Skocz do zawartości
WebCM

Zakup mieszkania od dewelopera

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, mlody_tarnow napisał:

 

TBS był dobrą opcją 15 lat temu kiedy to partycypacja wynosiła 0 zł i czas oczekiwania na liście ok 3 lata albo wpłacało się na takie 48mkw mieszkanie ok 10 000 zł i przesuwało się w kolece i czekało wtedy ok. roku na mieszkanie. 

Ale to właśnie co piszesz że dobre, to najem bez możliwości wykupu po cenach czynszu w stylu nieco mniej jak najem od osoby prywatnej.

Mieszkania z Partycypacja są pod wykup. Tylko nie opłacalne warunki są jak koszt metra odtworzeniowej go lokalu wzrośnie. Bo przy wykupie liczą od nowa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Minciu napisał:

Mieszkania z Partycypacja są pod wykup.

Oj nie, nie ?

U mnie w mieście są TBS'y w 4 różnych lokalizacjach. Trzy nie są na wykup, a jeden na wykup po 5 latach.

We wszystkich jest partycypacja w prawie identycznej kwocie bazowej.

Partycypacja to nie wpłata formy wykupu, tylko częściowa zapłata za budowę konkretnego budynku TBS. 

  • Upvote 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Kaiketsu napisał:

@Adi777 rozważ wełnę mineralną, ona tak nie podrożała :E

E tam, ile tego wyjdzie, bez przesady, a pewnie sam będę robił, więc i tak coś przyoszczędzę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Gdańsku jedna spółdzielnia mieszkaniowa podeszła do tego tak:

(...)
Z uzyskanych informacji dowiadujemy się, że ostatecznie wkład własny wyniesie 25% szacowanej wartości mieszkania. Oznacza to, że w kalkulacji miesięczna kwota raty za metr kwadratowy mieszkania wyniesie około 19 zł.

Przypominamy, mieszkanie lokatorskie w inwestycji „Pastelowa” to:
- brak konieczności wykazania się zdolnością kredytową
- możliwość przekształcenia w odrębną własność (wykupu) juz po 5 latach
- miejsce parkingowe dla każdego lokalu w garażu podziemnym w cenie mieszkania
- mieszkając spłacasz kredyt w czynszu
- możliwość rezygnacji na każdym etapie i zwrot wkładu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Adi777 napisał:

E tam, ile tego wyjdzie, bez przesady,

No jeszcze rok temu warto było dać jak najwięcej. A to dlatego, ze styro kosztował grosze, a 25 cm o dobrej lambdzie na elewacji to bdb ocieplenie i spokojnie się zwróci z uwagi na stale rosnące koszty ogrzewania.

I w sumie nadal tak jest, ale ROI się wydłużyło 2x :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Kaiketsu napisał:

No jeszcze rok temu warto było dać jak najwięcej. A to dlatego, ze styro kosztował grosze, a 25 cm o dobrej lambdzie na elewacji to bdb ocieplenie i spokojnie się zwróci z uwagi na stale rosnące koszty ogrzewania.

I w sumie nadal tak jest, ale ROI się wydłużyło 2x :(

Zawsze możesz wełną. Tylko trzeba się bardziej postarać żeby nie skopać. Żeby nie zamokła i nie straciła właściwości a z drugiej strony żeby elewacja się nie zarosła mechem. Chociaż chyba ze styropianem częściej obrasta.  

Edytowane przez Minciu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Kaiketsu napisał:

a 25 cm o dobrej lambdzie na elewacji to bdb ocieplenie i spokojnie się zwróci z uwagi na stale rosnące koszty ogrzewania.

Ja w projekcie mam 20 cm i bloczek silikatowy 25 cm, ale i tak będę miał bodajże Porotherm 25 cm, popularnie chyba dziurawka się na to mówi?

Tatko już zamówił, po taniości ? Tylko teraz pytanie, co jest lepsze, w sensie, co ma lepsze parametry cieplne, i na ile jest to istotne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tutaj macie kanał typka co ostatnie kilka miesięcy albo i lat studiuje z czego i dla czego. 

Nie ma tego dużo. Całkiem szybko można przelecieć przez tą lekturę.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w projekcie porotherm, zresztą sam tak chciałem. Rozsądny kompromis między jakością, ceną, dostępnością i łatwością pozyskania odpowiedniej ekipy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości jakie macie warunki zabudowy działki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musiałbym zerknąć do WZ ale chyba 70% powierzchni czynnej (300m^2 wychodzi, mi potrzeba 40% z tego).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jaką stronę skierowanie budynku. Kolory ścian, dachu itp ? Macie coś tam wymuszone?

Bo trójkątny albo hobbitowa nora to ekstra sprawa w wymaganiach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Minciu napisał:

Kolory ścian, dachu itp ? Macie coś tam wymuszone?

Niby coś tam jest o kolorze dachówki, ale to chyba nie wymuszone?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Adi777 napisał:

Ciekawe artykuły na tym kanale.

Tak. Na czasie. Nie ma może nieraz szczegółów. Albo trzeba pauzować wykresy. No ale informacje tam zawarte nie są ze średniowiecza. Mnie ciekawi też ten polski prototyp pompy ciepła z przelicznikiem 8x. 

