Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

17 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Zasobnik zawsze jest limitowany pojemnością

A jeśli zainstalowałbym jakiś duży, naprawdę konkretny?

17 godzin temu, Kaiketsu napisał:

a podgrzewanie wody "w locie" prądem kosztuje krocie.

Czyli?

 

17 godzin temu, Kaiketsu napisał:

czajnik elektryczny a podgrzewanie wody gazem na palniku.... pewnie zdajesz sobie sprawę, że cenowo to różnica o rząd wielkości ;)

O, a ja jestem bardzo ciekawy, jakie tu są różnice, podejrzewam, że ta ogromna ilość pobieranego prądu przez czajnik elektryczny to mit.

11 godzin temu, Minciu napisał:

Projektant przewidział PC w łazience?

Nie, pompa ciepła w pomieszczeniu gospodarczym.

Swoją drogą, myślę jeszcze nad wejściem do chatki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Adi777 napisał:

Helloł, kino domowe musi być zamknięte.

W jakim celu? :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

W jakim celu? :D 

W takim, że otwartość raczej nie pomaga? Chcę maksymalnie wykorzystać kino domowe, które będę miał, a tanie nie będzie. Najprawdopodobniej system 9.2.6. Maksymalna akustyka pomieszczenia, kalibracja, i te sprawy.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

35m2 czy 45m2 to raczej bez znaczenia, jak chcesz wywalić worek pieniędzy na kino, to poradzi sobie z nagłośnieniem obu przestrzeni. Bo nie słyszałem, aby zestaw o mocy kilku tysięcy wat miał z tym problemy.

9.2.6 w pokoiku 35m2 będzie wyglądać mniej więcej jak na poniższym obrazku. Chociaż patrząc na plan domu/pokoju to bardziej mniej niż więcej ;) 

Pisałeś o zamknięciu kuchni, czyli wejście do niej będzie przez szafę w holu czy przez telewizor i kolumny? Wejście z holu do pokoju też wypada w kolumny ;) Chyba musisz zamienić miejscami pomieszczenie gospodarcze z holem. Jadalnie i stół możesz już wykreślić z listy zakupów do nowego domu, bo nie będzie na to miejsca.

Pokazywałeś już żonie umeblowanie do nowego "salonu" za 40k-150k pln?   Bo poniżej 40k raczej nie zejdziesz :D Salon oczywiście w cudzysłowie, bo tak na prawdę to w tym domu salonu po prostu nie będzie. Będzie po prostu pomieszczenie z kinem domowym. 

 

Polecam zrezygnować z okna po lewej na planie albo z wyjścia na taras i tam pchać ekran.

 

J5bJR_uCBlepBbHSyznwRjE_05xlz3Lf8UMbGHaV

source

 

 

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

35m2 czy 45m2 to raczej bez znaczenia, jak chcesz wywalić worek pieniędzy na kino, to poradzi sobie z nagłośnieniem obu przestrzeni. Bo nie słyszałem, aby zestaw o mocy kilku tysięcy wat miał z tym problemy.

Tu nie chodzi o moc, tylko o "uciekanie" dźwięku. Zresztą, nie będę się mądrował, ale przesiaduję praktycznie codziennie na Audiostereo, i ludzie raczej wiedzą, co piszą.

 

Godzinę temu, Minciu napisał:

9.2.6 w pokoiku 35m2 będzie wyglądać mniej więcej jak na poniższym obrazku. Chociaż patrząc na plan domu/pokoju to bardziej mniej niż więcej ;) 

Idealna wielkość pomieszczenia pod taki setup, ludzie robią podobne konfiguracje w mniejszych, i sobie chwalą.

 

Godzinę temu, Minciu napisał:

Pokazywałeś już żonie umeblowanie do nowego "salonu" za 40k-150k pln?   

Nie mam żony.

 

Godzinę temu, Minciu napisał:

Salon oczywiście w cudzysłowie, bo tak na prawdę to w tym domu salonu po prostu nie będzie. Będzie po prostu pomieszczenie z kinem domowym. 

