 i 20)

 

 

 

Dzięki, przeszło bez problemu

ZenTimings_Screenshot.png

Edytowane przez Verticek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam 2x8 GB Ballistix Sport LT 3000MHz CL15 (BLS8G4D30AESBK.M8FE). Ryzen 5 3600 nie kręcony. Zmniejszam timingi zgodnie z poradnikiem od integralfx, ale zatrzymałem się na tRC, nie mogę zejść poniżej 87. Do tej pory wszystko stabilnie, 3 cykle w TestMem5 na Extreme. Po zmianie tRC wyskakują błędy 1,2,5. Napięcie mam 1,4V. Co teraz zmieniać? ZenTimings_Screenshot.png.d5ae898fd56f3249041f2a8213a53feb.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

  • Popularne aktualnie

  • Tematy

  • Odpowiedzi

    • Witam Zwracam się z prośbą o opinie w sprawie zestawu komputerowego do ogólnego użytkowania również pod gry. Zestaw będzie stał na widoku, więc zależy mi na tym aby się dobrze eksponował. Moja propozycja: ASUS ROG STRIX B650-A GAMING WIFI - Biały / Gigabyte B650 AORUS ELITE AX ICE Procesor AMD Ryzen 5 7600 Zasilacz MSI MAG A850GL 850W 80 Plus Gold PCIe5.0 Biały Dysk LEXAR NM710 2TB SSD Lexar 32GB (2x16GB) 6400MHz CL32 Ares Gaming White RGB Chłodzenie: Arctic Liquid Freezer III ARGB White 360 - może być coś innego nawet 420 jak wejdzie do obudowy. Obudowa - coś w tym stylu: NZXT H9 Elite Midi - nie wiem czy panel szklany na górze nie będzie robił z obudowy piekarnika jeżeli to będzie problem to może coś z tych  NZXT H9 Flow Phanteks NV-Serie NV5 White Karta graficzna - tutaj największy dylemat bo wchodzi również kultura pracy (32-34" lub do TV 50") ASROCK Radeon RX 7900 GRE Steel Legend OC 16GB Gigabyte GeForce RTX 4070 Super EAGLE OC ICE 12GB GDDR6X 192bit DLSS 3 Gigabyte GeForce RTX 4070 Super AERO OC 12GB GDDR6X 192bit DLSS 3 Zotac GeForce RTX 4070 Ti Gaming Trinity OC White 12GB PNY GeForce RTX 4070 Ti Verto White 12GB Gigabyte GeForce RTX 4070 Ti AERO OC 12GB ASrock Radeon RX 7900 XT Phantom Gaming White 20GB część wrzuciłem do koszyka żeby było można podlinkować https://proline.pl/?fn=koszyk      
    • Co wy z tymi qd oled. Mi się nie podobają te panele. Mają bardziej soczyste kolory ale jak światło zaświeci to czerń jest koloru kupy. Mi się podoba ta neutralność kolorów w woledach.
    • https://wiadomosci.wp.pl/dramatyczne-sceny-oddaj-dokumenty-i-wynos-sie-na-ukraine-7020091382119328a
    • Dzięki za porady , zdecydowałem się w końcu na Asusa , konkretnie ten model https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/laptopy-i-ultrabooki/laptopy/laptop-asus-tuf-gaming-a15-fa507nu-tt901w-15-6-ips-144hz-r5-7535hs-16gb-ram-512gb-ssd-geforce-rtx4050-windows-11-home   zamykam temat, pozdrawiam 👋 
    • Ja kupilem z KRsystem za 3700. Przyjechal prosto od dystrybutora. Produkcja 03.2024. Wyświetlacz bez wad. W porownaniu do CX 55" mimo, ze mniejszy to jest jasniejszy i wieksze zageszczenie pikseli tez robi dodatkowa robote. Highlight'sy w HDR daja ostro po galach, wyraźnie mocniej jak CX. Ogolnie jest jasniejszy w SDR i HDR, i nie gubi detali w czerni jak robil to CX. Nie oczekiwalem wiele, a dostalem wiecej. Wreszcze gram komfortowo na biurku z odleglosci 90 cm. Monitor powiesilem na scianie. Just perfect. C4 42" w dniu premiery wyceniony zostal na 7699 na stronie LG. 144Hz i troche jesniejszy panel (dalej EVO) nie jest warte doplaty 4 tyś w tym momencie. Teraz jak wymienie to tez na ~42", ale MLA oled lub QD-oled. Ma sie pojawic w tym roku Samsung S90D z matryca 42". Zakrzywione dziwolagi z malym ekranem kompletnie mnie nie interusuja. 
  • Aktywni użytkownicy

×
×
  • Dodaj nową pozycję...