Albo kapilarne ściany. 

Teraz, Adi777 napisał:

Niby coś tam jest o kolorze dachówki, ale to chyba nie wymuszone?

No jak masz kolor dachówki, to chyba wymuszony bo nie rzucisz szarej jak kazali zielona? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie wełna zaintrygowała ? Cenowo powinno wyjść podobnie, a podobno lepiej pod każdym względem od styropianu, hmm...

Tylko, czy dałbym radę to położyć prawidłowo.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Minciu napisał:

A w jaką stronę skierowanie budynku. Kolory ścian, dachu itp ? Macie coś tam wymuszone?

Bo trójkątny albo hobbitowa nora to ekstra sprawa w wymaganiach. 

budynek zgodnie z linią zabudowy wyznaczoną przez fronty sąsiednich domów, frontem do ulicy przy której leży.

dach o kolorze czerwonym lub ciemnym :D

Jakoś tak, może być trochę inaczej. Piszę z pamięci.

@Adi777 no styropian dotąd był lepszy od wełny z powodu ceny, ale teraz... :(

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba dzisiaj styropian lepiej wsadzić jedynie na fundament jeśli tak zdrożał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kaiketsu napisał:

budynek zgodnie z linią zabudowy wyznaczoną przez fronty sąsiednich domów, frontem do ulicy przy której leży.

dach o kolorze czerwonym lub ciemnym :D

U mnie chyba tak samo, ale mi to raczej nie przeszkadza ?

 

10 minut temu, Kaiketsu napisał:

@Adi777 no styropian dotąd był lepszy od wełny z powodu ceny, ale teraz... :(

Będę myślał nad tym. Styropian, taki porządny, z tego, co dzisiaj patrzyłem kosztuje około 70 zł za m2. Musiałbym sprawdzić, ile mam metrów kwadratowych, ale pewnie coś koło 200 będzie.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

25cm styropianu grafitowego (bez wybitnej lambdy) to 60-80zł za metr kwadratowy, owszem. Mi wychodzi coś pod 150m^2 około.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, Kaiketsu napisał:

25cm styropianu grafitowego (bez wybitnej lambdy) to 60-80zł za metr kwadratowy, owszem. Mi wychodzi coś pod 150m^2 około.

Ja myślałem o 20cm, ewentualnie 25cm - 0,031, ale to chyba drożej, coś koło 90-100 zł, no nic, trzeba będzie się zastanowić - styropian czy wełna.

Edytowane przez Adi777

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet w cenie 20 000 PLN za całość się zwróci w końcu względem nieocieplonego ;) po prostu ROI dłuższe.

Edytowane przez Kaiketsu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, kanon7 napisał:

TBS'y deal roku

Tak patrzę po tych niecałych 2000zł i na to co płacę za minimalnie większą powierzchnię (~1300 kredyt, 550 opłaty za administrację, wodę, śmieci) i tak się zastanawiam, co te TBS-y dają. Chyba jedynie brak wymogów na zdolność kredytową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Minciu napisał:

Ale to właśnie co piszesz że dobre, to najem bez możliwości wykupu po cenach czynszu w stylu nieco mniej jak najem od osoby prywatnej.

Mieszkania z Partycypacja są pod wykup. Tylko nie opłacalne warunki są jak koszt metra odtworzeniowej go lokalu wzrośnie. Bo przy wykupie liczą od nowa.

Pierwotnie nigdy te mieszkania nie były pod wykup, a prawo zmieniło się kiedy ? U mnie w mieście stawiają kolejne TBS (i tak od 20 lat) i żaden nie ma prawa do późniejszego wykupu, a partycypacja z roku na rok rośnie. W tamtym roku było to właśnie ok 50k zł za mieszkanie 48 mkw. Mogę odnaleźć dokładne kwoty. Sam nawet wnosiłem meble znajomemu do tego bloku z ur. 

Bono - tak właśnie. Tylko brak zdolności posuwa ludzi do TBS lub brak wiedzy. W przypadku znajomego była to pierwsza opcja - zarabiał na tyle by mieć na TBS (coś ze ślubu zostało, coś dali rodzice, coś miał), ale nie na tyle by dostać sam kredyt na mieszkanie, bo akurat jego żona nie pracowała. Paradoks polega tylko na tym, że z tym wkładem co wniósł do TBS miałby na wkład do kredytu, jedynie zdolność nie wychodziła - na ratę by go było stać - bo dochód dzielił się na 2. Tak twierdzi.

Ciekawi mnie tylko to, że pod tymi TBSami stoją całkiem niezłe samochody, więc to nie jest tak, że wprowadzają się tam tylko najmniej zamożni. Osoba ze zdolnością kredytową za te same pieniądze kupi po prostu mieszkanie, więc o co tu chodzi ?

Edytowane przez mlody_tarnow

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mlody_tarnow mogę Ci powiedzieć jak u mnie w rodzinie jest - ta osoba jest po prostu zadłużona i kredytu nie dostanie, ale zarobki ma dość duże, by na luzie takie 2000 PLN płacić. Pewnie to najczęściej są tego typu historie - brak zdolności kredytowej z tego czy innego powodu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...