Skocz do zawartości
pawel_nt

Czy dysk NVMe "zjada" PCI-Express

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanko. Mam płytę Gigabyte B450 Aorus Elite. Ma ona 6x SATA, oraz 2x (PCI-E x16) i 2x (PCI-E x1).

Mam podpięte 2 dyski M.2 NVMe. Nie wiedziałem że tak się dzieje, ale te dwa dyski zjadły mi 4x SATA.

Teraz chcę coś wymyślić, żeby dodać sobie chociaż ze dwa działające SATA. Myślę nad tym żeby dokupić kartę PCI Express, która ma 2x SATA wewnętrzne.

Na prędkości mi nie zależy, bo chcę tam podpiąć DVD-ROM, z którego prawie nie korzystam, oraz jakiś HDD do magazynowania.

Teraz mam podpiętą grafikę GTX 1060 6GB, oraz muzykę SB ZxR. Czy jest jakaś szansa, że ten kontroler pod PCI-E zadziała,

czy raczej te dwa dyski NVMe "zjadły" sobie te pozostałe sloty PCI Express?

 

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem czy zamawiać kontroler PCI-E z tymi SATA.

Pozdrawiam i dzięki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak M2 zjada SATA pisze o tym w instrukcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zlotnik - to wiem, ale czy zjada też PCI-Express (jednocześnie) gdy zjada SATA ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kozioolek - to trochę mnie uspokoiłeś, super jeśli tak jest

dam znać jak zakończę ten proces kupna karty

dzięki

hej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podpięte 2 dyski M.2 NVMe. Nie wiedziałem że tak się dzieje, ale te dwa dyski zjadły mi 4x SATA.

Zerknąłem do instrukcji tego modelu. Faktycznie M.2 oznaczone jako A zjada SATA oznaczone jako ASATA3 0 i ASATA3 1.

 

Natomiast M.2 oznaczone jako B zjada SATA oznaczone jako SATA3 2 i SATA3 3 - nie pisze by zjadało poza tym PCI-E. Swoją drogą to gniazdo działa na PCI-E 2.0 x2, czyli dosyć wolno jak na SSD M.2 PCI-E

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kyle_PL. A to co piszesz że "swoją drogą", to o które gniazdo Ci chodzi że dosyć wolno działa ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o gniazdo M.2 o oznaczeniu M2B_SOCKET (to które zjada SATA3 2 i SATA3 3). Ono działa na magistrali PCI-E 2.0 x2 (jeśli jest wpięte w mostek B450), więc maksymalnie tam da się przepchać 1 GB/s (realnie pewnie nieco mniej). W sumie można by to sprawdzić jakimś benchmarkiem ;)

 

Gdyby się okazało, że przepchać można 2GB/s, to by znaczyło, że to nie idzie przez mostek B450, tylko ... przez linie CPU w standardzie 3.0, ale w takim wypadku skoro takich linii jest x4 (nie liczę tych x16 zjedzonych przez kartę graficzną), to w takim razie pierwszy M.2 też musiałby zwolnić do 2GB/s, bo tylko dwie linie by mu zostały.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pawel_nt Zakładasz drugi wątek z w zasadzie tym samym pytaniem, na dodatek nie piszesz tutaj, że w PCIe masz jeszcze kartę dźwiękową. Jeszcze raz (tylko teraz patrz na rysunek płyty głównej w instrukcji i na oznaczenia przy slotach PCIe) - teraz układ masz taki: grafika w PCIEX16, karta dźwiękowa prawdopodobnie w PCIEX1_2. Włożenie czegokolwiek do PCIEX1_2 obcina PCIEX4 do x1. Jeśli zakupiony przez Ciebie kontroler jest na PCIe x1 to przy takim układzie jak masz możesz włożyć go do PCIEX1_1 lub PCIEX4. Jeśli ten kontroler jest na PCIE x4 to pozostaje Ci przełożenie karty dźwiękowej do PCIEX1_1, a kontroler wkładasz do PCIEX4. Prościej się nie da.

Edytowane przez Jenot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK. Dzięki wszystkim za pomoc. Będę walczył. :)

 

EDYTOWANE:

Zmierzyłem prędkość za pomocą AS SSD:

 

Dysk C: 500GB

Odczyt 3 tys, Zapis 2 tys

 

Dysk D: 1TB

Odczyt 1,5 tys, Zapis 1,5 tys

 

Chyba nie najgorzej.

Jak oceniacie?

