Skocz do zawartości
Gość

Ryzen 2600 i OCCT. Temperatury

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie chcę sprawdzić przy ilu zrobi stabilnie 4.0 GHz, ale muszę wymienić chłodzenie bo Spartan nie wyrabia (co prawda dołożyłem drugi wentyl i w grach podczas upału mam max. 64 stopnie w takim GTA, ale przy stress teście rośnie powyżej 70-75). Chyba że na tempy w testach nie patrzeć, bo w sumie żadna gra na tyle nie obciąży. Jak piszę posta mam 41 stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed wymiana chłodzenia może puść wentylatory na cpu na 100% . Dodatkowo jak masz słaby przewiew w budzie to ściągnij bok obudowy , i w ekstremalnym przypadku jak masz mały wentylator pokojowy to skieruj na otwarty bok obudowy, do testu pc się nie zagotuje . Ryzena 2600 kupowałes nowke w tym roku ? Słyszałem, że sztuki z tego roku dobrze się kręcą. Jak masz sztukę z tego roku to spróbuj 4.0 1.25v teoretycznie powinien pójść. Tegoroczne sztuki niby robią 4.2ghz w okolicach 1.35v , ale to tylko moje spostrzeżenie, na podstawie paru tematów na różnych forach , ba nawet 2 przypadki widziałem 4.3ghz poniżej 1.4v , na wersji 2600 bez x. Mój miał ścianę na 4.1ghz , na 4.2 ghz nawet na 1.45v nie chciał wystartować do testów.

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem w czerwcu, ale nie patrzyłem na czapkę więc ręki sobie uciąć nie dam z kiedy jest. Krzywą wentylatorów trochę zmieniłem, przy 80 stopniach mam 100%. Spróbuję zdjąć bok obudowy. Próbowałem kręcić w Masterze i przy 4.0 GHz potrzebował 1.275V o ile dobrze pamiętam, ale teraz ustawiłem na sztywno w BIOSie i powyżej 3.9 GHz nie ruszałem (czekam na Sigmę 120 na front). Tzn. przy 1.25V na 4.0 GHz komputer wstawał i działał, ale Cinebench R15 powodował czarny ekran i freez :E

 

Myślę czy nie kupić Fortisa 3, jednak chłodzenie większe i wentylator 140 mm, a nie 100 mm.

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fortis sobie radzi do 1.35-1.4v jeszcze ma zapas obrotów, więc przy własnej krzywej można przy tych napięciach zbić jeszcze niżej temperaturę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Będę musiał kupić, bo na Spartanie mimo wspomagającego 92 mm przy stress teście z AIDA wchodzi na 78 stopni, a to dopiero 1.225V, przy 1.27-1.28V to ja już pewnie w okolice 85 stopni wejdę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kręcenie Ryzena 2600 powyżej 4,0 ghz nie ma zbytnio sensu bo przyrost zerowy a temperatury z automatu wyższe o kilka stopni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powyżej 4.0 nie mam zamiaru kręcić, to będzie maksimum jakie chcę osiągnąć. Chociaż nie wiem czy przy 3.9 nie zostanę, przyrost pewnie i tak mały, a chociaż chłodno jest.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kręcenie Ryzena 2600 powyżej 4,0 ghz nie ma zbytnio sensu bo przyrost zerowy a temperatury z automatu wyższe o kilka stopni.

 

U mnie różnica między 3,9Ghz a 4,05Ghz to 4 fps w minimalnym fpsie w Far Cry Primal.

 

Przy 4,2Ghz zapewne jeszcze można zyskać ze 2 fpsy.

 

Zamówiłem wentylator Noctua NF14 1500 RPM, nie mam jednak przekonania, że to pomoże ponieważ dla picu wcisnąłem w chłodzenie jakiś inny wentylator 120mm i ani o 1 C temperatury nie były mniejsze.

 

Ktoś sugerował, że to wina płyty głównej, no ale najważniejsze, że w grach chodzi okej. Co mi po testach.

 

===

Co zauważyłem - jeśli wyłączę XMP, do tego niskie są napięcia np SOC (0.8v na auto), to temperatury są niższe o 10C

 

także nawet ustawienie pamięci na wysokie taktowania powoduje wzrost temperatury procesora

 

tak samo mosfety, pewnie kontroler pamięci też

 

Jeszcze myślę co zrobić z napięciem VDD

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

XMP podbija z automatu napięcia, SoC często proponuje chore wartości (u mnie np. 1.15V, gdzie spokojnie mogłem zejść do 1.025V).