 

Jasne Misiu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żony to możesz szaleć ;-) 

Zdziwiło mnie, że się zgodziła na brak garderoby i salonu ;) 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Adi777 napisał:

O, a ja jestem bardzo ciekawy, jakie tu są różnice, podejrzewam, że ta ogromna ilość pobieranego prądu przez czajnik elektryczny to mit.

Wychodzi jakieś 30-40% drożej za elektryczny. Z tym że to i tak są grosze, kiedyś liczyłem wychodziło jakieś 2 grosze za zagotowanie wody na 2 szklanki herbaty na elektrycznym. Czyli miesięcznie 2zł za energie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Adi777 napisał:

O, a ja jestem bardzo ciekawy, jakie tu są różnice, podejrzewam, że ta ogromna ilość pobieranego prądu przez czajnik elektryczny to mit.

no jak coś ma 2000 W mocy i przy każdym włączeniu grzeje na full to jak może być to mit? ?Tam prąd to ok 10 A :E Dlatego upewnij się, swoją drogą, że dostaniesz chociaż 25A zabezpieczenia przedlicznikowego ;) zwykle wystarczy moc przyłaczeniowa 13 kW, ale niektóre zakłady mają wyżej poprzeczkę.

Inna sprawa, że pracuje to tak krótko, że nie ma to dużego znaczenia, ale wyobraź sobie, że podobne ustrojstwa pracują za każdym razem, gdy odkręcasz wodę.

 

5 godzin temu, Adi777 napisał:

A jeśli zainstalowałbym jakiś duży, naprawdę konkretny?

Będzie problem z montażem, jeśli zbudujesz z typowego porothermu ;) Dziurawe cegły nie nadają się na utrzymywanie 200kg. Niby można kotwy chemiczne, oczywiście... ale ja tam wolę oldschool.

Ogólnie to jasne, im większy zasobnik, tym mniejsza szansa, że skończysz z zimną wodą. Jeśli konkretnie przewymiarujesz taki zasobnik to w typowym scenariuszu raczej nie braknie, może poza odwiedzinami rodziny czy coś koło tego ;)

Tylko - jak wszystko - to wymaga dużo miejsca i swoje kosztuje.

5 godzin temu, Adi777 napisał:

Czyli?

Mogę poszukać źródeł jeśli chcesz. Ja generalnie z tego rozwiązania zrezygnowałem od razu gdy tylko zobaczyłem szacunkowe koszty. Ale tak na szybko: musisz podgrzać szybko wodę walącą strumieniem do np. prysznica, by wyleciała o temperaturze tych 35-40 stopni przynajmniej, więc musisz nieźle dowalić mocy, by zrobić to błyskawicznie ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Adi777 napisał:

Czyli?

Kiedyś musiałem awaryjnie sobie założyć ogrzewacz przepływowy na około miesiąc. Z rachunków ~100zł skoczyło na170zł, zużycie z okolic 140kWh na 250kWh , a to tylko 3,5kW było, bo na więcej gniazdko nie pozwalało. Przy myciu się w wannie streszczałem się, raz z oszczędności, dwa żadna przyjemność przy tak słabym rozwiązaniu. Coś na pewno też dodał osuszacz.

2 godziny temu, Kaiketsu napisał:

Inna sprawa, że pracuje to tak krótko, że nie ma to dużego znaczenia, ale wyobraź sobie, że podobne ustrojstwa pracują za każdym razem, gdy odkręcasz wodę.

Nie podobne, a o wiele mocniejsze. Ten co miałem 3,5kW to się nadawał do umycia rąk, od biedy głowy. Do kąpieli to było nieporozumienie, strumień o sensownej temperaturze był mały, przypominało to polewanie się domową konewką.
Do prysznica potrzeba przynajmniej 2x mocniejszego sprzętu i o wiele lepszego, żeby kultura pracy była sensowna, a nie wrzątek lub zimna/letnia. Coś co dobierze moc grzania do przepływu wody, a nie 0/1 załącza pełną moc jeżeli woda odpowiednio mocno leci.