Edytowane przez pawel_nt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu kupiłbym sobie przejściówki na usb do dvd i hdd, bo to akurat takie sprzęty, że na prędkości nie stracisz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem prędkość za pomocą AS SSD:

 

Dysk C: 500GB

Odczyt 3 tys, Zapis 2 tys

 

Dysk D: 1TB

Odczyt 1,5 tys, Zapis 1,5 tys

 

Chyba nie najgorzej.

Jak oceniacie?

Dysk C w sumie zgodnie z oczekiwaniami - nieograniczony przepustowością, pracuje pewnie na PCI-E 3.0 x4 więc jest limit na realnych ~3,66 GB/s

 

Natomiast może mi ktoś wytłumaczyć, czemu dysk D osiągnął ~1,5 GB/s ? Przepustowość PCI-E 2.0 x2 to 1 GB/s . By uciągnął 1,5 GB/s, to musiałby pracować na PCI-E 3.0 x2 (w instrukcji jest napisane, że max 2 linie są dostępne dla złącza M2B_SOCKET). Tylko, że B450 ma wszystkie linie w standardzie 2.0. Jedyne linie 3.0 to te z CPU, które zostały zużyte przez pierwszego SSD na M.2 (chyba, że nie zostały zużyte).

 

b450.png

 

Znalazłem takie coś w instrukcji do omawianej płyty:

 

Storage Interface

 

- 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280/22110 SATA and PCIe 3.0 x4/x2 SSD support) (M2A_SOCKET)

 

- 1 x M.2 connector (Socket 3, M key, type 2242/2260/2280 PCIe 3.0 x2 SSD support)(M2B_SOCKET)

Czyli że drugi dysk pracuje w trybie PCI-E 3.0 x2 ... ale w takim razie pierwszy musiałby też pracować w trybie 3.0 x2, bo linii dostępnych z CPU nie jest 6, tylko 4. Skoro pierwszy pracuje w trybie x2 (bo drugi zajmuje kolejne dwie linie), to skąd odczyt na poziomie 3 GB/s u kolegi ? Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamilkowalewski, widzę takie coś, nie bardzo drogie, ale jak to w praktyce działa?

Rozumiem że z jednej strony jest SATA i to podłączamy na przykład do dysku HDD,

a z drugiej strony jest USB, ale gdzie to mam podłączyć?

Są jakieś wewnętrzne USB?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem takie coś w instrukcji do omawianej płyty:

 

Czyli że drugi dysk pracuje w trybie PCI-E 3.0 x2 ... ale w takim razie pierwszy musiałby też pracować w trybie 3.0 x2, bo linii dostępnych z CPU nie jest 6, tylko 4. Skoro pierwszy pracuje w trybie x2 (bo drugi zajmuje kolejne dwie linie), to skąd odczyt na poziomie 3 GB/s u kolegi ?

chipset B450 łączy się z CPU za pomocą x4 3.0 a sam procesor dostarcza 2 SATA zamiennie z x4 3.0 w M2

jedynym sensownym wyjaśnieniem wyłączających się SATA z chipsetu jest to że B450 oddaje x2 3.0 do M2

pozostawiając sobie łącze x2 3.0 do komunikacji z procesorem defacto działa jak A320 mający tylko 4 linie PCIe 2.0

tylko w takim wypadku nie jest możliwa praca 6 linii PCIe 2.0 z pełna prędkością

nie wiadomo co z tymi nadmiarowymi liniami będzie się dziać w momencie gdy ktoś zacznie korzystać ze slotu PCIe x4 2.0 (np. dysk SSD na x4 2.0)

a jedna z tych linii musi obsłużyć zintegrowaną kartę sieciową

 

na serii X470 AORUS port M.2 działa w trybie "PCIe 2.0 x4/x2" a linie są współdzielone z portem PCI Express x16, x4 (PCIEX4)

"The PCIEX4 slot becomes unavailable when a device is installed in the M2B_SOCKET connector."

prawdę mówiąc to nie wiem czemu do tych płyt nie dodają pasywnej przejściówki PCIe x4 do M2...

Edytowane przez Namonaki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kamilkowalewski, widzę takie coś, nie bardzo drogie, ale jak to w praktyce działa?

Rozumiem że z jednej strony jest SATA i to podłączamy na przykład do dysku HDD,

a z drugiej strony jest USB, ale gdzie to mam podłączyć?

Są jakieś wewnętrzne USB?