 

Póki co na Spartanie dobiłem do 4.0 GHz przy 1.25V, zamówiłem Gilde Black Phantom (czy jakoś tak) i wtedy zobaczę co dalej, na tym zestawie w aida64 dobija do 80 stopni, w Idle 40-44, ale w pokoju ciepło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś ta Noctua wymęczona, do tego wentyl nieoryginalny i jakiś cienki, ciekawe ile ma RPM bo coś czuję, że za mało by ogarniać tak duży radiator, poza tym Noctua ma dwa wentyle - jeden z przodu a drugi w środku - u Ciebie to wygląda na samoróbkę lvl janusz i co się dziwić, że temperatury z kosmosu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

XMP podbija z automatu napięcia, SoC często proponuje chore wartości (u mnie np. 1.15V, gdzie spokojnie mogłem zejść do 1.025V).

 

Póki co na Spartanie dobiłem do 4.0 GHz przy 1.25V, zamówiłem Gilde Black Phantom (czy jakoś tak) i wtedy zobaczę co dalej, na tym zestawie w aida64 dobija do 80 stopni, w Idle 40-44, ale w pokoju ciepło.

 

A OCCT? :)

 

Co do chłodzenia, sprzedałem wentylatory bo były za głośne przy 1500 RPM, ten ma 900 RPM. Nie wiem czy by lepiej chodziło z nimi, czy nie. Olałem temat bo w grach nawet 70C nie ma, a najczęściej koło 62.

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OCCT po sekundzie wywala błędy, nawet na stocku, nie używam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak macie dobre temperatury na tych coolerach co piszecie, w Prime95 na Mugenie 80 stopni przebite (wszystkie testery stabilności chodzą na 1.3 V, a Dirt Rally 2.0 potrafi wywalić przy 1.325 :|).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty masz Ryzena 1600, wiesz, co innego podbić starszy model z 3.6 MHz na 4.0 MHz, a co innego nowszy z 3.9 MHz na 4.0 MHz ;) Tak wiem, boost nie jest na allcore, bo allcore w grach spada do 3750-3800 MHz, ale wiadomo o co chodzi. Ja przy 4.0 GHz mam jedynie 1.25V (LLC podbija czasem na 1.26V).

 

No i spotkałem się z opinią, że Mugen to raczej średni jest.

 

Ewentualnie wywala Ci z innego powodu, może niestabilność napięć? LLC ustawiałeś? RAM? SoC?

Edytowane przez galakty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

OCCT po sekundzie wywala błędy, nawet na stocku, nie używam.

 

Czyli nie masz stabilnego procka. To nie wina programu testującego.

 

Są jeszcze Prime, czy Linx

Edytowane przez Gość

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty masz Ryzena 1600, wiesz, co innego podbić starszy model z 3.6 MHz na 4.0 MHz, a co innego nowszy z 3.9 MHz na 4.0 MHz ;) Tak wiem, boost nie jest na allcore, bo allcore w grach spada do 3750-3800 MHz, ale wiadomo o co chodzi. Ja przy 4.0 GHz mam jedynie 1.25V (LLC podbija czasem na 1.26V).

 

No i spotkałem się z opinią, że Mugen to raczej średni jest.

 

Ewentualnie wywala Ci z innego powodu, może niestabilność napięć? LLC ustawiałeś? RAM? SoC?

Mugena 1 na AM4 trzeba zamontować w "złą" stronę, więc cudów się nie spodziewam - szczegóły w linku w sygnaturce.

Aktualnie podbiłem LLC z auto na level 6, bo mam wrażenie że on wywal gdy CPU był obciążony tak mało, że CPU zaczynał żonglować stanami i jebs.

Powiedzmy że na boxie robiłem stabilne 3.6 (a wszędzie poza dirtem 3.7 :E) przy def. Vcore i te 4.0 wydaje mi się takie wymęczone :)

 

Czyli nie masz stabilnego procka. To nie wina programu testującego.

 

Są jeszcze Prime, czy Linx

OCCT szczególnie ten nowy na AMD potrafi wywalać błędy na stock, więc to słaby tester stabilności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli nie masz stabilnego procka. To nie wina programu testującego.

 

Są jeszcze Prime, czy Linx

 

Tak tak, procesor na gwarancję bo OCCT wywala błędy... ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, occt sypie bledy , i nie ma co się nim podpierać. Ja używam Prime95 , ewentualnie aida stres test i tam błędów żadnych nie mam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie sypie przynajmniej 4.5.1 (bo nowego nie używałem) ale nagle musisz mieć bardzo dobre temperatury i znacznie wyższe napięcie :P Tutaj pamiętajcie, że jak zapodacie tak szybki ram to CPU będzie miał co najmniej parę stopni więcej. Prime95 bez fma3/avx to można ganiać na niestabilnym cpu godzinami, a aide dniami :E OCCT na dużym teście wydyma ci OC w miarę stabilne w 10 minut, a w 15-20 minut takie co wydawało się stabilne jak skała :lol2:

Nie zmienia to faktu, że w grach to nawet takie co wytrzymuje 5 minut będzie latało na chilu bez sypania się bo rzadko która gra ci wykorzysta 60% CPU a wtedy temperaturki ma się eleganckie i CPU się nie krzaczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi niestety w occt 2 cepy sypały błędami , ryzen 2600 nawet na stock po 5 minutach pluł błędami , nie pamiętam jaka wersja . Prime95 sprawdzam na small FFT , więc chyba z avx ? Napięcie vsoc wpływa na temperatury cepa z tego co zauważyłem . W metro exodus też nie mam żadnych problemów ze stabilnością sprzętu , ale są miejsca gdzie ryszarda ciśnie po ponad 90% praktycznie na wszystkich 12 wątkach na raz. A occt jak teraz włączę to daje max 10minut i mam błędy pokazane :D.

 

Zwracam honor, komp 10 minut przeszedł occt bez problemu , i pewnie szedłby dalej . Zmieniłem tylko kartę graficzną i chłodzenie , na fortisie temp miałem niby podobne , a sypał błędem do 5minut . W biosie poza krzywą wentylatorów na noctule nic nie zmieniałem , mam ją ustawioną tak , że nawet przy max obciążeniu jest bezgłośna.

 

28461d89acac271a.jpg

Edytowane przez novi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie sypie przynajmniej 4.5.1 (bo nowego nie używałem) ale nagle musisz mieć bardzo dobre temperatury i znacznie wyższe napięcie :P Tutaj pamiętajcie, że jak zapodacie tak szybki ram to CPU będzie miał co najmniej parę stopni więcej. Prime95 bez fma3/avx to można ganiać na niestabilnym cpu godzinami, a aide dniami :E OCCT na dużym teście wydyma ci OC w miarę stabilne w 10 minut, a w 15-20 minut takie co wydawało się stabilne jak skała :lol2:

Nie zmienia to faktu, że w grach to nawet takie co wytrzymuje 5 minut będzie latało na chilu bez sypania się bo rzadko która gra ci wykorzysta 60% CPU a wtedy temperaturki ma się eleganckie i CPU się nie krzaczy.

 

Przecież piszemy że NOWY sypie błędami :hmm:

 

I skoro 55 stopni to za dużo, to ja nie mam pytań. 1.225V to też za dużo? Wszystko inne działa bez błędów, tylko OCCT świruje od pierwszej sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwracam honor, komp 10 minut przeszedł occt bez problemu , i pewnie szedłby dalej . Zmieniłem tylko kartę graficzną i chłodzenie , na fortisie temp miałem niby podobne , a sypał błędem do 5minut . W biosie poza krzywą wentylatorów na noctule nic nie zmieniałem , mam ją ustawioną tak , że nawet przy max obciążeniu jest bezgłośna.

 

28461d89acac271a.jpg

 

 

Ja pomijając OCCT to mogę z napięcia zdjąć 50mv kiedyś myślałem, że aktualnie occt jest skopane dopóki nie dowaliłem napięcia, nie spiąłem push-pull na chłodnicy nie odpaliłem wiatraczków na max i okazało się że sobie tam chodził nie wysypując się errorem lub się nie resetując. Linx jeszcze potrafi sypnąć z ustawionym co najmniej 12 GB i avx tylko dopiero po 1h mielenia, bo na mniejszej próbce można ganiać godzinami. IMO tempy powyżej 70 już znacząco wpływają na stabilność, a że podczas grania rzadko kiedy widzę 60 stopni to można w sumie mieć wywalone na 100% stabilność.

 

Edit: a widzisz :) pociągnij do 20 minut bo lubi się sypnąć po 15 minucie. Edit2:Widzę masz grubo dovoltowany SOC i 1600 to na 3.9 GHz@1.35v nie ma bata aby wywaliło i po 20

Edytowane przez Art385

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przetestuj prime95 wejdź w torture test , wpisz 12 wątków, wybierz Small fft i zostaw niech zrobi test , jak będzie Oki to masz stabilny pc. Ja occt nie używałem już od dłuższego czasu do testów bo było Max 5 minut i miałem bledy , nawet na ryzenie 2600 na stocku i ram też miałem na 2133mhz ustawiony , i się wysypywal do 5 minut , z fortisem 3 . Teraz o dziwo przeszło 10min testu , a w biosie nic, poza krzywą wentylatorów nie dotykalem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może inna wersja OCCT? Bo mi serio po sekundzie błędy wywalał, nawet na stocku.

 

Jest sens torturować procesor? Skoro Aida przechodzi 10-20 minut i nic nie wywala, benchmarki chodzą, gry też, 2 dni śmiga PC 24/7? Takiego obciążenia jak w Prime i tak nigdy nie dostanie, grać w niego nie będę :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tym razem po 3 minutach pc zamarzł w occt :D. Ja pod ryzenem nie używam tego programu bo mam z nim problem , że się wysypuję .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...