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Camis napisał:

Wychodzi jakieś 30-40% drożej za elektryczny. Z tym że to i tak są grosze, kiedyś liczyłem wychodziło jakieś 2 grosze za zagotowanie wody na 2 szklanki herbaty na elektrycznym. Czyli miesięcznie 2zł za energie.

Tak, jak myślałem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Minciu napisał:

9.2.6 w pokoiku 35m2 będzie wyglądać mniej więcej jak na poniższym obrazku.

Swoją drogą, to raczej na pewno nie jest 9.2.6. Dwa fronty, centralny, 2 boczne, 2 tylne, 2 pomiędzy tylnymi, a bocznymi, do tego 2 subwoofery, i 6 sufitowych. To wszystko. Kolumny FWL, FWR, i SB są niepotrzebne, tak samo, jak te sufitowe...

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Kaiketsu napisał:

no jak coś ma 2000 W mocy i przy każdym włączeniu grzeje na full to jak może być to mit?

2 grosze za wodę na dwie szklanki herbaty to nie mit?

Nawet niech będzie 10 groszy, Ty tak serio?

8 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Będzie problem z montażem, jeśli zbudujesz z typowego porothermu ;) Dziurawe cegły nie nadają się na utrzymywanie 200kg. Niby można kotwy chemiczne, oczywiście... ale ja tam wolę oldschool.

Oldschool, czyli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adi777 napisał:

Ty tak serio?

nadal się nie rozumiemy :E

to działa krótko, więc kasy dużo nie płacisz, ale 2000W to naprawdę dużo. Gdyby to miało pracować częściej, to byś nie płacił "groszy", tylko dwa razy tyle, ile płacisz teraz.

  

2 godziny temu, Adi777 napisał:

Oldschool, czyli?

 

Kołki rozporowe

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2000wat to moc wystarczająca do podgrzania czajnika wody w minutę - dwie do 60*C. Problem w tym, że w tym czasie z kranu leci normalnie nawet wiadro wody. 

Podgrzewacze przepływowe do domu, nie do zlewu z naczyniami zjadają więcej niż 2kw. Dokładnie 12 razy więcej ;) 

https://armatura24.pl/pl/p/BOSCH-SIEMENS-TRONIC-TR2000-24-kW-B-przeplywowy-ogrzewacz-wody-7736504723/3091

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. I nie pracują minutę... ;)

Dlatego ta zabawa jest po prostu za droga. Tylko gaz.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Tylko gaz.

Zaletą kotła dwufunkcyjnego są nieduże gabaryty oraz niewysoka cena zarówno zakupu, jak i montażu (w porównaniu z zestawem kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem). Niestety plusy te są okupione niższym poziomem komfortu korzystania z ciepłej wody. Urządzenie o mocy 20-24 kW (najczęściej kupowany model) dostarcza jej około 10-12 l/min, co jest wystarczające w przypadku standardowego natrysku lub wolnego napełnienia wanny o pojemności nie większej niż 80-100 l. Poza tym kocioł ten uruchamia się za każdym razem, kiedy otwieramy kran, a częste włączanie urządzenia znacznie skraca jego żywotność.

Takie coś wyczytałem na temat ogrzewania wody gazem w przypadku pieca gazowego dwufunkcyjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz się nastawić na wymianę pieca raz na 10-15lat. Dłuższe używanie może być nieekonomiczne z czasem, jak poprawi się technologia a nasz piec się zestarzeje i zakamieni. 

Sam raz zmieniałem sprawny stary kocioł gazowy na nowy. Rachunki za gaz spadły 3x. I to przy przesiadce na taki zwyklaczek z otwartą komorą spalania nie kondensacyjny.

