Skocz do zawartości
jacek001

Jaka rozdzielczość dla 24cali

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka rozdzielczość w monitorze 24cale?

Czy w full HD jakość będzie dobra, czy postawić na 2560x1440? Monitor głównie do grania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

JA bym postawił na 2560x1440 - w grach w razie czego (problemy z wydajnością) jak ustawisz 1920x1080, to będzie to wyglądać podobnie do monitora z natywnym 1920x1080, za to na pulpicie w 2560x1440, na czcionkach będzie widać dużo wyższą jakość, od tego co da się uzyskać na monitorze FHD.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każda będzie ok bo i tak się przyzwyczaisz, na przyszłość lepiej 1440p, dzisiaj i tak prawie każda karta sobie radzi z 1080p 60 FPS.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczaić można się do wszystkiego, ale ja w dzisiejszych czasach to już nie pakowałbym się w 1080p. Raczej 1440p+, ale jeśli chodzi o monitory 24" to bida w wyborze z tą rozdzielczością no i jednak 24" to trochę miniaturka jak na 2019 rok. Więc imho lepiej 27" 1440p brać. Lub więcej :E jak GPU wyrobi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja też bym brał 1440p, teraz karty klasy RTX 2060 spokojnie sobie radzą ze wszystkim na ultra/prawie ultra w 60 FPSach.

Edytowane przez Krisol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fhd będzie dobra/optymalna.

 

Zależy też jaką ma się grafikę, ale tu mocy nigdy za wiele (spadki fps i inne bajery)

 

Niestety jest sporo gier gdzie nawet rtx 2060 w 1440p wymięknie (metro ex/odyssey itp)

 

Ps. Pewnie będzie to monitor 75hz+ więc tym bardziej fhd.

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24'

Minimum 1920x1080.

Optimum 2560x1440.

 

Przy 27':

Minimum 2560x1440

Optimum 3840x2160

 

Przy 32'+:

Optimum 3840x2160

 

Wtedy PPI jest na akceptowalnym poziomie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fhd będzie dobra/optymalna.

 

Zależy też jaką ma się grafikę, ale tu mocy nigdy za wiele (spadki fps i inne bajery)

 

Niestety jest sporo gier gdzie nawet rtx 2060 w 1440p wymięknie (metro ex/odyssey itp)

 

Ps. Pewnie będzie to monitor 75hz+ więc tym bardziej fhd.

 

Musze sprobowac Metro Exodus.

Do dzisiaj na GTX 1070 w 1440p w ultra detalach mialem srednio 60-90 klatek. tym ze moja ostania nowoscia jest Wiedzmin, GTA V czy Batliefield1 :lol2:

  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24'

Minimum 1920x1080.

Optimum 2560x1440.

 

Przy 27':

Minimum 2560x1440

Optimum 3840x2160

 

Przy 32'+:

Optimum 3840x2160

 

Wtedy PPI jest na akceptowalnym poziomie.

Jak siedzisz 50 cm od monitora to tak.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siedzisz 50 cm od monitora to tak.

 

~~ średnio siedzi się zazwyczaj przy 60-75cm.

 

Mało kto siedzi jak przy stole z wielkiej hali, gdzie monitor niczym Król w Dom siedzi na przeciwko 4 metry dalej. :lol2:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24" 1080p to już tak na styk, widać że szału nie ma ale ujdzie.

 

Jeżeli te 1080p 144Hz to spoko ale jak 60-75Hz to lepiej 1440p sobie wziąć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka rozdzielczość w monitorze 24cale?

Czy w full HD jakość będzie dobra, czy postawić na 2560x1440? Monitor głównie do grania

Jeśli priorytetem jest ostrość obrazu to 1440p zdecydowanie. Jeśli masz słaba kartę, a nie chcesz grać w 30 klatkach - cóż, wyższa rozdzielczość zabiera jednak trochę mocy.

Właśnie jestem na etapie zakupu i idę w 24" 1440p, bez dwóch zdań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak siedzisz 50 cm od monitora to tak.

Nawet z 60-70cm na 24" FHD jest pikseloza na pulpicie (sam mam 11 letni monitor z podobnie żałosnym PPI ... ale jak będzie przesiadka to 27" 4K, bo mam już tych kwadratów dosyć). Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24'

Minimum 1920x1080.

Optimum 2560x1440.

 

Przy 27':

Minimum 2560x1440

Optimum 3840x2160

 

Przy 32'+:

Optimum 3840x2160

 

Wtedy PPI jest na akceptowalnym poziomie.

 

Więc co kto lubi :)

 

Dla mnie 1440p przy 24" wszystko jest za małe, a skalowanie to półśrodki, wolę fhd w tym rozmiarze.

