Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Kaiketsu napisał:

nie no, jak napisali 230, to raczej 230 8:E ale podrożało wszystko o 10% przez rok niestety.

Zasada jest prosta - od razu sobie dodaj z 50% do wyceny to Ci wyjdzie mniej więcej realny koszt - sprawdza się przy budowach i remontach ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@iwanmeNo ale ja tu nic nie mam do dodawania, ta kwota trafia do umowy i nie podlega dalszym zmianom.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, iwanme napisał:

od razu sobie dodaj z 50% do wyceny

Tak, od razu 137%. Dziwne, że brat jakoś ze spokojem się zmieścił w szacunkowej kwocie, jaka jest w jego projekcie, nawet taniej mu wyszło o kilka lub kilkanaście tysięcy.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adi777 rozumiem przesłanie kolegi, ale to odnosi się raczej do własnoręcznie budżetowanych działań typu remont. Żadna tajemnica że zawsze nie zmieścisz się w budżecie ;)

Ale ja piszę o wybraniu generalnego wykonawcy domu. On sam musi ryzyka wliczyć do oferty, bo przecież więcej, niż w umowie będzie - nie dostanie. Bo niby z jakiej racji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.04.2021 o 15:34, Kaiketsu napisał:

@Adi777 rozumiem przesłanie kolegi, ale to odnosi się raczej do własnoręcznie budżetowanych działań typu remont. Żadna tajemnica że zawsze nie zmieścisz się w budżecie ;)

Ale ja piszę o wybraniu generalnego wykonawcy domu. On sam musi ryzyka wliczyć do oferty, bo przecież więcej, niż w umowie będzie - nie dostanie. Bo niby z jakiej racji.

Wykonawca domu bierze na siebie ryzyko wzrostu cen towarów? ?

Poczytaj umowę, szczególnie na stronie nr 18, podpunkt 2.8, tym najmniejszym drukiem - kto faktycznie zapłaci za wzrost cen :E

Ale co ja się znam, w branży budowlanej od 15 lat ?

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, kanon7 napisał:

Wykonawca domu bierze na siebie ryzyko wzrostu cen towarów? ?

Oczywiście. Dlatego m.in. płacisz mu więcej, niż gdybyś robił to samemu? Opłacasz też m.in. jego ryzyko. Ty nie wyceniasz ryzyka gdy ofertujesz, tylko liczysz na to, że jakoś to będzie a zamawiający przełknie każdy kit i wyciągnie kasę? Ciekawa metoda.

18 godzin temu, kanon7 napisał:

Ale co ja się znam, w branży budowlanej od 15 lat ?

Ziomuś, ja przetaczam przetargi za setki milionów złotych w państwówce :E To norma, ze Wykonawca wycenia swoje ryzyka i należy mu za to zapłacić. Ryzyko wzrostu cen materiałów jest jednym z nich.

Ale gdyby ktoś przyszedł i się domagał większej ilości kasy niż ma w kontrakcie bo źle ryzyko wycenił, to by dostał kopa w dupę, nawet, gdyby materiały podrożały o 3000%. Jego problem, że ich nie kupił po podpisaniu umowy i nie opłacił magazynowania do czasu, gdy będą mu potrzebne.

Wszystko zależy od umowy. Jak Janusz uzgadnia z panem Mietkiem na gębę, to potem słyszy "panie kierowniku, od jutra +30% albo schodzimy z budowy". To jasne. Dlatego nie można pozwalać na taką patologię.

 

 

Koledzy, świeża porcja absurdów z gorącej stolicy:

https://rynekpierwotny.pl/oferty/sgi-sp-z-oo/nova-bluszczanska-warszawa-mokotow-siekierki-10546/712922/

48m^2 + 5 metrów tarasiku w cenie mieszkania. Zaledwie 680 000 PLN. Jak darmo.

Stan deweloperski, więc doliczamy 75 000 za wykońćzenie (1500/m^2) i jeszcze rzucamy 30 koła za miejsce parkingowe podziemne i kolejne 5 koła za komórkę lokatorską.

790 000 PLN.

 

Za wspaniały dojazd bez samochodu:

KLIK

Tylko 30 minut z przesiadką do centrum! :E:E:E

Wspaniałe widoki tętniącego życiem miasta:

https://www.google.pl/maps/@52.2124673,21.070782,3a,90y,199.99h,93.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1s-l8nHGt_npJuSJuNpkl4GQ!2e0!7i16384!8i8192

8:E

Chociaż rozkład pomieszczeń sensowny jak na klitę.

 

 

 

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Kaiketsu napisał:

Ziomuś, ja przetaczam przetargi za setki milionów złotych w państwówce :E 

A co ma piernik do wiatraka? 