 

Elektryczne też tak mają, powinno się wymieniać katodę w bojlerach. Na pewno grzałkę powinno się albo odkamienić raz na kilka lat albo wymienić. Pewnie za 10-15 lat nowe modele będą również znacznie efektywniejsze. W przepływowych nie wiem. Ale też nie będą wieczne ;) 

Co do bzdury cytowanej, daj sobie spokój. 20-24kW obsłuży ciepłą wodę na dwa krany. Wanny też napełni dwie na raz, ale wolniej. Woda w naturalny sposób będzie lała się wolniej w obu punktach. Nic więcej nie potrzeba w normalnym domu. Może jak ktoś ma dwie - trzy łazienki to montuje mocniejsze kotły i większe przekroje rur do rozprowadzania wody, ale to nie jest nic, co powinno spędzać sen z powiek kawalera :D

9 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Kołki rozporowe

Jak zrobisz ścianę z tych białych bloczków ( silkat? ), to kołki rozporowe i wieszanie zbiornika CWU o masie kilkuset kilogramów może nie przejść próby czasu. Duze zbiorniki i tak kupuje się raczej stojące. Taki zbiornik 300litrów będzie ogromny, jeżeli ma posiadać sensowną izolację. Już 80-100 litrów powieszony na ścianie ledwo mieści pralkę pod sobą.

Jakby ktoś chciał ogrzewać chatę prądem z instalacji elektrycznej z fotowoltaiką, to 20tyś na montaż wystarcza, do wyjęcie ze słońca 5kWh rocznie. U mojego kolegi w tym roku tak wyszło. Czyli daje to równowartość 200zl na prąd do rozdysponowania w domu miesięcznie. Czyli trzeba w panele wsadzić z 40-60tys aby serio zacząć myśleć o takiej zabawie w "darmowe" ogrzewanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Minciu napisał:

Co do bzdury cytowanej, daj sobie spokój. 20-24kW obsłuży ciepłą wodę na dwa krany. Wanny też napełni dwie na raz, ale wolniej. Woda w naturalny sposób będzie lała się wolniej w obu punktach. Nic więcej nie potrzeba w normalnym domu. Może jak ktoś ma dwie - trzy łazienki to montuje mocniejsze kotły i większe przekroje rur do rozprowadzania wody, ale to nie jest nic, co powinno spędzać sen z powiek kawalera :D

A nie lepiej zamontować ten jednofunkcyjny z zasobnikiem? Jeśli oczywiście będę mógł mieć gaz. 

Z drugiej strony, jestem sam, i na razie będę sam, do tego postanowiłem zrobić jedną łazienkę zamiast dwóch, tak chyba będzie lepiej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kino w bloku  deweloperskim. Nawet nie poużywasz za bardoz bo Cię sąsiedzi spacyfikują ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedno funkcyjny z zasobnikiem ma sens, kiedy chcesz dołożyć solary do podgrzewania wody:

https://allegro.pl/oferta/100l-kolektor-sloneczny-podgrzewacz-wody-45-60-c-8331246042

 

Inaczej nie ma sensu magazynowania energii bo zawsze będziesz ją tracił. Dajmy na to 200 litrów gorącej wody i weekend nieobecności = po weekendzie 200 litrów zimnej wody w zasobniku ;)  

Weź termos, nalej do niego gorącą wodę i zobacz czy będzie dalej gorąca za dwa-trzy dni. 

Zdecydowanie kocioł dwufunkcyjny kondensa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, zozolek napisał:

kino w bloku  deweloperskim. Nawet nie poużywasz za bardoz bo Cię sąsiedzi spacyfikują ?

Nie, w domu będę używał? Buduję domek. Trochę się wprosiłem tutaj, i mały offtop zrobiłem, ale ciekawa dyskusja się wywiązała. 

 

2 godziny temu, Minciu napisał:

Zdecydowanie kocioł dwufunkcyjny kondensa

Możesz mi powiedzieć, ile mniej więcej kosztowałaby mnie taka instalacja, to znaczy ogrzewanie podłogowe, i kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny? Będzie taniej niż pompa ciepła powietrzna? Bo jeśli nie będzie możliwości zainstalowania gazu, to pójdę w pompę powietrzną.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kocioł gazowy to 3-5k PLN.

Przyłącza gazowe do działki nie wiem. Pytaj gazownia o cene i możliwości. 