 

Siedzę gdzieś 60cm od monitora i nie mam problemów z jakością.

 

Jak ktoś potrzebuje to może sobie nawet kupić 24" 4k.

 

PS. Z tego co napisałeś to producenci monitorów nie przewidują potrzeb użytkowników i produkują złą wielkość/rozdzielczość, albo to tylko Twoje zdanie :)

 

Teraz tylko czekam na osobę która napisze że do 24" to tylko 4k i temat będzie wyczerpany (czyli bierz to czego potrzebujesz i co uciągnie Twoja karta graficzna)

Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

24'

Minimum 1920x1080.

Optimum 2560x1440.

 

Przy 27':

Minimum 2560x1440

Optimum 3840x2160

 

Przy 32'+:

Optimum 3840x2160

 

Wtedy PPI jest na akceptowalnym poziomie.

 

Moim zdaniem 27' to idealna przekątna do 2560x1440. Powyżej 30' lepiej iść w 4K. Obecnie posiadam monitor 21,5' 1920x1080 jest ok. Zatem na 24' 1440p będzie super ostre, a FHD nie będzie prezentowało się bardzo dobrze, ale tragedii też nie powinno być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 1440p przy 24" wszystko jest za małe, a skalowanie to półśrodki,

Skalowanie to nie "pół środek" tylko >środek<. Im większe powiększenie (oczywiście wektorowe, przed rasteryzacją), tym więcej pikseli po rasteryzacji tworzy pojedynczą literę i wyższa jest jej jakość. Jak włączasz ekran z większym PPI (np. Laptop 15,6" 1920x1080) to skalowanie system włącza domyślnie (np. 125%). Także można powiedzieć skalowanie to standard.

 

Oczywiście są buble programistyczne, które nie skalują się prawidłowo, ale cóż zrobić - zawsze może się trafić taka czarna owca.

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie 1440p przy 24" wszystko jest za małe, a skalowanie to półśrodki, wolę fhd w tym rozmiarze.

 

Brzmisz jak jakiś dziadziuś, jeszcze powiedz, że wolisz mieć kontrolę nad rozdzielczością :D

 

Skalowanie to nie żaden półśrodek tylko wyższa jakość, to coś pożądanego. W telefonie 1440p na 5" też nie akceptujesz i preferujesz 800x600? :D

Edytowane przez Wu70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalowanie to nie żaden półśrodek tylko wyższa jakość, to coś pożądanego. W telefonie 1440p na 5" też nie akceptujesz i preferujesz 800x600? :D

Święta prawda. Praktycznie nie ma innej opcji na podniesienie jakości czcionek/okien takiego Windows 10, jak wielkie zagęszczenie w połączeniu ze skalowaniem systemowym w górę. Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Skalowanie to nie żaden półśrodek tylko wyższa jakość, to coś pożądanego. W telefonie 1440p na 5" też nie akceptujesz i preferujesz 800x600? :D

 

Nie mam telefonu z taką rozdzielczością.

 

w tel mam 5.45" 720 x 1440, tylko że na telefon patrzę się z ok 15cm a na monitor 60+ więc Twoje porównanie nie ma sensu, chyba że patrzysz na monitor z 15cm, ale to wtedy jesteś jedynym człowiekiem na świecie który tak robi.

 

Z odpowiedniej odległości i fhd na 32" wygląda dobrze, no ale to podstawy....

 

Brzmisz jak jakiś dziadziuś, jeszcze powiedz, że wolisz mieć kontrolę nad rozdzielczością :D

 

Czyli że młodziak z ciebie i jeszcze wiele przed tobą...wolę mieć odpowiednią dla siebie rozdzielczość bez skalowania i zabawy z tym w systemie bo to duży - jak dla mnie.

 

Po drugie wolę mniejsze obciążenie gpu niż większe, if you know what i mean.

 

Skalowanie to nie "pół środek" tylko >środek<. Im większe powiększenie (oczywiście wektorowe, przed rasteryzacją), tym więcej pikseli po rasteryzacji tworzy pojedynczą literę i wyższa jest jej jakość. Jak włączasz ekran z większym PPI (np. Laptop 15,6" 1920x1080) to skalowanie system włącza domyślnie (np. 125%). Także można powiedzieć skalowanie to standard.

 

Bzdury miałem lapka 15.6 i fhd i wszystko było za małe, skalowanie było uciążliwe i nie działało do końca tak jakbym chciał, a 125% musiałem sam zmieniać, jak dla mnie to nie standard, ale zło konieczne jak się dobierze za dużą rozdzielczość na za mały ekran i później się człowiek męczy.