Jak dostaniesz umowę, przeczytasz ją całą (dokładnie) to się wszystkiego dowiesz i rozwiejesz swoje wątpliwości co, kto i jak za co odpowiada, typu: "Kierowniku, ceny materiałów poszły 30% do góry". 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, kanon7 napisał:

A co ma piernik do wiatraka? 

To, że umowy z generalnymi wykonawcami to ja widzę dwa razy w tygodniu :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś nie ma zamiaru się pierniczyć z budową 3 lata, tylko postawić chatę w kilka miesięcy, to nie musi się tak spuszczać nad wzrostem cen materiałów. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do usunięcia.

Edytowane przez kanon7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale tak było np. z Autostradami pzed Euro 2012. Np. Chińczycy na A2.

Wykonawca: dej 30% więcej, bo wszystko podrożało i nie mamy za co budować

GDDKiA: To wasz problem, cena jest w umowie

Wykonawca: Bankrutuje

GDDKiA: Rozpisuje nowy przetarg opóźniony o pół roku i 60% droższy.

Oczywiście przypadek skrajny ale...

Z resztą problemy mogę się zacząć jeszcze przez odpaleniem pierwszej betoniarki. Przykład od kuzyna: okazało się, że linia średniego napięcia idąca rzez działke jest naniesioa z kilumetrowym przesunięciem, w z związku z czym niby już zaakceptowany projekt (na podstawie map) nie spełnia wymogów minimalnych odległości. I kupa papierologii do przeróbki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś tutaj buduje stadion albo drogę przez kilka lat na wielo milionowych inwestycjach? Ciężko zliczyć koszt kilku palet cegieł? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, 209458 napisał:

No ale tak było np. z Autostradami pzed Euro 2012. Np. Chińczycy na A2.

Wykonawca: dej 30% więcej, bo wszystko podrożało i nie mamy za co budować

GDDKiA: To wasz problem, cena jest w umowie

Wykonawca: Bankrutuje

GDDKiA: Rozpisuje nowy przetarg opóźniony o pół roku i 60% droższy.

Oczywiście przypadek skrajny ale...

Z resztą problemy mogę się zacząć jeszcze przez odpaleniem pierwszej betoniarki. Przykład od kuzyna: okazało się, że linia średniego napięcia idąca rzez działke jest naniesioa z kilumetrowym przesunięciem, w z związku z czym niby już zaakceptowany projekt (na podstawie map) nie spełnia wymogów minimalnych odległości. I kupa papierologii do przeróbki.

Przekop mierzei wiślanej.
Projekt wykonania podpisany: na 890 mln zł
Obecnie mamy 1.8 mld zł - wzrost 2 krotnie - albo rząd dokłada, albo wstrzymanie budowy.

Stadion narodowy w W-wa
Projekt wykonania podpisany: na 1.5 mld zł
Ostateczny koszt stadionu: prawie 2 mld zł i dopłacono nadwyżkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykopanie dziury pod fundamenty 5h pracy koparki. 

Czuję tutaj ktoś jeszcze widzi różnice czy wszyscy już odlecieli ? XD oczywiscie można zatrudnić debili jak u mnie w mieście gdzie przebudowa ronda ciągnie się ponad rok a opóźnienia zwalają na trudne warunki atmosferyczne i problemy z papierologią i organizacja, bo żaden debil nie wpadł na to, że bez pozwolenia na wycięcie drzew nie wytną drzew. Albo, że zanim położy się asfalt trzeba wpierw położyć rury kanalizacji i nagle w środku budowy zdziwienie. 

Wiosna lato nie robili bo nie mogą ciąć i i nie ma rur. Zima nie robią bo śnieg. Ale do zerwania asfaltu standardowo nic nie potrzeba. I główna drogą przejazdowa miasta leży.

Zresztą to nie pierwsza taka inwestycja. Mamy jeszcze taka fajna ulice, gdzie zerwali asfalt ponad półtorej roku temu i też wszystko stoi. Po roku zmienili chociaż organizację ruchu i objazd do ronda który przecina ten zerwany asfalt na pobliskiej ulicy zrobili droga główna. Bo wcześniej główna drogą to były dziury bez asfaltu.

Więc jak ktoś zorganizuje sobie wpierw termin na dekarza do dachu zamiast wykonać fundamenty to fakt. Wyjdzie dłużej i drożej. 

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, muniek0122 napisał:

Przekop mierzei wiślanej.
Projekt wykonania podpisany: na 890 mln zł
Obecnie mamy 1.8 mld zł - wzrost 2 krotnie - albo rząd dokłada, albo wstrzymanie budowy.

Stadion narodowy w W-wa
Projekt wykonania podpisany: na 1.5 mld zł
Ostateczny koszt stadionu: prawie 2 mld zł i dopłacono nadwyżkę.

Trzeba jeszcze odróżnić inwestycje "rzeczywistej potrzeby" od politycznych.