 

Dokładnie tak to działa. Żeby podłączyć napęd potrzebowałbyś takie dwa adaptery: Adapter 1 Adapter 2

Są też dostępne w Polsce, ale wszystkie linki które widziałem są nieporównywalnie droższe. Z drugiego linku potrzebny Ci będzie w zasadzie tylko kabel który zaznaczyłem na czerwono. Pierwszy adapter wpinasz do płyty, na 90% masz takie wolne złącze. A zasilacz z adapteru numer 2 nie będzie Ci potrzebny, ponieważ zasilanie puścisz z płyty głównej.

eGbqFxG.png

 

Dysk HDD można tak podłączyć, jednak USB 2.0 go ograniczy, więc trzeba szukać adapteru obsługującego USB 3.0. Jak chcesz to mogę Ci wieczorem czegoś poszukać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki - kamilkowalewski - ale chyba najpierw spróbuję jednak tą kartę PCI-E co ma SATA.

Jak to nie wyjdzie to będę coś innego myślał...

Dzięki. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że drugi dysk pracuje w trybie PCI-E 3.0 x2 ... ale w takim razie pierwszy musiałby też pracować w trybie 3.0 x2, bo linii dostępnych z CPU nie jest 6, tylko 4. Skoro pierwszy pracuje w trybie x2 (bo drugi zajmuje kolejne dwie linie), to skąd odczyt na poziomie 3 GB/s u kolegi ?

Trochę się zagalopowałeś z wnioskami ;)

 

Porty sata express w chipsecie wyjątkowo udostępniają PCIe 3.0.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki - kamilkowalewski - ale chyba najpierw spróbuję jednak tą kartę PCI-E co ma SATA.

Jak to nie wyjdzie to będę coś innego myślał...

Dzięki. :)

jeśli nie będziesz przeginał z jakimiś zaawansowanymi kontrolerami tylko kupisz prosty kontroler na PCIe x1/x2 to nie powinno być problemow ale jakiś szybkich sieciuwek 2,5Gbit/czy 10Gbit czy innych potrzebujących wysokiej przepustowości urządzeń nie ma co instalować bo wiadomo że zostaną przycięte

dodatkowo jeśli zainstalujesz coś w porcie x1 ("muzykę SB ZxR") to port x4 zwalnia do x2

 

asmedia robi "Serial ATA port multiplier controller" ASM1092 wiec jakiś chińczyk może sprzedawać "rozdzielacze SATA"

 

ogólnie to straszna lipa z tymi wirtualnymi (wyłączającymi się SATA) już dużo lepszym rozwiązaniem jest zestawienie 2 z 6 linii PCIe w trybie 3.0 i wyłączenie portu x4 (pozostawienie 2 x1)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Dzięki Namonaki i wszyscy za pomoc. Pozdrawiam. Chyba jutro się okaże czy to zadziała pozytywnie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podepnę się pod temat.

Posiadam płytę główną na intelu z77, Medion MS-7785która posiada pci-e 2x16@3.0 oraz 2x4@2.0. W jednym pci-e x16 jest grafika w drugim x16 jest kontroler nvme pełna 16-tka. Problem polega na tym, że jak wpięty jest kontroler to wtedy grafika schodzi do x8@3.0. Czy jest to uwarunkowane konstrukcją mostka płyty czy kiepskim adapterem nvme?

 

Adapter NVME

 

Płyta

 

Chipset czyli jeśli dwa porty PC-E obsadzone to pracuje 2x8 ?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez szuja3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Podepnę się pod temat.

Posiadam płytę główną na intelu z77, Medion MS-7785która posiada pci-e 2x16@3.0 oraz 2x4@2.0. W jednym pci-e x16 jest grafika w drugim x16 jest kontroler nvme pełna 16-tka. Problem polega na tym, że jak wpięty jest kontroler to wtedy grafika schodzi do x8@3.0. Czy jest to uwarunkowane konstrukcją mostka płyty czy kiepskim kontrolerem?

Pozdrawiam

 

Jest to uwarunkowane platforma CPU + MOBO jakie uzywasz

 

Procesor ma 16 linii - wrzucajac cokolwiek do PCIe - zabierasz linie - w Twoim wypadku podejrzewam, ze kontroler zabiera 4 linie i dla karty zostaje 8 (PCIe karty graficznej uzywa albo 8 albo 16 - nic po srodku)

 

Jednak biorac pod uwage Twoja platforme (jak i pewnie nie masz karty graf. pokroju 2080TI) jak i prawdopodobnie ograniczajacy CPU - nie bedziesz mial roznicy miedzy PCI 16x a 8x. Zreszta sam mozesz to sobie przetestowac

Edytowane przez eNeSik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...