 

Ale każdy ma swoje przekonania, jak dla mnie możecie kupować 4k do 24" ale nie przekonujcie że to dobre połączenie.

 

Święta prawda. Praktycznie nie ma innej opcji na podniesienie jakości czcionek/okien takiego Windows 10, jak wielkie zagęszczenie w połączeniu ze skalowaniem systemowym w górę.

 

I mamy piękną karykaturę systemu i skalowanie które nie działa wszędzie.

 

Ja już was zaczynam rozumieć, jak kupujecie buty to bierzecie trochę mniejsze, żeby później moczyć je w wodzie i próbować rozciągnąć, zamiast kupić od razu pasujące/optymalne :)

 

No i jeszcze przykładowy realny problem osoby z internetu z ekranem 15.6" i fhd

 

Mam ten sam problem niestety zmiana rozdzielczości i zmiana skalowania w żaden sposób nie rozwązuje problemu. Wtedy jest jeszcze gorzej. Proszę o wprowadzenie aktualzacji lub programu do naprawy tego błędu, ponieważ przy skalowaniu 100 % wszystko jest małe a przy 125% niewyraźne. Na dłuższą chwilę korzystanie z takich ustawień staje się męczące
Edytowane przez kubinek83bb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli że młodziak z ciebie i jeszcze wiele przed tobą...wolę mieć odpowiednią dla siebie rozdzielczość bez skalowania i zabawy z tym w systemie bo to duży - jak dla mnie.

Moja siostra używa laptopa 15,6" FHD bez skalowania. Trzeba być twardym, a nie miętkim :lol2:

A tak serio to głupoty waść pleciesz i tyle, przez długi czas ten sam laptop działał na domyślnym 125% i nie było z tego tytułu żadnych problemów, nawet z niszowymi aplikacjami.

Zabawa z "tym" polega na wybraniu wartości procentowej z listy i kliknięciu "Zastosuj". Potem zapominasz o tym, ze taka rzecz istnieje.

Edytowane przez stark2991

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam telefonu z taką rozdzielczością.

 

w tel mam 5.45" 720 x 1440, tylko że na telefon patrzę się z ok 15cm a na monitor 60+ więc Twoje porównanie nie ma sensu, chyba że patrzysz na monitor z 15cm, ale to wtedy jesteś jedynym człowiekiem na świecie który tak robi.

 

Z odpowiedniej odległości i fhd na 32" wygląda dobrze, no ale to podstawy....

 

 

 

Czyli że młodziak z ciebie i jeszcze wiele przed tobą...wolę mieć odpowiednią dla siebie rozdzielczość bez skalowania i zabawy z tym w systemie bo to duży - jak dla mnie.

 

 

Na telefon z 15cm? :o Współczucia dla oczu ;) Masz szczęście, że chociaż w telefonie masz włączone skalowanie bo byś musiał zejść do 5cm :D

 

Skalowanie to wyższa jakość, jeżeli to minus to nie ma o czym rozmawiać. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabawa z "tym" polega na wybraniu wartości procentowej z listy i kliknięciu "Zastosuj". Potem zapominasz o tym, ze taka rzecz istnieje.

Ja zastosowałem metodę wpisania wartości w zaawansowanych - też działa bez problemów.

 

Bzdury miałem lapka 15.6 i fhd i wszystko było za małe, skalowanie było uciążliwe

Sam żeś bzdura. OBECNIE (wiesz, czasy współczesne i współczesne OS) Windows 10 1903 domyślnie ustawił skalowanie na 125% na laptopie 15,6" 1920x1080. Oczywiście nie ma problemu ze zmianą na np. 150% Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do 24 cali spokojnie Full HD, powyżej już qHD lub 4k.

Taka mała uwaga: nawet 21,5" 1920x1080 ma mniejsze PPI od choćby 27" 2560x1440. Także między 27" QHD a 24" FHD jest dosyć spora różnica w PPI. Twoim zdaniem "spokojnie wystarczy" - OK. Moim zdaniem, już nie ;) Obiektywnie średnia rozdzielczość typowego ludzkiego oka*, to 300ppi z 30cm= 150ppi z 60cm -> na dobrą sprawę tyle minimum powinny mieć stacjonarne monitory ( 150dpi oglądane z 60cm). Warto dodać, że max teoretyczna rozdzielczość ludzkiego oka jest większa od średniej, więc kupowanie monitora mającego np. 180ppi nadal ma sens.

 

* - inne twierdzenie: "od 300 dpi zaczyna się jakość fotograficzna" (zapewne z 30cm)

Edytowane przez Kyle_PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...