Bez gazu działka raczej ciężko znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Minciu napisał:

Jakby ktoś chciał ogrzewać chatę prądem z instalacji elektrycznej z fotowoltaiką, to 20tyś na montaż wystarcza, do wyjęcie ze słońca 5kWh rocznie. U mojego kolegi w tym roku tak wyszło. Czyli daje to równowartość 200zl na prąd do rozdysponowania w domu miesięcznie. Czyli trzeba w panele wsadzić z 40-60tys aby serio zacząć myśleć o takiej zabawie w "darmowe" ogrzewanie. 

Z tego, co wyczytałem na muratorze, to żeby fotowoltaika dała sobie w pełni radę z grzaniem kablami w wylewce, to musisz mieć z 20 kW lub więcej. Czyli 100 tysięcy złotych w samą instalację :E

Fajna zabawa dla bardzo bogatych, dla zwykłego szaraka to Bizancjum.

 

3 godziny temu, Adi777 napisał:

A nie lepiej zamontować ten jednofunkcyjny z zasobnikiem?

Tylko po co - dwufunkcyjny nie jest zauważalnie droższy, a jest znacznie lepszy w mniejszym domu. Zasobniki są dla tych potworków 300-metrowych, gdzie masz pięć łazienek i żaden piec Ci tego nie obgoni.

Tego typu gargamele były wręcz normą w latach 90, kiedy część rodaków dorobiła się na "dekomunizacji" i jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać na ówczesnych wsiach potwory.

Które swoją drogą zamieniły niektóre wioseczki w "osiedla premium" w cenie po 700-800 PLN/m^2 ziemi, typu Michałowice pod Warszawą. Dlaczego? Bo tak. A to była wieś w szczerym polu, bez nawet kawałka lasu (wszystko zauorane wieki temu).

Oczywiście bardzo wysokie wpływy z podatków pozwoliły gminie porządnie zagospodarować teren (wszystkie media, ulice z chodnikami, oświetlenie), w mojej gminie kanalizacja to rzadki luksus i dopiero zaczynają kanalizować. Mi się udało trafić działkę tam, gdzie akurat odbierają kanalizację.

20 minut temu, Minciu napisał:

Przyłącza gazowe do działki nie wiem. Pytaj gazownia o cene i możliwości. 

Bez gazu działka raczej ciężko znaleźć.

Przyłącze gazu kosztuje od 3000 do ... kwot pięcocyfrowych. 3000 to takie minimum nawet, gdy masz gazociąg obok działki z uwagi na "opłatę stałą" która wynosi jakieś 1500 albo 2000 zł, nie pamietam dokładnie. Resztę wydajesz na projekt (koło tysiąca) a potem rury+robocizna, i tu zaczyna się cyrk, bo za 1 mb rury potrafią chcieć naprawdę dużo z robocizną, a jak masz 200mb do zrobienia, to leżysz.

 

A działek bez gazu jest mnóstwo i to nawet k. Warszawy samej. Za "bez" uznaję też takie o wymaganym przyłączu >100m, bo koszt jest absurdalny.

Godzinę temu, Adi777 napisał:

Trochę się wprosiłem tutaj, i mały offtop zrobiłem, ale ciekawa dyskusja się wywiązała. 

A może założymy dedykowany temat? ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://poprostuenergia.pl/blog/jaki-jest-koszt-podlaczenia-gazu-do-domu/

do 100zł za metr napisali :)  (65-85zl). To 100 metrów daje jakieś 12-15tys maks. 

 

jest i jakaś tabelka. Powyżej 200metró zaczyna być lipa i pewnie pompa ciepła wówczas jest wybierana z bazy.

https://www.rachuneo.pl/artykuly/przylacze-gazowe-ile-kosztuje

5cfd6798766451478871dddd_indeks-cenaprzy

 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

A może założymy dedykowany temat? ;)

Nie, nie trzeba, ale dzięku za porady. Dzisiaj się spytam ojca, jak wygląda sprawa z gazem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...