Na ten przykład, upadek projektu mierzei byłby dla pisu porażką w oczach wyborców.

Dlatego w takich sprawach dopłaca się bez gadania, ale spróbuj tak zrobić w sprawie mniejszej wagi, np. remont ulicy czy nawet linii kolejowej o mniejszym znaczeniu.

Zaczniesz się sadzić jako wykonawca to natychmiast zostaniesz wysadzony z siodła.

 

Tak jak @Minciu napisał niektórzy tutaj odlatują, piszemy o budowie domu, która trwa do stanu surowego zamkniętego chyba ze dwa miesiące i materiały kupowane są praktycznie od razu, to za krótki okres by był poważny problem i za prosty zakres, by był poważny problem "po drodze".

A wykończenie to odmienny temat niemniej nadal regulowany umową, przy czym tutaj zwyczajowo dopuszcza się zamienniki a inwestycję dzieli na etapy (kosztorysowane osobno) bo wiadomo że za rok danych płytek etc. może nie być już w ofercie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I za tego typu akcje powinno być normalna odpowiedzialność urzędnika oraz oferowane pakiety OC na takie wypadki.

 

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I nie skomentowali poniższego! Komentować, koledzy, bo dla mnie to ciężki absurd :E

18 godzin temu, Kaiketsu napisał:

Koledzy, świeża porcja absurdów z gorącej stolicy:

https://rynekpierwotny.pl/oferty/sgi-sp-z-oo/nova-bluszczanska-warszawa-mokotow-siekierki-10546/712922/

48m^2 + 5 metrów tarasiku w cenie mieszkania. Zaledwie 680 000 PLN. Jak darmo.

Stan deweloperski, więc doliczamy 75 000 za wykońćzenie (1500/m^2) i jeszcze rzucamy 30 koła za miejsce parkingowe podziemne i kolejne 5 koła za komórkę lokatorską.

790 000 PLN.

 

Za wspaniały dojazd bez samochodu:

KLIK

Tylko 30 minut z przesiadką do centrum! :E:E:E

Wspaniałe widoki tętniącego życiem miasta:

https://www.google.pl/maps/@52.2124673,21.070782,3a,90y,199.99h,93.31t/data=!3m6!1e1!3m4!1s-l8nHGt_npJuSJuNpkl4GQ!2e0!7i16384!8i8192

8:E

Chociaż rozkład pomieszczeń sensowny jak na klitę.

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co tu komentować.

Ogarnij takie:
https://www.allcon.pl/mieszkania/apartamenty/tarasy_baltyku/apartament/b_7_4

https://www.allcon.pl/mieszkania/apartamenty/tarasy_baltyku/apartament/b_6_3

Co prawda nie jest to takie ubocze jak pokazałeś ale do centrum bez przesiadek nie dojedziesz, jak się wyrobisz w pół godziny to będzie dobrze.
Lokalizacja w zasadzie mniej do mieszkania, a pod wynajem krótkoterminowy (rzut beretem od plaży, choć nie wiem czy ktoś by chciał specjalnie jechać na gdańską).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bono[UG] o k... zaorałeś mnie :E

 

Metraż: 59.47 m2

Cena: 930 016 zł

ponad 15 koła za metr...

w tym oczywiście pełnopłatna "loggia" 7.7m wliczana w cenę mieszkania, a zatem kosztująca "zaledwie" 120 tysięcy PLN.

Kolejne ~9^2m zmarnowane na "Hol" z dwoma szafami.

:E:E:E

Chyba im coś ciężkiego na głowę spadło.

 

@marcin_21 i wszystko za cenę bagatelka 800k z kosztami ukrytymi. Możesz o tym rozmyślać podczas półgodzinnego dojazdu do centrum z przesiadkami - o ile dasz rady myśleć w zatłoczonym autobusie :E

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz śmiech a za 2 lata pewnie płacz i wspominanie jak tanio było w 2021 :D

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnij doliczyć vat-u ;)

A ceny takie, bo to tereny przy morzu, dla warszafki przyjeżdżającej na długi weekend ;)
Tutaj masz jeszcze lepsze: https://www.investkomfort.pl/mieszkania-gdansk/nadmorski-dwor/#mieszkania

@Wu70

Te 6 lat temu 5000-5500 wydawało się nie mało, zwłaszcza że były dostępne lokalizacje z cenami poniżej 4000.
Obecnie w mojej okolicy na wtórnym chodzą >8000, nowe +/- 9000.

Edytowane przez Bono[UG]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wu70 ja uwielbiam chodzić na spacery i znam to miasto jak własną kieszeń, byłem chyba wszędzie :E dlatego jak napotykam bloki w szczególnie nieudanych miejscówkach, a potem sprawdzam ceny to mam totalnego lola.

na ten przykład...

https://www.morizon.pl/oferta/sprzedaz-mieszkanie-warszawa-wlochy-borsucza-50m2-mzn2038086284

Standard wykończenia (deweloperski). I tak plus że te "słynne gładzie" zrobili ;) A do metrażu w ogłoszeniu nie wliczono balkonu (prawidłowo, wliczanie go przy cenach 12k pln/m^2 to absolutna patologia, ale się zdarza b.często). Ale to nadal jest do wykończenia i licząc standardowe 1500/m^2 musisz dopłacić koło 75k.

Kolejny bonus: "rodzinne podwójne miejsce postojowe w garażu podziemnym oraz komórka lokatorska (dodatkowo płatne) 51.000pln."

Się cenią chłopaki, ten garaż to pozłacany? W każdym razie cena z wykończeniem, garażem i komórką to 714 000 PLN.

 

Dojazd nędza

hxyHdAt.png

I to pomimo tego, że mieszkasz w zasadzie koło przystanku... to miejsce pogrąża to, że tam nie ma ani metra, ani pociągu. Więc musisz się tłuc tramwajem 28-33 minuty (zależnie od tego jak się załapiesz z przesiadką) do centrum.

Możesz też jechać do tego centrum samochodem, w końcu zabuliłeś fortunę za garaż. Zapierdzieloną po brzegi Grójecką. Dojazd do centrum - ok. 28 min uwzględniając poranne korki, w tym przejazd przez rondo Zawiszy, gdzie można dostać ****ca rano.

Okolica... no Raków. Rudery, stare fabryki, magazyny, markety, uprzemysłowione pola. 2 km z buta do najbliższego parku (park szczęśliwicki). 1,41 km do pasa startowego lotniska okęcie, więc dodatkowe atrakcje akustyczne.

 

Czad....

 

Chociaż i tak dobrze, że jest tramwaj.

Jak jest tylko autobus, to on ma tendencję do utykania w korkach w godzinach szczytu i dojazd potrafi się zrobić... absurdalny.

 

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kaiketsu miejsca tam nie przybędzie i ta gorsza lokalizacja niedługo może wskoczyć na te 15k a za 11k będziesz już podawał 1km dalej

Garaż u mnie po odbiorze już byli chętni za >150% ceny dewelopera a ja żałowałem i kupiłem tylko jedno :D

12 minut temu, Bono[UG] napisał:

Te 6 lat temu 5000-5500 wydawało się nie mało, zwłaszcza że były dostępne lokalizacje z cenami poniżej 4000.
Obecnie w mojej okolicy na wtórnym chodzą >8000, nowe +/- 9000.

Gdyby człowiek wiedział to by się wtedy kredytował pod korek a się pukałem w głowę że tak drogo kupuję :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wu70 jasne, natomiast nawet w chorych cenach można kupić coś w lepszym miejscu z mniejszymi problemami z dojazdem czy hałasem ;)

Ta Borsucza nie jest jeszcze taka tragiczna, ale wiele z tych bloków powstaje w klasycznych "pułapkach na przyjazdnych", w pobliżu szczególnie zakorkowanych ulic, bez dobrej komunikacji (słynne bloki na Kobiałce gdzie się jedzie busem 40 minut, no, jak korka nie będzie, bo tam nie dojeżdża nic poza autobusem), ceny "warszawskie" a jakość okolicy beznadziejna. Miasta powiatowe z szybką koleją potrafią zaoferować dokładnie taki sam czas dojazdu do centrum aglomeracji, LEPSZĄ okolicę (np. bez lotniska i koło parku) + ceny niższe o 30-40%... ;)

Ja z wiochy pod Legionowem dojeżdżam z grubsza tyle samo, co lokatorzy tych mieszkań po 700-800 koła... 5 minut różnicy na ich korzyść. To już patologia jest trochę ;)

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Kaiketsu napisał:

na ten przykład...

https://www.morizon.pl/oferta/sprzedaz-mieszkanie-warszawa-wlochy-borsucza-50m2-mzn2038086284

Standard wykończenia (deweloperski). I tak plus że te "słynne gładzie" zrobili ;) A do metrażu w ogłoszeniu nie wliczono balkonu (prawidłowo, wliczanie go przy cenach 12k pln/m^2 to absolutna patologia, ale się zdarza b.często). Ale to nadal jest do wykończenia i licząc standardowe 1500/m^2 musisz dopłacić koło 75k.

Pokój <10m2 z niskim parapetem ❤️ 

Zacząłem się zastanawiać nad kupnem kawalerki pod inwestycję i jako element poduszki finansowej, bo jak patrzę na ceny mieszkań to chyba ciężko mi będzie tak małym nakładem pracy zyskać takie korzyści :E Pewnie covidowe zesranie się niedługo skończy i będzie łatwiej o to żeby mieszkanie samo finansowało kredyt.

Edytowane przez Superplastyfikator
  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...